Connect with us

Svijet

ŠOLC SE PREDOMISILIO, SADA MU SMETAJU MIGRANTI “Potrebne strože kontrole na spoljnim granicama EU”

Previše izbjeglica traži da dođe u Njemačku, što je navelo njemačku vladu da podrži stroge mjere zaštite na spoljnim granicama EU, izjavio je danas njemački kancelar Olaf Šolc.
– Broj izbjeglica koje traže da dođu u Njemačku je trenutno prevelik. Zato smo dugo podržavali zaštitu spoljnih granica EU. I nastavljamo sa dodatnim mjerama zaštite granice sa Austrijom i dogovorili smo se o zajedničkoj graničnoj kontroli sa Švajcarskom i Češkom na njihovoj strani granice – rekao je Šolc.

Njemački kancelar je izrazio podršku reformi sistema azila EU koja bi nalagala državama članicama na spoljnim granicama EU da registruju izbjeglice i „solidarno“ podijelila sve izbjeglice među zemljama EU u kojima bi se procesuirali njihovi zahtjevi za azil.
– Situacija ne može ostati ista kao do sada, preko 70 odsto svih izbjeglica koje stižu u Njemačku nije prethodno registrovano, iako su skoro svi već bili u drugoj državi EU – dodao je Šolc.

Početkom juna ministri unutrašnjih poslova EU usaglasili su pregovaračku poziciju o regulaciji postupka azila, kao i o regulativi o upravljanju azilom i migracijama koja je dio šire reforme azila i migracija u bloku. Pravila uvode obavezni postupak azila na spoljnoj granici EU, mehanizam solidarnosti koji između ostalog obezbjeđuje ravnomjerniju raspodjelu izbjeglica među državama članicama.

Drugi dio reforme, odnosno krizna regulativa, predviđa privremene, strože i vanredne mjere, derogaciju i brzo pokretanje mehanizama solidarnosti za odgovor na krizne situacije.

Ranije ove sedmice, Šolc je izjavio da se Njemačka neće protiviti uredbi, dajući zeleno svjetlo daljim razgovorima o uredbi između ministara unutrašnjih poslova EU, a kasnije i sa parlamentom.

(Srna)

Svijet

Sarkozi spakovao kofere, USKORO IDE U ZATVOR!

Bivši francuski predsjednik Nikola Sarkozi, koji će u utorak početi izdržavanje petogodišnje zatvorske kazne, rekao je da se ne plaši odlaska u zatvor, piše list “Tribjun dimanš”.

Sarkozi, koji je proglašen krivim za pokušaj nelegalnog finansiranja predsjedničke kampanje 2007. godine novcem iz Libije, trebalo bi da bude zatvoren u pariskom zatvoru Sante 21. oktobra.

On je izjavio da je već spakovao kofere i da se osjeća mirno pred početak izdržavanja kazne. “Ne plašim se zatvora. Držaću glavu visoko, čak i ispred kapija Santea”, rekao je Sarkozi i dodao da neće tražiti posebne privilegije.

Bivši predsjednik je rekao listu da ne želi da se žali ili da prema njemu osjećaju sažaljenje dok bude iza rešetaka. Otkrio je da planira da provede vrijeme u zatvoru pišući knjigu.

Sarkozi tvrdi da je nevin i uložio je žalbu na presudu.

Nastavi čitati

Svijet

ZELENSKI HOĆE ZA STO SA PUTINOM I TRAMPOM! “Kako mogu dogovori bez nas o nama!”

Kako mogu da postoje bilo kakvi dogovori bez nas o nama, upitao je Volodimir Zelenski, predsjednik Ukrajine, komentarišući najavljeni sastanak američkog i ruskog lidera u Budimpešti radi rješavanja “ukrajinskog pitanja”

“Ako zaista želimo pravedan i trajan mir, potrebne su obje strane ove tragedije” rekao Zelenski u intervjuu za NBC News.

Zelenski je danas, 19 oktobra, izjavio da je Donaldu Trampu, američkom predsjednku, tokom sastanka u Bijeloj kući 17. Oktobra, rekao da je spreman da mu se pridruži na sastanku sa Vladimirom Putinom, liderom Rusije, u Budimpešti. Na pitanje da li će insistirati na putovanju u Budimpeštu, Zelenski je odgovorio da je u petak rekao Trampu da je spreman, prenosi agencija Ukrinform.

Podsjetimo, Tramp je dan prije sastanka sa Zelenskim razgovarao sa Putinom telefonom.

Nakon razgovora izjavio da će se sastati sa predsjednikom Rusije u Budimpešti “da bi razgovarali o mogućnosti okončanja rata između Rusije i Ukrajine”.

Nastavi čitati

Svijet

SIJARTO UPOZORAVA! “Evropski političari učiniće sve DA SPRIJEČE SAMIT RUSIJE I SAD u Mađarskoj”

Evropski lideri učiniće sve što moguće kako bi pokušali da spriječe sastanak ruskog i američkog lidera u Budimpešti, jer je većina političara Evropske unije usmjerena na nastavak sukoba u Ukrajini, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

– Možemo biti sigurni da će velika većina političara Evropske unije učiniti sve što je moguće u narednim nedjeljama ili danima da spreči održavanje ovog samita, jer ako se održi, to će dati šansu za mir, a oni su zainteresovani za nastavak rata – rekao je Sijarto za radio “Košut”.

Prema njegovim riječima, mađarski premijer Viktor Orban je jedini političar u Evropi koji je “uspio da izgradi i održi saradnju zasnovanu na međusobnom poštovanju i sa američkim i sa ruskim predsjednikom”, zbog čega je Budimpešta izabrana za platformu za održavanje mirovnog samita. – Gotovo sve zemlje EU, sa izuzetkom Slovačke i Mađarske, vode “ratnu politiku”. Predstavljaju sukob u Ukrajini kao svoj, spremaju se za rat i žele da uvedu ratno stanje u EU, naoružavaju Ukrajinu i finansiraju je evropskim fondovima, dok Mađarska organizuje mirovni samit – zaključio je Sijarto.

PREPORUČENI SADRŽAJ

Nastavi čitati

Aktuelno