Connect with us

Društvo

SPREČAVA UPALU PLUĆA! Vakcina protiv pneumokoka predložena za obaveznu imunizaciju u Srpskoj

Vakcina protiv pneumokoka je prva koja bi trebalo da bude uvedena u kalendar obavezne imunizacije u Srpskoj, čime bi se dobar dio upala pluća eliminisao, ali i smanjio broj respiratornih infekcija kod mališana, stav je struke.

Naime, kako ističu ljekari, u svim zemljama okruženja ova vakcina je obavezna, te se primaju dvije doze u prvoj godini i treća doza u drugoj.

Pedijatar Stojanka Škorić, načelnica Konsultativno-specijalističke službe bijeljinskog Doma zdravlja, kazala je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je broj djece koja borave u kolektivnom smještaju sve veći, pa samim tim i veći broj djece koja su sklonija upalama pluća, ali i respiratornim infekcijama.

– Vakcina prevenira upalu srednjeg uha, upalu gornjih respiratornih disajnih puteva, ali i upalu pluća u prvoj i drugoj godini – kazala je Škorićeva i dodala da je većina pedijatara u Srpskoj saglasna da bi ta vakcina trebalo da bude uvedena u redovan kalendar imunizacije.

– Mi se nadamo da će ova vakcina uskoro da se uvede u redovan kalendar vakcinacije djece – kazala je Škorićeva.

Kako je rekla, oni imaju dosta mališana koji se ovom vakcinom vakcinišu u Srbiji.

– Uglavnom se radi o djeci koja imaju česte respiratorne infekcije, djeci kod koje se sumnja na uvećan treći krajnik, tako da nakon pregleda pulmologa uvijek je preporuka da prime ovu vakcinu – pojasnila je Škorićeva.

Kako je pojasnila, FBiH je ove godine trebalo da uvede vakcinu protiv pnemokoka – dvije doze u prvoj godini i revakcinacija u drugoj godini.

Banjalučki pedijatar Branislav Lolić ističe da je, po njegovom mišljenju, ovo vakcina koja je trebalo da bude uvedena među prvima koje se daju djeci.

– Vakcina protiv pneumokoka prevenira plućne bolesti, invazivne meningitise, kao i sve druge bolesti koje izaziva bakterija pneumokok. Mislim da nadležni treba da pokušaju naći sredstva jer pneumokok izaziva masu respiratornih infekcija – infekcija sinusa, ušiju, pluća, te treba uvesti kao obaveznu vakcinu – pojasnio je Lolić.

Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske kazali su da zajedno sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske u ovom trenutku rade na sagledavanju svih neophodnih aktivnosti i prikupljanju podataka potrebnih za uvođenje vakcine protiv pneumokokne bolesti u obavezni kalendar imunizacije.

– U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske moguće se vakcinisati protiv hepatitisa B, bjesnila, tetanusa, pneumokoka, meningokoka i humanog papiloma virusa o sopstvenom trošku za lica koja ne podliježu indikacijama navedenim u instrukciji – kazali su iz ove zdravstvene ustanove.

Dodaju da se, osim toga, vrši i vakcinacija kod putnika u međunarodnom saobraćaju vakcinom protiv žute groznice.

– Vakcinacija protiv bakterije Streptococcus pneumoniae štiti dojenčad, djecu i adolescente od upale moždanih ovojnica, upale pluća, sepse i akutne upale srednjeg uha prouzrokovanih ovom bakterijom – pojasnili su iz Instituta.

Dodaju da jedna doza vakcine protiv Streptococcus pneumoniae, koja štiti od 13 različitih serotipova ove bakterije koji su najčešći prouzrokovači pneumokokne invazivne bolesti, iznosi 170 KM za osobe koje ne podliježu indikacijama navedenim u Instrukciji za provođenje imunizacije i hemioprofilakse.

Federacija BiH
Zavod za javno zdravstvo FBiH je trebalo da početkom ove godine uvede u kalendar obavezne imunizacije i vakcinu protiv pneumokoka.

Prema planu imunizacije, predviđeno je vakcinisanje djece sa dva i četiri mjeseca te u drugoj godini života.

Ednan Drljević, infektolog iz Sarajeva, kazao je da je ovo jedna od najznačajnijih vakcina.

– Ova vakcina sprečava upale pluća, ali i upale mozga, te sprečava sepsu – kazao je Drljević.

Nezavisne novine

Društvo

BACANJE PRAŠINE U OČI! Objavljen plan oko radioaktivnog otpada na granici sa BiH

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je objavljeno da je planirano da redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada počne 2051. godine.
Iz Fonda navode da je odabir lokacije za odlagalište dugotrajan proces koji uključuje stručnjake i javnost, te da je planirano da se pripremne aktivnosti pokrenu nakon što se osiguraju uslovi za sigurno dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada u centru za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

– Fond je u skladu sa važećom strategijom i Nacionalnim programom pokrenuo izradu osnove za uspostavljanje odlagališta. Te su aktivnosti podržane prijedlozima i preporukama međunarodne ARTEMIS misije održane u junu 2023. godine. Važna preporuka je potreba ažuriranja kriterijuma za odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada, jer su postojeći kriterijumi iz 1992. godine – navode iz Fonda.

Iz Fonda dodaju da je izrada prijedloga smjernica za određivanje lokacije odlagališta u toku, nakon čega će se početi s pripremom programa istraživanja i razvoja za uspostavljanje odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada u Hrvatskoj, a prijedlog se očekuje početkom 2026. godine.

– Odabir lokacije odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada provešće se sistematično, u skladu s usvojenim kriterijumima i programom istraživanja i razvoja, preporukama IAEA-e i dobrom praksom drugih zemalja. Za potrebe odabira lokacije odlagališta analiziraće se cijelo područje Hrvatske – navode iz Fonda uz napomenu da će se u postupak donošenja kriterijuma za odabir lokacija odlagališta, kao i u sam proces odabira konačne lokacije biti uključena javnost.

Redovni rad odlagališta nisko i srednje radioaktivnog otpada planira se za 2051. godinu, kada bi počeo prenos rezervoara iz dugoročnog skladišta na Čerkezovcu u buduće odlagalište.

Nakon prenosa svih rezervoara u odlagalište, skladište na Čerkezovcu će se zatvoriti u skladu sa planom razgradnje.

Fond je pokrenuo postupak javne nabavke za uklanjanje dijela objekata na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac gdje je planirana izgradnja skladišta radioaktivnog otpada.

Rok za dostavljanje ponuda ili zahtjeva za učešće u postupku je 14. april, a okvirni planirani početak radova 1. maj ove godine.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći istitucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(Srna)

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno i suvo, na planinama moguća SUSNJEŽICA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno oblačno i malo toplije vrijeme sa maksimalnom temperaturom od 10 do 15 stepeni Celzijusovih.

Na planinama je i dalje moguća susnježica. Tokom dana biće uglavnom suvo uz mogućnost kratkotrajne kiše ponegdje. Na jugu će biti više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do devet, a dnevna od 10 do 15, na jugu do 17 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će u prvom dijelu dana biti umjeren do pojačan sjeverni, u Hercegovini uz jake udare bure. Poslije podne vjetar će slabiti.

Nastavi čitati

Društvo

EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiše iz Rusije! (VIDEO)

Meteorolozi sa stranice BH Meteoa oglasili su se sa novim informacijama u vezi sa vremenskim uslovima koji nas očekuju u narednim danima.

Prema najavi meteorologa, iz pravca Rusije uskoro dolazi do osjetnog zahlađenja.
“Topli dani za sada su na čekanju”, poručuju meteorolozi.
“U periodu oko 6. aprila sve izvjesniji hladni prodor iz Rusije uz osjetan pad temperatura. Ono što je idalje nepoznanica hoće li zahlađenje proći suvo uz pojavu mraza, ili će biti praćeno padavinama u ovom slučaju snijegom”, najavili su ranije.
Na njihovom Fejsbuk profilu možete pogledati animaciju i prikaz kretanja temperature na 1.500 metara nadmorske visine u narednih 10-ak dana iznad Еvrope.

Nastavi čitati

Aktuelno