Banjaluka
Skupštinska većina uzima 900.000 KM od Akvane, oni poručili: NE DAMO BAZEN, NE DAMO BUDUĆNOST NAŠE DJECE!

Poštovani građani Banjaluke, sportisti, roditelji, svi kojima je stalo do budućnosti našeg grada, do naše mladosti!
Dužnost nam je da vas obavijestimo da je sinoć, 27.05.2025. godine, uoči održavanja vanredne sjednice Skupštine Grada Banjaluka o Nacrtu budžeta Grada za 2025. godinu (zakazanu za 28.05.2025. godine), uložen amandman skupštinske većine na prijedlog/nacrt budžeta.
Poručili su ovo iz Gradskog olimpijskog centra “Akvana”.
– Ulaganjem amandmana na prijedlog/nacrt budžeta Grada Banjaluka u okviru koga je planiran/predviđeni budžet/grant za poslovanje JP „AQUANA“ d.o.o. Banjaluka te održavanje PJ Gradskog Olimpijskog bazena, umanjuje se isti za iznos od 900.000,00 KM i potpuno uskraćuje mogućnost za dalje poslovanje preduzeća.
Naime, Usvajanjem Nacrta budžeta sa amandmanom, JP „AQUANA“ d.o.o. Banjaluka i PJ GOB, bi ostale bez mogućnosti funkcionisanja i poslovanja, što bi dalje dovelo do vrlo mogućeg prestanka rada preduzeća i GOB-a, a što bi se svakako odrazilo i na sve korisnike usluga bazena, te onemogućilo rad klubova – naveli su oni.
Kažu da je njihov zajednički cilj da promovišu i podstiču zdrav život kroz bavljenje sportom i doprinese razvoju mlade populacije, te se nadaju da će međusobnom podrškom i razumijevanjem prevazići novonastalu situaciju i nastaviti sa radom.
– Ono što bi trebali znati svi koji daju podršku ovakvoj odluci jeste da Olimpijski bazen nije puka betonska građevina ispunjena vodom. On je srce vodenih sportova u Banjaluci, mjesto gdje su stasale generacije plivača i vaterpolista.
To je mjesto gdje je više od 15.000 naših najmlađih sugrađana napravilo svoje prve zamahe, naučilo vještinu koja spašava živote – naveli su iz “Akvane”.
Te postavljaju pitanje zar je moguće da se tako lako odriču ovoga?
– Zar je moguće da zbog političkih previranja, brzopletih odluka i ličnih interesa gasimo plivački i vaterpolo sport u našem gradu?
Gradski olimpijski bazen je najbolji reprezent Banjaluke, mjesto gdje smo ugostili na desetine hiljada učesnika plivačkih mitinga i vaterpolo turnira. To je ponos našeg grada – poručili su oni.
Kažu da ukoliko se ovaj prijedlog usvoji, to neće biti samo udar na sport. To će biti udar na našu djecu, na njihovo zdravlje, na njihove snove. To će biti poraz za cijelu Banjaluku!
– Pitanje da li oni koji glasaju za ovakvu odluku razumiju da ukidanjem podrške bazenu, ukidaju budućnost mnogih mladih sportista? Da li im je stalo do toga da Banjaluka ostane bez mjesta gdje se djeca mogu zdravo razvijati i takmičiti? – upitali su iz “Akvane”.
Poručuju samo jedno da neće dozvoliti da se ovo dogodi!
– Ovo nije samo borba sportista, ovo je borba svih nas! Ipak se nadamo glasu i pobjedi razuma.
Ne damo naš bazen! Ne damo budućnost naše djece! – zaključuju oni.
Banjaluka
SAVIĆ BANJAC “ŠOKANTNO NEZNANJE! Predsjednik Skupštine ne zna ni kada Budžet stupa na snagu – a u drugom je mandatu!”

Veoma smo iznenađeni da predsjednik Skupštine grada Banjaluka ne zna, a morao bi da zna, da Budžet ne stupa na snagu odmah po usvajanju, već tek osam dana nakon objavljivanja u Službenom glasniku.
To su elementarne stvari, osnov znanja za svakoga ko obavlja tako važnu funkciju. Zato smo, blago rečeno – šokirani ovakvim neznanjem predsjednika Skupštine u njegovom drugom mandatu!
Još je tragičnije što predsjednik Skupštine nije rekao građanima punu istinu – da je SNSD povlačio novac sa stavki koje su već potrošene, ali i sa onih koje su neophodne za izmirenje neizmirenih obaveza, koje su same nastale zbog nerada i nemara skupštinske većine u prethodnom sazivu. Prvenstveno jer rebalans nije bio usvojen.
– Obaveza gradonačelnika je da realizuje sve obaveze, vodeći računa, prije svega, o likvidnosti Budžeta. Problem skupštinskog rukovodstva i same vladajuće koalicije na čelu sa SNSD-om je što su dozvolili da se Ninković toliko zapetlja u opstrukcije, da sada, kad nema nikakvih rezultata, nastavlja da srlja još dublje u neznanje i time dovodi građane u zabludu – poručila je Mirna Savić Banjac, gradski menadžer.
Grad Banjaluka će, kao i do sada, biti okrenut isključivo interesima svih građana, i sprovodiće realne mjere – one koje je moguće sprovesti.
Prazne najave bez pokrića ostavljamo onima koji su takvim pristupom uništili skoro sve lokalne zajednice u Republici Srpskoj. Vrijeme je da neko kaže – dosta je obmana i političkih igrica SNSD-a na štetu Banjalučana!
Banjaluka
MORAVAC -BABIĆ PORUČUJE: “Milioni maraka isparili u magli njihovih amandmana!”, umjesto budžeta grada usvojen budžet SNSD-a

Nakon vanredne sjednice Skupštine grada Banjaluka, odbornik PDP-a Smiljana Moravac-Babić oglasila se o usvajanju, kako navodi, “SNSD-ovog budžeta”, koji je po njenim riječima u potpunosti izmijenjen i daleko od prijedloga koji je predložila Gradska uprava.
– Umjesto da se usvoji prijedlog Budžeta Grada, skupštinska većina predvođena SNSD-om izglasala je svoj budžet, koji nema veze sa originalnim prijedlogom pripremljenim od strane stručnih službi i gradonačelnika – ističe Moravac-Babić.
Dodaje da su u tom procesu izbrisani milioni maraka koji su bili planirani za važne obaveze Grada, investicije i plate zaposlenih u Gradskoj upravi.
– Oko 80 amandmana koje su odbornici SNSD-a dostavili na samoj sjednici unijelo je potpuni haos i praktično onemogućilo normalnu diskusiju i razmatranje budžeta. To je bio pravi budžetski masakr. Nismo mogli, niti ćemo podržati takve poteze kojima se direktno ugrožava funkcionisanje grada – naglasila je odbornica.
Moravac-Babić ističe da PDP i odbornici opozicije nisu zaboravili zakletvu koju su dali građanima na početku mandata.
– Mi ćemo i dalje biti u službi građana Banjaluke. Nećemo šutjeti na pokušaje da se zbog političkih neslaganja sa gradonačelnikom kažnjavaju svi građani ovog grada. To nije politika – to je osveta – zaključuje ona.
Banjaluka
KAKO DA POTROŠITE 44 MILIONA KM, A DA NE IZGRADITE NIJEDAN VRTIĆ!? Banjalučka računica skupštinske većine

Ako odbornici Skupštine grada Banjaluka, predvođeni većinom okupljenom oko SNSD-a, zaista sprovedu u djelo odluku o izjednačavanju subvencija za boravak djece u privatnim vrtićima sa subvencijama za javne, ući će u istoriju kao jedni od najneodgovornijih donosilaca odluka u lokalnoj upravi.
Naime, u Banjaluci trenutno oko 2.200 djece ide u privatne vrtiće, i istovremeno se formalno vodi kao da su „na čekanju“ za mjesto u javnim ustanovama. Razlika između onoga što roditelji plaćaju i pune ekonomske cijene boravka iznosi u prosjeku oko 450 KM mjesečno po djetetu.
Prostom računicom, dolazimo do cifre od:
990.000 KM mjesečno,
odnosno 11.880.000 KM godišnje koje će grad morati da izdvaja iz budžeta.
U periodu od četiri godine, ukupni iznos koji bi se potrošio na ovu mjeru iznosi čak 44 miliona maraka.
Za taj novac, grad Banjaluka mogao bi da izgradi devet novih vrtića, svaki kapaciteta 250 djece. Jedan takav objekat košta približno 5 miliona maraka, što znači da bi se na sistemski način zbrinulo čak 2.250 mališana, više nego što ih trenutno ide u privatne vrtiće.
Umjesto toga, gradska vlast predvođena SNSD-om i njenim partnerima odlučuje da troši desetine miliona maraka na subvencije koje završavaju kod privatnika. Time ne samo da se ne rješava dugoročni problem, već se stvara dodatni pritisak na gradski budžet.
Ono što dodatno zabrinjava jeste činjenica da ova mjera može da dovede do povećanja cijena usluga u privatnim vrtićima, jer tržište sada zna da grad pokriva troškove. Ova odluka ne otvara vrata zloupotrebama – ona ih širom otključava.
Roditelji koji djecu čuvaju kod kuće, uz pomoć članova porodice, ovakvom politikom ostaju potpuno zanemareni. Nema subvencije za bake, tetke ili komšinice koje brinu o djeci. Njih grad očigledno ne prepoznaje kao dio rješenja.
Pored toga, ne smije se zaboraviti ni činjenica da je banjalučka skupštinska većina, takođe predvođena SNSD-om, nedavno dodijelila milionske iznose privatnim firmama poput Pavlovića, Bočca i Autoprevoza, pravdajući to principima preuzetim iz Beograda. Razlika je u tome što je u Beogradu novac otišao javnom gradskom prevoznom preduzeću (GSP Beograd), dok su u Banjaluci sredstva završila kod privatnih vlasnika.
Ovakvo upravljanje gradskim finansijama je neodrživo. Naredna gradska administracija, ko god je bude činila, moraće da preispita i ukine niz nerezonskih i fiskalno opasnih odluka, uprkos tome što će takvi potezi biti nepopularni u javnosti. To neće biti politička odluka, već nužnost kako bi se gradski budžet spasio od potpunog kolapsa.
Gradski parlamentarci su odlučili da Grad ne treba da gradi kapacitete, već da dijeli novac – i to tamo gdje je najlakše potrošiti, a najteže opravdati. Obzirom da gradonačelnik Draško Stanivuković nije bio za ovu mjeru, jasno je da bi je, da jeste, stavio u Nacrt budžeta.
U međuvremenu, dok se milioni razbacuju, roditelji mogu samo da se nadaju da će njihova djeca jednom imati mjesto u vrtiću — i grad koji zna da računa.
Banjaluka24
-
Politika2 dana ago
DODIK KOD PUTINA: Predsjednik Srpske stigao u Moskvu
-
Politika2 dana ago
ŽELI BITI POSLJEDNJI! Zatvara li Šmit vrata OHR-a?
-
Hronika2 dana ago
PUCNJAVA U SARAJEVU! Migranti otvorili vatru, više teško ranjenih (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA U SEMBERIJI! Preminuo poznati privrednik Radenko Rašević u nesreći na imanju
-
Banjaluka3 dana ago
KREATIVNO! Maturanti Medicinske škole prodefilovali gradom, jedna maturantkinja došla traktorom (FOTO, VIDEO)
-
Politika2 dana ago
GUTAJU NAS KAMATE! Srpska kasni s isplatom Slovencima, dug raste svaki dan
-
Banjaluka23 sata ago
“KASKADER”: Kamiondžija iz Banjaluke vozio kamion bez jednog točka
-
Region3 dana ago
“DOBAR RAZGOVOR” Vučić objavio sliku sa Dodikom