Connect with us

Svijet

SLUČAJ MARIN LE PEN: Koliko će francuska desnica dobiti vjetar u leđa?

I dok njene pristalice smatraju da slučaj predstavlja rušenje demokratskih sloboda, kritičari su odahnuli što je prevagnula nezavisnost sudstva.

Prošlog vikenda su ankete predvidjele da je desničarka Marin Le Pen favorit na predsjedničkim izborima koji treba da se održe 2027. godine, sa 37 odsto podrške što je za 22 poena više u odnosu na 2022. i za 10 poena više u poređenju sa bilo kojim drugim kandidatom.

Međutim, usljedila je presuda francuskog suda kojom je liderki Nacionalnog okupljanja zabranjeno da se kandiduje na predstojećim izborima, odnosno da se bavi politikom u narednih pet godina, zbog pronevjere evropskih fondova.

Iako Le Penova planira da uloži žalbu, to vjerovatno neće ništa promijeniti.

I dok njene pristalice smatraju da slučaj predstavlja rušenje demokratskih sloboda, kritičari su odahnuli što je prevagnula nezavisnost sudstva.

“Bili smo veoma iznenađeni u Francuskoj jer je vrlo retko da političar zaista bude osuđen”, rekao je pozorišni producent Baptist Kolin (29) iz Liona za Al Džaziru.

Posljednjih godina Nacionalno okupljanje dobija na popularnosti širom zemlje.

“Nadam se da će ljudi razumjeti ovu presudu. Na kraju, stvar je vrlo jednostavna – radi se o zloupotrebi fondova. Mislim da su sudije bile prilično nepristrasne. Ukoliko zavučete ruku u torbu, očekivano je da ćete biti kažnjeni”, poručio je Francuz.

Krajnja desnica se odmah pobunila.

Žordan Bardela (29), politički sin Le Penove, odluku suda je nazvao “demokratskim skandalom”.

“Ovo je učinjeno namjerno, ovo je državni udar. Izbiće kulturološka bitka između krajnje desnice koja smatra da je presuda užasna i svih ostalih koji misle da je sve potpuno normalno”, poručio je.

Ovaj slučaj bi Francusku mogao da gurne u još veći politički haos ukoliko desnica uspješno presudu iskoristi u svoju korist.

“Postoji mogućnost da će je svi posmatrati kao mučenicu, kao žrtvu sistema. Njena stranka i ona će iskoristiti suđenje kao oruđe”, smatra pravnica Rim-Sara Aluan.

Nacionalno okupljanje se protivi globalizaciji i imigraciji i zalaže se za jače granične kontrole i manje ekoloških propisa.

Da li će Bardela naslijediti Le Penovu?
Bardela je na čelu partije od 2022. tako da privlači i dobar dio mlađih glasača.

Kako se krajnja desnica normalizuje, Aluanova strahuje da će mejnstrim mediji i političari dati Le Penovoj dovoljno prostora da kritikuje francuski pravni sistem.

“Nju je pravosuđe osudilo za ozbiljan prestup, a ona već koristi jednu od najvećih TV mreža kako bi branila svoje stavove. Ne možemo joj dati priliku da učvrsti svoju poziciju i stranku u mejnstrim medijima”, poručila je pravnica misleći na francuski TV kanal TF1 koji je nedavno intervjuisao političarku.

Ukoliko Le Penovoj bude ublažena kazna, možda bi mogla da se kandiduje na predsjedničkim izborima 2027, ali je žalbeni proces veoma spor u Francuskoj.

“Čini se da je to nedostižan cilj jer su obično potrebne dvije godine da žalbu iznesete pred sud. Ukoliko izgubi žalbu, Nacionalno okupljanje će i dalje moći da kaže kako je sud korumpiran. Tada će Bardela biti očigledni nasljednik Le Penove”, izjavila je novinarka Dijan de Vinjemon.

Bardela bi mogao da bude naredni predsjednički kandidat Nacionalnog okupljanja.

“To je upravo ono što je potrebno toj partiji. Bardela je veoma uspješan na društvenim mrežama, a dovoljno je mlad da dosad nije bio umiješan ni u kakve skandale”, dodala je.

Njegovom zaslugom je stranka dobila veliki broj mladih glasača – broj birača, starosti od 18 do 24 godine, udvostručen je za samo dvije godine.

Kako je naveo Kolin, Bardela je aktivan na TikToku i danas se smatra da je “kul glasati za Nacionalno okupljanje dok se ranije to vidjelo kao nešto staromodno”.

Kolin takođe smatra da je Bardela mnogo manje sposoban u odnosu na Le Penovu.

“Vrlo je mlad i nije na ovo navikao. Dosad nije učestvovao u mnogo debata, a one u kojima jeste se nisu završile povoljno po njega. Mislim i da Le Penova zna da on ima manje šanse za pobjedu na izborima”, uveren je producent.

Inače, sa ovom presudom, desničarka je samo poslednja u nizu francuskih političara koji su optuženi za zločine finansijske prirode.

Bivši predsjednik Nikola Sarkozi čeka presudu jer mu je svojevremeno libijski lider Muamer Gadafi finansirao kampanju.

Bivši premijer Fransoa Fijon je osuđen jer je nezakonito zaposlio suprugu kao člana osoblja dok je bio poslanik parlamenta.

(EUpravo zato/Al Jazeera)

Svijet

ČVRST STAV RUSIJE! Lavrov otkrio šta je Putin potvrdio Trampu tokom razgovora

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Donaldu Trampu posvećenost Moskve postizanju pravednog rješenja sukoba u Ukrajini, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Lavrov je podsjetio na čvrst stav Rusije o “pravednom rješavanju ukrajinske krize koju je stvorio Zapad”, naglašavajući da je taj stav juče još jednom jasno potvrdio Putina nakon telefonskog razgovora sa Trampom, prenio je TASS.

Putin je ranije novinarima rekao da je razgovor sa Trampom trajao više od dva sata i da je bio “sadržajan i iskren”.
To je bio treći telefonski razgovor lidera Rusije i SAD od početka godine.

Putin je dodao da je Tramp u razgovoru istakao da Rusija teži mirnom rješenju u Ukrajini, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

TENZIJE SE MOGU REZATI NOŽEM! Koja zemlja ima najjaču vojnu silu u Evropi?

Evropske države, predvođene Njemačkom, najavljuju značajno povećanje ulaganja u odbranu – čak do pet odsto BDP-a.

Ovaj zaokret dolazi kao odgovor na rastuće bezbjednosne prijetnje u svijetu, ali i kao rezultat ambicija da se vojna moć na kontinentu ojača i modernizuje.

Njemačka planira istorijski zaokret u svojoj vojnoj politici, najavljujući povećanje izdvajanja za odbranu na čak pet procenata BDP-a.
Njemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful najavio je ovu odluku na sastanku NATO-a u Antaliji, naglašavajući da je cilj stvoriti “konvencionalno najjaču vojsku u Evropi”.

Bundesver trenutno ima oko 182.000 vojnika, sa planom da se taj broj poveća na 240.000 do 2031. godine.

Vlada je već izdvojila poseban fond od 100 milijardi evra za modernizaciju opreme, zamjenu starih tenkova, aviona i ratnih brodova, te unapređenje digitalizacije i komandnih sistema.
Linker
Ipak, stručnjaci upozoravaju da će dvostruko veći izdaci značajno opteretiti njemački budžet, prenosi Deutsche Welle.

Poljska: Bedem istočne Evrope

Poljska je u posljednjih nekoliko godina uložila ogromna sredstva u modernizaciju svoje vojske, sa ciljem da postane najjača kopnena sila na kontinentu. Prošle godine, čak 4,12% BDP-a izdvojeno je za odbranu, što je jedan od najvećih procenata u Evropi.

Poljska vojska trenutno broji oko 150.000 vojnika, ali je plan da se do 2035. taj broj poveća na 300.000.
Varšava je takođe naručila više od 600 tenkova iz Južne Koreje i SAD, kao i savremene raketne sisteme HIMARS, dronove i borbene avione F-35. Dok je kopnena vojska među najjačima, poljska mornarica ostaje najslabija karika.

Francuska: Nuklearna sila sa globalnim ambicijama

Francuska je jedina nuklearna sila unutar Evropske unije, sa jasnim ciljem da očuva globalno vojno prisustvo i stratešku nezavisnost.

U njenoj vojsci služi oko 203.000 vojnika, uz dodatnih 175.000 pripadnika žandarmerije i 26.000 rezervista.

Francuska mornarica ponosi se nuklearnim nosačem aviona “Šarl de Gol”, strateškim podmornicama i borbenim avionima rafal, koji su sposobni da nose nuklearno oružje.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je od 2017. značajno povećao vojni budžet, naglašavajući opasnost od “ruske prijetnje”. Zahvaljujući snažnoj domaćoj industriji i državnom podsticanju, Francuska je izgradila vojsku koja je visoko efikasna i borbeno spremna, prenosi Nova.

Velika Britanija: Dobro naoružana, ali ranjiva

Velika Britanija ulaže 2,4% BDP-a u vojsku, sa fokusom na visokotehnološku opremu poput dronova, vještačke inteligencije i laserskih sistema.

Kraljevska mornarica raspolaže sa dva nosača aviona, iako je samo jedan trenutno operativan.

Britanske vazduhoplovne snage su među najmodernijima u Evropi, predvođene američkim avionima F-35B, kojih London planira da nabavi ukupno 138.

Ipak, sa oko 140.000 vojnika, britanske oružane snage ostaju relativno male, a njihova zavisnost od američke tehnologije, naročito u nuklearnom naoružanju, predstavlja ranjivost.

Italija: Vazdušna i pomorska sila, slaba na kopnu

Italija trenutno ulaže 1,49% BDP-a u odbranu, ali premijerka Đorđa Meloni planira da taj procenat značajno poveća. Italija raspolaže sa 165.000 vojnika, dva nosača aviona i modernom vazduhoplovnom flotom.

Međutim, kopnene snage se smatraju zastarjelim i zahtijevaju ozbiljnu modernizaciju. Italija je već naručila više od 1.000 novih borbenih tenkova od njemačkog “Rajnmetala”, s ciljem da ojača svoje pozicije na evropskoj vojnoj sceni. Fokus Italije ostaje na bezbjednosti Mediterana i očuvanju trgovinskih ruta.

Nastavi čitati

Svijet

LEONID SLUCKI “Zelenski ne želi mir jer zna da su za njega razgovori KARTA U JEDNOM SMJERU”

Vladimir Zelenski ne želi mir sa Rusijom jer je svjestan da bi razgovori za njega mogli da znače ili presudu ili kartu u jednom smjeru, izjavio je predsjedavajući Odboru za međunarodna pitanja u ruskoj Državnoj dumi Leonid Slucki.

On je za televiziju “Rusija-24” rekao da je Zelenski žrtvovao Ukrajinu i Ukrajince zarad interesa kolektivnog Zapada koji je ranije predvodio bivši predsjednik SAD DŽozef Bajden, te da odatle potiče njegova opsesivna želja da ostane na vlasti, prenosi Srna.

“Jasno je da bi razgovori za njega mogli značiti kartu u jednom smjeru ili presudu i zato Zelenski ne želi mir, kao ni evropski huškači.

Rat do posljednjeg Ukrajinca je gruba fraza, ali odslikava trenutni pristup Zelenskog”, istakao je Slucki, koji je i lider Liberalne demokratske stranke Rusije.

Prema njegovim riječima, Zelenski je, zapravo, bio potresen kada je shvatio da je predsjednik SAD Donald Tramp izgradio konstruktivan odnos sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom i da američki lider poziva na mir i naredni krug pregovora u Istanbulu, prenio je TASS.

Slucki je izrazio uvjerenje da je Zelenski svjestan da ga Tramp neće beskonačno ubjeđivati.

“Štaviše, SAD bi mogle da pokušaju da prebace teret vojne podrške kijevskom režimu na Evropu, koja može samo da priča o velikim stvarima.

Evropske zemlje, gdje zamah uzima desničarsko osjećanje, teško da mogu da nose taj teret i smanjenje američke podrške moglo bi da definitivno znači predaju za Zelenskog, bez mogućnosti vraćanja pregovorima koje danas nudimo”, zaključio je Slucki.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno