Connect with us

Region

Sjećanja Srba na martovski pogrom – kako su uništeni pisani tragovi o Srbima u Prištini

Prije 19 godina, u martovskom pogromu Srba na Kosovu i Metohiji ubijeno je 19 ljudi, uništeno oko 1.000 kuća, iz svojih domova proterano 4.000 Srba, a uništeno je i oskrnavljeno skoro 40 pravoslavnih crkava i manastira. Mnogi od protjeranih još se nisu vratili u svoje domove.

Pogrom je dodatno uticao na to da se Srbi osjećaju nebezbjedno i ubrzao iseljavanje sa Kosova i Metohije.

Još neoporavljeni od stradanja i progona 1999, a dogodilo im se novo. Horde Albanaca krenule su pred proljeće 2004. protiv Srba, tragom lažne informacije da su pustili pse na albansku djecu koja su se bježeći, utopila u Ibru, piše RTS.

Napad je prvo organizovan iz južne Mitrovice naseljene isključivo Albancima, na sjeverni deo grada sa većinskim Srbima. Ubijeni su Jana Tučev i Borivoje Spasojević.

-I posle 19 godina se ne zna ko je pucao, a bila je jedna skupina ljudi, dole u parku i pucnjevi su dolazili iz pravca visokih stanova tri solitera. Da je postojala želja da se nađe ko je to uradio, verovatno bi se našlo – kaže Dragan Spasojević, sin ubijenog Borivoja.

Istog dana, Albanci su nasilje prelili južno od Mitrovice. Na srpske sredine oko Prištine.

Pali su svi kordoni međunarodnih vojnika ispred sela Čaglavica.

-Ta ista grupa ljudo probila je i treći kordon Kfora i policije i krenila ka našim kućama. Razbijali su  vrata, ušli u kuću, polomili sve što je moglo, šta im se svidelo odneli su, da bi u kasnim večernjim satima negde oko 21.30 i zapalili kuću – priča Bojan Mitić iz sela Čaglavica.

Prošlo je izvjesno vrijeme snalaženja kod rođaka, u iznajmljenim objektima. Mitićima su obnovili kuću, vratili su se u nju i nastavili da žive, nisu je prodali.

Iste scene nasilja zabilježene su i u Obiliću, Lipljanu, Prizrenu, Gnjilanu.

Na meti albanskih hordi su bili Srbi, crkve i manastiri u svim urbanim sredinama i prigradskim naseljima poput Srba u Svinjaru oslonjenom na južni dio Kosovske Mitrovice, Cerskoj ulici i Mašinskom parku u Obiliću, stambenim četvrtima “Ju program” u Prištini i Kosovu Polju, Patrijaršijskoj ulici u Peći, Gavran naselju i Srpskoj ulici u Gnjilanu i nizu drugih “džepova” u kojima su Srbi pretekli tokom prethodnih pet godina apsolutnog bezvlašća na Kosovu i Metohiji.

Gorjele su crkve Svetog Nikole u Prištini, Bogoslovija i Sveti Arhangeli u Prizrenu, Devič u Srbici, Sveti Ilija u Vučitrnu, Crkva Svetog Andreja u Podujevu čiji su krst polomile i oborile razularene albanske horde slaveći progon posljednjih Srba iz te opštine i još niz srpskih svetinja širom južne srpske pokrajine.

Sutradan 18. marta, zapalili su pravoslavnu crkvu Svetog Nikole u Prištini. Tadašnji sveštenik je sklonište potražio u podrumu parohijskog doma. Čuo je pucnjavu, ljude kako koračaju po njegovom stanu. Evakuisali su ga rumunski specijalci i odveli u kasarnu, u kojoj je već bilo više stotina Srba iz Prištine, Obilića i okolnih sredina.

-Zovem komšije Gorance, da pitam šta se događa i ta žena kaže, crkva je izgorela, sada gori tvoja kuća. Ja odem pa molim tamo Kforovce da me nekako prebace do crkve i oni tek negde oko 12 sati smilovali se i kažu – imaš samo pet minuta. I ja kad odem tamo vidim da su mi upalili kola, vidim stan već tinja i gori. U crkvu sam ušao, vidim padaju grede, ja sam počeo da vrištim, čak sam se nabo na neku gredu, čak su mi dali i serume, tako da kada sam otišao u kasarnu nisam znao ni ko sam, ni šta sam – sjeća se bivši prištinski paroh Miroslav Popadić.

Crkva, parohijski dom i drugi objekti su obnovljeni, ali su uništeni pisani tragovi o Srbima u Prištini.

-Ogromne knjige i ogromna građa koja je, nažalost, izgorela. Ovde u hramu Svetog Nikole nemamo ništa osim tri matične knjige koje su igrom slučaja ostale netaknute i u kojima su ostali podaci. Jedna knjiga krštenih, jedna knjiga venčanih i jedna umrlih. Sve drugo je izgorelo. Ako nema Srba, onda nema ni problema, ako nema zapisanih tragova onda nema ni dokaza da je nešto postojalo tu na tom mestu – rekao je prištinski paroh Staniša Arsić.

Nisu samo uništeni dokazi posljedice trodnevnog etničkog čišćenja. Malo ko je odgovarao i bio kažnjen za nasilje, pa je u strahu da se ne ponovi, uslijedilo ubrzano iseljavanje Srba iz nebezbjednih sredina. Od tada ih nema u Obiliću, Svinjaru, Kosovom Polju. Sve gradske sredine južno od Mitrovice su od tada etnički gotovo čiste.

U pogromu su ubijeni:

Borivoje Spasojević i Jana Tučev u Kosovskoj Mitrovici

Nenad Vesić je podlegao ranama zadobijenim od bombe u Lipljanu Dobrivoje i Borko Stolić u selu Drajkovce u opštini Štrpce Slobodan Perić u Gnjilanu

Zlatibor Trajković u Kosovu Polju

Dragan Nedeljković je izgorio ispred ulaza u Bogosloviju u Prizrenu

Obilježavanje

U Gračanici će danas biti obilježeno 19 godina od martovskog pogroma. U Manastiru Gračanica u 11 časova parastos će služiti Njegovo preosveštenstvo episkop raško-prizrenski Teodosije, a potom će biti položeno cvijeće ispred umjetničke instalacije “Mising” na kojoj se nalaze fotografije nestalih.

U Domu kulture biće otvorena izložba radova sa Likovne kolonije “Jesen u Prizrenu 2022” i svečana akademija.

Iz Doma kulture je najavljeno da će akademiji prisustvovati predstavnici Eparhije raško–prizrenske i kosovsko-metohijske, Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, lokalnih samouprava, Udruženja porodica “Kosmetski stradalnici”, te učesnici Likovne kolonije.

Nastupiće Ansambl “Venac”, Hor prizrenske bogoslovije, glumac Narodnog pozorišta Priština Nebojša Đorđević i članovi Škole baleta “Gračanica”.

Petković: Dužni smo da se sećamo naših stradalnika

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da „19 godina od jednog od najtežih masovnih zločina u novijoj evropskoj istoriji – martovskog pogroma nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji , ne samo da smo ostali uskraćeni za kažnjavanje odgovornih, već smo svedoci da je politička i društvena atmosfera iz koje je ovaj strašan događaj proistekao i dalje prisutna i da je, štaviše, šovinizam i mržnja do danas ideološka konstanta u Prištini”.

Petković je naveo da ova i buduće generacije imaju obavezu da njeguju sjećanje na žrtve i da ne zaborave činjenicu da je „bilo planirano da naš narod i sve što svedoči o njegovom viševekovnom trajanju na prostoru Kosova i Metohije budu doslovno obrisani za nekoliko dana u masovnom talasu nasilja.

.Dužni smo da se sećamo naših stradalnika, porušenih kuća i svetinja, jer naši sunarodnici su ubijani i proganjani ne zato što su to nečim zaslužili, već zbog onoga što jesu, a slična sudbina je mogla da zadesi bilo kog pripadnika našeg naroda. Zato osećaj jedinstva i nacionalne solidarnosti jesu vrednosti koje i danas, 19 godina kasnije, i u budućnosti moramo da afirmišemo. Nažalost, ugroženost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji nije nestala, zato što bolest šovinizma i mržnje prema Srbima i svemu srpskom i dalje prisutna među predstavnicima albanske političke elite u Prištini – rekao je Petković.

(Glas Srpske)

Region

RIZIČNO Ministarstvo spoljnih poslova Srbije: “Uzdržite se putovanja u Hrvatsku”

Ministarstvo spoljnih poslova Srbiјe preporučilo je svoјim državljanima da se od 1. do 10. avgusta uzdrže od putovanja u Hrvatsku.

Ministarstvo spoljnih poslova savjetuјe državljanima Srbiјe da, ukoliko se u pomenutom periodu nađu u Hrvatskoј, izbjegavaјu skupove i druga јavna okupljanja koјa nose rizik od incidentnih situaciјa.

Iz Ministarstva nisu dodano precizirali razloge zbog kojih su izdali preporuku.

Nastavi čitati

Region

CRNA GORA TUGUJE! Dan žalosti zbog 12 izgubljenih života u SAMO DESET DANA!

Crnogorski premijer Milojko Spajić saopštio je da je 28. jul proglašen za Dan žalosti u zemlji kao izraz poštovanja prema izgubljenim ljudskim životima u nizu tragedija koje su se prethodnih dana dogodile u Crnoj Gori.

“Dijelimo tugu i stojimo uz porodice stradalih”, izjavio je crnogorski premijer, prenosi RTCG.

U samo deset dana, od 16. do 26. jula, Crna Gora je ostala bez 12 života izgubljenih u nizu incidenta koji uključuju nesreće, porodične tragedije, oružane sukobe i kriminalne obračune.

U dvostrukom ubistvu proteklog vikenda u Budvi stradali su otac i sin, a osumnjičeni je brat i stric, koji je usmrtio članove svoje familije zbog svađe oko prevoza putnika brodom.

U četvrtak su na Goliji, na oko 50 kilometara od Nikšića, pronađena tijela oca i ćerke, a policija je saopštila da je riječ o ubistvu i samoubistvu.

Mladić iz Podgorice se 20. jula udavio u Morači, istog dana Đorđije Mihailović iz beranskog sela Zagrađe stradao je od udara groma, a ranije tog dana je u Đenovićima jedna osoba poginula u saobraćajnoj nesreći.

U Mojkovcu su 22. jula dva mladića iz mjesta Jakovići izgubila život utapanjem u reci Tari, kod mjesta Slatina.

Dva dana kasnije, 24. jula, u saobraćajnoj nesreći u mestu Blizikuće kod Budve stradao je državljanin Srbije, S. P, koji je nakon udesa prebačen u barsku bolnicu, gdje je kasnije preminuo.

U pucnjavi u Ulici Svetozara Markovića u Podgorici 20. jula ubijen je Ivan Milačić, dok su još dvije osobe ranjene.

Iz policije je potvrđeno da je riječ o lakšim povredama, ali se okolnosti još uvijek istražuju.

Ispred jedne diskoteke u Igalu 19. jula je brutalno pretučen i izboden nožem 16-godišnji Harun Mekić.

Prema riječima njegove majke, napad je izvršila grupa mladića iz Beograda, a život mu je spasen zahvaljujući brzoj reakciji slučajne prolaznice i roditelja jednog od drugara, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Region

BAHATOST URADILA SVOJE! Nekad raj za turiste, danas SABLASNO PRAZNO – šta se dešava na crnogorskom primorju?

Dok jedni gledaju pune plaže i barove petkom i vikendom, drugi se više brinu šta je sa svim danima između, te iako je kraj ljetnje sezone još daleko, mnogi ugostitelji iz Crne Gore sve glasnije govore kako im je ova sezona, žargonski rečeno, “pukla”.

Upiranje prstom cirkuliše, građani koji iznajmljuju apartmane upiru u ugostitelje i državne organe, oni u njih, a turisti u sve njih zajedno. Iako je realna slika još daleko, predikcije nisu baš sjajne. Oni koji jedu turistički hljeb sve više govore o stvarima koje su doprinijele da danas u popularnim Crnogorskim ljetovalištima imamo prilike da vidimo kako veliki broj plaža stoji prazno.

Cijene u Crnoj Gori previsoke za turiste i za lokalce

Zašto je to tako, svoj sud je dao i mladić koji se nalazi iza popularne Instagram stranice “Crnogorski vodič”, koji na društvenim mrežama na šaljiv i kreativan način promoviše crnogorsko primorje na najbolji mogući način. Ipak, video koji je sinoć izbacio dosta je gorčiji nego sav njegov sadržaj koji je delio od kako stranica postoji. Naime, on je vizuelno, i kroz riječi dao svoj sud koji je od sinoć jedan od djeljenijih na društvenim mrežama i to zbog direktnih primjera.

– Kako je u Crnoj Gori pukla sezona? Dva pomfrita, 16 evra, magnet 20 evra, dvije ležaljke, 200 evra, izlivamo septičku u more, taksimetar u Budvi brži od Bolta, svaka plaža postala privatna, točeno pivo, 4 evra, radovi na putu u sred sezone – naveo je on primere kroz slike i snimke, a onda je uslijedio i tekstualni dio kritike.

Cijene, radovi na putevima i neljubaznost glavni krivci

– Razmišljao sam da li da izbacim ovaj video ili ne, ali nakon toliko poruka i onoga što sam vidim, morao sam. Ne može se na ovaj način turizmom baviti. Na svim poljima škripi. Aerodrome nisam ni pomenuo, neljubaznost na dosta lokacija, smeće na sve strane…

Da bi se napredovalo, moraju se prihvatiti činjenice. Cijene su čista nebuloza. Septičke izlivamo po pojedinim plažama, daleko bilo. Od turizma nam zavisi čitava zemlja. Turizam je ono od čega preživljavamo. Kako komentarisati radove na putu na najprometnijoj dionici na primorju? Skandal. Ova zemlja štošta ima da ponudi, a uporno nudi svoje najružnije lice. PAMET U GLAVU – napisao je on.

Na udaru vlasnici kafića i restorana

Ljetovanje u Crnoj Gori ove sezone izazvalo je podijeljena mišljenja turista iz Srbije, ali i domaćih gostiju. Mnogi ističu da su cijene na primorju – od ležaljki do obroka – otišle u nebo, dok usluga ne prati standard. „Ljudi pokušavaju da zarade za cijelu godinu u mjesec dana“, navodi se u jednoj od objava, dok drugi navode da je „bahatost prisutna na svakom koraku“ i da „radovi i blokade dodatno otežavaju pristup turističkim mjestima“.

Posebno su na udaru zakupci plaža i vlasnici restorana. Gosti se žale da za osnovni obrok za dvoje plaćaju i do 30 evra, a da kvalitet hrane ne opravdava cijenu. Zabilježeni su i slučajevi da ležaljke za četvoročlanu porodicu koštaju više od cjelodnevnog smještaja, što izaziva revolt i pozive na sistemske promjene, poput ukidanja zakupa plaža i slobodnog postavljanja sopstvenih rekvizita.

Ipak, nisu svi komentari negativni. Pojedini posjetioci ističu da i dalje uživaju na crnogorskom primorju, posebno u manjim mjestima poput Sutomora i Bara, gdje su cijene pristupačnije – dvije ležaljke se mogu naći već za 10 do 20 evra, kafa je oko 1,5 evro, a pljeskavica između 3 i 5 evra. Ipak, većina se slaže u jednom: Crna Gora mora da pronađe balans između profita i gostoprimstva kako bi zadržala turiste među kojima su tradicionalno oni iz Srbije, prenosi Blic.

Nastavi čitati

Aktuelno