Politika
SKENERI EFIKASNI, ali broje i nevažeće glasačke listiće

Po tumačenju Centralne izborne komisije BiH, skeneri koji su korišteni na nekim biračkim mjestima bili su efikasni jer su radili na 143 od 145 biračkih mjesta, međutim oni koji su direktno radili s tim skenerima na biračkim mjestima kažu da je bilo određenih problema.
“Skeneri i njegove mogućnosti nisu usaglašeni sa zakonom. Zakon kaže, recimo, da je nevažeći glasački listić onaj koji je potpisan, pošaran ili nešto slično, ali skener to ne prepoznaje. Dakle, stavite X ispred nekog imena i onda išarate glasački listić, nešto na njemu nacrtate i skener ga obradi kao validan”, rekao je za “Nezavisne” Željko Škondrić, predsjednik Gradske izborne komisije u Prijedoru.
On kaže da se na biračkim mjestima gdje su korišteni skeneri ponovo broje glasački listići te da se radi o usklađivanju, a nikako o “ponovnom brojanju”.
Naime, Uputstvom o sprovođenju pilot-projekta na lokalnim izborima 2024. godine uz upotrebu novih tehnologija predviđeno je da nakon zatvaranja biračkog mjesta operater printa završni izvještaj sa ukupnim odzivom za biračko mjesto, te sa rezultatima glasanja. Ti “preliminarni” rezultati se elektronski prenose Centralnoj izbornoj komisiji BiH, a nakon automatskog prebrojavanja glasačkih listića Birački odbor pristupa ručnom prebrojavanju.
“Rezultati utvrđeni ručnim brojanjem se putem ZR obrasca dostavljaju Izbornoj komisiji koja vrši poređenje automatskog i ručnog prebrojavanja rezultata. Postupak konačnog utvrđivanja rezultata i procedure u slučajevima razlike između automatskog i ručnog prebrojavanja biće regulisan posebnim aktom Centralne izborne komisije BiH”, piše u ovom uputstvu.
Škondrić navodi da je instrukcija bila da se u slučaju odstupanja od dva odsto listići ponovo broje, odnosno usklađuju, i da je vjerovatno došlo do odstupanja dok je donesena naredba Glavnom centru za brojanje.
Što se tiče ove naredbe, CIK je do sada donio naredbe kontrole rezultata ručnog brojanja glasova i elektronskog brojanja glasova putem elektronskog skenera za 42 biračka mjesta u Novom Gradu, Prijedoru i Mostaru.
“Problemi sa skenerima su se pojavili samo na početku procesa dok ljudi nisu stekli rutinu, kasnije je to dosta dobro išlo i nije bilo nikakvih većih problema. Podaci su preneseni normalno i vrlo brzo nakon zatvaranja birališta”, rekao je Škondrić.
U CIK-u navode da su se povremeno javljali slučajevi u kojima su skeneri vraćali glasačke listiće, ali da nijednom biraču nije uskraćena mogućnost glasanja. Naveli su i da je jedan skener imao tehnički kvar, dok je drugi odbijao listiće zbog greške uzrokovane nanošenjem pečata na pogrešno mjesto na listićima.
Zbog stvaranja redova glasača na ova dva biračka mjesta odlučeno je da se pređe na redovnu proceduru.
“Opšta upotreba skenera nije uzrokovala značajne zastoje niti duge redove. Glasanje je produženo za jedan sat na četiri biračka mjesta u Tuzli, kako bi se omogućilo glasačima da završe glasanje. Glasački listići u Tuzli su ujedno i najduži”, saopšteno je iz CIK-a.
U CIK-u su naveli da su sva 143 biračka mjesta koja su koristila skenere uspješno generisala, ispisala i prikazala elektronske rezultate za posmatrače, medije i javnost odmah nakon zatvaranja.
“Unutar pet minuta od zatvaranja, 42% pilot-biračkih mjesta prenijelo je rezultate izbora elektronskim putem u sjedište CIK-a, dok je unutar 30 minuta taj postotak narastao na 62%. Na kraju izbornog dana sva, osim tri pilot-biračka mjesta, prenijela su rezultate, jer je teški promet na zaštićenoj mreži privremeno otežao prenos nekih rezultata. CIK je 100% ili svih 143 rezultata primio i objavio sljedeće jutro na svojoj veb-stranici, a ti rezultati ostali su nepromijenjeni do upoređivanja s ručno prebrojanim (preliminarnim) rezultatima. Zabilježene slike svih glasačkih listića takođe su prenesene u sjedište CIK-a na memorijskim karticama”, saopštili su iz CIK-a.
U saopštenju se navodi da će, nakon što opštinske komisije obave prebrojavanje i transportuju glasačke listiće u CIK-ov Glavni centar za brojanje, CIK sprovesti detaljno upoređivanje elektronskih i ručno unesenih rezultata kako bi se utvrdile razlike i osigurali konačni rezultati.
Politika
SKANDAL U MINISTARSTVU! Višestruka kršenja zakona otkrivena revizijom u Ministarstvu porodice, omladine i sporta RS!

Najnoviji izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2024. godinu otkriva niz ozbiljnih kršenja zakona i nepravilnosti u radu Ministarstva porodice, omladine i sporta, na čijem je čelu Selma Čabrić.
Ministarstvo je, kako navodi revizija, dobilo mišljenje s rezervom u pogledu usklađenosti, a neke greške ponavljaju se iz godine u godinu, ukazujući na sistemske propuste i neodgovornost u upravljanju javnim sredstvima.
Među najznačajnijim kršenjima ističe se višestruko prekoračenje zakonskih odredbi vezanih za imenovanje vršilaca dužnosti sekretara i 2 pomoćnika ministra.
– Vlada Republike Srpske je, suprotno Zakonu o državnim službenicima, donijela akt o postavljenju vršioca dužnosti sekretara Ministarstva i dva pomoćnika ministra na period do 90 dana, i to više od tri puta uzastopno – ističe se u izvještaju revizije.
Pored toga, Ministarstvo je nezakonito angažovalo šest osoba duže od dozvoljenog perioda, dok je šest ugovora o djelu zaključeno za poslove koji predstavljaju redovnu djelatnost Ministarstva, što je direktno suprotno Zakonu o radu.
Problemi se ne zaustavljaju ni na nepravilnostima u zapošljavanju i ugovorima, već su evidentirane i nepravilnosti u priznavanju prava zaposlenih.
– Naknada troškova prevoza kod dolaska na posao i povratka sa posla priznato je bez vjerodostojne isprave o mjestu stanovanja, a novčane pomoći su odobravane bez potrebnih dokaza o osnovu za iste. Takođe, zabilježeni su propusti u obračunu i povratu putnih troškova, gdje povrat akontacija nije pravovremeno izvršen – navode revizori.
Revizija je ukazala i na ozbiljne propuste u oblasti javnih nabavki. Planirane nabavke vrijednosti gotovo pola miliona KM nisu sprovedene u skladu sa zakonom.
Nabavke robe i usluga obavljene su kroz 84 direktna sporazuma i druge netransparentne procedure, a pojedine nabavke stručnog usavršavanja i ugostiteljskih usluga uopšte nisu bile planirane u planu nabavki, niti su za njih donesene odluke o pokretanju postupka javne nabavke.
Posebno zabrinjava činjenica da su nabavke robe široke potrošnje i sportske opreme podijeljene u više direktnih sporazuma, čime je očigledno zaobiđen zakon koji zabranjuje dijeljenje predmeta nabavke.
Dodatno, Ministarstvo nije zaključilo ugovor za nabavku goriva i autokozmetike po osnovu okvirnog sporazuma, a na portalu javnih nabavki nisu objavljene obavijesti o dodjeli ugovora, što je još jedno kršenje Zakona o javnim nabavkama.
Glavna služba za reviziju podsjeća da su u okviru finansijske revizije za 2023. godinu Ministarstvu dato ukupno osam preporuka.
Iako su neke od njih provedene, četiri ključne preporuke koje se odnose na zapošljavanje, angažovanje po ugovorima o djelu, uspostavljanje sistema finansijskog upravljanja i kontrola, te primjenu Zakona o javnim nabavkama, nisu realizovane, čime su ostale otvorene značajne rizike od zloupotreba i neefikasnog upravljanja, prenosi Srpskainfo.
Politika
MARKOVIĆ PITA “Ko su ti STRUČNJACI za koje je Dodikov kabinet daje 4 miliona KM?”

Zašto ste kroz rebalans, odnosno kroz novi budžet za 2025. godinu predvidjeli 4.000.000 KM u kabinetu predsjednika za stručne usluge? Zašto ste stavku reprezentacije predsjednika podigli sa 150.000 na 300.000 KM?
Pitao je ovo Slaviša Marković, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske tokom tokom tačke današnje sjednice koja se tiče rebalansa budžeta, dodajući da prema tome, predsjednik Republike Srpske ima dnevnu reprezentaciju od preko 1000 KM.
– Da li vi mislite da je to normalno? S druge strane, u okviru budžeta Agencije za agrarna plaćanja smanjen je iznos budžeta za poljoprivredu za pet miliona. Ministar finansija, gđa Vidović, rekla je da je u okviru Ministarstva poljoprivrede to nadoknađeno, što nije istina. Jasno vidimo budžet i rebalans i da ta pozicija nije mijenjana – rekao je Marković, koji je dodao da smatra da je bilo potrebno izdvojiti dodatna sredstva za poljoprivredu, zbog suše kao elementarne nepogode.
Govoreći o radu javnih preduzeća, Marković je podsjetio da je „Elektroprivreda Republike Srpske“ 2023. godine iskazala dobit od 145 miliona KM, a 2024. godine gubitak od 40 miliona.
– Da li je normalno da jedno preduzeće za jednu kalendarsku godinu izgubi 80 miliona i da niko ne odgovara? Da li je normalno da dugovanja RiTE „Ugljevik“ budu preko 120 miliona KM, što uključuje obaveze prema dobavljačima i matičnom preduzeću? Da preko 40 puta ima blokirane račune? – pita Marković.
Dodao je da je Vlada izvršila dokapitalizaciju firme „RS gas“ u iznosu od 60 miliona KM, za šta se spekuliše da je prebačeno na račun jedne kiparske firme, da bi se sredstva prebacila biznismenu Rašidu Serdarovu.
– Bitno je da Ministarstvo finansija odgovori da li je to tačno – naveo je Marković.
Nakon što je ukazao na ove činjenice, Markoviću je oduzeta riječ, uz obrazloženje za ne govori o dnevnom redu.
(BN)
Politika
VATROGASCI ISTJERALI “MAK NA KONAC!” NSRS koriguje zakon o platama

U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je rasprava o Prijedlogu zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave po hitnom postupku.
Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić rekla je da se Prijedlogom zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave uređuju način utvrđivanja plate, prava na naknadu i pomoć i druga prava iz radnog odnosa službenika, namještenika i ostalih zaposlenih koji nemaju status službenika u gradskoj ili opštinskoj upravi.
Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, koji se u Narodnoj skupštini razmatra po hitnom postupku, Jujićeva je rekla da se njime ova oblast po prvi put nastoji urediti zakonom, budući da je do sada bila regulisana Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske.
Ona je naglasila da se zakonskim regulisanjem ove materije sa jedne strane uvodi jednoobraznost u način utvrđivanja plata i drugih naknada za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave u Srpskoj.
Osim toga, sa druge strane se daje dovoljno autonomije jedinicama lokalne samouprave da, u skladu sa stepenom ekonomskog razvoja i finansijskim mogućnostima, krećući se u zakonskim rasponima, utvrde visinu cijene rada i platne koeficijente.
– Predloženim zakonskim rješenjem uređuje se način utvrđivanja visine cijene rada za jedinice lokalne samouprave koja je predviđena u trogodišnjem rasponu od 120 do 160 KM. Tim aktom definišu se i rasponi koeficijenata za obračun osnovne plate službenika i namještenika koji se razvrstavaju u platne grupe zavisno od stručne spreme, složenosti poslova, samostalnosti u radu i stepena odgovornosti – rekla je Jujićeva.
Odredbe ovog zakona, navela je ona, odnose se i na obračun plata zaposlenih u kabinetu gradonačelnika, odnosno načelnika opštine koji nemaju status službenika ili namještenika u smislu Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave.
Isto tako, kaže Jujićeva, zakonom su utvrđena prava koja proističu iz rada i po osnovu rada kao što su pravo na određene naknade, pravo na novčanu pomoć, prava u slučaju prestanka radnog odnosa i druga čija će visina biti utvrđena Posebnim kolektivnim ugovorom.
– Zakonom se utvrđuje obaveza započinjanja pregovora između Ministarstva i reprezentativnih sindikata u oblasti lokalne samouprave za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora u roku od 15 dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 1. januara 2026. godine – navela je Jujićeva i dodala da će se, ako ne dođe do njegovog zaključivanja u predviđenom roku, primjenjivati odredbe Zakona o radu.
Ona je istakla da se ovaj akt u opštem interesu donosi po hitnom postupku jer se njime stvara pravni okvir za utvrđivanje plata zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave, a koji ne postoji u zadnje dvije godine.
Jujićeva je napomenula da je ovim aktom, između ostalog, predloženo korigovanje donje granice koeficijenata za obračun osnovne plate za radno mjesto vatrogasca-spasioca sa 12,60 na 13,60, zbog složenosti posla koje obavljaju.
Podsjećamo, prethodnih dana vatrogasci su ukazali na činjenicu da će se, ukoliko se ovaj zakon usvoji, plata vatrogasca biti smanjena i iznositi tek oko 1.000 KM, što je neprihvatljivo.
– Nakon protesta vatrogasaca ispred NSRS, održanog u ponedjeljak, predsjednik RS Milorad Dodik izrazio je zainteresovanost za rješavanje problema vatrogasca-spasilaca i preuzeo je obavezu da se Zakon o platama zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave amandmanski ispravi kada se o istom bude raspravljalo u Narodnoj skupštini Republike Srpske – poruili su iz Sindikata uprave RS, što se na današnjoj sjednici NSRS i desilo.
Mondo
-
Društvo3 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Politika2 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika3 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Politika3 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Politika3 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”