Društvo
Škole koje se griju na pelet na mukama, upitna isporuka energenta
Ministarstvo obrazovanja USK poništilo je raspisani tender o nabavci peleta za grijanje školskih ustanova iz razloga što su dospjele ponude bile višestruko veće od planiranih sredstava za nabavku ovog energenta.
Ovo je potvrdio resorni ministar Almin Hopovac istakavši kako bi zbog trenutne situacije na tržištu peleta moglo doći do problema u grijanju ovdašnjih škola.
“Mi smo pokušali nabaviti 672 tone peleta kako bi se omogućilo nesmetano grijanje za ovdašnje obrazovne ustanove. Međutim, zbog trenutne situacije promijenili smo raniju odluku o centralizaciji nabavke energenata, te smo ovlastili škole da svaka za sebe krene u procese nabavke, s tim što smo im doznačili neophodna sredstva. Moram reći kako smo u ozbiljnom problemu kada je riječ o tržištu energenata, jer cijene divljaju i rastu iz dana u dan, što stvara velike probleme kada je riječ o javnim nabavkama”, istakao je Hopovac.
Na tržištu Unskosanskog kantona cijena peleta se trenutno kreće u rasponu od 500 do 800 maraka, ali je problem u tome što ga je u ovom trenutku skoro nemoguće kupiti.
U međuvremenu, neke od škola su pokrenule procedure nabavke peleta, ali je u ovom trenutku krajnje neizvjesno kada bi im energenti mogli biti isporučeni.
“Mi imamo određene rezerve peleta i poručili smo od jednog dobavljača šest tona. Međutim, ukoliko pelet ne dobijemo do kraja novembra, bićemo u ozbiljnim problemima”, kaže Senad Tičević, direktor Srednje poljoprivredne škole “Sanus futurum” u Sanskom Mostu.
Adnan Busuladžić, direktor Umjetničke škole “Nusret Keskin Braco” iz Bihaća, kaže kako su raspisali tender za nabavku peleta, ali da im se niko od dobavljača nije javio.
“Ljudi su iskreni i kažu da im je sad teško isporučiti pelet, već da ga možemo dobiti tek u januaru ili februaru. Mi ne posjedujemo nikakve zalihe i pitanje je kako ćemo se grijati do tada”, kaže Busuladžić.
U proteklim godinama, zbog ekonomičnosti i racionalnijeg korištenja ogreva, 21 školska ustanova u Unskosanskom kantonu preorijentisala se na korištenje peleta, što se u sadašnjim okolnostima pokazuje kao veliki problem.
Društvo
“NEKADA BILO SAD SE SPOMINJE” Evo koliko je koštala mala porcija ćevapa 2002. godine
nternetom kruži račun iz popularne sarajevske ćevabdžinice Željo iz 2002. godine.
Mala porcija ćevapa tada je koštala dvije KM, a porcija od sedam ćevapa bila je samo tri KM.
Na računu iz Ćevabdžinice Željo, koji je iznosio 10 maraka, moglo se kupiti tri porcije ćevapa i dvije Koka kole, objavio je Večernji.ba.
Poređenja radi, danas porcija od pet ćevapa u toj istoj ćevabdžinici košta sedam KM, a velika porcija iznosi 14KM.
“Sad je maramica uz ćevap 2 KM”, “Sad je 2 KM ćevap”, “Nekad bilo sad se spominjalo”, neki su od komentara ispod objave.
BLINK
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Ne zaboravite kišobrane
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje oblačno i hladnije vrijeme uz slabu susnježicu i snijeg, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na jugu se tokom dana očekuje promjenljivo oblačno vrijeme, povremeno sa kišom i vjetrovito, dok će na sjeveru uglavnom biti suvo.
Duvaće slab do umjeren vjetar, u višim predjelima i pojačan sjevernih smjerova, dok će u Hercegovini duvati umjerena, na udare jaka do olujna bura. Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas je pretežno oblačno vrijeme, a u centralnim, zapadnim i sjeverozapadnim područjima pada kiša, a na planinama snijeg.
Društvo
POPLAVE U BUGOJNU: “Sve se desilo u pet minuta” (VIDEO)
Na području Bugojna kasno u utorak, 25. novembra, izlila se rijeka Poričnice, zbog čega su neke kuće poplavljeno, dok su druge bile ugrožene.
Portal “Srednja Bosna danas” prenosi da se ovako nešto nije desilo 60 godina. Objavili su snimak na kojem se vide mještani koji se bore da im voda ne uđe u kuće.
Mještani su za ovaj portal rekli da se sve desilo u pet minuta,
Na teren je izašao i Nedim Mahić, načelnik Bugojna.
Više saznajte u video-prilogu:
-
Politika2 dana agoKO JE IGOR ARSENIĆ – Čovjek koji je prijetio smrću Stanivukoviću? Mračni dosije, droga i veze sa Đajićem! (FOTO, VIDEO)
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ “Zašto MUP ćuti? OTKRIĆU KO SU UMIJEŠANI POLICAJCI”
-
Politika3 dana agoDRIŠTVENE MREŽE GORE “Stanivuković oduvao Banjaluku – Blanuša pobijedio sa 14.000 glasova razlike” (FOTO)
-
Politika2 dana agoOGLASIO SE I MUP “U toku kriminalistička obrada nad Arsenićem”
-
Politika1 dan agoKARAN SLAVIO PRERANO? Stižu glasovi iz inostranstva koji bi mogli sve okrenuti!
-
Politika2 dana agoNAPAD NA STANIVUKOVIĆA! Radojičić traži hitnu reakciju nadležnih organa
-
Politika3 dana agoNovim zakonom u FBiH uvodi se DISKRIMINACIJA SVIH KOJI NISU MUSLIMANI?
-
Politika3 dana agoZLOUPOTREBA DJECE I JAVNIH RESURSA CIK BiH izrekla kazne SNSD-u i Siniši Karanu
