Connect with us

Društvo

Skuplji kredit, jeftiniji kvadrat

Da će neimari u Republici Srpskoj ove sezone imati pune ruke posla, pokazuje podatak da je u martu ove godine izdato 126 građevinskih dozvola, što je za čak 28,6 odsto više u odnosu na isti period lani, ali u građevinskim preduzećima strahuju da će im planove pomrsiti rast kamatnih stopa na kredite, što bi se moglo negativno odraziti na potražnju za stanovima.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najviše građevinskih dozvola u martu izdato je za objekte visokogradnje i to 92 dozvole, od kojih se 72 objekta odnose na novogradnju.

Statističari su izračunali da će u objektima za izdate dozvole biti izgrađena 523 stana, a prednjače oni dvosobni.

Izvršni direktor prnjavorskog građevinskog preduzeća “Gradip” Milan Bijelić kaže da su već ugovorili poslove za čitavu godinu.

– Očekujemo dobru sezonu i trebalo bi da budemo uposleni u punom kapacitetu. Riješili smo problem sa nedostatkom radnika, a cijene repromaterijala trenutno miruju, što je dobro, i nadamo se da će tako ostati. Istina, cijene jesu više nego što smo naučili, ali tako je kako je – kazao je Bijelić.

I vlasnik građevinske firme “Marković invest” Rade Marković smatra da će sezona zasigurno biti dobra što se tiče gradnje, ali da je pitanje kako će se završiti budući da je u opticaju mnogo stanova, a potražnja opada.

– Prodaja u ovom momentu ne ide sjajno. Radimo zgradu u Laktašima, ali nismo prodali ni 30 odsto. Međutim, raditi moramo da bismo zadržali operativu, radnike, da bismo se održali na tržištu na kojem u ovom momentu nema dovoljno poslova za sve građevinske firme pa smo prisiljeni da budemo i investitori i graditelji – rekao je Marković za “Glas” i dodao da bi dio firmi ove godine mogao stati sa radom.

Marković kaže da se može očekivati da u narednim mjesecima dođe do pada cijena stanova.

– Čim potražnja stane, a stala je, cijene će morati ići dolje u roku od nekoliko mjeseci ili će se zadržati na ovom nivou – kazuje Marković.

Direktor firme “Jokić invest” iz Zvornika Ivo Jokić kaže da je veliko pitanje da li će krenuti gradnja svih objekata za koje su izdate građevinske dozvole.

– Rast cijena nekretnina na tržištu podstakao je mnoge investitore da krenu u projekte, sređuju dokumentaciju i dozvole, ali posljednjih mjeseci došlo je do velikih promjena kada su u pitanju banke i rast kamatnih stopa, što će sigurno doprinijeti manjoj potražnji za stanovima – rekao je Jokić.

Direktor banjalučke Agencije za nekretnine “Remaks” Dragan Milanović ističe da je potražnja za stanovima u novogradnji već pala za oko 30 odsto.

– Pomjerio se fokus interesovanja na nekretnine druge vrste, kuće, vikendice, placeve, pa čak i stare stanove. Ako potražnja nastavi padati, vjerovatno će se i cijene korigovati ka dolje, ali veliko pojeftinjenje se ne može očekivati, ne više od pet odsto, što je na sadašnje cijene oko 100 do 200 maraka po kvadratu – istakao je Milanović.

Kriza

Dragan Milanović kaže da je lani bilo manje izdatih dozvola zbog krize koja je izazvana sukobima u Ukrajini.

– Proljeće je početak građevinske sezone i obično se tada izda najviše dozvola. Prošla godina je bila specifična zbog poskupljenja materijala, krize u Ukrajini, velike inflacije pa je to razlog zašto je lani bilo manje dozvola – rekao je on.

Glas Srpske

Društvo

KONAČNO! Padaju cijene nafte

Cijene nafte danas su u padu, pošto je pažnja investitora usmjerena na mogućnost da bi proširenje sukoba na Bliskom istoku moglo biti izbjegnuto, a time i zabrinutosti od mogućih prekida u isporuci.

U Londonu je cijena sirove nafte “brent” iz Sjevernog mora manja za 63 centi ili 0,72 odsto i sada je 86,66 dolara po barelu.

u Njujorku je cijena svijetle sirove nafte pala za 64 centa ili 0,77 odsto i iznosi 82,05 dolara po barelu.

Investitori smatraju da je geopolitički rizik umanjen i da će izraelski odgovor na iranski napad 13. aprila biti umjeren zbog reagovanja međunarodne zajednice.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i nešto toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje sunčano i malo toplije vrijeme uz umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti umjereno oblačno uz sunčane periode i hladnije, u višim predjelima slab mraz. Mjestimično uz riječne doline i po kotlinama može biti magle ili niske oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U prvom dijelu dana ponegdje na krajnjem istoku će postojati uslovi za slabe padavine.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjevernih smjerova, a na planinama i na jugu povremeno jak.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minusa jedan do četiri, na jugu do sedam, u višim predelima od minus četiri, a dnevna od 12 do 18, u višim predjelima od sedam stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

SLUČAJ “GDJE JE SARA?”: Tužilaštvo zatražilo provjere o smrti dvije bebe

Nakon formiranja predmeta, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka zatražilo je i provjere o smrti ženskog novorođenčeta Aleksandre Blagojević i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak.

Podsjetimo, ovo tužilaštvo ranije je formiralo predmet u vezi sa svim tvrdnjama i radnjama koje su objavljene u dokumentarnom filmu “Gdje je Sara?”, a koji je uradio Centar za istraživačko novinarstvo (CIN).

“U pomenutom predmetu upućeni su zahtjevi za provjere nadležnim institucijama, a povodom smrti ženskog novorođenčeta majke Aleksandre Blagojević, ranije Đilas, i muškog novorođenčeta majke Nataše Stijak. Predmet se nalazi u radu i u fazi je provjera”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

Dragan Tolimir, advokat Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina, Sarinih roditelja, pojašnjava da je u pitanju predistražna faza, tokom koje se prikupljaju informacije. Iz Tužilaštva se, prema riječima Tolimira, pretvaraju kao da nisu ranije vodili krivični postupak u kojem su već prikupili skoro sve te podatke.

“Od mene nisu tražili ništa. Tako se oni ponašaju, ignorišu, zato što hoće da kažu da ih zanima samo ono što im dostave ustanove. To pokazuje da oni opet idu sličnim putem kojim su išli i ranije”, rekao je Tolimir za “Nezavisne novine”.

A da su dokumentaciju zatražili od Tolimira, tvrdi on, već danas bi imali dovoljno materijala i mogli bi donijeti naredbu o pokretanju istrage.

“Dobili bi sve ono što je služilo kao dokumentaciona osnova za film. Film je rađen kao da ga ja radio tužilac – prikupljeni su i prezentovani dokazi. To je bila svrha tog filma. Sve što je navedeno tamo je tačno. Za sve što je tamo navedeno postoje dokazi”, naglasio je Tolimir.

A potom je iznio oštre kritike na račun Tužilaštva.

“U pitanju je pokušaj da javnost misli da to ‘rade’ državni organi, da je to ozbiljno. Ja ću najvjerovatnije ostaviti mjesec do dva vremena da vidim da li postoje rezultati. Za to vrijeme moraju postojati neki rezultati, tragovi, pravac djelovanja. Oni kažu da imaju premalo vremena, premale kapacitete. To nas ne zanima. To je njihova stvar, to ne može biti razlog za nesprovođenje istrage, za neprimjenjivanje prava”, poručio je Tolimir.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske rekli su ranije da se u toj zdravstvenoj ustanovi liječe pacijenti, te da u njihovoj nadležnosti nisu organizovanja ukopa, sahranjivanje i ekshumacije.

Potom se oglasilo i “Gradsko groblje” Banjaluka, koje tvrdi da je Sara sahranjena na lokaciji Pobrđe, ali u svom saopštenju nisu naveli da li je poznata tačna lokacija gdje je beba sahranjena.

Nastavi čitati

Aktuelno