Politika
SRPSKA DOBIJA POMOĆNI SASTAV POLICIJE, evo šta planira Federacija
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, kojim je predviđeno uvođenje pomoćnog sastava policije, a i iz FBiH najavljuju – to ćemo uraditi i mi.
Ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan rekao je da se iskazuje potreba za dodatnim brojem policijskih službenika u obavljanju svakodnevnih policijskih poslova, a posebno kada je riječ o elementarnim nepogodama. On je dodao da MUP-u Srpske u ovom času nedostaje 1.019 policajaca.
“U posljednjih nekoliko godina MUP zbog obima poslova ima preko dva miliona prekovremenih časova. Nismo fizički u stanju da to kompenzujemo našim pripadnicima i to je ogroman problem. Dolazi do zasićenja i umora kod policajaca”, naveo je Karan, prenosi Srna.
On je ukazao da postoje bezbjednosni izazovi koji su pred Republikom Srpskom i koji su, takođe, neki od razloga uvođenja pomoćnog sastava policije, kao što je migrantska kriza, navodeći da i mnoge evropske zemlje imaju sastave pomoćne policije.
Karan je istakao da će MUP Republike Srpske na bazi procjena odlučivati o korištenju pomoćnog sastava policije. On je napomenuo da su se u vezi sa ovim zakonskim rješenjem već pojavile spekulacije koje su isključivo u funkciji politikantstva, te istakao da smatra da federalni MUP, posebno kantonalni, mogu i treba da donesu slična rješenja kao Republika Srpska.
Karan je dodao da ovaj zakonski prijedlog predviđa i uvođenje zaštite od dronova i sličnih letjelica kako bi se efikasno djelovalo u antidron zaštiti po zakonu, kao i određena proširenja ovlaštenja kod privođenja. Vlada Srpske je, naveo je on, utvrdila i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o oružju i municiji po hitnom postupku, kojim je predviđena izmjena datuma za legalizaciju oružja koje građani mogu nabaviti.
On je precizirao da je po tom prijedlogu rok produžen na 31. decembra, a razlog njegovog donošenja je stvaranje mogućnosti da građani legalizuju oružje za koje mogu po zakonu dobiti dozvolu za držanje i nošenje, a u osnovi služi za njihovu ličnu bezbjednost i radi se o oružju bez porijekla.
“Posljednji put smo ovu vrstu legalizacije imali 2016. godine. MUP na bazi svojih procjena smatra to cjelishodnim i sa aspekta opšte bezbjednosti. Svaka kuća, porodica, koja ima nelegalno oružje stvara opštu nebezbjednost, a kada se posjeduje legalno oružje, onda se ono čuva po zakonu kako je definisano”, naveo je Karan.
Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak rekao je da će i FBiH krenuti u formiranje rezervnog sastava policije ukoliko to prvo uradi Republika Srpska.
“Federacija BiH će odgovoriti recipročno, dakle formiranjem rezervnog sastava policije u Federaciji BiH”, poručio je Isak za Klix.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković rekao je da Vlada Republike Srpske opet otvara priču iz 2019. godine te da se takvog rezervnog sastava policije najviše trebaju plašiti građani Srpske.
Funkcioner PDP-a i narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak je, na informaciju o formiranju pomoćnog sastava policije u Republici Srpskoj, upitao Vladu: “Da li ste normalni?”
“Vlada Republike Srpske je najavila pomoćni sastav policije, a mi koji imamo dovoljno godina dobro se sjećamo šta znači i čemu je prethodila pojava termina kao što su ‘teritorijalna odbrana’, ‘rezervni sastav policije’ i slično”, naveo je Crnadak.
Politika
BORENOVIĆ TRAŽI HITNU REAKCIJU: Višesatna čekanja na granicama postala nepodnošljiva za građane
Višesatna čekanja na granicama postala su nepodnošljiva i ponižavajuća za građane!
Poručio je ovo Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
– Kilometarske kolone i višesatna čekanja na graničnim prelazima postali su nepodnošljivi i ponižavajući za građane, a nedopustivi za institucije koje su dužne da obezbijede efikasan protok ljudi i robe – rekao je Borenović.
Svakodnevno, nastavlja on, svjedočimo istim scenama – nervoza, izgubljeno vrijeme i ogromna šteta za građane, privredu, prevoznike i turizam.
– Dok ljudi satima stoje u kolonama na izlazu i ulazu u zemlju, institucije i dalje nemaju ozbiljan i sistemski odgovor na ovaj problem. Zato u parlamentarnu proceduru upućujem inicijativu kojom se traži od Savjeta ministara BiH da hitno preduzme konkretne mjere za smanjenje višesatnih zadržavanja i unapređenje graničnih procedura na međunarodnim graničnim prelazima – kaže on.
Borenović dodaje da posebno zabrinjava činjenica da se primjenjuje novi Evropski sistem za evidenciju ulazaka i izlazaka putnika (EES), što dodatno usložnjava kontrole na spoljnim granicama Evropske unije.
-Zbog toga je neophodno da Savjet ministara BiH i Predsjedništvo BiH pokrenu zvanične diplomatske aktivnosti prema Evropskoj komisiji i državama članicama EU kako bi se pronašla rješenja koja će omogućiti brži i efikasniji protok putnika i robe. Istovremeno, tražimo uspostavljanje integrisanih graničnih prelaza sa Srbijom i Crnom Gorom po principu jedne kontrole dokumenata. Ako su Srbija i Sjeverna Makedonija na graničnom prelazu Preševo–Tabanovce uspjele da uvedu sistem „One Stop Control“ i značajno ubrzaju protok ljudi i robe, nema nijednog razloga da isti model ne bude uspostavljen i na najfrekventnijim graničnim prelazima između BiH, Srbije i Crne Gore – rekao je Borenović.
Građanima, kaže on, nisu potrebna nova opravdanja, već konkretna rješenja.
– Neophodno je više graničnih službenika, bolja organizacija, modernizacija prelaza, integrisane kontrole sa Srbijom i Crnom Gorom i aktivnija diplomatska uloga institucija BiH prema Evropskoj uniji. Ovo nije pitanje politike, već pitanje normalnog života, ekonomije i poštovanja građana. Vrijeme je da granice budu mjesto prolaska, a ne simbol sporosti, neefikasnosti i višesatnog čekanja – zaključio je Borenović.
Politika
PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)
Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.
– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.
On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.
Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje
Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.
Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.
– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.
Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.
-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.
Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
-
Politika3 dana agoPALE MASKE U BIJELJINI! “Najžešći” opozicionar POKAZAO PRAVO LICE! Ljubiša Petrović nakon 6 godina glume pao u zagrljaj SNSD-u! (FOTO)
-
Politika2 dana agoRASPAD U REŽIMSKIM REDOVIMA: SNSD-ovci zaratili međusobnim optužbama za korupciju i nesposobnost!
-
Hronika2 dana agoCRNI DAN NA CESTI: Tri života ugašena u teškoj nesreći kod Banjaluke
-
Politika2 dana agoU SVIJETU OSTAVKA I ZATVOR, KOD NAS FOTELJA I NAGRADA! Šokantna istina o političarima u Srpskoj! Što veća afera, to bolja POZICIJA
-
Društvo3 dana agoMJESEC DANA OD OBRUŠAVANJA: Stari most u Gradišci i dalje zatvoren, sanacija neizvjesna
-
Svijet3 dana agoINCIDENT ISPRED SUPERMARKETA U NJEMAČKOJ: Tromjesječna beba oteta iz kolica, dignuti helikopteri
-
Društvo3 dana agoTREĆI ŠAMAR MINISTARSTVU: Sud ponovo srušio dozvolu za rudnik kod Prijedora, mještani traže odgovornost
-
Politika2 dana agoKOJIĆ UZVRATIO DODIKU: “Pala se sjetite samo pred izbore, a obećanja godinama ostaju mrtvo slovo na papiru!”
