Connect with us

Politika

SAMO TRI GLASA DIJELE VLAST OD NOVOG USTAVA RS: Opozicija poručuje – Neće ih dobiti!

Priča se da bi glasanje o Ustavu Republike Srpske moglo da bude tajno. Priča se i da bi poslanici iz opozicionih redova, u tom slučaju, bili stavljeni na test. Oni koji bi napustili sjednicu, bili bi proglašeni istinskim opozicionarima, ali, vjerovatno, izdajnicima Srpske. Oni koji bi, ipak, odlučili da ostanu, dobili bi etiketu izdajnika opozicije, ali i patriota.

Javne rasprave o Nacrtu ustava Republike Srpske, održale su se proteklih dana širom Republike Srpske. Posljednja juče, u Banjaluci. Sada skupštinski Odbor za ustavna pitanja treba da sastavi Prijedlog, o kojem će se, ponovo, raspravljati u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Da bi Ustav bio usvojen, potrebne su dvije trećine glasova, odnosno 55 od 83 poslanika.

Kako ih obezbijediti? Čini se da bi recept mogao da bude u tajnom glasanju, o kojem se, u posljednje vrijeme, sve češće govori. Ako najava postane realnost, istina bi mogla da ispliva na površinu. I to ne bilo kakva. Naime, mnogi opozicionari, već na pomen tajnog glasanja, negoduju. Kažu da bi, u tom slučaju, napustili sjednicu i da, samim tim, ne bi ostavili prostora za spekulacije.

Kada smo već kod spekulacija, prva, koja se pojavila u javnosti, jeste da predsjednik PDP i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, „kupuje i prodaje“ kako bi predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, obezbijedio većinu. Sve je, da preciziramo, počelo prelaskom Maje Dragojević-Stojić iz SDS u PDP.

Sve je začinio Dodik, rekavši da će troje poslanika, koji će mu pomoći za izglasavanje novog Ustava Republike Srpske, biti iz redova opozicije.

-Ta tri glasa ćemo obezbijediti. Odakle? Pa, odakle bi drugo nego sa opozicione strane. Vidite i sami da oni bježe jedni od drugih. Više ne znate ko koga tamo vara – rekao je Dodik.

Poslanica PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Tanja Vukomanović, kaže da niko ne treba da sumnja u iskrenu i odgovornu namjeru PDP prema Republici Srpskoj.

-Bez obzira na to što smo posljednjih mjeseci dobijali različite etikete, jer smo smatrali da o važnim pitanjima treba razgovarati, naš stav je od početka jasan: PDP neće podržati Dodikov ustav. Smatram da bi to bio opasan politički avanturizam u trenutku velike krize i da ovaj ustav ne spašava Republiku Srpsku, već njeno rukovodstvo. Sjednici ćemo prisustvovati, jer želimo jasno i argumentovano iznijeti zašto smo protiv. Na organima stranke smo i ranije razgovarali o tome kako se odnositi prema eventualnom tajnom glasanju i ako se opozicija zajednički dogovori da sjednicu napusti za vrijeme glasanja – za nas to nije nikakav problem, napustićemo salu – kaže Vukomanovićeva za Srpskainfo.

Suština je, kaže, u tome da ovo nije vrijeme za novi ustav i da ga PDP neće podržati.

-Uvijek ćemo se ponašati odgovorno prema Republici Srpskoj, a odgovorno, u ovom slučaju, znači ne voditi je u političke avanture bez puta i cilja – kategorična je ona.

Poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić kaže da je ideja šefa Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjena Bodiroge, s kojom je i on saglasan, da, u slučaju tajnog glasanja, opozicija napusti sjednicu. Iako siguran u poslanike Liste za pravdu i red, za one iz drugih partija, ne bi tako lako garantovao.

-Napuštanjem sjednice bismo pokazali da nismo glasali za taj Ustav i da smanjujemo prostor za manevar i za eventualnu kupovinu opozicionih poslanika, ukoliko bi se desila bilo kakva ponuda od strane vlasti. Mislim da je to najbolje rješenje kojim ćemo, ako ništa drugo, sačuvati svoje redove. Ne sumnjam ni u koga iz Liste za pravdu i red, ali nas istorija uči da se stalno mijenja brojno stanje u određenim klubovima u Narodnoj skupštini, tako da trebamo biti bar toliko pametni i svjesni da je sve , nažalost, moguće i da je politička korupcija u našoj zemlji legalizovana. Od 2014. se nikad nije istražilo zašto neko prelazi u suprotni tabor. Naše je da se branimo na jedini način koji nam je preostao, a to je da napuštamo glasanje. Vjerujem da su iz vlasti spremni na sve kako bi osigurali dvotrećinsku većinu – kaže Vučinić za Srpskainfo.

Vučinić, ipak, prije svega vjeruje da Prijedlog Ustava nikad neće doći pred narodne poslanike.

Šef Kluba poslanika SNSD u NSRS Srđan Mazalica se nada da će svi poslanici, prije svega, poštovati sebe, svoj posao i građane koji su ih birali, i da će, tek kad vide konačni Prijedlog Ustava, razmisliti da li će glasati za njega.

-Ako nije vrijeme za usvajanje nekog dokumenta, to je izgovor za biti suzdržan ili za biti protiv. Ali ne mogu da vjerujem da smišljaju strategije kako bi neke poslanike, koji bi možda glasali za taj Ustav, onemogućili da glasaju po svojoj volji i savjesti. Pošto su se protiv tog Ustava izjasnili isključivo Šmit i političko Sarajevo, onda to dokazuje da su oni lakeji političkog Sarajeva i Kristijana Šmita i ne vidim šta je to toliko u tom Ustavu štetno, loše i opasno, da bi se oni tako grčevito borili protiv – kaže Mazalica za Srpskainfo.

Mazalica očekuje da PDP podrži Ustav, jer, kako kaže, imaju uvid u sve što se dešavalo tokom javne rasprave, s obzirom na to da je profesor Vitomir Popović, na čelu radne grupe.

O svemu ovome, oglasila se i predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić, koja smatra da bi najbolje bilo, zbog sveopšte korupcije na političkoj sceni i najava vlasti da će „zagrabiti“ još tri ruke u opozicionim redovima u cilju obezbjeđivanja 55 poslanika, odnosno dvije trećine ruku za izglasavanje novog Ustava Srpske, da poslanici opozicije, koji nisu za to da se prati avanturizam vlasti i dodatno produbljuje politička kriza, napuste salu Narodne skupštine prilikom tajnog glasanja.

– Ukoliko glasanje bude tajno, na ovaj način otkloniće se svaka dilema ko je glasao za donošenje novog Ustava, a ko nije želio da prati avanturističke i hazarderske politike ove vlasti i koga vlast nije, a koga eventualno jeste kupila. Na kraju krajeva, zbog ranijih loših iskustava sa tajnim glasanjem, najčistija situacija za opozicione stranke jeste da poslanici opozicije napuste glasanje – istakla je Jelena Trivić.

BLink

Politika

DODIK NE ODUSTAJE: Novi ustav i vojna saradnja sa Srbijom i Mađarskom ključni ciljevi

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Republika Srpska ne odstupa od novog ustava, kao ni od toga da bude dio vojnog saveza Srbije i Mađarske i da će ovih dana biti upućeno pismo povodom toga.

“U tom vojnom savezu vidimo i pitanje unutrašnje bezbjednosti. Mi imamo resurse i u tom pogledu možemo da sarađujemo i da imamo zajedničke vježbe sa policijama Mađarske i Srbije”, izjavio je Dodik za “Večernje novosti”.

On je ukazao da opozicija u Srpskoj ne učestvuje u donošenju novog ustava jer sluša Sarajevo i podsjetio da Republika Srpska po Dejtonu i Ustavu ima pravo na vojsku i graničnu policiju.

“Ništa novo ne tražimo. Bitan zahtjev je da se prije usvajanja Ustava ide na referendum i to će biti razmotreno”, naveo je Dodik.

On je dodao da postoji zanimljiv prijedlog sa javnih rasprava da referendum treba održati 9. januara i naglasio da će to biti razmotreno.

Odgovarajući na pitanje kako porodica Dodik slavi Vaskrs, Dodik je rekao da su vaskršnji praznici veoma bitni i da im se svi raduju.

“Želimo da se vaskršnji praznici provedu u miru. Neće me uhapsiti! Vaskrs je najradosniji hrišćanski praznik i želim da se naš narod okupi u crkvama. Hristos vaskrse!”, poručio je predsjednik Srpske.

(Srna)

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA PORUKA SINDIKATA SIPA-e: Nećemo dozvoliti kriminalizaciju policijskih službenika

Uvažavajući iznesene činjenice, Sindikat SIPA-e smatra da je nedopustivo da nosilac bilo koje političke/javne funkcije etiketira bilo koga od zaposlenih u Agenciji, a pogotovo pripadnike Agencije iz reda nekog od konstitutivnih naroda.

“Upravo toj vrsti etketiranja i prijetnjama pripadnicima SIPA-e iz reda srpskog naroda svjedočimo u posljednje vrijeme, a zbog čega smatramo da su ugroženi njihova bezbjednost i bezbjednost njihovih porodica, lični integritet, ali i prava iz radnog odnosa.

Prijetnje krivičnim progonom i konfiskacijom imovine naših članova, ali i ostalih zaposlenih su apsolutno neprihvatljive. Tvrdnje da zaposleni u SIPA-i rade protiv interesa bilo kog entiteta (u ovom slučaju Republike Srpske), političkog subjekta ili pojedinca potpuno su neosnovane. Pri tom, Sindikat posebno podsjeća na činjenicu da, među zaposlenima u SIPA-i, ima i veći broj boraca Vojske Republike Srpske, kao i članova njihovih porodica”, upozorili su

Nastavi čitati

Politika

SAVIĆ-BANJAC O SPS-u: Pucaju od titula, ali kredibilitet im je upitan!

Partija koja se poziva na stručnost i reforme, ponovo je briljirala, ovoga puta ustavno. Socijalistička partija Srpske, poznata i po kadrovima koji često pucaju od titula, ali ne i od kredibiliteta, predložila je da se u Ustav unese odredba po kojoj predsjednik Republike ne može biti mlađi od 35 godina.

„Sjajan pokušaj da se Ustav koristi kao sredstvo političke eliminacije, kad već nemate snage da nekoga pobijedite na izborima. I to samo zato što se bojite jednog imena – Draška Stanivukovića“, poručila je Mirna Savić Banjac, predsjednik Gradskog odbora PDP-a.

Ona je istakla ironiju situacije.

„Kada Draško Stanivuković napuni 35, pomjeriće granicu na 40. Ako već kreirate ustavne norme po mjeri sopstvenog straha, predlažem da odmah unesete i odredbu da kandidat ne smije imati plavu kosu, ne smije biti rođen u maju, niti prethodno obavljati funkciju gradonačelnika Banjaluke“, navodi ona.

Savić Banjac je dodala da bi bilo daleko korisnije da se u Ustav unese nešto što zaista ima smisla.

„Na primjer, da se zabrani bilo kome s lažnom diplomom da obavlja bilo kakvu javnu funkciju. Da je Ustavom jasno propisano – obrazovanje mora biti stvarno, a ne pečatirano na pumpi. To bi bilo u interesu građana, ali bi vjerovatno značilo kraj političke karijere za dobar dio funkcionera SPS-a“, kaže ona.

Istakla je da je apsolutna ironija to što iz partije u kojoj su afere s lažnim doktoratima redovna pojava, dolaze prijedlozi koji bi trebalo da definišu ko može da vodi Republiku Srpsku.

„O kakvoj odgovornosti govori stranka čiji lider važi za jednog od najspornijih nosilaca akademskih titula u regionu? Ali, kad vas uhvati panika zbog jednog imena, onda je granica zdravog razuma prva koja padne“, poručila je Savić Banjac.

Ona je na kraju naglasila da ovakvi prijedlozi, osim što su politički prozirni i neodgovorni, štete i svim drugim mladim ljudima u Republici Srpskoj, koji teže ka tome da mogu nešto promijeniti.

„Želja da iz trke izbacite jednog čovjeka, zasljepljuje vas do te mjere da ne vidite da gazite sve ostale“, zaključila je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno