Connect with us

Politika

Šmit da objasni nametanje odluka u izbornoj noći u BiH

Grupa članova Evropskog parlamenta i parlamenata država članica EU zahtjeva od visokog predstavnika u BiH kojeg RS ne priznaje Kristijana Šmita da pojasni odluke o nametanju izmjena Izbornog zakonodavstva BiH u izbornoj noći, s obzirom na to da su, kako kažu, te odluke u skladu sa jasnim propisima navedenim u Dejtonskom mirovnom sporazumu i smjernicama OSCE-a, kao i da obrazloži navodnu kordinaciju sa Zagrebom koju je imao u vezi s tim odlukama.

U pismu Šmitu oni podsjećaju na Anex III Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim se kaže da će izbori u BiH biti održani u skladu sa odgovarajućim dokumentima OSCE-a.

“Smjernice OSCE-a za reviziju pravnog okvira za izbore navode da je potrebno donijeti izborno zakonodavstvo jedne zemlje dovoljno ranije pred izbore, kako bi birači i svi učesnici mogli biti obaviješteni o pravilima”, navodi se u pismu Šmitu.

Ističu da izborno zakonodavstvo doneseno u “posljednjem trenutku” potencijalno potkopava povjerenje procesa i umanjuje mogućnost političkim učesnicima i biračima da budu pravovremeno upoznati s pravilima izbornog proces.

Dvadeset osam potpisnika pisma je pozvalo je Šmita da obrazloži način na koji je korišćenje bonskih ovlašćenja u konkretnom slučaju u skladu s ovim odredbama OSCE-a, predlažući nezavisnu procenu OSCE-a.

Navode da čvrsto veruju da demokratske reforme ne bi trebalo nametati kao odluke, već bi ih, kažu trebalo realizovati kroz transparentan i inkluzivan proces, koji uključuje širok krug aktera, uključujući mišljenja OSCE-a i Venecijanske komisije.

“Ključna uloga civilnog društva takođe će biti presudna u ovom pogledu”, naglašava se u pismu.

Parlamentarci su izrazili i zabrinutost u vezi s daljim tokom reformi, uglavnom zbog ključne uloge koju bi u tom procesu igrala stranka HDZ BiH.

“Kao što znate, zbog trenutnih struktura pod Dejtonom, biće vrlo teško postići bilo kakvo ozbiljno sprovođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava, jer je potrebno mnogo aktera za većinu, uključujući i stranku HDZ. Bojimo se da će Vaši predlozi zakomplikovati ovaj proces, jer neće biti ozbiljnih podsticaja da HDZ pristane na druge promjene, jer je njihov najveći zahtjev zadovoljen. Osim toga, ljubazno molimo da pojasnite navodnu koordinaciju sa Zagrebom u vezi s tim odlukama”, navodi se u dokumentu.

Parlamentarci su još izrazili i punu podršku mandatu visokog predstavnika u BiH i istakli da je njegovo prisustvo u zemlji i dalje neophodno “zbog nedostatka uspostavljene odgovornosti u državnim institucionalnim strukturama BiH”.

“Mandat OHR-a je uvjerljivo najmoćnija i najdalekosežnija međunarodna nadzorna struktura u bilo kojoj zemlji svijeta. Takozvana bonska ovlašćenja mogu nadglasati demokratske institucije i odluke OHR u slučajevima kada je Dejtonski mirovni sporazum ugrožen. Stoga, onaj koji poseduje ovaj mandat mora uzeti u obzir ogroman osjećaj odgovornosti, integriteta, proporcionalnosti, i poštovanje državnih institutcija i građana”, naglašava se u pismu, prenosi sarajevska N1 TV.

Inače, Šmit je juče na sastanku sa Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta iza zatvorenih vrata govorio upravo na ovu temu, a jedna od učesnica sastanka, parlamentarka Tineke Strik je raspravu ocijenila “prilično razočaravajućom”.

Politika

POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere

U zajedničkom saopštenju Suda i Tužilaštva BiH potvrđeni su navodi “Dnevni avaza” da je Milorad Dodik danas dobrovoljno pristupio u Tužilaštvo BiH.

Kako navode, on je pristupio u pratnji advokata, radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo Napad na ustavni poredak iz člana 156. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine (KZ BiH).

Dodik pristupio Tužilaštvu BiH i dao iskaz
– Istog dana, postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH, izveden je pred Sud Bosne i Hercegovine, te je održano ročište na kojem je Sud BiH, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Miloradu Dodiku ukinut pritvor, s obzirom da je utvrđeno da više ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen, te istovremeno određene sljedeće mjere zabrane:

– mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu;

Izrečene mjere zabrane po ovom rješenju mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda.

Kontrola opravdanosti trajanja izrečenih mjera zabrane vršit će se po isteku svakih dva (2) mjeseca. Osumnjičeni je posebno upozoren da mu se može odrediti pritvor ukoliko prekrši obaveze iz određenih mjera zabrane – navodi se u zajedničkom saopštenju

 

Nastavi čitati

Politika

DA LI JE MOGUĆE? Dodik saslušan u Sudu BiH: Ukinut mu pritvor!

Predsjednik  Republike Srpske Milorad Dodik danas je u prisustvu svog advokata Gorana Bubića saslušan u Sudu Bosne i Hercegovine.

Postupajući po prijedlogu Tužilaštva BiH izveden je pred Sud BiH na kojem je Sud BiH donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH te je Dodiku ukinut pritvor.

Kako je navedeno, s obzirom na to da je utvrđeno da ne postoje razlozi zbog kojih je ranije određen te je određena sljedeća mjera zabrane – mjera obaveznog povremenog javljanja državnom organu.

Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili drugačije odluke Suda Bosne i Hercegovine, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Politika

BODIROGA: Nije prvi put da Višković ne govori istinu

Šef Kluba poslanika SDS-a u NSRS Ognjen Bodiroga reagovao je na informaciju da je premijer Višković uhvaćen u laži, odnosno da su “Prijedorputevi” demantovali izlaganje Viškovića u NSRS, te da ovo nije prviput da premijer iznosi neistine.

“Premijer Radovan Višković ne govori istinu! Prijedorputevi odbacuju tvrdnje premijera da su jednostrano raskinuli ugovor koji se tiče izgradnje magistralnog puta Gacko – Tjentište!”, naveo je Bodiroga na društvenoj mreži “X”, dodajući:

“Ugovor do danas nije realizovan iz jednog prostog razloga jer je utvđeno da projekat nije dobro urađen, odnosno zbog nedostataka u projektno-tehničkoj dokumentaciji.

Navedeni nedostaci se odnose na to da smo po projektu kao izvođači radova trebali otpočeti izvođenje radova na dijelu trase na kojoj nisu riješeni imovinsko pravni odnosi.

Zbog toga se navedeni projekat trebao dopuniti, odnosno izmjeniti u smislu promjene trase puta, a što je za posljedicu ima izmjenu UT uslova, lokacijskih uslova i građevinske dozvole na osnovu koje se izvode radovi…”

Dakle, ističe on, prava istina je da projekat nije bio dobar, odnosno da nisu riješeni imovinsko pravni odnosi!

“Radovanu Viškoviću ovo nije prvi put da ne govori istinu, početkom prošle godine se hvalio kako je potpisao memorandum sa kineskom bankom od koje bi Republika Srpska dobila kredit od 100 miliona evra za rekonstrukciju puta Foča – Šćepan Polje, naravno od toga nije bilo ništa!”, istakao je Bodiroga.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno