Connect with us

Region

Srbi četvrtu noć proveli na barikadama

Srbi sa sjevera Kosova i Metohije proveli su četvrtu noć na barikadama uprkos niskoj temperaturi, incidenata nije bilo, dok su pripadnici kosovske policije sa dugim cijevima i dalje prisutni na kontrolonim punktovima u blizini administrativnih prelaza i u mješovitim naseljima u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice.

Barikade su postavljene na putnim pravcima koji od Kosovske Mitrovice vode ka administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak kako bi pokušali da izdejstvuju puštanje na slobodu bivšeg kosovskog policajca Dejana Pantića.

Pantiću su pripadnici Euleksa juče dostavili lijekove, ali i dalje nije poznato u koji pritvorski centar je prebačen, pošto mu je odlukom Osnovnog suda u Prištini određen pritvor u trajanju do 30 dana.

Srbima je dodatni strah izazvalo saopštenje Komande Kfora da su uz administrativnu liniju i na bezbjednosnim tačkama rasporedili veći broj svojih pripadnika, u konsultaciji sa kosovskom policijom i Euleksom.

Pripadnici kosovske policije, čije povlačenje sa sjevera Kosova traže Srbi sa dugim cijevima prisutni su u naseljima sjevernog dijela Kosovske Mitrovice – Bošnjačka mahala, Mikro naselje i Brđani, kao i na kontrolnim punktovima u blizini i na samim prelazima Jarinje i Brnjak ne dozvoljavajući prelazak ni pješacima.

Upravo zbog ugrožene slobode kretanja škole ni danas neće raditi, a otežan je saobraćaj između sve četiri sjeverne opštine pošto se koriste lokalni makadamski putni pravci.

Spokoj je unijela jučerašnja posjeta američkog izaslanika za zapadni Balkan Gabrijela Eskobara i izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka Prištini.

Poslije sastanka sa premijerom privremenih institucija u Prištini Aljbinom Kurtijem, Lajčak je rekao da se barikade moraju ukolniti političkim dogovorom ne buldožerima.

Međutim iz Kurtijevog kabineta je saopšteno da je na sastanku postignut dogovor da se barikade uklone i da je Priština dobila podršku da istraje u zahtjevu da se u pregovorima sa Beogradom postigne pravno međunarodno obavezujućeg sporazuma o međusobnom priznanju.

Tokom dana Eskobar i Lajčak će se u Beogradu sastati sa najvišim predstavnicima Srbije.

Region

KORUPCIJSKA AFERA U HRVATSKOJ: Spavali u istoj sobi, a naplaćivali odvojene

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala upali su u Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske zbog sumnji na nezakonito korištenje evropskih sredstava.

Za sada je, prema dostupnim informacijama, pet osoba pod sumnjom da su preko putnih naloga izvlačili novac iz EU i hrvatskog proračuna.

Kako piše hrvatski Index, novac su izvlačili tako što su odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a kada su se vraćali, ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske je krajem siječnja ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a. U tijeku je postupanje nadležnih institucija”, saopštili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Iz Ministarstva saznaju da niko od osumnjičenika nije poznat široj javnosti.

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U HRVATSKOJ! Izvlačen novac iz ministarstva, sporna i putovanja u BiH

Kancelarija evropskog javnog tužitelja i USKOK nastavili su sprovođenje akcije u kabinetu šefa hrvatske diplomatije Gordana Grlića Radmana, sada su otkriveni i detalji cijelog slučaja.
Prema pisanju Indexa, aferu u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske otkrila je vanredna unutrašnja kontrola, odnosno interna inspekcija.

Za sada, za pronevjere se sumnjiči ukupno pet osoba. Oni su, kako se navodi, preko putnih naloga izvlačili novac iz evropskog i budžeta Hrvatske.

To su radili na način da bi odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a prilikom povratka ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

“Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH”, piše Index.hr.

Povodom cijelog slučaja oglasilo se i ministarstvo.

“Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske je krajem januara ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a.

U toku je postupanje nadležnih institucija”, priopćili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske.

(Index.hr)

Nastavi čitati

Region

ZAKON O GROBLJIMA? Hrvatski sabor raspravlja o uklanjanju srpskih spomenika

Na dnevnom redu današnje sjednice Hrvatskog sabora je i rasprava o predloženom novom zakonu o grobljima, koji, između ostalog, predviđa, uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990., a koji su ispisani ćirilicom i porukama koje nisu po volji vladajućoj koaliciji HDZ-a, posebno Domovinskom pokretu.

Riječ je o spomenicima podignutim tokom i poslije poslednjeg rata, a koji je, prema zvaničnom tumačenju Hrvatske, započet “srpskom agresijom”, pa su samim tim nepoželjni spomenici koji, kako se navodi, “veličaju srpsku agresiju”.

Kao primjer je naveden spomen-mauzolej podignut Vukašinu Šoškočaninu u Borovu Selu.

Zakonom se predviđa uklanjanje spomenika koji, kako se navodi, “vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje hrvatskih građana i veličaju agresorsku vojsku u Domovinskom ratu – i to u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu”.

Sporne nadgrobne spomenike moći će da prijavi bilo ko, a predviđeno je i uvođenje povjerenstava na nivou županija koja će davati mišljenje o njihovoj prikladnosti.

Prijedlog ovog zakona usvojila je Vlada Hrvatske prošlog četvrtka, a predstavljajući novi zakon potpredsednik Vlade i ministar prostornog uređenja Branko Bačić je rekao da se ovaj akt donosi nakon 27 godina, kada je prvi i jedini puta donesen Zakon o grobljima, a koji, kako je naveo, “nije prikladan današnjem vremenu”.

Ako sam korisnik grobnog mjesta spomenik ne ukloni u zakonskom roku, uklanjanje bi se izvršilo putem trećih osoba. Ako ga vlasnik groba na kojem se nalazi takav spomenik ne ukloni, prijeti mu i kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Istovremeno, novim zakonom o grobljima prvi put će biti uređen status memorijalnih grobalja za poginule hrvatske branitelje, kojim će u ime Hrvatske upravljati Ministarstvo hrvatskih branitelja.

Nastavi čitati

Aktuelno