Connect with us

Politika

SNSD KAŽNJEN ZBOG “KRAJIŠKIH VEČERI”: I dalje nije poznato ko plaća kampanju

Centralna izborna komisija BiH (CIK) kaznila je SNSD sa 9,500 KM zbog promocije Vlade Đajića i Nikole Šobota tokom manifestacije u sklopu „Krajiških večeri“ koji su organizovani u julu prošle godine, prije zvaničnog početka izborne kampanje za Lokalne izbore 2024.

Transparency International u Bosni i Hercegovini je CIK-u dostavio audio snimak sa događaja na kom su prisutnima upućivane poruke podrške za Vladu Đajića i Nikolu Šobota koji su bili kandidati SNSD-a na predstojećim izborima uz pozive da se za njih glasa.

Sporni događaj se desio 9. jula a okupljene, koji su nosili majice sa natpisom „Za naše doktore“ voditelj je pozdravio pozivom na glasanje prije zvaničnog početka izborne kampanje, što Izborni zakon ne dozvoljava zbog čega je SNSD kažnjen sa 9,500 KM.

Osim što se na nju čekalo skoro devet mjeseci, ova odluka otvara dodatna pitanja kao što su ko je zapravo organizovao i snosio troškove ovog događaja koji, sudeći po broju od čak 50 izvođača i velikog broja posjetilaca, nisu mali.

“Krajiške večeri” predstavljaju čitav niz manifestacija u banjalučkim mjesnim zajednicama, u sklopu kojih se organizuju koncerti i nudi različit kulturno-umjetnički sadržaj, hrana i piće bez jasne naznake ko je organizator, dok se na tim događajima redom pojavljuju kandidati i funkcioneri SNSD-a koji se promovišu.

Odluka CIK je samo potvrdila prethodne nalaze monitoringa izbora koje je vršio TI BiH po kojima su stranke prikazale 2,6 miliona KM manje troškove predizborne kampanje u čemu prednjači upravo SNSD koja je prijavila CIK-u troškove koji su za čak milion konvertibilnih maraka manji od procijenjenih. Pomenuti nalazi su takođe pokazali da su funkcioneri ove stranke bili najzastupljeniji na javnim servisima tokom izborne kampanje, pri čemu se posebno izdvaja RTRS – od ukupno 1437 političkih objava, čak 1211 bilo je posvećeno promociji funkcionera SNSD-a.

“Zbog ovakvih primjera, TI BiH smatra da političke stranke značajan dio svojih kampanja finansiraju iz nedozvoljenih izvora, najčešće kroz zloupotrebu javnih resursa i privilegovane privatne firme povezane s javnim sektorom. To je posljedica upravo slabe kontrole čime je omogućeno da stranke u izborne cikluse ulaze s unaprijed osmišljenim modelima prikrivene promocije i netransparentnog finansiranja što obesmišljava zakonska ograničenja ali i urušava povjerenje u izborni proces”, ističu u saopštenju iz ove organizacije i dodaju:

“Iako je uloga civilnog društva u značajna za nezavisan nadzor, ključnu ulogu u tom procesu imaju nadležne institucije zbog čega stvarne promjene neće biti moguće bez jačanja njihovih kapaciteta za otkrivanje i sankcionisanje zloupotreba uz donošenje adekvatnih zakonskih rješenja za sankcionisanje daljeg zaobilaženja propisa i zaštitu integriteta izbora”.

Politika

BANJALUKA POSLALA JASNU PORUKU “Građani glasali za promjene i ODBACILI POLITIKU BLOKADA!”

Banjaluka je na prijevremenim izborima još jednom pokazala da je grad koji donosi promjene i određuje političke tokove u Republici Srpskoj. Ogromna razlika u korist Branka Blanuše u odnosu na Sinišu Karana u Banjaluci, poručuju iz Pokreta Sigurna Srpska, najbolji je dokaz da je građanima dosta politike blokada, pritisaka i podjela koju, kako ističu, godinama vodi SNSD.

Kako kaže Zoran Savanović, član Predsjedništva PSS, Banjaluka je dala nemjerljiv doprinos kampanji i jasno pokazala snagu jedinstva.

– Pokazali smo jedinstvo kakvo nismo imali godinama. Svi smo stali iza jednog cilja: da ponudimo alternativu i vratimo normalnost u politički sistem Republike Srpske – poručio je Savanović.

Rezultati u najvećim gradovima, dodaje on, predstavljaju nedvosmislenu poruku o pravom odnosu snaga u Srpskoj.
Banjaluka, Prijedor, Bijeljina, Istočno Sarajevo, Prnjavor i Teslić – svi su, ističe, izabrali promjene. To, kaže, nije slučajnost nego glasna poruka.

– Ovo je jasan signal da je građanima dosta stagnacije i blokada. Banjaluka je izglasala promjene i biće nosilac svakog pozitivnog političkog procesa koji dolazi. Naš zadatak je da to povjerenje opravdamo i da nastavimo da se borimo za sigurnu Republiku Srpsku koja će pripadati građanima – zaključio je Savanović.

Nastavi čitati

Politika

TENDER TEŽAK 7,5 MILIONA! Ko će održavati put Banjaluka–Prnjavor

„Autoputevi Republike Srpske“ raspisali su tender za izvođenje radova redovnog i zimskog održavanja dionice auto-puta Banjaluka–Prnjavor. Procijenjena vrijednost ugovora iznosi 7.500.000 KM bez PDV-a, a postupak obuhvata sve aktivnosti neophodne za sigurno, funkcionalno i kontinuirano korištenje ove dionice tokom cijele godine.

Rok za dostavljanje ponuda je 18. decembar 2025. godine do 12 sati, dok se tenderska dokumentacija može preuzeti najkasnije istog dana.

Nabavka se ne dijeli na lotove, a kao kriterijum za izbor najpovoljnijeg ponuđača primjenjivaće se najniža cijena. Predviđena je i e-aukcija. Sa izabranim ponuđačem okvirni sporazum će se sklopiti na četiri godine.

Podsjetimo, dionica Autoput Banjaluka – Prnjavor ima dužinu 35,3 kilometra.

(eKapija)

Nastavi čitati

Politika

TIBiH prijavio FRIZERKU – POSLANIKA Nikolinu Šljivić za SUKOB INTERESA

Transparency international (TIBiH) BiH uputio je prijavu Upravi za inspekcijske poslove, odnosno Upravnoj inspekciji Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, radi provjere zakonitosti imenovanja Nikoline Šljivić, poslanice u Narodnoj skupštini Republike Srpske, na funkciju v.d. zamjenika direktora RUGIP-a nakon što je portal CAPITAL objavio ovu informaciju.

Iz TIBiH navode da prema Zakonu o državnim službenicima RS, funkcija zamjenika direktora republičke uprave ima status državnog službenika, a istim zakonom je zabranjeno istovremeno obavljanje poslaničkog mandata i rad u statusu državnog službenika, kao i obavljanje bilo koje druge dužnosti koja dovodi do sukoba interesa.

Skreću pažnju i da je Nikolina Šljivić vlasnik i osnivač Frizersko-kozmetičkog salona “Glamour Beauty House” koji je registrovan na njeno ime kao samostalnog preduzetnika što se može posmatrati kao obavljanje nespojivih funkcija, odnosno sukob interesa.

Zakon zabranjuje da se za državnog službenika postavljaju osobe koje se bave samostalnom djelatnošću, a posebno zabrinjava to što se Šljivić imenuje na rukovodeću poziciju, koja za sobom povlači viši stepen odgovornosti i etičkih principa.  Lice koje se bavi samostalnom djelatnošću nalazi se u sukobu interesa i ne može zasnovati radni odnos u status državnog službenika u republičkom organu uprave“, saopšteno je iz TIBiH.

TI BiH se istovremeno obratio i Centralnoj izbornoj komisiji BiH kako bi se izjasnila da li je ovim imenovanjem prekršen i Izborni zakon BiH.

Ističu i da je Nikolina Šljivić nedavno napustila Demokratski narodni savez kako bi nastupala kao nezavisni poslanik u sklopu vladajućeg bloka u Narodnoj skupštini RS, što otvara dodatna pitanja političkih imenovanja i trgovine funkcijama, te nezavisnosti zakonodavne vlasti u ovom entitetu.

Podsjećamo da ovakva praksa još jednom ukazuje na sistemski problem u primjeni propisa o nespojivosti funkcija u Republici Srpskoj, gdje se zakoni selektivno tumače i primjenjuju u zavisnosti od političkog konteksta, što dodatno urušava povjerenje građana u institucije i obesmišljava same zakonske mehanizme za sprečavanje sukoba interesa“, zaključuju oni.

Podsjećamo, CAPITAL je juče prvi objavio informaciju o imenovanju Šljivićke što je izazvalo veliku buru u javnosti kao i raspravu u Narodnoj skupštini Republike Srpske po pitanju njenih kvalifikacija.

Nastavi čitati

Aktuelno