Connect with us

Region

SKANDAL U MAKEDONIJI! Zbog Vjose Osmani uperio pištolj policajcu u glavu

Šef obezbjeđenja predsjednika Skupštine Sjeverne Makedonije Afrima Gašija uperio je pištolj u čelo policijskom službeniku koji je na aerodromu u Skoplju zatražio od Vjose Osmani da otvori svoj prtljag.

Incident se dogodio naočigled svjedoka – putnika i zaposlenih na aerodromu, a reagovale su i dežurne policijske patrole, prenosi makedonski “24 Info”.

Osmani je prilikom povratka iz Pariza sletjela na aerodrom u Skoplju, odakle je trebalo da nastavi put Prištine. U skladu sa procedurama aerodroma, zamoljena je da otvori kofere.
Međutim, ona je to odbila i, kako navodi makedonski medij, drsko i neprimjereno se obratila obezbjeđenju aerodroma.

Nakon što je odbila da otvori kofere, pozvala je predsjednika makedonskog Sobranja Afrima Gašija od kojeg je zatražila pomoć da prođe bez pregleda prtljaga, piše “Kosovo onlajn”.

Gaši je pristao da joj pomogne i poslao na aerodrom pripadnike svog obezbjeđenja na čelu sa šefom, Sabedinom Sinanijem.

Sinani i još nekoliko pripadnika Gašijevog obezbjeđenja pred desetak putnika, drsko i uvredljivo su se obratili obezbjeđenju aerodroma i tražili da puste Osmanijevu da prođe kontrolu, prenose mediji.

Međutim, nakon što su zaposleni odbili da puste Osmanijevu, Sinani je izvadio pištolj i uperio u čelo policijskom službeniku na aerodromu, piše “24 info”.
Ubrzo je nekoliko naoružanih policijskih jedinica stiglo pred VIP ulaz na aerodrom i uperilo oružje u Sinanija. Poslije kraće drame, incident je okončan, bez povrijeđenih.

Aerodrom u Skoplju: Obavezni smo da provjerimo sve putnike
Aerodrom u Skoplju saopštio je povodom ovog incidenta da imaju zakonsku obavezu da izvrše bezbjednosnu provjeru svih putnika, prtljaga i tereta na letovima sa Međunarodnog aerodroma Skoplje i aerodroma Sveti Apostol Pavle Ohrid, uključujući i putnike koji putuju kroz VIP salon.
Iako u reagovanju Osmanijevu ne pominju po imenu, sa aerodroma poručuju da je “Odjeljenje bezbjednosti TAV Makedonije, u okviru svojih nadležnosti, izvršilo standardnu bezbjednosnu provjeru pomenutog putnika kao i njegovog prtljaga na punktu”, piše “Reporteri.net”.

Kasno sinoć reagovalo je i MSP u Prištini koje je zatražilo zvanična pojašnjenja od ambasade Sjeverne Makedonije povodom incidenta na skopskom aerodromu.

Uncategorized

PRAVDA NAKON DECENIJA ŠUTNJE! Hrvatska izgubila spor zbog nestalih beba iz porodilišta devedesetih

Hrvatske vlasti nisu dovoljno dobro istražile slučajeve nestanka beba iz porodilišta u Slavoniji tokom 1990, 1993. i 1994. godine, pa je Hrvatska zbog toga na Evropskom sudu za ljudska prava kažnjena zbog kršenja prava na porodični život tri majke.

Svakoj od njih, država će morati da plati i 2.000 evra odštete, te nadoknaditi sudske troškove koje su imale do sada. Pred Evropskim sudom za ljudska prava zastupala ih je zagrebački advokat Antonija Galić Kondža, prenosi N1.

U porodilištima su majkama govorili da su njihove bebe iznenada umrle nakon poroda. No, žene nikada nisu vidjele tijela svoje dječice, niti im je objašnjeno što se zaista dogodilo. Zato su posumnjale da su novorođenčad oteta i data na nezakonito usvajanje.

Iako su prije par godina podnijele prijave i tražile od nadležnog državnog tužilaštva u Vukovaru da provede istragu, nakon nekoliko mjeseci sve je odbačeno uz obrazloženje da je nastupila zastara. Majke se nisu predavale, te su sada i dokazale da hrvatski istražioci nisu napravili dovoljno kako bi utvrdili sudbinu njihove djece.

Detalji tužbe protiv Hrvatske

U tužbi su opisale kako su nakon poroda uspjele vidjeti svoje bebice i uzeti ih u naručje, da bi im naknadno radnici bolnice rekli da su se djeca naglo razboljela i preminula. Prema navodima iz tužbe, bebe koje su bile rođene 1990. i 1993. iz vukovarske bolnice prebačene su u Novi Sad gdje su navodno umrle, dok je dijete koje je bilo rođeno 1994, prema tvrdnjama osoblja, preminulo u bolnici u Vukovaru.

Godinama kasnije, tačnije 2019. dvije mame vidjele su dokumentarac “Nestale bebe” koji je govorio o nestaloj novorođenčadi u Srbiji. Pomislile su da je možda ista sudbina, odnosno nezakonito usvajanje, snašla i njihove bebe. Kontaktirale su bolnice u Vukovaru i Novom Sadu, tražeći dokumentaciju o porodima i smrti svoje djece. Na kraju su podnijele i krivičnr prijave zbog sumnje da su im djecu oteli radnici vukovarske i novosadske bolnice. Ipak, početkom 2022. prijave su odbačene jer je nastupila zastara.

Kako se država pravdala?

Zastarom je zastupnica Hrvatske pred Evropskim sudom za ljudska prava Štefica Stažnik odgovarala na tužbu protiv države. Naprosto, kaže, država zbog zastare kaznenog progona nije mogla učiniti ništa. Osim toga, hrvatske vlasti nisu imale kontrolu nad bolnicom u ono vrijeme, pa stoga nema ni odgovornosti Republike Hrvatske.

Ipak, Evropski sud za ljudska prava primijetio je da se državno tužilaštvo iz Vukovara niti u jednom trenutku nije pozvalo na činjenicu da nije nadležno za ovaj slučaj, već da bi se radilo o nadležnosti Republike Srbije, prenosi N1.

Šta je utvrdio Evropski sud?

Sud je rekonstruisao da na zahtjeve ove tri mame za informacijama o sudbini njihove djece uglavnom od hrvatskih institucija dobijale samo medicinsku i matičnu dokumentaciju. Kada su one ukazale na nedostatke i nedosljednosti u tim dokumentima i zatražile ekshumaciju, DNK testove i ispitivanje medicinskog osoblja te službenika matične službe, vlasti nisu preduzele ništa ni u jednom od ovih slučajeva.

Doduše, prvotno je vukovarske policija provjeravala je li ekshumacija moguća i zna li se na kojem je groblju dijete sahranjeno, te čuva li vukovarska bolnica baze podataka o tkivima uzetim za potrebe obdukcije. Nakon toga nije više preduzeto ništa, zbog čega je Evropski sud za ljudska prava zaključio da je majkama koje nisu saznale sudbinu svojih beba Republika Hrvatska povrijedila pravo na porodični život koji garantuje Konvencija o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda.

“Hrvatska mora napraviti mehanizme uz pomoć kojih će se utvrditi sudbina beba koje su navodno otete iz rodilišta tokom 1980-ih i ranih 1990-ih”, poručio je sud.

 

Nastavi čitati

Region

PRIČA KOJA GRIJE SRCE! Dječak iz Srbije izgubio medvjedića, ALI GA JE PRONAŠAO NIKŠA IZ ZAGREBA

Zagreb je ovih dana “ugostio” jednu priču koja je oduševila društvene mreže. Priča je počela u Beogradu, odakle je Marina, majka dječaka Luke, poslala apel preko društvene mreže X.

Luka, dječak s Downovim sindromom, izgubio je svog omiljenog prijatelja, smeđeg medvjedića starog 13 godina, na parkingu u Zagrebu.

“Molim vas, provjerite je li medo još tamo. Prolazit ćemo kroz Zagreb za par mjeseci”, napisala je Marina.

Iskrena molba brzo je pronašla put do srca ljudi, ali i do čovjeka koji će postati junak ove priče. Nikša Barlović, hrvatski televizijski producent, nije čekao ni trenutka. Pronašao je medvjedića i, umjesto da ga samo vrati vlasnicima, odlučio ga je – oživjeti.

Smeđi medvjedić dobio je pažnju kakvu nisu imali ni neki kandidati na izborima: bio je na glasanju, obišao je televizijske studio i postao glavna zvijezda Nikšine smjene. Svaki njegov korak Nikša je dokumentovao na društvenim mrežama.

Marina nije mogla sakriti emocije kad je čula da je medvjedić pronađen.

“Ljudi moji, nije prošlo ni sat vremena od moje molbe, zahvaljujući divnom Nikši Barloviću iz Zagreba, Braun Bär je pronađen! Hvala svima vama na ogromnoj pomoći i dijeljenju, definitivno imam najbolju lajnu na svijetu!!! P. S. Ne mogu vam pokazati Lolin osmijeh, ali da znate da su nam suze krenule”, napisala je.

Nastavi čitati

Region

ANA BRNABIĆ sutra podnosi 100 potpisa poslanika za referendum o POVJERENJU ALEKSANDRU VUČIĆU!

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić podneće sutra 100 potpisa poslanika vladajuće većine za održavanje savetodavnog referenduma o poverenju predsedniku Aleksandru Vučiću, potvrđeno je Tanjugu.
Brnabić će sutra tim povodom zajedno sa šefom poslaničke grupe SNS Milenkom Jovanovim održati konferenciju za novinare.

(Tanjug)

Nastavi čitati

Aktuelno