Connect with us

Društvo

Škole bez đaka, a STARAČKI DOMOVI KRCATI: Porazne demografske činjenice u zapadnom dijelu Srpske

Dok drastično opada broj učenika u gradovima i opštinama zapadnog dijela Republike Srpske, gdje su mnoge škole zatvorene, istovremeno se povećava broj staračkih domova koji su krcati i gdje se traže dodatni kvadrati za smještaj.

Cijenu pada nataliteta sve više plaća cijela zajednica. Pored ostalih posljedica, to se iskazuje i u novčanom smislu. Starije osobe su usamljene, jer nemaju potomaka ili su ih oni, tjerani ekonomskih teretom, napustili i otišli u gradove, u druge sredine, a sve više u inostranstvo.

Milostinja
Sagovornici Srpskainfo u Novom Gradu, Kostajnici i Kozarskoj Dubici, gdje su cijela sela, kao što su Sjeverovci, staračka, a mlađi u inostranstvu, navode da više košta jednomjesečni smještaj u domu starije osobe nego opremanje 10 učenika za školu.

– Računica je takva, a teret cijelog društva sve teži, naročito zbog ekonomske krize. Ipak, uzrok svemu je pad nataliteta, pustošenje naših sela i zamiranje života u njima. Nekada su ovi starci proizvodili hranu i izdržavali sebe i porodice, a sada su pali na teret drugih, na državnu ili rođačku milostinju – smatra Damir Šević, odbornik u Skupštini opštine Novi Grad.

Djece je sve manje, njihovu graju zamijenila je staračka kuknjava, zaključio je naš sagovornik. Problem ima dva lica i direktnu spregu, dodaje Šević, a to su, stalno zatvaranje škola i otvaranje domova za stare.

Više od 30 seoskih škola na području Gradiške, Kozarske Dubice, Laktaša, Srpca i Prnjavora zatvoreno je u posljednjih desetak godina. Od toga, trećina se odnosi na Gradišku, kojoj pripada najveći dio Lijevča i Potkozarja.

Nekad centralne, danas područne
Dragutin Kovačević, doskorašnji načelnik gradskog Odjeljenja za društvene djelatnosti, a sada šef gradonačelnikovog kabineta u Gradiški, kazao je za Srpskainfo da je mnogo lakše navesti sela u kojima se izvodi nastava nego gdje su škole ugašene. U turjačkom kraju školsko zvono početkom septembra oglasilo se samo u Srednjoj Jurkovici, Jazovcu i Gornjoj Jurkovici.

Na području koje gravitira Osnovnoj školi „Petar Kočić“ Nova Topola nastava se izvodi u Kočićevu, Mašićima, Karajzovcima i Vilusima. Posljednjih godina obustavljena je nastava u Romanovcima, Bereku, Elezagićima, Miljevićima i Vakufu.

Na području Gornjih Podgradaca u funkciji su područne škole u Donjim Podgradcima, Jablanici, Bistrici, Bukviku i Šimalovskoj.

– U svim ovim školama zajedno, računajući Viluse i Orahovu, koje su nekada bile centralne, a sada područna odjeljenja, manje je od stotinu učenika, ali je zato nekoliko puta više staraca. U nekim mjestima nastavu pohađa troje, petoro, šestoro, maksimalno 10 učenika – pojasnio je Kovačević.

Dramatične posljedice pada nataliteta iskazuju se i u gradiškim srednjim školama. Primjer je Gimnazija gdje su ove godine prvi put upisana četiri odjeljenja sa samo 16 učenika.

Bivše škole su poslije zatvaranja pretvorene u zadružne magacine, garaže za poljoprivrednu mehanizaciju, prodavnice, otkupne magacine, ali i staračke domove. Ista sudbina zadesila je i bivše fabrike, restorane, motele, omladinske domove i druge objekte društvene namjene.

Opustjele kuće
Pad nataliteta direktno utiče na povećanje staračkih domaćinstava zato što je stanovništvo u ovom kraju, u prosjeku, sve starije, a o njemu nema ko da brine. Mnoge kuće davno su opustjele, ili su to staračka domaćinstava sa dva ili jednim članom. Prema mišljenju socijalnih radnika, problem je i u zanemarivanju staraca od strane njihovih potomaka.

Zato je sve veća potreba za smještaj u domove, ali i druge porodice, po modelu tuđe njege i pomoći, kao vidu socijalnog zbrinjavanja. Iz Gradiške, posredstvom Centra za socijalni rad, u domovima u Prijedoru, Banjaluci, Višegradu, Modriči i Gradiški smješteno je 55 osoba. Troškovi su od 720 do 800 KM, kazala nam je Stana Balaban, direktorka ove ustanove.

Zato je mnogo veće interesovanje za smještaj u privatnoj režiji za osobe koje ne ispunjavaju uslove javnih socijalnih ustanova, gdje su i cijene ovih usluga veće. Na osnovu informacija iz domova na širem području, od Novog Grada, Kostajnice, Kozarske Dubice do Srpca, Laktaša i Prnjavora, smještaj košta od 700 do 1.300 KM, zavisno od zdravstvenog stanja. Na sve to treba dodati i izdatke za liječenje, garderobu, invalidske rekvizite i pomagala, pelene i druge potrepštine.

– Cijela situacija je veoma kompleksna, a budžeti gradova i opština sve tanji. Ni ovaj problem se ne može ublažiti bez konkretnijih programa na oživljavanju sela. U protivnom, ulazimo u ekonomski nepodnošljivu sferu staračkog društva. Taj problem, višestruko teži od efikasne natalitetne politike, uskoro bi mogao postati neizdrživ za Republiku Srpsku i našu zajednicu – smatraju naši sagovornici među socijalnim stručnjacima i ekonomistima.

Nestanak sela
O razmjerama propadanja sela, smanjenja nataliteta i uvećanja broja staračke populacije, svjedoči Milan Vujatović, seoski statističar iz Jablanice. On kaže da u njegovom zaseoku ima 21 kuća. Od toga, u 15 kuća živi po jedno, a ostale su puste.

– U periodu od 1950. do 1960. godine u ovom zaseoku Jablanice rođeno je 75 djece, a od 1960. godine do sada ukupno 17 djece. Samo 1955. godine rođeno je dvanaestoro. Od sadašnjih stanovnika, najmlađi ima 64 godine. Djece nema – kaže Vujatović.

Ovakvi primjeri su brojni, među njima i jedan iz prijedorskog kraja. Poslije 99 godina, škola u potkozarskom selu Jelovac je ugašena na kraju prošle školske godine. Otišla je posljednja generacija učenika zajedno sa učiteljem, a njih u selu nema više ko da naslijedi. Škola u ovom mjestu osnovana je 1923. godine.

Miroslav Mićko Prodan, član Zavičajnog društva “Patrija Jelovac” iz Prijedora, došao je na ovaj rastanak i uručio poklone i pisma zahvalnosti učenicima, Jovani Lukić, Nikolini Tubin, Milanu Cvijiću i Živku Šipki, učitelju Draženku i veroučitelju Željku.

Društvo

DOBRA VIJEST ZA SVE PUTNIKE! Ryanair objavio popust na letove iz Banjaluke

Niskobudžetni avionski prevoznik Ryanair objavio je posebne povoljne ponude za letove iz Banjaluke.

Ponude važe za letove od aprila ako se sad rezervišu, a uključuju letove za Beč, Karlsrue, Memingen, Brisel, Štokholm i Geteburg.

Prema podacima na njihovom sajtu, najjeftinije karte za Beč mogu se kupiti za već od 17 evra, Karlsrue od 25 evra, Memingen 29 evra, Brisel za 30 evra, Štokholm 41 evro, te Geteburg 43 evra.

Ukoliko kupujete povratnu kartu, ponude se kreću od 35 evra za povratnu kartu do Beča, dok se povratne karte do ostalih destinacija mogu kupiti za cijene od oko 50 evra, u zavisnosti od termina i datuma.

Ponude ove kompanije možete provjeriti na ovom linku.

Nastavi čitati

Društvo

NE SPAVA ZIMSKI SAN! Snimljen medvjed kako trči oko kuća na Vlašiću (VIDEO)

Na društvenim mrežama kruži snimak medvjeda koji je zalutao u malo selo na Vlašiću.

Profil na Instagramu koji je objavio ovaj snimak tvrdi da je medvjed pobjegao iz kaveza, a na snimku se on vidi kako trči kroz snježnu mećavu.

Takođe se može primijetiti da medvjed bježi od automobila iz kojeg je i snimljen.

Trenutno nije poznato šta se desilo sa medvjedom i kako je uopšte završio u ovom selu, prenosi Radio Sarajevo.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 072info (@072info)

Nastavi čitati

Društvo

VELIKI JAZ! Pogledajte koliko zarađuju VISOKI DUŽNOSNICI I DIREKTORI, a evo čiji je rad najmanje plaćen

Prosječna godišnja bruto plata, sa svim bonusima, za 2022. godinu iznosila je 22.897 KM.

Pri tome, bruto zarada muškaraca iznosila je 23.758, a  bruto zarada žena 21.979 KM.

To je pokazala analiza Republičkog zavoda za statistiku o strukturi zarada, prema kojoj je prosječna bruto zarada po plaćenom času iznosila 11,39 KM.

Bruto zarada po času kod muškaraca u 2022. iznosila je 11,67, a kod žena 11,09 KM.

Platni jaz između žena i muškaraca iznosio je 4,97 odsto, što ukazuje na to da su u 2022. godini žene bile manje plaćene od muškaraca za 4,97 odsto.

Udio zaposlenih sa niskim zaradama u ukupnom broju zaposlenih iznosi 20,06 odsto, što znači da je petina zaposlenih ostvarila bruto zaradu manju od 6,53 KM po času.

Najveći dio zaposlenih, njih 30,2 odsto, ostvario je godišnju zaradu u intervalu od 10.000 do 15.000 KM, a  19,3 odsto zaposlenih zaradilo je između 15.000 i 20.000 KM. Godišnju zaradu manju od 10.000 KM primilo je 1,3 odsto zaposlenih, a veću od 40.000 KM 7,3 odsto zaposlenih.

„Najviše su zarađivali zaposleni u grupi Zakonodavci, visoki dužnosnici i službenici, direktori, u prosjeku 37.225 KM, što je i očekivano, s obzirom na to da postoji pozitivna korelacija između visine zarade, stepena obrazovanja i grupe zanimanja. Najmanje su zarađivali zaposleni u grupi Jednostavni poslovi, u prosjeku 14.997 KM“, navodi se u pomenutoj analizi.

Nastavi čitati

Aktuelno