Connect with us

Politika

SNSD NIJE GLASAO ZA UKIDANJE AKCIZA: Vulić – Struka prvo mora da da svoj sud

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je danas da će ovaj klub biti protiv ukidanja akciza u BiH sve dok ekonomisti ne izrade socio-ekonomsku analizu kojom bi bili utvrđeni efekti tog ukidanja.

Vulićeva je istakla da je važan stav struke, da su akcize mjere poreske politike i da građani i zajednica traže stabilnu poresku politiku koja se rijetko mijenja.

– Ukidanjem akciza, najveću korist imaće najbogatiji. Oni koji imaju novac za lambordžinije i koje ne znaju iznose na svojim računima – rekla je Vulićeva.

Ona je napomenula da zemlje koje su eksperimentisale sa akcizama nisu postigle željene efekte jer su im cijene goriva veće od cijena goriva u BiH.

– U uslovima nestabilnog tržišta cijena energenata nije realno kratkoročnim mjerama postići efekte. Zagovaram mjeru da BiH u trenutku kada prikupi sredstva daje pomoć onima kojima je najpotrebnije – rekla je Vulićeva novinarima u Sarajevu.

Ona je dodala je pomoć ili podsticaj potreban javnom prevozu, prevoznicima i svima od čijih cijena usluga građani ne bi imali nove namete.

Vulićeva je istakla da su lažne tvrdnje da je Vlada Republike Srpske dala saglasnost na izmjene zakona o akcizama i da se o tome nije izjasnila.

– Kod akciza je ponovo na sceni pokušaj opozicije, odnosno manjine da vlada većinom – smatra Vulićeva, navodeći da je riječ o zloupotrebi javnog prstora što je bila krilatica PDP-a pred izbore.

Ona je navela da to podržava i SDP kao partner u vlasti, te da se ova stranka u partnerstvu ponaša neprincipijelno.

– Ovo je ozbiljna tema i njome se ne možemo baviti populistično, o tome struka mora dati svoj stav, pa tek onda politika da donese sud o tome. Onog trenutka kada struka kaže da je to dobro, produktivno i da ćemo pomoći onom malom čovjeku, SNSD će to podržati, a ovo što sada rade je čisti populizam – istakla je Vulićeva.

Ona je dodala da su i zemlje u regionu pokušale da ukidanjem akciza pomognu svojim građan ima, ali da je činjenica da cijena goriva nije manja, nego čak i veća.

Vulićeva je rekla i da SNSD neće podržati prijedlog izmjena Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH koje je predložio poslanik SDA Šerif Špago jer ovaj zakonski prijedlog nema pribavljeno mišljenje Ministarstva finasija i trezora u Savjetu ministara.

– Nećemo podržati ovaj prijedlog, podržava ga grupa poslanika koji žele da na perfidan način iskoriste položaj zaposlenih u institucijama BiH – ocijenila je Vulićeva.

Ona je konstatovala da je činjenica da su te plate niske i da ih treba povećati, te da na tome treba raditi, te podsjetila da ima i novi Savjet ministara i novi ministar finansija u tom savjetu.

Vulićeva je dodala da je napravljen sporazum sa HDZ-om i ljudima okupljenim oko Elmedina Konakovića /NIP/ i Nermina Nikšića /SDP/, pa da se zbog toga postavlja pitanje „čemu ovaj performans oko plata“.

– Ovdje se ne radi o dobroj namjeri jer nemamo mišljenje Ministarstva finansija i nismo sigurni da li je taj zakon uopšte provodiv – istakla je Vulićeva.

Vulićeva je konstatovala da nigdje ne stoji da li je taj zakonski prijedlog u skladu sa Ustavom i da li ono što se izglasa u Predstavničkom domu može biti u praksi provodivo.

– Iz tog razloga smatram da je nekorektno od naših novih partnera da konstantno koketiraju sa ljudima iz SDA i sebi prave neku sigurnu većinu, odnosno odstupnicu u slučaju da ih SNSD ili HDZ u nečemu ne podržava – rekla je Vulićeva i dodala da je to nekorektno, nekolegijalno i predstavlja nepoštovanje sporazuma.

Ona je naglasila da je bilo korektno i profesionalno da je predlagač pozvao ministra finansija Zorana Tegeltiju i predsjedavajuću Savjeta ministara Borjanu Krišto, kao i da bi o svemu tome trebalo da se izjasni Savjet ministara na sjednici 2. februara.

– Sve dok ne budemo imali stav Savjeta ministara i Ministarstva finansija, SNSD ovo neće podržati – zaključila je Vlićeva.

novosti.ba

Politika

NA SNAZI NJEGOVO RUŠENJE: Srpska će zatražiti ZAŠTITU DEJTONA od Srbije, Hrvatske, Rusije, SAD i Francuske

Imajući u vidu ukupno stanje vezano za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma sasvim je prirodno da kao strana koja je potpisala sve anekse Dejtona Republika Srpska zatraži zaštitu Dejtonskog sporazuma i naše pozicije od Srbije i Hrvatske jer su one potpisnice okvirnog sporazuma, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na sjednici Vlade Srpske.

Dodik je istakao da će Srpska isto tako od Rusije, SAD i Francuske kao garanata Dejtonskog sporazuma zatražiti zaštitu Dejtona, prenosi “RTRS”.

Nastavi čitati

Politika

ZVIZDIĆ O DODIKU “On je PIROMAN prerušen u vatrogasca”

Predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić osudio je odnos vlasti Republike Srpske prema njemačkoj ministarki za evropske poslove i klimu Ani Lirman, nazvavši takvo ponašanje skandaloznim i šovinističkim.
Izražavam najoštriju osudu prema skandaloznom i šovinističkom ponašanju Milorada Dodika prema njemačkoj ministarki za evropske poslove i klimu Ani Lirman. Dodik, kao piroman prerušen u vatrogasca, po uzoru na svakog despota koji nema ništa korisno i pametno ponuditi narodu i društvu, kontinuirano pali vatre i proizvodi sukobe čije će pogubne posljedice u konačnici osjetiti građani Srpske koje navodno štiti, poručio je Zvizdić.

Istakao je da je, dobra stvar u vezi sa ovim Dodikovim inkvizitorskim potezom jeste činjenica da ipak, svi u BiH, regionu i Evropi znaju da je riječ o prvostepeno presuđenoj osobi, rušitelju ustavnog poretka i bjeguncu od pravosuđa BiH čija se politička karijera ubrzano bliži kraju.
– Što se tiče SR Njemačke, želim u ime svih građana BiH izraziti najiskreniju zahvalnost za kontinuiranu pomoć, podršku i angažman na jačanju stabilnosti, sigurnosti i prosperiteta u Bosni i Hercegovini. Njemačka je bila, jeste i ostaje jedan od najvažnijih prijatelja BiH i ključni partner u našim naporima da izgradimo evropsku, bolju i pravedniju budućnost za sve građane. Zbog toga ćemo još snažnije raditi na unapređenju naših diplomatskih, političkih i posebno ekonomskih odnosa sa SR Njemačkom – zaključio je Zvizdić.

Podsjetimo, njemačka ministarka za Evropu i klimu Ana Lirman juče je planirala sastanak s opozicionim političarima u Banjaluci, ali je isti otkazan nakon što su je vlasti Republike Srpske proglasile nepoželjnom osobom. Lirman je nakon toga poručila da su Dodikovi predstavnici čak prijetili i silom njoj i njemačkoj delegaciji, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Politika

DODIK POBJESNIO ZBOG POPLAVA “Miško iznajmi objekat u Prijedoru, RJEŠAVAJ TO”

Nadležna institucija treba da proglasi vanredno stanje na području poplavljenog dijela Prijedora. Bio sam tamo, voda je bila veća nego 2014. godine. Mnogo domova je potopljeno.
Rekao je ovo predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Republika Srpska treba da obezbijedi od sedam do deset miliona KM, kako bi se mogli sanirati ti objekti. Istog trenutka se treba krenuti u izgradnju nasipa. Treba, kroz formu vanrednog stanja, uvesti izvođača, a ne čekati tendere. Ljudi su prestravljeni, plaše se majskih kiša, koje svi pamte kao redovne poplave. Ima da se krene odmah, nađite načina, gospodine ministre, Miško, nađi rješenje, iznajmi neki objekat tamo u Prijedoru i rješavaj to pitanje – kategoričan je Dodik.

Kaže da mu je nepodnošljivo više i slušati o produbljavanju korita Sane.

-Sve je do raznih mešetara. Završite to kako znate i umijete. Korito Sane se mora očistiti – naglasio je Dodik.
Dodik kaže da treba riješiti i pitanje stečaja ribnjaka Stanari kod Prijedora, nakon čega su ga prisutni na tematskoj sjednici Vlade, ispravili. Riječ je, naime, o Saničanima.

-Dogovorili smo se prije tri godine da Prijedor to preuzme, a da mi pomognemo iz Vlade. Kažu da ne bi toliki priliv vode bio, da je u redu gazdovanje ribnjakom. Tamo niko ne gazduje, tamo se vodi neki stečaj, kad saznam sve, proglasiću ga onako kako jeste. Dosta više toga, ljudi! Bojane, mijenjaj zakon o stečaju, ovo se podnijeti ne može! Ne može stečaj trajati 10 godina, jeste li normalni, zatvorite! Uzele su nas sudije i stečajni upravnici, politički smo mi krivi. Dajte zakon! Stečaj ne bi smio trajati duže od tri godine. Danas je bolje biti stečajni upravnik, nego pet puta predsjednik Republike ili Vlade – rekao je Dodik.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno