Connect with us

Svijet

SIJARTO BIJESAN “Evropa ĆUTI na ukrajinske napade na naftovod”

Ministar spoljnih poslova i spoljnoekonomskih odnosa Mađarske Peter Sijarto smatra neosnovanim scenario po kojem je Ukrajina napala naftovod “Družba” bez dogovora sa Evropskom komisijom, njenom predsjednicom Ursulom fon der Lajen i evropskim liderima.

– Vrlo je teško zamisliti da se to pitanje (o napadima na naftovod “Družba”) nije pojavilo između Zelenskog i fon der Lajen, kao i drugih evropskih lidera. Zelenski i fon der Lajen, Zelenski i evropski lideri stalno su zajedno, oni stalno komuniciraju, neprestano pune različite društvene mreže informacijama o tome koliko puta su nekog dana razgovarali. Smatram neosnovanim da o tom pitanju nije bilo riječi – rekao je Sijarto u emisiji “Borilački čas”.

Ministar je podsjetio da je Evropska komisija početkom godine dala pisane garancije da se obavezuje da će štititi vitalnu infrastrukturu za snabdjevanje energentima u zemljama EU od napada država koje nisu članice zajednice, ali nakon tri granatiranja naftovoda od strane Oružanih snaga Ukrajine u kratkom periodu “nije izustila ni riječ”.

– Nakon toga, mislim da je veoma teško povjerovati da između fon der Lajen, nekih evropskih lidera i Zelenskog nije bilo nikakve koordinacije u vezi sa napadom na naftovod “Družba”. Veoma je teško zamisliti da to nisu bar u nekoliko rečenica razmotrili – naglasio je Sijarto.

Svijet

RAT JE ZAVRŠEN: Tramp potpisao Memorandum o razumijevanju SAD i Irana

Američki predsjednik Donald Tramp potpisao je Memorandum o razumijevanju Sjedinjenih Američkih Država i Irana za okončanje rata sa Iranom, rekao je zvaničnik Bijele kuće za Rojters

Tekst sporazuma između SAD i Irana zvanično su potpisali predsjednici obje strane, javili su iranski državni mediji, pozivajući se na portparola Ministarstva spoljnih poslova Irana Esmaila Bageija.

Prethodno je novinar američkog portala Aksios Barak Ravid objavio na platformi X, pozivajući se na dva visoka američka zvaničnika, da su Sjedinjene Američke Države i Iran večeras elektronski potpisali Memorandum o razumijevanju za okončanje rata i da je on stupio na snagu.

Oni su rekli da je potpisivanje bilo “na daljinu” i da je Memorandum o razumijevanju već stupio na snagu.

Aksios je prethodno javio da SAD, Iran i posrednici razgovaraju o tome da se potpisivanje Memoranduma obavi danas do kraja dana preko video linka, umjesto u petak u Švajcarskoj.

Neimenovani diplomata iz jedne od zemalja posrednika naveo je da su razgovori o ubrzavanju procesa potpisivanja imali za cilj otvaranje Ormuskog moreuza prije petka, uz saglasnost obje strane.

Јoš jedan razlog bi mogao da bude smanjenje političkog pritiska na Bijelu kuću da objavi tekst Memoranduma o razumijevanju, međutim neimenovani izvor upoznat sa diskusijama tvrdi da je Iran zahtijevao da se tekst ne objavljuje do formalnog potpisivanja i negirao je da Bijela kuća reaguje na politički pritisak.

Ipak, čak i ako se vrijeme potpisivanja promijeni, sastanak između delegacija SAD i Irana, na čelu sa potpredsjednikom Vensom i predsjednikom iranskog parlamenta Mohamedom Bagerom Galibafom, održaće se u petak u Švajcarskoj, kako je i planirano, tvrde izvori Axiosa navodeći da se očekuje da će se razgovarati o pokretanju pregovora o iranskom nuklearnom programu.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP OPET PRIJETI BOMBARDOVANJEM IRANA! “Imate tačno 60 dana ili kreće pakao!”

– Američki predsednik Donald Tramp ponovo je zaprijetio  da će Sjedinjene Američke Države bombardovati Iran, ukoliko se konačni dogovor sa Teheranom ne postigne u roku od 60 dana od potpisivanja Memoranduma između SAD i Irana.

Tramp je rekao, na konferenciji za novinare pre nego što će napustiti samit G7 u Evijanu u Francuskoj, da će podeliti kopije Memoranduma o razumevanju između SAD i Irana koji bi trebalo da bude potpisan u petak u Švajcarskoj, preneo je Skaj njuz.

Tramp je istakao da ne želi da SAD ponovo napadnu Iran, ali da će to morati da urade, ako se Teheran ne bude pridržavao sporazuma zbog toga što, kako je naveo, nikada neće dozvoliti da Teheran ima nuklearno oružje.

Američki predsednik je rekao da se Iran Memorandumom obavezao da neće imati nuklearno oružje i da se to jasno vidi u tom dokumentu.

Tramp je ocenio da bi se u Iranu dogodila “ekonomska katastrofa” da su SAD nastavile napade.

“Nisam želeo da vidim ekonomsku katastrofu”, naveo je Tramp.

Prema njegovim rečima, nova grupa iranskih lidera je “veoma pametna” i “daleko manje radikalizovana”.

Tramp je naveo da se sporazumom postignutim sa Iranom postiže sve što su SAD nameravale da postign, “čak i mnogo više” jer se memorandumom, kako je istakao, predviđa okončanje trenutnog sukoba, ponovo se otvara Ormuski moreuz i sprečava Iran da dobije nuklearno oružje.

(Tanjug)

Nastavi čitati

Svijet

RUTE UVJERAVA EVROPLJANE “Nijedna NATO članica nije sama”

Generalni sekretar NATO-a, Mark Rute, sastao se u Briselu sa premijerom Letonije Andrisom Kulbergsom, a glavne teme razgovora bile su predstojeći samit Alijanse u Ankari, jačanje odbrane i bezbjednosti na istočnom krilu NATO-a.

Rute je podsjetio da su francuski borbeni avioni, angažovani u misiji NATO Baltičkog vazdušnog nadzora, ovog mjeseca presreli i oborili dron koji je ušao u vazdušni prostor Letonije, ocijenivši da takvi incidenti pokazuju “opasno i neodgovorno ponašanje Rusije”.

Istovremeno je poručio da NATO ostaje spreman da zaštiti svaku članicu, naglasivši da “nijedan saveznik nije sam u NATO-u”.
Pohvale za ulaganja u odbranu

Rute je pohvalio Letoniju zbog snažne podrške Ukrajini, uključujući učešće u Međunarodnoj koaliciji za razvoj bespilotnih sistema, kao i zbog značajnih ulaganja u odbranu.

Prema njegovim riječima, Letonija će ove godine za odbranu izdvajati gotovo pet odsto bruto domaćeg proizvoda, što je među najvećim izdvajanjima u Alijansi i primjer ostalim članicama uoči samita NATO-a zakazanog za naredni mjesec u Ankari, navodi NATO.

Nastavi čitati

Aktuelno