Connect with us

Politika

ŠMIT U BIJELJINI! Gradonačelnik tvrdi da ga nije zvao

Bijeljinu je danas posjetio Kristijan Šmit, koga RS, Rusija i Kina ne priznaju za visokog predstavnika u BiH. To je pokrenulo nove političke prozivke.

Kako je saopšteno iz OHR, Šmit se sastao sa predstavnicima lokalne zajednice kako bi se upoznao sa socio-ekonomskim perspektivama ovog dijela BiH, kao i potrebama i izazovima lokalnog stanovništva, a posebno raseljenih osoba, povratnika i najugroženijih kategorija stanovništva.

– Visoki predstavnik je posjetio stambeno naselje Pet jezera, koje je prvobitno izgrađeno da bude privremeni alternativni smještaj. Na sastanku sa stanarima ovog naselja, visoki predstavnik se raspitivao o uslovima života i izazovima sa kojima se suočavaju stanari ove zajednice. Sastanku je takođe prisustvovao gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović – saopšteno je.

Šmit je izrazio nadu da će nadležni organi vlasti brzo riješiti sva pravna pitanja kako bi stanari mogli regulirati svoja vlasnička prava u skladu sa odgovarajućim pravnim okvirom.

– Potrebe građana moraju imati prioritet u odnosu na sve drugo, kako bi se pronašlo pravno utemeljeno rješenje – rekao je, dodajući da će nastaviti pratiti dešavanja u vezi s ovim pitanjem.

Na sastanku sa glavnim imamom i predsjednikom Medžlisa Islamske zajednice u Bijeljini Samirom Camićem i Emirom Muslijem, Šmit je upoznat sa položajem bošnjačke zajednice u Bijeljini, njihovim ključnim pitanjima i problemima, te odnosima sa lokalnim organima vlasti. Šmit je istakao važnu ulogu koju imaju vjerske zajednice u promovisanju mirnog suživota, saradnje i prosperiteta u Bosni i Hercegovini.

Foto: Facebook
– Tokom posjete, visoki predstavnik se sastao i sa Draganom Jokovićem i Radmilom Tubić, predstavnicima nevladine organizacije Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja “Otaharin”. Informisali su visokog predstavnika sa aktivnostima koje provodi ova nevladina organizacija na rješavanju ključnih pitanja koji su u osnovi problema niske stope inkluzije romske zajednice, a to su siromaštvo, rješavanje stambenog pitanja i predrasude- kažu u OHR.

Šef Kluba odbornika SNSD Bijeljina Zlatan Lazarević smatra da je posjeta Kristijana Šmita Bijeljini skandalozan, zvanično nenajavljen čin gradonačelnika Ljubiše Petrovića.

Petrović je za Srnu naveo da uopšte nije iznenađen što je posjeta obavljena “inkognito”, jer ako je sve transparentno kako tvrdi Petrović onda nije bilo potrebe za takvom i na taj način organizovanom posjetom.

On smatra da se iza svega krije politika i da Petrović ponovo želi da vlast Srpske, Skupštine grada Bijeljina u kojem riječ vodi SNSD, prikaže u najgorem svjetlu zbog insinuacija da oni onemogućavaju rješenje dugogodišnjeg problema u bijeljinskom naselju Pet jezera da stanovnici objekata postanu vlasnici.

Lazarević kaže da ga današnja posjeta “njemačkog turiste” ne čudi poslije posjete nekadašnjeg bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića Bijeljini za koga je rekao da je mnogo bolje ugošćen nego predstavnici institucija Srpske – Milorad Dodik, Željka Cvijanović i Radovan Višković.

On ja naglasio da je gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović nastrojen protiv vlasti Republike Srpske što je u više navrata pokazao i potvrdio.

– Vlasti Republike Srpske su i tada došle da pomognu gradu Bijeljina, ali tu svoju želju ne mogu da ostvare zahvaljujući njegovom ponašanju – rekao je Lazarević.

On kaže da Petrović ima apsolutan nedostatak želje da ta vlast pomogne jer nije riječ o njegovoj političkoj opciji.

– Od te posjete pa do onih mjesec dana poslije izbora kada je međunarodni faktor pokušao da destabilizuje Republiku Srpsku, Petrović se pokazao kao jedan od njihovih najodanijih igrača – rame uz rame sa Jelenom Trivić i Nebojšom Vukanovićem – rekao je Lazarević.

Na prozivke je, putem Facebooka odgovorio gradonačelnik.

– Gospodin Šmit nije pozvan, on je sam sebe pozvao i došao, a moje je da uvek budem sa svojim narodom, da pregovaram sa svima, čak i sa crnim đavolom ako treba, ja nemam taj problem! Neki se sastaju u tajnosti, a javno prozivaju, ja neustrašivo kažem svima šta mislim u lice i čvrsto stojim uz svoj narod! Umjesto da svojim novinarskim “sposobnostima” prozivate Ljubišu Petrovića, bolje bi bilo da pošaljete neki tekst na račun OSCE i OHR i time pomognete ovim ljudima ili to nije u interesu velikih “Baja” – naveo je Petrović.

Srpskainfo

Politika

MUĆAK SPASILAC PRIJEDORA! Za sve se pita, ZA NIŠTA NE ODGOVARA, a milioni dolaze! (FOTO)

Dok se ime Gorana Marjanovića, poznatog pod nadimkom Mućak, dugi niz godina spominje u lokalnim krugovima, postavlja se ključno pitanje: kako je došao do svog bogatstva i političkog uticaja? Iako se danas bez srama predstavlja kao spasitelj Prijedora, svi znaju da iza ove fasade stoje kontroverze i dugogodišnje pogodovanje.

Kako je sve počelo: period Marka Pavića

Tokom mandata Marka Pavića kao gradonačelnika Prijedora, Marjanović je bio ključna figura u lokalnoj politici. Njegova uloga u projektima poput rekonstrukcije gradskog trga i poboljšanja vodosnabdijevanja u prigradskim naseljima od samog početka izazivala je podozrenje. Iako su projekti najavljivani s velikim optimizmom, rezultati su bili daleko od očekivanih.

Rekonstrukcija trga pretvorila se u višegodišnji fijasko, uz konstantna kašnjenja i prekoračenja budžeta. Projekti vodosnabdijevanja, koji su trebali donijeti olakšanje naseljima poput Tukova i Donje Dragotinje, ostali su samo na papiru.

„Već tada je bilo jasno da se više vodi računa o interesima pojedinaca nego o potrebama građana,“ kaže Stanislav, dugogodišnji stanovnik Prijedora.

Sadašnja slika: “spasitelj” ili arhitekta problema?

Nakon što je Slobodan Javor preuzeo funkciju gradonačelnika, Marjanović je zadržao svoj uticaj, proširujući ga na gotovo sve sfere lokalne uprave od uređivanja plaže, održavanja puteva, do čišćenja septičkih jama. Danas se Marjanović javno prikazuje kao ključna figura u svim važnim projektima, od infrastrukturnih radova do kulturnih događaja.

“Svaki ugovor, tender, odluka – sve prolazi kroz ruke Gorana Marjanovića. Kako je moguće da jedan čovjek ima toliku moć?” pita se Jelena, stanovnica Prijedora.

Kontroverze oko imovine i poslova

Dok se predstavlja kao čovjek koji radi u interesu Prijedora, brojni izvještaji ukazuju na drugačiju sliku. Prema tvrdnjama opozicije, Marjanović je godinama koristio svoju političku poziciju kako bi stekao značajnu imovinu i osigurao unosne poslove za svoje bliske saradnike. Njegovo ime veže se uz višemilionske projekte koji su završili kao debakli ili su ostavili trajne posljedice na gradski budžet.

Političko zapošljavanje i stranačko pogodovanje

Jedna od najvećih kritika na račun SNSD-a, ali i samog Marjanovića, odnosi se na zapošljavanje po stranačkoj liniji. U gradskim institucijama i javnim preduzećima, prema tvrdnjama opozicije, mjesta su rezervisana isključivo za članove SNSD-a i njihove porodice.

Dok Mućak pokušava da se prikaže kao ključna figura u razvoju Prijedora, ostaje mnogo pitanja bez odgovora. Kako je stekao toliku imovinu? Zašto se čini da sve odluke u gradu zavise od njega? I, najvažnije, dokle će građani Prijedora trpjeti ovakav način vođenja politike? Predstojeći izbori mogli bi biti prekretnica u odlučivanju o sudbini ovog grada.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

A, LIJEPO NAM JE REKAO DA JE ON SLJEDEĆI! Tužilaštvo BiH istražuje Viškovića i Šulića zbog PRODAJE ZEMLJIŠTA NA JAHORONI

Tužilaštvo BiH već neko vrijeme vrši provjere u vezi sa prodajom državne imovine na Jahorini. Riječ je o prodaji 56 duluma zemlje koje je Vlada RS prodala firmi “Drvo-export” iz Teslića čiji je vlasnik SNSD-ovac Srđan Klječanin.
Ustavni sud BiH je utvrdio da Vlada Republike Srpske, odnosno Radovan Višković kao premijer i Denis Šulić kao ministar Ministarstva trgovine i turizma RS nisu izvršili odluku Ustavnog suda.

U skladu sa pravilom Ustavnog suda BiH, to rješenje je dostavljeno Tužilaštvu Bosne i Hercegovine na daljnje postupanje u skladu sa zakonom.
Prije godinu dana predmet je formiralo i Pravobranilaštvo BiH, a vlasnik firme “Drvo-export” Srđan Klječanin u tom periodu je za Klix.ba kazao da “ima garancije Vlade RS-a da je zemljište 1/1”.

“… Nama ako je neko nešto prodao, iza toga stoji garancija. Mi smo uzeli imovinu države. Šta god smo tražili od papira, dostave nam. 1/1 imovina na njima (RS, op.a.). Šta mi imamo biti u nezgodnom položaju, neka oni to rješavaju.

Mi smo od njih kupili, pare idu u budžet. Tražili smo garancije i dužni su nam dati garancije”, mišljenja je SNSD-ov odbornik koji na Jahorini planira graditi hotele i apartmanska naselja.

On je zemljište kupio za 41 milion KM.

Klječanin nije želio odgovoriti na pitanje da li je svjestan da je 56 duluma zemlje koje je kupio pod zabranom raspolaganja odlukom OHR-a već je samo poručio da je bio raspisan javni poziv na koji se prijavio i da će odluku o svemu donijeti Vlada RS.

Iz OHR-a tada su pozvali nadležne institucije u BiH za poduzimanje potrebnih pravnih radnji u cilju zaštite državne imovine.

“Odjeljenje visokog predstavnika je u više navrata upozoravao potencijalne investitore i kupce državne imovine koja je pod zabranom raspolaganja na moguće negativne pravne posljedice.”

Indikativno je da se danas oglasio i direktor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Dragan Stanković koji je već neko vrijeme pod američkim sankcijama.

On je kazao da “političko Sarajevo pokušava da otme imovinu RS, ali da republičke institucije to neće dozvoliti.”

Stanković, čovjek sa crne američke liste, zaboravlja na Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom.

Država je Bosna i Hercegovina, a entiteti su Federacija BiH i Republika Srpska.

(Klix) Foto: Arhiv

Nastavi čitati

Politika

“PROŠLO 100 DANA OD IZBORA” Milanović: Čuli smo šta SNSD sve neće, vrijeme je da čujemo konačno šta hoće

Prošlo je tačno 100 dana od lokalnih izbora. Obično se za 100 dana pravi prvi presjek i sumiraju rezultati rada a u Banjaluci se nismo pomjerili sa mrtve tačke.

Rekao je ovo odbornik PDP u Skupštini grada Banjaluka Dragan Milanović kojeg je gradonačelnik Draško Stanivuković predložio za predsjednika Skupštine grada.

-Nažalost, ponašamo se kao da je još uvijek izborna kampanja. Izbori su završeni i treba se pomiriti sa njihovim rezultatima. Građani, očigledno zadovoljni prethodnim mandatom, su htjeli da Draško Stanivuković bude i dalje gradonačelnik Banjaluke. Takođe, treba uvažiti činjenicu da je SNSD stranka sa najvećim brojem odbornika i da sa koalicionim partnerima iz prethodnog mandata i sa republičkog nivoa mogu formirati skupštinsku većinu.
Kako slušamo iz njihovih izjava oni to ne žele. Kažu da je gradonačelnik nesposoban da napravi većinu. Ovdje se ne radi o sposobnosti ili nesposobnosti nego o izbornom rezultatu – kazao je Milanović.

Dodaje da je svaki pokušaj i prijedlog naišao na odbijanje.

-Čuli smo šta sve neće, možda je vrijeme da čujemo konačno šta hoće. Za 20 dana ističe zakonski rok za formiranje banjalučke skupštine. I imamo dva moguća rješenja. Da SNSD shvati da inat politika koju provodi ne donosi korist nikome pa čak ni njima i da se predomisle, naprave skupštinsku većinu i izaberu rukovodstvo skupštine. A drugi je da opet SNSD preko svojih stranačkih kolega sa republičkog nivoa, iz Vlade i Narodne Skupštine dogovore raspuštanje banjalučke skupštine i imenuju Privremeni organ koji će obavljati poslove skupštine do održavanja prijevremenih izbora – rekao je Milanović.

Ističe da je nekorektno držati Skupštinu u blokadi i kažnjavati građane Banjaluke jer možda nisu glasali kako se njima dopada.

Nastavi čitati

Aktuelno