Društvo
SRPSKA JE 2. U REGIONU KOJA ĆE GA IMATI! Sistem “Pronađi me” danas će biti pušten u rad
Sistem hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica “Pronađi me” danas će biti pušten u rad u Republici Srpskoj, a to će, u slučaju nestanka maloljetne osobe, omogućiti policiji da hitno, putem savremenih sredstava komunikacije, obavijesti javnost i u potragu uključi širu društvenu zajednicu.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS juče su najavili puštanje u rad ovog sistema i dodali da će isti biti promovisan u Administrativnom centru Vlade u Banjaluci.
Dekan banjalučkog Fakulteta za bezbjednost i zaštitu Slobodan Župljanin rekao je da je uvođenje ovog sistema izuzetno važan korak za Srpsku i njene građane.
– To je sistem koji se pokazao veoma uspješnim u zemljama koje ga već imaju. Bilo bi najbolje da nikada nikome ne zatreba, ali u slučaju potrebe uvjeren sam da će i onima koji traže dijete i porodici olakšati potragu i omogućiti pronalazak nestale osobe – istakao je Župljanin.
Ovim potezom, Srpska je druga u regionu, nakon Srbije koja će imati ovaj sistem.
Predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Srbije iz Novog Sada Igor Jurić izrazio je zahvalnost Vladi Srpske i ministru unutrašnjih poslova Siniši Karanu na uloženim naporima da ovaj sistem profunkcioniše. On je podsjetio da se sistem ne pokreće za svaki prijavljeni nestanak djeteta.
– Kada se ispune kriterijumi za pokretanje sistema kao građanin ćete dobiti SMS poruku da je nestalo dete. Mediji će imati obavezu da u prvih šest časova nestanka na svakih pola sata daju obavesti o nestanku deteta, a do 48 časova na svakih sat vremena. Na autoputevima će biti obaveštenja da je dete nestalo, na autobuskim i železničkim stanicama biće obaveštavani putnici o nestanku. U prevodu to znači da će građani Republike Srpske veoma brzo dobiti informaciju o nestanku – pojasnio je Jurić.
Istakao je da bi ovakav sistem trebalo da ima cijeli region.
– Verujem da će i ostatak BiH uskoro dobiti sistem “Pronađi me”. Ovo je bila hrabra odluka rukovodstva Republike Srpske i ja sam ponosan na sve to. Srbija i Srpska imaju gotovo identične kriterijume, ako je dete u životnoj opasnosti, ako je mlađe od sedam godina, ako je dete žrtva otmice. U Srbiji se pokrenuo dva puta u godini na izmaku. Nadam se da ga vi u Srpskoj nećete nikada pokrenuti, ali zlu ne trebalo, ovo je korak u sprečavanju velikih tragedija. Nadam se da će građani Srpske, a posebno deca videti benefite od ovog sistema – dodao je Jurić.
MUPRS je od 2018. godine bio aktivan član nevladine organizacije “Amber alert Jurop” koja okuplja veliki broj zemalja članica, ali to članstvo nije omogućavalo aktiviranje sistema hitnog obavještavanja javnosti, što je cilj MUP-a Srpske.
Sporazumi
Iz MUP RS su naveli da će u okviru promocije sistema “Pronađi me” ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan danas potpisati sporazume sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Alenom Šeranićem i ministrom saobraćaja i veza Nedeljkom Čubrilovićem.
Sporazumi će biti potpisani i sa generalnim direktorima RTRS-a Dijanom Milanković i kompanije “m:tel” Jelenom Trivan.
Kako su naveli, događaju će prisustvovati i predstavnici institucija Srpske, javnih preduzeća i TV i radio-stanica, koji su se odazvali pozivu ministarstva da budu dio ovog sistema. Prisustvovaće i predstavnici Srbije koji su pomogli uspostavljanje ovog sistema u Srpskoj, piše Glas Srpske.
Društvo
NUKLEARNA OPASNOST PRED VRATIMA, A NAŠI POLITIČARI SPAVAJU! Hrvatska nam gura radioaktivni otpad pod prozor, iz BiH niko nije ni došao na sastanak!
U Zagrebu je održan okrugli sto na temu „Zbrinjavanje nuklearnog otpada u opštini Dvor – problemi i rješenja“. Ovom sastanku nisu prisustvovali predstavnici institucije BiH i Republike Srpske, a kako je poručeno Hrvatska ne odustaje od svoje namjere da na samoj granici sa BiH skladišti radioaktivni otpad. Okrugli sto na temu Trgovske gore imao je poseban akcenat na ekološke i bezbijednosne aspekte mogućeg odlaganja radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.
Mario Crnković predsjednik Udruženja ,,Grin tim,, koji je jedini iz Republike Srpske i BiH prisustvovao ovom sastanku kaže da su nadležni u Hrvatskoj izvršili sva terenska istraživanja prije nego što su okončali deminiranje i spremili teren.
“Sam cilj tog panela, odnosno okruglog stola je bio da se traži tzv. optimalno rješenje za izgradnju tog objekta na Trgovskoj gori što je neprihvatljivo. S druge strane imali smo dvoumljenje ako ne odemo tamo, onda će ostati tišina kada je u pitanju desna obala rijeke Une”- izjavio je Mario Crnković Predsjednik Udruženja ,,Grin Tim”.
On je istakao da je prijatno iznenađen činjenicom da je sadržajnije od njegovog bilo izlaganje dugogodišnjeg ekološkog aktiviste iz Hrvatske Tonija Vidana, koji je načeo brojne apsurdnosti u vezi sa ovim slučajem.
Dodao je da postoje nezvanične najave Hrvatske da će početkom septembra ove godine biti objavljena Studija uticaja na životnu sredinu.
“To je taj trenutak kada BiH i sve institucije i nivoi moraju djelovati sinhronizovano. Ono što sada možemo primjetiti kada je u pitanju naredni period Hrvatska je pripremila jedan set aktivnosti koje imaju za cilj da zamagle situaciju , odnosno da se zamagle svi dosadašnji propusti koji su činjeni”- rekao je on.
Trgovska gora je suštinski politička odluka iz perioda 1997-1999. godine. Više od dvije decenije Hrvatska planira i aktivno radi da na tom lokalitetu koji se nalazi nekoliko kilometara od Novog Grada odnosno BiH odlaže radioaktivni otpad.
Institucije BiH kažu građani Novog Grada nisu ništa učinile da zaštite svoje stanovništvo.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.
(BN)
Društvo
SUZE I ZGARIŠTE PORODICE MAJSTOROVIĆ! Izgubili su sve u jednoj noći, Stanivuković poručio: „Moramo svi pomoći!“
Preko noći, sav trud, rad i bazična sigurnost jedne velike, čestite porodice pretvoreni su u pepeo. Stravičan čin bezumlja u Derventi, gdje je lokalni nasilnik namjerno zapalio stambeno-poslovni objekat porodice Majstorović, ostavio je trinaestoro ljudi bez krova nad glavom i krova nad budućnošću. Šteta se procjenjuje na više od milion maraka, ali bol, strah i trauma kroz koje prolaze ovi ljudi nemaju cijenu.
Dok javnost nijemo posmatra scene zgarišta koje slamaju srce, sa porukom duboke solidarnosti oglasio se gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS, Draško Stanivuković. On je među prvima pružio ruku pomoći ugroženoj porodici, a njegov apel prenosimo u cjelosti:
“Za PORODICU Majstorović iz Dervente moramo svi da se uključimo. Već sam to učinio, a pozivam i vas da učinite koliko možete.
Pozivam i institucije da na ovakve psihopate, spremne da učine ovako nešto, kao i na svaku, pa i najbezazleniju prijetnju, reaguju odmah i bez odlaganja!
Takođe, pozivam sve koji su u prilici da pomognu porodici, to mogu učiniti uplatom sredstava na žiro račun broj – 554303003520745 – Naša Banka, na ime Miroslav Majstorović.
Kontakt telefon: 065/670-038 (Srđan Majstorović)”, poručio je Stanivuković.
Kako možete pomoći porodici Majstorović?
Ova porodica je godinama gradila svoj život i pošteno radila, a sada su primorani da kreću od apsolutne nule. U trenucima kada institucije moraju pokazati oštrinu prema onima koji siju strah, mi kao društvo moramo pokazati ono najljepše što imamo – humanost i zajedništvo.
Svaka marka, svaka podijeljena objava i svaka topla riječ korak su bliže tome da Majstorovići ponovo imaju svoj mir i svoj dom.
Uplata na žiro račun:5543030035200745 (Naša Banka)
Ime primaoca: Miroslav Majstorović
Kontakt telefon za direktnu pomoć: 065/670-038 (Srđan Majstorović)
Ne dozvolimo da zlo i ludilo pobijede. Pokažimo porodici Majstorović da u svojoj nevolji nisu sami!
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 37 stepeni
U Republici Srpskoj i FBiH se očekuje veoma toplo vrijeme sa temperaturom vazduha do 37 stepeni, a samo ponegdje u brdsko-planinskim predjelima mogući su kratkotrajna kiša ili pljusak.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, očekuje se slab do umjeren razvoj dnevne oblačnosti, koja lokalno u brdsko-planinskim predjelima od jugozapada ka istoku i jugu može usloviti kratkotrajne padavine.
Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, a u Hercegovini ujutro i uveče slaba bura, tokom dana južni vjetar. Jutarnja temperatura vazduha od 16 do 21 stepen, u višim predjelima oko 13, a najviša dnevna od 32 do 37, u višim krajevima oko 28 stepeni Celzijusovih.
-
Politika21 sat agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika2 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoLOŠE VIJESTI ZA RADNIKE U NJEMAČKOJ! Vlasti spremaju novi zakon, u penziju će se ići znatno kasnije!
-
Hronika3 dana agoHOROR NA RADNOM MJESTU! Poštara izujedao pas, hitno prevezen u bolnicu
-
Društvo2 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika3 dana agoSNAŽNO I ODLUČNO! Stanivuković okupio ključne ljude iz izbornih jedinica 7 i 8 – spremni za važne korake!
-
Politika3 dana agoMALO LI JE? U Vladi RS angažovana 54 pomoćnika ministara
