Svijet
ŠTA ĆEMO SADA? EU predlaže trostruku tarifu za ulazak stranaca, odnosiće se i na građane BiH

Digitalna putna dozvola za strance za ulazak u Evropsku uniju trebala bi koštati 20 evra, gotovo trostruko više od prvobitno planirane cijene, prema prijedlogu objavljenom u petak, javlja AFP.
Prilagodba ETIAS sistem za državljane oslobođene vize, koji još nije uveden, dolazi u trenutku kada Evropska komisija nastoji povećati svoja finansijska sredstva za finansiranje niza prioriteta, od odbrane do poljoprivrede, prenijela je agencija.
Evropska komisija saopštila je da promjena odražava inflaciju i dodatne operativne troškove programa.
“Takođe će se troškovi putne dozvole za EU uskladiti sa sličnim programima putne dozvole”, saopštilo je najviše izvršno tijelo EU.
Kada stupi na snagu, pravila ETIAS sistema odnosiće se i na građane Bosne i Hercegovine.
AFP je napomenuo da britanski ekvivalent, poznat kao ETA, dolazi s naknadom od 16 funti (18,50 evra), dok američka ESTA dozvola košta 21 dolar (18 evra).
Komisija je dodala da postoje i neka izuzeća od šeme.
“Podnositelji zahtjeva koji su u trenutku podnošenja zahtjeva mlađi od 18 ili stariji od 70 godina oslobođeni su ove naknade”, navodi se, prenosi N1.
Takođe su izuzeti članovi porodica građana EU i članovi porodica državljana zemalja izvan EU koji imaju pravo slobodnog kretanja širom Evropske unije.
Svijet
KATASTROFA Eksplozija u Los Anđelesu: Poginula trojica zamjenika šerifa!

Najmanje trojica zamjenika šerifa poginula su u petak ujutro u snažnoj eksploziji koja se dogodila u Trening centru šerifove kancelarije okruga Los Anđeles, potvrdili su izvori iz policije.
Eksplozija se dogodila nešto prije 7:30 časova ujutro, po lokalnom vremenu, u objektu poznatom kao Biscailuz Training Center, koji se nalazi u ulici Istern Avenju (Eastern Avenue). U toj bazi smještene su specijalne jedinice šerifove kancelarije, uključujući i odjel za borbu protiv požara i eksploziva, kao i tim za deaktivaciju bombi, navodi LA Times.
Vlasti su odmah započele istragu, ali uzrok eksplozije još nije poznat.
Prema izvorima Los Anđeles Tajmsa, do eksplozije je došlo u trenutku kada je tim za deaktivaciju bombi pomjerao određene eksplozivne naprave. Na mjesto nesreće upućen je i tim za eksplozive LAPD-a (Policijske uprave Los Anđelesa), kako bi provjerili ima li još opasnih naprava i obezbijedili područje.
Zbog bezbjednosti, cijela oblast je evakuisana. Zvaničnici su prostor pogođen eksplozijom prekrili ogromnim platnom, a oko 25 metara dalje od objekta, eksplozija je raznijela stakla na službenom SUV vozilu.
Svijet
NISU SVI ISTI! Pogledajte kolika je razlika u platama između Nijemaca i doseljenika u njihovu zemlju

Doseljenici ili imigranti u Njemačkoj u prosjeku zarađuju znatno manje od Nijemaca, a isto važi za još osam zemalja, pokazuje međunarodna studija koju je za stručni časopis Nature realizovao Institut za istraživanje tržišta rada i zanimanja (IAB).
Te zemlje su Kanada, Danska, Francuska, Holandija, Norveška, Španija, Švedska i SAD. U većini tih zemalja jaz između plata se u drugoj generaciji imigranata smanjuje brže nego u Njemačkoj, prenosi dpa.
U Nemačkoj prva generacija useljenika zarađuje 19,6 odsto manje od Nijemaca. Glavni razlog nije neujednačenost plata za istu vrstu posla, nego ograničen pristup bolje plaćenim pozicijama u pojedinim sektorima, profesijama i preduzećima.
To je ključni faktor kod tri četvrtine razlika u zaradi.
Studija se bazira na analizi uzorka od 13,5 miliona imigranata i domaćih zaposlenih u devet zemalja.
“Integracija se ne tiče samo iste plate za isti posao. Radi se prije svega o uklanjanju strukturnih prepreka za prolaz ka dobro plaćenim oblasti rada”, izjavio je jedan od autora studije, Malte Rajhelt.
On je rekao da su za uklanjenje tih barijera važni podsticaji učenju jezika, nostrifikacija stranih diploma, izgradnja profesionalnih mreža i bolje informisanje.
U Njemačkoj se i druga generacija useljenika suočava sa jazom u zaradi od prosječnih 7,7 odsto. Ta je razlika, doduše, manja od one koju su doživjeli njihovi roditelji, ali posebno pogađa ljude iz Afrike i sa Bliskog istoka.
Kakvo je stanje u drugim državama?
Značajnih razlika ima u međunarodnom poređenju: najveća razlika u plati prve generacije useljenika je u Španiji, 29,3 odsto i Kanadi, 27,5 odsto. Slijede Norveška sa 20,3 odsto, Njemačka sa 19,6 odsto, Francuska sa 18 i Holandija sa 15,4 odsto.
Razlika je znatno manja u SAD, sa 10,6 odsto, Danskoj sa 9,2 i Švedskoj sa 7 odsto. Prosjek razlike u drugoj useljeničkoj generaciji je 5,7 odsto.
Njemačka je, dakle, i tu iznad prosjeka, ali tu je najveća razlika u Norveškoj, 8,7 odsto, a najmanja u Kanadi, 1,9 odsto, prenosi B92.
Svijet
VELIKI ISKORAK Amerika usvojila prvi savezni zakon o kriptovalutama

Američki Kongres usvojio je u četvrtak istorijski zakon, prvi na saveznom nivou koji uređuje stabilne kriptovalute (stablecoine), čime je kriptoindustriji dat snažan zamah i otvoren put ka širem uključivanju ove tehnologije u svakodnevne finansijske tokove.
Normativni akt, koji su podržali republikanci i čije je donošenje snažno zagovarao predsjednik SAD Donald Tramp (Donald Trump), uvodi nadzor nad stablecoin tokenima vezanim za američki dolar, bilo na saveznom ili na nivou saveznih država. Ovi tokeni dostupni su za upotrebu 24 sata dnevno i mogu se brzo prenositi među različitim digitalnim platformama, izvještava Bloomberg.
Zagovornici zakona smatraju da će on omogućiti brže i povoljnije obavljanje transakcija, kao i dodatno osnažiti legitimnost tržišta čija je trenutna vrijednost 265 milijardi dolara, a koje, prema procjenama analitičara banke Citigroup, može narasti do 3.700 milijardi dolara do 2030. godine.
Predstavnički dom izglasao je zakon pod nazivom GENIUS (akronim za „Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoin“) uz široku podršku – 308 glasova za, naspram 122 protiv, pri čemu su mu značajan doprinos dali i članovi Demokratske stranke. Budući da ga je prethodno već usvojio Senat, zakon sada čeka predsjednički potpis.
Ovo je prekretnica u američkoj regulativi prema kriptovalutama i predstavlja jasan odmak od strožeg pristupa koji je zastupala administracija Džoa Bajdena, a koja je kripto sektor pokušavala da podvede pod pravila slična onima što važe na Volstritu.
Tramp, koji je više puta isticao želju da SAD postanu „svjetska prestonica kripta“, odigrao je ključnu ulogu u usvajanju zakona, posebno nakon što su pojedini republikanski kongresmeni izrazili protivljenje proceduri usvajanja druga dva kripto-zakona. Ličnim angažmanom, Tramp ih je uvjerio da podrže GENIUS, nakon čega je uslijedilo iscrpno proceduralno glasanje.
Zakonom se omogućava korisnicima da u svakom trenutku zamijene svoje digitalne tokene za konvencionalni novac bez prepreka. Stabilne kriptovalute se sve više prepoznaju kao nova infrastruktura za globalne novčane transfere, jer omogućavaju trenutno slanje sredstava bez visokih bankarskih troškova i bez uobičajenih administrativnih barijera.
Fokus zakona je upravo na regulaciji stablecoina – digitalnih valuta čija je vrijednost direktno vezana za američki dolar. Stabilnost ovog sistema zasniva se na obavezi izdavaoca da za svaki emitovani dolar stablecoina u rezervi ima stvarni dolar. Dakle, ukoliko korisnik kupi jedan stablecoin u vrijednosti dolara, izdavalac mora imati isti iznos u novčanoj rezervi, prenosi Bankar.
-
Politika2 dana ago
DODIK Ako Šmit bude zadirao u imovinu, slijedi odluka o SAMOSTALNOSTI Srpske!
-
Politika2 dana ago
POBUNA U PARLAMENTU! Stanivuković POHVALIO ukidanje PDV-a, NOVAC OSTAJE NARODU!
-
Svijet3 dana ago
JEDNA SE UDALA, druga je izričito protiv braka: Ovako izgleda život SIJAMSKIH BLIZNAKINJA
-
Politika3 dana ago
TRAŽI SE PRAVNO UPORIŠTE: Priprema se teren za povratak Nešića u ministarsku fotelju
-
Banjaluka3 dana ago
“SVI POTEZI SNSD SU LAŽ” Nakon što je Inspektorat potvrdio da je Stanivuković bio u pravu, stigao odgovor gradonačelnika
-
Politika2 dana ago
ŠMIT NAMETNUO ODLUKE: RS ostaje bez dijela putarina zbog Viaducta, STIŽU PARE I ZA SKENERE
-
Region18 sati ago
NA UDARU HILJADE HRVATA: Austrijanci češljaju snimke sa Tompsonovog koncerta
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ JASAN “Dodik je glavni krivac za otimačinu 113 miliona KM iz budžeta Srpske!”