Connect with us

Društvo

ŠOKANTNI PODACI! Cijene u Srpskoj skočile duplo, narod živi na rubu egzistencije!

Za tri godine cijene usluga i proizvoda široke potrošnje u Srpskoj su porasle i do gotovo duplo.

Tako je u decembru 2021. školska sveska koštala 0,72 KM, a u istom mjesecu 2024. cijena joj je bila 1,41 KM, što predstavlja rast od 96 odsto.

Informacije o ovom i nizu drugih poskupljenja objavljene su na društvenim mrežama i tačne su, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Nije poskupljivala samo roba, nego i usluge, pa je tako muško šišanje, naravno u prosjeku, sa 5,86 poskupjelo na 10,98, odnosno za 87 odsto. Na spisku proizvoda kojima su najviše rasle cijene našao se i negašeni kreč, čije je cijena od decembra 2021. do istog mjeseca 2024. otišla sa 0,20 na 0,36 KM po kg, odnosno za 80 odsto.

Još jedna usluga kojoj je vrtoglavo skočila cijena je i vanjsko pranje auta – sa 5,59 na 9,98, odnosno za 79 odsto. Toaletni sapun je po kilogramu sa 10,83 “otišao” na 19,14, ili, kada to pretvorimo u procente, cijena mu je porasla za 77 odsto.

Kilogram paradajza je sa 2,47 poskupio na 4,22 KM, što predstavlja poskupljenje od 71 procenat, a kilogram kupusa, umjesto 1,18, koštao je 1,90, odnosno poskupio je za 61 odsto.

Pakovanje toalet papira je sa 3,18 “otišlo” na 5,09, pa je za taj proizvod riječ o rastu od 60 odsto. Junetina sa kostima koštala je 9,73 i poskupjela je na 15,29 KM, što predstavlja skok od 57 odsto.

So je sa 0,84 poskupjela na 1,31, odnosno za 56 procenata, mlijeko sa 1,51 na 2,30, tj. za 52 odsto, a kafa sa 14,88 na 22,64, odnosno za 52 odsto. Ali, ni to nije sve, jer u konkretnom slučaju riječ je o desetinama vrsta robe i usluga koje su u Srpskoj vrtoglavo poskupjele unazad tri godine.

Nedeljka Neška Ilijić, izvršna direktorica Udruženja građana “Oaza” Trebinje, kaže da se životni standard u tom periodu jako pogoršao.

“Samo za zadnjih mjesec dana opet je sve poskupjelo. I juče sam nešto gledala, ma svaki dan je ista situacija. Potrošačka korpa sve je skuplja i sve veća su zaduženja građana. Platama je nemoguće sebi priuštiti osnovne životne namirnice. A gdje je, recimo, ono što treba djeci za školu, kao što su patike, iz kojih oni brzo izrastaju i slično”, rekla je Ilijićeva za “Nezavisne novine”.

Božana Radomir, saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata Republike Srpske, ističe da je sindikalna potrošačka korpa u decembru 2021. iznosila 2.032 marke, a u istom mjesecu 2024. bila je 2.666 maraka.

“U pitanju su proizvodi i usluge koji su neophodni jednoj četvoročlanoj porodici na mjesečnom nivou da zadovolji onaj osnovni nivo potreba, gdje spadaju prehrana, stanovanje, režijski troškovi, prevoz, odijevanje i tako dalje. Evidentno je da je sindikalna potrošačka korpa u decembru 2024. godine bila na nivou koji je najveći do sada”, istakla je Radomirova za “Nezavisne novine”.

Kada je u pitanju segment prehrane, prema riječima naše sagovornice, na kraju 2021. godine  izdvajalo se oko 800 maraka, a u decembru 2024. troškovi su iznosili 1.214 KM.

Milorad Dodik, predsjednik Srpske, potvrdio je u četvrtak da postoje određena ponašanja na tržištu koja nisu u skladu sa tržišnim kretanjima.

“Upoznati smo da Vlada preduzima mjere i da će nadležno ministarstvo sprovesti mjere kontrole cijena”, rekao je Dodik. Podsjetimo, građani su se i početkom ove godine našli na udaru brojnih poskupljenja. Zbog toga su organizovani i bojkoti trgovina, kako u BiH, tako i u regionu. Facebook grupa BOJkot.ba najavila je da će 14. februara biti održan treći bojkot trgovina u BiH.

“Racionalizujte potrošnju ostalim danima. Izbjegavajte kupovinu lako kvarljivih proizvoda. Izbjegavajte kupovinu artikala koji su najviše poskupjeli, potražite alternative. Kupujte samo nužne namirnice. U petak ne kupuj ništa. Budi dio promjene”, poručili su iz ove grupe.

Društvo

SAMO BAHATO! Boravišna taksa u Gradišci skuplja od primorja u Crnoj Gori!

Pojedine lokalne zajednice u Republici Srpskoj iskoristile su nove zakonske odredbe i povećale visinu boravišnih taksi koje su sada veće nego na crnogorskom primorju gdje iznose jedan evro.

To im je omogućilo Ministarstvo trgovine i turizma RS kroz izmjene i dopune Zakona o boravišnoj taksi gdje je utvrđen viši raspon cijena.

Primjera radi, ranije je boravišna taksa mogla biti od pola do dvije marke, a izmjenama zakona taj raspon je povećan na iznos od 1,5 do tri marke.

Turistička mjesta su u još boljoj poziciji jer im je dozvoljeno da usvoje visinu takse od tri do četiri marke. Prethodno im je limit bio tri KM.

Trenutno ovaj status imaju Laktaši, Trebinje, Istočno Sarajevo i Banjaluka.

Mogućnost da prihoduju više, juče je iskoristila Gradiška, gdje su odbornici na sjednici izglasali da taksa ubuduće sa 1,5 KM po noćenju poraste na 2,5 KM.

„Predloženim izmjenama osigurava se ekvivalentnost između pruženih usluga i plaćene boravišne takse“, navodi se u odbrazloženju odluke.

Sličnu odluku pripremili su za narednu skupštinu grada i u Prijedoru. I u ovoj lokalnoj zajednici gosti će ubuduće plaćati 2,5 KM po noćenju.

Izmjene zakona će im, kako navode donijeti veće prihode u gradsku kasu, a samim tim i gradskoj turističkoj organizaciji.

Inače, oni po ovom osnovu ove godine očekuju prihod od 30.000 KM.

U Ministarstvu trgovine i turizma navode da su izmjene zakona urađene u saradnji sa privrednom i akademskom zajednicom, te da ih je potom u redovnoj proceduri, usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

„Ovim izmjenama zakona je, između ostalog, povećan zakonski obuhvat obveznika plaćanja i raspon visine boravišne takse, a sve u cilju kreiranja uslova za dodatni rast turizma u Srpskoj, adekvatnije praćenje turističkih pokazatelja u borbu protiv sive ekonomije, koja je prisutna u ovoj oblasti“, kazali su oni.

Napominju da odluku o visini boravišne takse i dalje donosi jedinica lokalne samouprave uz prethodno pribavljeno mišljenje Privredne komore Republike Srpske.

„U Republici Srpskoj visina boravišne takse nije mijenjana od 2011. godine, te je predložena izmjena bila neophodna kako bi se omogućila apsorpcija inflatornih kretanja na tržištu, kako se ne bi ugrozio obim i kvalitet proizvoda i usluga koji se pružaju namjenskim trošenjem sredstava od boravišne takse“, navode u resornom ministarstvu.

Tvrde i da će se novim zakonskim rješenjem spriječiti eventualne zloupotrebe od pojedinih lokalnih zajednica koji nisu blagovremeno stavljale na raspolaganje doznačena sredstva od boravišne takse turističkim organizacijama.

(Capital)

Nastavi čitati

Društvo

KONAČNO TOPLIJE! Nema više minusa, uživajte u ugodnom i sunčanom vikendu

BH meteo objavio je prognozu idealnu za one kojima su dosadili jači jutarnji minusi.

Za vikend i početkom iduće sedmice najavljeno je osjetno zatopljenje uz porast dnevnih, ali i noćnih temperatura. Početkom naredne sedmice sve izvjesnija južina uz ranoproljetne temperature.

Prvi dan vikenda donosi pravo proljećno vrijeme širom BiH i regiona, s temperaturama koje dostižu i 15°C.

Meteorolozi predviđaju da će se trend toplijeg vremena zadržati i narednih dana, ali uz mogućnost povremenih promjena i oscilacija u temperaturama.

Nastavi čitati

Društvo

PAZITE S KIM I ŠTA RADITE! U Srpskoj prijavljene 43 oboljele osobe od polno prenosivih bolesti

Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske prošle godine su prijavljena 43 osobe oboljele od polno prenosivih bolesti, i to od sifilisa, hlamidije, te HIV-a.

No, u poređenju sa 2023. godinom, bilježi se pad broja prijavljenih slučajeva, s obzirom na to da je u 2023. godini prijavljeno ukupno 77 oboljelih od navedenih bolesti, potvrdili su za “Nezavisne” iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

“Neke od najčešće prijavljivanih polno prenosivih bolesti u protekloj godini su bile hlamidijaza, i to 11 oboljelih, od sifilisa je oboljelo njih 13, a od HIV infekcije 10, dok je od AIDS-a bilo njih sedam, s tim da oboljelih od gonoreje nije bilo”, navela je Marina Jelen Šibarević, specijalizant epidemiologije u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Istakla je da se najveći pad u broju prijavljenih slučajeva bilježi kod hlamidijaze, dok je broj oboljelih od sifilisa, gonoreje, HIV infekcije i AIDS-a približno isti tokom protekle dvije godine.

Kako je kazala, kada je u pitanju uzrasna i polna struktura stanovništva koja obolijeva od najčešćih polno prenosivih bolesti, primijećeno je da su kod HIV infekcije i AIDS-a češće obolijevali muškarci iz MSM populacije i biseksualne orijentacije, a bolest se uglavnom otkrivala u srednjoj životnoj dobi.

“Tokom 2023. godine prijavljeno je 11 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i dvije žene, te osam oboljelih od AIDS-a, tj. šest muškaraca i dvije žene. Tokom iste godine, zabilježen je i jedan smrtni slučaj usljed komplikacija izazvanih AIDS-om.

U 2024. godini prijavljeno je 10 HIV pozitivnih osoba, i to devet muškaraca i jedna žena, te sedam oboljelih od AIDS-a, a sve su bili muškarci. Nije bilo prijavljenih smrtnih ishoda od navedenih bolesti tokom 2024. godine”, dodala je ona.

Pojasnila je da, kada su u pitanju bolesti kao što su HIV i AIDS, u našem društvu i dalje postoji stigma i diskriminacija prema oboljelim osobama, što negativno utiče na blagovremeno javljanje, otkrivanje i tretman bolesti, čemu pored zdravstvenog sektora i društvo u cjelini treba posvetiti posebnu pažnju i dodatne napore.

“Kao i većina bolesti iz ove grupe, prijavljeni, odnosno otkriveni predstavljaju samo vrh ledenog brijega, dok veći broj lica ostaje skriven, odnosno neprijavljen. Postoji vjerovatnoća da je realno obolijevanje od ovih bolesti daleko veće, ali zbog prisutnosti stigme i diskriminacije, kao i kulturoloških razloga, ova grupa bolesti se neredovno i nedovoljno prijavljuje od strane zdravstvenih službi”, kazala je Jelen Šibarevićeva.

Arnela Cerić Banićević, specijalista ginekologije i akušerstva u Univerzitetskom kliničkom centru RS, za “Nezavisne” kaže da se nakon dugo godina ponovo susreću sa gonorejom i sifilisom kod pacijentkinja.

“Uzrok sigurno jeste u promiskuitetu i izboru partnera. Dokaz za povećanje ili pojavljivanje takvih infekcija jeste uvrštavanje analiza za njihovu detekciju u naš nacionalni vodič za trudnoće pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, koji je izašao 2023.”, rekla je Cerić Banićevićeva.

Istakla je da je i te kako bitno prepoznati i na vrijeme liječiti ove bolesti.

Inače, prema nedavno objavljenim podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), broj polno prenosivih bolesti je u porastu (SPI) širom Evrope, uz upečatljiv porast broja slučajeva sifilisa i gonoreje.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Aktuelno