Connect with us

Banjaluka

ŠOBIN JUN IZ JUŽNE KOREJE STUDIRA U BANJALUCI! U Seulu mi je bio luksuz POPITI KAFU (VIDEO)

Dvadesetdvogodišnja studentkinja Šobin Jun prešla je dalek put od Južne Koreje do Banjaluke iz želje da proširi svoje znanje iz umjetnosti i grafičkog dizajna i animacije, ali i da upozna nove prijatelje i kulture.

Šobin Jun kaže za “Nezavisne novine” da je na razmjenu studenata stigla u okviru bilateralnog sporazuma potpisanog između Banjalučkog univerziteta i Songšin univerziteta za žene u Seulu.

Dodaje da se za Univerzitet u Banjaluci odlučila nakon što je razmatrala i druge opcije, ali joj se najviše svidjela ponuda Akademije umjetnosti, gdje će ovog semestra pohađati šest predmeta.

“Dobila sam listu univerziteta na koje se mogu prijaviti kao student na razmijeni. U ponudi je bilo mnogo fakulteta u Americi, Njemačkoj, Turskoj i Japanu, ali ja sam birala univerzitet koji će mi ponuditi malo složeniji, napredniji i specifičniji pristup umjetnosti”, kaže Šobin i dodaje da je možda još rano da govori o tome kakva su predavanja, ali da joj je prvi utisak da na banjalučkoj Akademiji profesori više traže i cijene samu kreativnost.

“U Koreji se studenti više trude da ispune očekivanja profesora, da bi dobili bolje ocjene, dok ovdje osjećam da mogu više da se kreativno izrazim i pokažem svoj umjetnički stil. Zaista sam počastvovana što mogu ovdje da studiram”, priča mlada Korejka koja boravi u studentskom kampusu sa dvije cimerke.

“Tek sam nedavno stigla, sviđa mi se život u Banjaluci. Posebno me iznenadilo da svaka kuća ima svoje dvorište, što se u Južnoj Koreji ne viđa često. Dok sam bila u Seulu, često bi mi stres stvarale gužve, prenaseljeno je, svi su užurbani i zauzeti, a ovdje je sve opuštenije. Moj fakultet je na planini, u okolini Seula, tako da sam svaki put morala pješačiti uz veliko brdo da bih stigla na predavanja. Ovdje živim sa cimerkama, ali to mi ne predstavlja problem, jer sam i u Koreji imala cimerku i navikla sam na život u društvu”, priča Šobin uz sramežljiv osmijeh.

Dodaje da joj nedostaje korejska hrana, a najviše tokboki ili rižini njoki u ljutom sosu.

“To je hrana koja se tradicionalno jede u Koreji, obično je začinjena ljutim sosom, a ja generalno volim začinjenu i ljutu hranu, što ovdje, nažalost, ne mogu naći, ali navikavam se na hranu ovdje. Probala sam baklavu, odlična je, a sviđaju mi se i ćevapi “, priča Šobin.

Kako kaže, već prvog dana sprijateljila se sa koleginicom i kolegom koji slušaju iste predmete, a isti taj dan predstavili su je još jednoj grupi prijatelja sa grafičkog dizajna, sa kojima provodi najviše vremena.

“Moja porodica bila je zabrinuta kada je čula da odlazim u Banjaluku na jedan semestar, i na internetu su istraživali o Bosni i Hercegovini. Nažalost, bilo je jako teško pronaći više informacija na internetu, pa ih svaki dan zovem da se ne bi brinuli. Ovo mi je prvi put u stranoj zemlji, pa je razumljivo da se brinu, jer sam bila prezauzeta učenjem i radeći povremene poslove da bih putovala. Objasnila sam im da je sigurno, da mogu naučiti mnogo toga što mi u Koreji nije dostupno, i kada sam im objasnila prednosti, na kraju su me podržali u mojoj odluci”, priča mlada Korejka.

Dodaje da još nije primijetila neke velike kulturološke razlike, ali da ju je jedna stvar, ipak, iznenadila.

“Bilo mi je neobično vidjeti osobe da puše u zatvorenom prostoru, kafićima i restoranima, jer to u Južnoj Koreji nije dozvoljeno. Nije to nešto loše, više je razlika u kulturi, ali bilo je nešto što me je najviše iznenadilo”, rekla je Šobin, a dodala je da je otkrila i sličnosti u kulturama.

“I mi u Južnoj Koreji slavimo Novu godinu dva puta, a ako sam dobro shvatila, ovdje je to više iz religijskih razloga. U Koreji se slavi iz tradicionalnih razloga, iz poštovanja starog kalendara koji su naši preci koristili, i iako su razlozi za duplu proslavu Nove godine drugačiji, mislim da je zanimljivo kako je našim kulturama to zajedničko”, objašnjava Šobin.

Kako kaže, sama snosi troškove boravka ovdje, ali prema njenim riječima, troškovi života u Banjaluci mnogo su prihvatljiviji nego u Južnoj Koreji.

“Meni je kao studentu često bio luksuz popiti kafu svaki dan u Seulu, jer su cijene i nekoliko puta veće nego ovdje, jedna šoljica kafe je skuplja od 4.000 vona, što je oko šest KM. Ovdje, iako sam student, mogu sebi priuštiti kafu svaki dan, a i cijena hrane je prihvatljivija”, kaže Šobin.

Kroz osmijeh dodaje da njene kolege uvijek imaju mnoštvo pitanja o K-pop muzici i korejskim serijama i kinematografiji.

“Jedna prijateljica koju sam ovdje upoznala zaista voli K-pop i mislim da ona o ovoj muzici i grupama zna više i od mene. Iznenađena sam koliko su mladi ovdje upoznati sa korejskom pop muzikom”, ističe Šobin.

Prema njenim riječima, u budućnosti se planira baviti grafičkim dizajnom i zato je i izabrala Akademiju.

Univerzitet o Korejki
Mia Ivančević, stručna saradnica za pripremu projekata i promociju Akademije umjetnosti, rekla je za “Nezavisne novine” da je raduje da se Akademija internacionalizuje i što je Šobin izabrala da ljetni semestar provede baš kod njih.

“Po našim uslovima Šobin studira kao budžetski student, odnosno ne plaća nikakve takse, osim upisa i te neke početne troškove, dok je cijena boravaka u domu niža od komercijalne. Trudili smo se da uradimo sve što smo mogli da joj olakšamo boravak ovdje i da se osjeća bezbjedno, što kampus definitivno i jeste”, kazala je Ivančevićeva.

S Univerziteta u Banjaluci su za “Nezavisne novine” kazali da je Šobin Jun na ljetnji semestar akademske 2023/24. godine upisana zahvaljujući Sporazumu o razmjeni studenata između Songšin univerziteta za žene iz Seula i Univerziteta u Banjaluci koji je na pet godina potpisan 13. jula 2022. godine.

“Prema tom sporazumu, studenti na razmijeni mogu biti jedan semestar ili jednu akademsku godinu. Student ostvaruje sva prava i obaveze, te mu se po povratku na matični univerzitet priznaju ispiti, odnosno ECTS bodovi”, istakli su iz Univerziteta.

Banjaluka

BASARA: Zašto Skupština ignoriše DŽENDER AKCIONI PLAN? Odbijen izvještaj Radne grupe bez objašnjenja

-Na maratonskoj trećoj redovnoj sjednici Skupštine Grada, skupštinska većina nije usvojila Izvještaj Radne grupe za praćenje provođenja Lokalnog džender akcionog plana Grada Banja Luka za period od 2022-2025. godine.

Kazala je ovo Ovlašteni potpisnik Odjeljenja za porodicu i demografiju Adriana Basara koja je poručila kako nije bilo nikakvog razloga za neusvajanje ovog izvještaja.

-Razlozi ne postoje prvenstveno jer izvještaj sadrži statističke podatke koji se odnose na 2023. godinu, a razvrstani su prema polu. Dalje, sadrže podatke o tome koliko je Programom dodjele subvencija poslovnim subjektima u Gradu Banjoj Luci potpisano ugovora sa muškarcima, a koliko sa ženama. Podaci govore i o tome koliko je u JZU „Dom zdravlja“ Programom ranog otkrivanja malignih oboljenja i utvrđivanja faktora rizika za masovne nezarazne bolesti za odraslo stanovništvo grada Banja Luka urađeno pregleda za žene, a koliko za muškarce i na šta ti podaci ukazuju – rekla je on.

Pored toga, dodaje i to kako su ti izvještaji obuhvatili podatke koliko je – prema evidenciji JZU „Centra za socijalni rad“ – žena, a koliko muškaraca koji su korisnici osnovnih prava definisanih Zakonom o socijalnoj zaštiti, a koliko iz oblasti proširenih prava, na teritoriji grada Banje Luke.

-Takođe, izvještaj sadrži veoma važne podatke iz evidencije JZU „Centra za socijalni rad“ o nasilju u porodici koliko je žena, a koliko muškaraca koji su žrtve nasilja – dodala je ona.

Istakla je i to kako su podaci tačni i veoma važni jer u okolnostima nasilja, a naročito femicida sa kojim se društvo nažalost sve češće suočava, alarmiraju javnost i nadležne institucije na to da treba hitno da se preduzmu određene preventivne mjere i koraci.

-Kad su u pitanju preventivne mjere, treba napomenuti da je Bosna i Hercegovina među prvima u Evropi ratifikovala Istanbulsku konvenciju, prvi međunarodni dokument koji se specifično bavi prevencijom i zaštitom žena i djevojaka od nasilja i zlostavljanja. Ostaje nejasno zbog čega Skupština grada Banje Luke nije usvojila navedeni izvještaj, a pritom napominjem da odbornici nisu postavili nijedno pitanje niti dali komentar nakon izlaganja navedenog izvještaja, što ukazuje na neinformisanost i nezainteresovanost za navedenu temu – istakla je Basara.

Nastavi čitati

Banjaluka

“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove

Sigurna sam da smo stekli veliko iskustvo koje nije moguće steći u normalnim okolnostima, kaže Savić Banjac.

Završena je maratonska treća redovna sjednica Skupštine Grada. Još nekoliko dana traju javne rasprave i nakon toga će, sa pola godine zakašnjenja, Banjaluka (nadam se) dobiti Budžet.

Napisala je Mirna Savić Banjac, gradski menadžer

U svjetlu rada u nemogućim uslovima mora se posmatrati funkcionisanje bilo koje oblasti u Gradu. Proteklih nekoliko godina se trudimo da iz svih izazova izvučemo pouke, a sigurna sam da smo stekli veliko iskustvo koje nije moguće steći u normalnim okolnostima u kojima su radile prethodne gradske administracije. Naše je da radimo i da činimo razliku svojom posvećenošću – istakla je ona ona

Nastavi čitati

Banjaluka

STIŽE NAM “BANJALUČKO PROLJEĆE”! Mnoštvo sadržaja za sve generacije

U toku su pripreme za još jedno „Banjalučko proljeće“, koje i ove godine donosi mnoštvo zanimljivih dešavanja za sve generacije.

Festival cvijeća, koji će biti održan 11. aprila u Parku knjige sa početkom u 11.00 časova donijeće pravu cvjetnu bajku u naš grad i ujedno biti i uvertira velikom otvaranju ovogodišnjeg „Banjalučkog proljeća“, koje je zakazano za subotu, 12. april.

Naime, u subotu 12. aprila od 11.00 časova očekuje vas sjajna zabava u srcu našeg grada uz muziku, ples i i već tradicionalni proljećni defile koji će se kretati od Gradske uprave prema Parku knjige.
Nakon velikog otvaranja priređenog u čast proljeća naše sugrađane i sve posjetioce očekuje prava proljećna bajka uz bogat program, koji će trajati sve do polovine juna.

Između ostalog, sugrađane i sve posjetioce tokom „Banjalučkog proljeća“ očekuju zanimljive aktivnosti povodom najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, obilježavanje Dana grada, koncertne aktivnosti, ali i dobro poznati festivali poput Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ i mnogi drugi.

Ovo su samo neki od događaja, koji će, i ovog proljeća, zasigurno donijeti fenomenalnu atmosferu u grad na Vrbasu, a o svim detaljima sugrađani će biti blagovremeno obaviještni.

Nastavi čitati

Aktuelno