Connect with us

Hronika

Slučaj Lejle Fazlagić Pašić nije usamljen: SUDIJE I TUŽIOCI NA METI ISTRAŽIOCA

Slučaj bivše sarajevske sutkinje Lejle Fazlagić Pašić, koja je optužena za zloupotrebu položaja, nije usamljen, jer je u proteklim godinama zabilježen već niz primjera da se sudije i tužioci i sami nađu na meti istražilaca.

Fazlagić Pašićevu terete i za pranje novca, krivotvorenje isprave i prevaru, a konačno se u ponedjeljak, nakon što je u Hrvatskoj provela osam godina, pojavila u Sudu u Sarajevu, negirala krivicu te tražila da joj sud ublaži mjere zabrane kako bi mogla napuštati KS, ali je taj zahtjev, kako je juče potvrđeno, odbijen.

Njen predmet, svakako, jeste zanimljiv, ali je jedna od “najkrupnijih riba” koje su se u proteklih 20 pa i više godina našle na udici istražilaca svakako Ranko Debevec, suspendovani predsjednik Suda BiH.

On je, zajedno sa Osmanom Mehmedagićem Osmicom, bivšim generalnim direktorom Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA), hapšen krajem prošle godine zbog sumnje u nezakonito prisluškivanje sudija Suda BiH i radnika Tužilaštva BiH tokom 2020. godine.

Dok je javnost očekivala epilog te istrage, a spekulisalo se da će uskoro biti podignuta i optužnica, istražioci su, po svemu sudeći, na ovom predmetu imali još mnogo posla, pa su nedavno otkrili da je istraga proširena, zbog čega su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) upali u Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH te pretresali Sistem za automatsko upravljanje predmetima u sudovima (CMS), a u vezi sa predmetima Suda BiH.

“U okviru proširene istrage koju Tužilaštvo BiH vodi protiv suspendovanog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, pripadnici SIPA pretresaju server CMS-a Suda BiH, zbog sumnje u zloupotrebe prilikom dodjele predmeta u rad sudijama”, naveli su tada iz Tužilaštva BiH.

Debevec i Fazlagić Pašićeva, međutim, nisu jedine sudije čija su se imena našla u središtu afera. Fazlagić Pašićeva je, prije dva dana, u sudnici u Sarajevu spomenula nekadašnju prijateljicu, sutkinju Dalidu Burzić. Kazala je Fazlagić Pašićeva da je “proces protiv nje montiran”, kao i da joj je “sve namjestila Dalida Burzić”, nekadašnja glavna tužiteljica Kantona Sarajevo i sadašnja sutkinja Suda BiH.

Dalida Burzić je, podsjetimo, suspendovana 2. septembra 2022. godine do okončanja istrage koju je pokrenulo Tužilaštvo BiH zbog slučaja “Dženan Memić”.

Advokatica Vasvija Vidović u izjavi za “Nezavisne novine” kaže da ne zna dokle se došlo s tom istragom.

“Ništa ne znam. Oni nas ne obavještavaju, eventualno mogu nju pozvati i saslušati. A ništa se ne dešava niti je donesena naredba o obustavljanju istrage. Nemam nikakvih informacija, a ovo predugo traje, jer se radi o suspenziji i oni bi trebalo hitno takvu vrstu istraga da sprovode i završavaju”, rekla je Vidovićeva za “Nezavisne novine”.

Goran Salihović, bivši glavni tužilac Tužilaštva BiH, a koji je preminuo 3. juna, takođe je bio pod istragom. Njemu se, naime, sudilo za zloupotrebu položaja. Od septembra 2016. godine suspendovan je s pozicije glavnog tužioca Tužilaštva BiH, a potom je protiv Salihovića vođen disciplinski postupak kojim je smijenjen s pozicije glavnog tužioca, te je u novembru 2018. godine Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv njega za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja. Suđenje mu je počelo u januaru 2020, a zadnje ročište je održano u martu prošle godine.

Na optuženičku klupu sjeo je i suspendovani tužilac Tužilaštva BiH Božo Mihajlović. Njemu je prvobitno suđeno pred Sudom BiH, gdje je osuđen na pet godina zatvora, ali je Apelaciono vijeće krajem 2020. ukinulo presudu i postupak prenijelo na Opštinski sud u Sarajevu.

Na meti istražilaca našla se i tužiteljka Tužilaštva BiH Diana Kajmaković, kojoj su, podsjetimo, SAD uvele sankcije. Nju je VSTS u aprilu ponovo suspendovao do okončanja krivične istrage Tužilaštva BiH.

Takvih primjera ima napretek, ali su, istovremeno, tek rijetki slučajevi da optuženi sudija ili tužilac bude osuđen. Jedan od, moglo bi se reći, izuzetaka jeste sudija Nebojša Pejović. Okružni sud u Banjaluci prihvatio je u decembru 2021. sporazum o priznanju krivice koji su zaključili Republičko javno tužilaštvo i sudija Pejović. Prema ovom sporazumu, Pejović je nakon priznanja krivice prihvatio kaznu od godinu dana i novčanu kaznu od 40.000 maraka.

Hronika

HOROR U MOSTARU! Prijetio da će roditelje pobiti i baciti u Neretvu, MAJKU TERAO DA POPIJE NEŠTO!

Mostarcu Aci Š. koji je osumnjičen za nasilje nad majkom određen je jednomjesečni pritvor.

Pritvor mu je odredio Opštinski sud u Mostaru na prijedlog Kantonalnog tužilaštva HNK Mostar, zbog sumnje da je počinio poduženo krivično djelo nasilje u porodici.

Mostarca terete da je od 1. maja do 2. jula ove godine, verbalno napadao i maltretirao svoje roditelje, prijeteći im da će ih osakatiti, pobiti i baciti u Neretvu, oduzeo im mobilne i bacio kako ne bi mogli pozvati pomoć.

Kako navode iz Tužilaštva fizički je napao i udarao svog oca Đ.Š. šakama i rukama po glavi od kojih udaraca su mu nastale povrede po glavi, a njegova majka V.Š. od straha za teže posljedice o tome nije smjela nikome ništa govoriti niti prijaviti, jer se bojala za njihove živote.

Takođe, navodi se da je osumnjčeni donosio alatku “kosir” kojom je prijetio majci da ne smije prići ocu kojeg bi fizički napadao.

“Jedne prilike je uzeo kuhinjski nož koji je zabio u stol i od majke tražio novac, te je dana 2. jula oko 1.40 u kući svojih roditelja sa kojima živi fizički verbalno napao roditelje. Majku je uhvatio rukama za usta, prisilio ju da nešto popije, neki lijek, počeo je galamiti i psovati majku, zalijećući se fizički na nju. Verbalno ju je vrijeđao nazivajući ju pogrdnim riječima i prijeteći joj da će je ubiti i baciti u Neretvu, pa joj je zabranio da se približava mužu. U jednom trenutku uzeo je drvenu stolicu i bacio je u pravcu prozora kada je došla policijska patrola”, navode iz Tužilaštva.

Tužilaštvo je predložilo sudu da se pritvor osumnjičenom odredi iz razloga jer naročite okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti krivično djelo ili da će dovršiti pokušano djelo ili počiniti krivično djelo kojim prijeti. Za to krvično djelo može se izreći kazna zatvora u trajanju od tri godine ili teža kazna, što je Opštinski sud u Mostaru prihvatio i ocijenio sasvim utemeljenim i opravdanim, te osumnjičenom odredio pritvora.

Tužilaštvo u saradnji sa PU Mostar nastavlja sa preduzimanjem istražnih radnji u ovom predmetu u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti pod kojima je počinjeno ovo krivično djelo.

Nastavi čitati

Hronika

PAO PRITVOR! Sud pustio Ćuluma, ali mu ZABRANIO da izlazi i viđa se sa određenima!

Sud Bosne i Hercegovine juče je ukinuo pritvor Arminu Ćulumu i odredio mu mjere zabrane.

“Sud je 3. jula 2025. donio rješenje u predmetu Armin Ćulum i drugi, kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Arminu Ćulumu ukinut pritvor i istovremeno mu određene mjere zabrane”, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Ćulumu su određene mjere zabrane napuštanja boravišta, putovanja i sastajanja s određenim osobama.

“Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti trajanja mjera zabrane će se vršiti svaka dva mjeseca”, navode iz Suda BiH.

Sud Bosne i Hercegovine je u aprilu ukinuo pritvor ostalim osumnjičenim Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić i odredio im mjere zabrane, dok je tada pritvor bio produžen za tri mjeseca Arminu Ćulumu, te mu je ukinut 3. jula.

Kako je ranije saopćeno iz Suda BiH osumnjičeni su za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima, međunarodno navođenje na prostituciju i pranje novca.

Nastavi čitati

Hronika

SAM BOG GA SAČUVAO! Dječak (7) pao sa 5. sprata zgrade – evo šta mu je spasilo život

Grad još bruji o sinoćnoj nesreći koja se srećom nije završila tragično. Sedmogodišnji dječak pao je sa petog sprata stambene zgrade “Hari Trade” u samom centru Novog Pazara, ali je, nevjerovatnim spletom okolnosti, preživio.

Kako saznaje redakcija Sandžaka Danas, dječak je u trenutku nesreće bio potpuno sam u stanu. Još uvijek nije poznato kako je došlo do pada, ali se nezvanično navodi da je dijete samo otvorilo prozor ili balkon i izgubilo ravnotežu.

Međutim, dječak je pao na naslagane kartone i travnatu površinu, što mu je – kako ljekari tvrde, vjerovatno spasilo život. U tom trenutku, nekoliko žena koje su se zatekle u blizini pritrčalo je u pomoć. Dječak je bio svjestan i komunikativan, iako je imao vidljive ogrebotine po nogama i posjekotinu na glavi. Prebačen za BeogradHitna pomoć je brzo reagovala i prevezla dječaka u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gdje su mu ljekari pružili prvu pomoć i izvršili neophodne dijagnostičke preglede.

Dječak je kolima Hitne pomoći transportovan za Beograd na dalje posmatranje i neurološke analize.

Prema informacijama iz bolnice, transport ka Beogradu obavljen je nešto iza ponoći. Dječak je tokom cijelog procesa bio stabilan i pri svijesti. U međuvremenu, čitav Novi Pazar šalje poruke podrške. Na društvenim mrežama šire se fotografije i riječi ohrabrenja, a jedna poruka posebno se izdvojila:

“Svi smo uz tebe, molimo Boga da ozdraviš i da se što prije vratiš svojim drugarima na igralište.”

Stanari zgrade “Hari Trade”, kao i građani koji su se zatekli u blizini, i dalje su pod utiskom. Mnogi kažu da ovakve situacije treba da budu opomena roditeljima i društvu koliko je važan nadzor nad djecom, ali i fizička sigurnost stanova, balkona i prozora.

Nastavi čitati

Aktuelno