Connect with us

Politika

Šmit traži dogovor, oni mu donose STRANAČKE ŽELJE: Političarima u FBiH curi rok za izmjenu Izbornog zakona

Ostala je posljednja od šest sedmica roka koji je Kristijan Šmit dao političarima u Federaciji da se dogovore o izmjenama Izbornog zakona BiH, a od dogovora nema ništa. Umjesto usaglašenih izmjena, svaka od stranaka u OHR ide sa svojim, uglavnom maksimalističkim prijedlozima, čime motivišu Nijemca da ponovo nametne izmjene jednog od najvažnijih zakona u zemlji.

Šmit je 27. jula nametnuo izmjene Izbornog zakona, koje je nazvao „paketom integriteta“.

Tada je političarima dao još jednu šansu da se dogovore oko tzv. suštinskih izmjena, o spornim tačkama, a između redova je zaprijetio da će, ako se to ne desi, on ponovo reagovati. Sporan je način izbora delegata u federalni Dom naroda, sporan je izbor članova Predsjedništva BiH iz Federacije…

Konsultacije

U međuvremenu, Šmit je pred novinarima urlao zbog političara, davao intervjue iz kojih se nije moglo naslutiti njegov sljedeći potez, a u posljednje vrijeme počeo je drugi krug konsultacija s partijama sa sjedištem u FBiH. Na konsultacijama su učestvovali predstavnici opozicionih stranaka, a danas i sutra očekuju se i gosti iz vlasti. U međuvremenu, skoknuo je do Bleda, gdje je na ovu temu razgovarao sa evropskim, ali i hrvatskim zvaničnicima, koji lobiraju za izmene Izbornog zakona u korist hrvatskog konstitutivnog naroda u BiH.

– Postoji ono što smo nazvali paket integriteta, da se što manje krade na izborima. Nevjerovatno je da i dalje o tome razgovaramo, a nakon što su u Domu naroda “ubili” zakon kojim bi na izborima bili omogućeni skeneri i sve ostalo. Trebao je puni paket izmjena nametnuti. Druga dimenzija razgovora je funkcionalnost Federacije BiH, a treći dio onaj kojim bi se suštinski uvele etničke podjele – rekao je Edin Forto iz Naše stranke, nakon sastanka u OHR.

Iz DF Željka Komšića poručuju da će, ako budu pozvani na sastanak, predložiti izmjene Ustava i izbornog zakona BiH.

– Jedna od temeljnih odrednica prijedloga DF, kada je riječ o funkcionalnosti FBiH, jeste prijedlog o smanjivanju uloge, odnosno ovlaštenja Doma naroda na mehanizam zaštite vitalnog interesa, a u prijedlogu je taksativno navedeno na koje segmente se pitanje vitalnog interesa odnosi. Amandmanima na Ustav BiH se sprovode sve presude Evropskog suda za ljudska prava iz Strazbura – saopšteno je iz DF.

Male šanse

Mlan Sitarski, iz Instituta za društveno politička istraživanja iz Mostara, smatra da su praktično nulte šanse da dođe do međustranačkog dogovora i da je jedini način da Šmit nametne izmjene.

– Imamo suviše dugo iskustvo sa situacijom u kojoj hrvatske stranke, koje su najzainteresovanije za usklađivanje Izbornog zakona sa Ustavom BiH, nude razne prijedloge, kako bi nekako umilostili onu drugu stranu da se uopšte uključi u dogovore. Istovremeno, imamo permanentno odbijanje većine bošnjačkih stranaka da razgovaraju o tome, ili ako razgovaraju, ubacuju nove teme poput promjene ovlaštenja Doma naroda FBiH. Bojim se da će bošnjačke stranke opet pristupiti opstrukciji – kaže Sitarski za Srpskainfo.

Prema njegovim riječima, jedini način da se one privole na elementarnu kooperativnost jeste da Šmit pokaže vrlo jasnu namjeru da nametne izmjene zakona, ukoliko izostane dogovor.

FOTO: FOTO: SRNA
FOTO: FOTO: SRNA

Dragan Čović i Bakir Izetbegović

– Čak i u tom slučaju one bi teško ušle u taj proces. Mislim da je mnogo sigurnije da Šmit sačuva svoj kredibilitet tako što će onog trenutka kada istekne taj njegov rok primijeniti ovlaštenja i izmijeniti Izborni zakon BiH. Barem u onom obimu kako je to najavljeno prije nego što je dao taj rok – navodi Sitarski.

Međutim, nameće se pitanje da li bi izmjena Izbornog zakona manje od mjesec dana pred izbore bila korektna i u kojoj mjeri bi narušila ionako narušenu atmosferu pred izbore. Sitarski tvrdi da je atmosfera već toliko narušena i bez eventualnog Šmitovog poteza.

– Možda bi u nekoj zemlji, u kojoj se poštuju zakoni, to moglo da se nazove politički nekorektnim. Ali, mi imamo ekstremno politički nekorektnu situaciju da već više od pet godina imamo neusklađen Izborni zakon sa Ustavom, Izborni zakon sa rupom, što je Ustavni sud presudio davno. Bilo bi zaista bizarno nazivati korištenje bonskih ovlaštenja od strane visokog predstavnika politički nekorektnim, pogotovo što bi to govorile one političke snage koje su za 27 godina uvijek aplaudirale korištenju tih ovlaštenja – zaključuje Sitarski.

Suštinska pitanja

Istovremeno, politički analitičar Ibrahim Prohić ima drugačije mišljenje. Primjećuje da sve vrijeme niko nije postavio dva suštinska pitanja: treba li OHR uopšte da nameće izmjene Izbornog zakona i kakav je značaj i posljedica eventualne odluke koju bi OHR nametnuo.

– Njihova odluka je već proizvela štetu zato što nije otvoreno pitanje u pogodnom trenutku. Standard uređenih evropskih zemalja jeste da se Izborni zakon ne mijenja u godini izbora, a oni u OHR hoće da mijenjaju zakon mjesec dana do izbora – kaže Prohić za Srpskainfo.

Drugi štetan aspekt je, tvrdi on, upravo to što je OHR narušio ono malo neutralne političke atmosfere pred izbore.

FOTO: FOTO: N1/SCREENSHOT
FOTO: FOTO: N1/SCREENSHOT

Ibrahim Prohić

– Jedan od temeljnih uslova jeste da se pred izbore stvori povoljna politička, sociološka, psihološka klima u kojoj će svi akteri imati podjednake šanse, i pod dva, u kojoj će se govoriti o pravim temama. Šta je OHR uradio s ovom akcijom? On je dozvolio da tzv. nacionalne stranke nametnu svoju agendu, a iz izborne psihologije poznato je da izbore dobija onaj ko nametne svoju priču. Ovo je išlo na mlin tzv. nacionalnih stranaka, koje su poprilično posrnule, koje 30 godina, sa nekim kratkim pauzama, vladaju ovom zemljom, narodima i građanima, i nisu uspjele da urede nijedan segment društva. Stepen društvene produktivnosti i efikasnosti vlasti je ekstremno nizak. Za šta se god uhvatite postoje opravdane sumnje da se radi o malverzacijama – tvrdi Prohić.

“ŠMIT SE NE SNALAZI”

Po svemu sudeći, smatra Prohić, Kristijan Šmit se ne snalazi dobro u BiH.

– Prvo je bio predug period njegovog ćutanja; vjerovatno je bila njegova potreba da se detaljnije upozna. Ali može se postaviti pitanje šta ste radili prije nego što ste došli, zar vam nije neko rekao danas da sutra idete u Bosnu. Drugo, s kim se konsultuje, kako dobija informacije – pita Prohić.

Istovremeno, postavlja pitanje kako je Izborni zakon BiH valjao HDZ kada je njihov kandidat sedam puta pobjeđivao za člana Predsjedništva BiH, a sada im odjednom ne valja.

– Objektivna analiza bi pokazala da postoje dva glavna uzroka: BiH gubi stanovništvo, otišao je strahovito veliki broj Hrvata iz BiH; drugo, Hrvati načelno nisu baš zadovoljni politikom HDZ – zaključuje Prohić.

Srpska info

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN POLICIJE REPUBLIKE SRPSKE “Nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti”

Povodom Dana policije Republike Srpske, iz Partije demokratskog progresa (PDP) uputili su čestitke svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova i Policije Republike Srpske, ističući njihov značaj u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Srpske.

Generalni sekretar PDP-a, Nebojša Drinić, naglasio je važnost policije kao temelja sigurnosti i reda u društvu.

„Policija Republike Srpske dala je nemjerljiv doprinos u očuvanju bezbjednosti i zaštiti ustavnog poretka Republike Srpske. Svim pripadnicima MUP-a i Policije Republike Srpske upućujem srdačne čestitke povodom Dana policije i želim uspješan budući rad. Neka nastavite efikasno djelovanje jake policije u koju će imati povjerenje svaki građanin i ostanete najjači stub u sistemu bezbjednosti naroda, vladavine prava i provođenja zakona u Republici Srpskoj“, izjavio je Drinić.

PDP je ovom prilikom izrazio zahvalnost svim pripadnicima policije koji svakodnevno rade na zaštiti građana i jačanju sigurnosnog sistema Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

PRODAJA OBVEZNICA NIJE DOBRO POČELA! Građani ne mogu pristupiti sistemu zbog tehničkih problema

Zbog tehničkih problema na komunikacionim linijama danas od 8.40 nije bio moguć pristup sistemu štednih obveznica Republike Srpske, saopštili su iz Banjalučke berze.
Dodaju da očekuju da će se tehnički problemi riješiti tokom dana.

– Izvinjavamo se svim građanima koji danas nisu bili u mogućnosti da upišu obveznice Republike Srpske – kazali su sa Banjalučke berze.

Podsjećamo, iz Ministarstva finansija Republike Srpske, danas je saopšteno da za kupovinu štednih obveznica vlada veliko interesovanje, te su pozvali građane da, ukoliko to žele, upis i uplatu izvrše na vrijeme kako se ne bi stvarale gužve.

– Podsjećamo da svi punoljetni građani Republike Srpske i BiH kupovinu pod povoljnim uslovima, mogu izvršiti na šalterima Pošta Srpske do kraja radnog dana u subotu, 5. aprila ili kod berzanskih posrednika – kazali su iz ovog ministarstva, piše Nezavisne novine.

Dodaju da štedne obveznice imaju rok dospijeća dvije godine, uz godišnju kamatnu stopu od 4,5 odsto.

– Vlasnik štedne obveznice ima pravo na isplatu uložene glavnice (nominalna vrijednost)za dvije godine i pravo na polugodišnju isplatu stečene kamate. Minimalan iznos kupovine je 100 KM, a nominalna vrijednost jedne obveznice je 1 KM – dodali su iz nadležnog ministarstva.

Pojasnili su da osim isplativog uloga, prednost kupovine štednih obveznica je i sigurna štednja, jer Republika Srpska garantuje isplatu, a sve obaveze po hartijama od vrijednosti emitovanim u skladu sa propisima o zaduženju na vrijeme izvršava.

Pozivaju građane da provjere spisak šaltera pošta koje vrše upis obveznica i njihovo radno vrijeme na internet stranici Štedne obveznice na portalu Vlade ili Pošta Srpske.

Nastavi čitati

Politika

ŠUKALO O OBRUŠAVANJU plafona u vrtiću u Dubici “KOLIKO ĆEMO SE JOŠ OSLANJATI NA SREĆU?”

Obrušavanje plafona u vrtiću u Kozarskoj Dubici nije samo još jedna vijest – to je alarm koji je uznemirio svakog roditelja u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini. Još jednom svjedočimo sistemskom propustu koji se mogao završiti tragedijom.

Koliko još urušenih plafona, popucalih zidova i raspadnutih institucija treba da vidimo da bismo shvatili u kakvom sistemu živimo? U sistemu u kojem se čeka da se nešto sruši, pa tek onda reaguje. U kojem je briga o bezbjednosti djece samo mrtvo slovo na papiru.

Savjetnik gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo naglašava da ovakvi incidenti ne smiju postati pravilo i da nadležni moraju preuzeti odgovornost.

“Ovo nije izolovan slučaj, već još jedan pokazatelj da je krajnje vrijeme da preispitamo prioritete. Djeca ne smiju biti žrtve nemara i neodgovornosti. Svaki objekat u kojem borave naši najmlađi mora biti siguran, a sistem kontrole i održavanja mora funkcionisati bez izuzetaka. Ne možemo čekati nesreće da bismo djelovali – preventiva mora biti imperativ”, istakla je Šukalo.

Sada će se tražiti uzrok, voditi istrage, davati izjave, obećavati sanacije – možda. Tako bi bar trebalo biti, ali hoće li, vidjećemo.

Ovo nije samo pitanje jedne opštine, jednog grada ili jedne ustanove. Ovo je pitanje cijelog društva i načina na koji tretiramo ono najvažnije – sigurnost naše djece. Ako ne budemo rješavali ovakve probleme na vrijeme, sve drugo što radimo biće zalud.

Nastavi čitati

Aktuelno