Connect with us

Zanimljivosti

ŠTA SE DEŠAVA SA POZNATIM BRENDOM? Zara bilježi pad potražnje!

Jedan od najpopularnijih fast fashion brendova Zara suočava se sa padom potražnje na početku godine. Vlasnik Zare, Inditex (ITX.MC), u srijedu je, javlja Reuters, izvijestio o sporijem početku svog prvog kvartala, koji je počeo 1. februara, što je dovelo do pada vrijednosti njegovih dionica za više od osam posto u ranoj trgovini.Ova vijest je iznenađenje budući da je Zara imala silovit uspon u prodaji i potražnji i ostvarila dominaciju u odnosu na svoje konkurente kao što je H&M. Međutim, prodaja Inditexa porasla je za samo četiri posto u neutralnim valutnim terminima u periodu od 1. februara do 10. marta, u poređenju s rastom od 11 psoto u istom periodu prošle godine. Prodaja će se, izjavio je za Reuters analitičar Bernstein-a William Woods, morati značajno ubrzati kako bi dostigla prognozu analitičara od 8,8 posto rasta za prvi kvartal, prenosi Forbes BiH.

Tržišna reakcija

Inditex nije naveo razlog za sporiji rast, ali kompanije već neko vrijeme upozoravaju na slabiju potražnju, posebno u Sjedinjenim Američkim Državama, drugom najvećem tržištu Inditexa po prodaji nakon Španije.

Kompanija je izvijestila o rastu godišnje prodaje od 10,5 posto u neutralnim valutnim terminima, dostižući 38,6 milijardi eura (42,07 milijardi dolara). Ključni kvartal praznične kupovine donio je prodaju od 11,2 milijarde eura, što je u skladu s očekivanjima analitičara.

„Inditex više ne može rasti prodajom onoliko brzo koliko smo navikli,“ rekao je Xavier Brun, menadžer portfelja u madridskoj investicijskoj kompaniji Trea Asset Management, koja posjeduje dionice grupe.

„Ali tržišna reakcija je pretjerana,“ dodao je. „Inditex ulaže velika sredstva u logistiku, što će mu omogućiti veću efikasnost, iako potrošnja može opasti u narednim kvartalima.“

Govoreći o svojim prognozama za 2025. godinu, Inditex je, prenosi Reuters, rekao da ima „snažnu posvećenost profitabilnom rastu“, nakon što mu je neto dobit za 2024. godinu porasla za devet posto dostigavši 5,9 milijardi eura.

Otvaranje prodavnica u Iraku

Inditex, koji takođe posjeduje brendove Bershka, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius i Oysho, najavio je povećanje dividende za devet posto na 1,68 eura po dionici.

Inditex planira kapitalna ulaganja od 1,8 milijardi eura ove godine, s fokusom na renoviranje prodavnica, tehnologiju i poboljšanje svojih online platformi.

Maloprodajni gigant, koji posluje u 214 tržišta širom svijeta, između ostalih i u našoj zemlji, planira otvoriti svoje prve prodavnice u Iraku ove godine. Njegov brend usmjeren na mlađe kupce, Bershka, lansiraće se u Švedskoj, dok će sportski i loungewear brend Oysho po prvi put biti dostupan u Nizozemskoj i Njemačkoj.

Zanimljivosti

AKO PRIMJETITE NEKI OD OVIH ZNAKOVA odmah ugasite telefon

Bitno je da znate kako da se zaštitite od hakera i zlonamjernih napada, kada su u pitanju mobilni uređaji.
Pametni telefoni su česta meta sajber napada i bitno je da korisnici znaju kako da se zaštite i izbore s ovim problemima.

Jedan od načina na koji to možete da učinite jeste da razumijete tri znaka koji mogu da ukažu na to da je telefon meta napada – ukoliko ih uočite potrebno je da odmah ugasite svoj telefon.
Nije u potpunosti čudno da se telefon zagrije kada se puni ili kada na njemu pokrenete neke zahtjevne aplikacije i programe.

Ali ukoliko se uređaj pregrijava tokom svakodnevnog uobičajenog rada, kao što je skrolovanje po društvenim mrežama, ili provjera kalendara, to može biti znak neke maliciozne radnje u pozadini.

Štetni procesi mogu da pristupe funkcijama telefona koje troše mnogo energije, što dovodi do pregrijavanja uređaja.

Baterija se brzo troši
Ako se baterija telefona troši brže nego uobičajeno, možda je u pitanju nešto problematično.
Android korisnici su vjerovatno upoznati sa jednom od novijih prevara, pod nazivom Gorilla SMS stealer, a kada se ovaj program preuzme on može da premosti funkcije upravljana baterijom.

Problem bi trebalo da ispravi jednostavno restartovanje telefona, ukoliko primijetite ovakvu situaciju sa baterijom.

Telefon koči
Kočenje i bag predstavljaju najvećeg neprijatelja gejmera.

Ukoliko primijetite da se telefon koči (na primjer kada kliknete na aplikaciju i ona se otvara sa velikom zadrškom) najbolja opcija je da ugasite uređaj i restartujete ga, prenosi B92.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

ODMAH JE IZBACITE! Ljudi nisu svjesni da možda imaju “NAJOTROVNIJU STVAR” u svom domu!

U savremenim domovima često zaboravljamo da neki naizgled bezopasni proizvodi mogu ozbiljno da ugroze naše zdravlje.

Među najrasprostranjenijima su osvježivači vazduha – uređaji koje mnogi svakodnevno koriste kako bi ispunili prostor prijatnim mirisima. Ali, prema riječima doktora Pedija Mirdamadija, ljekara naturopata i popularnog edukatora na društvenim mrežama, ovi uređaji mogu biti izvor ozbiljnih zdravstvenih problema.

Dr. Mirdamadi, koji redovno dijeli savjete sa svojim brojnim pratiocima na TikToku, upozorava da plastični osvježivači vazduha koji se priključe na utičnicu emituju brojne štetne supstance. To uključuje formaldehid i isparljiva organska jedinjenja (VOC), hemikalije koje se udišu u tijelo i mogu izazvati alergije, respiratorne infekcije, pa čak i pogoršati hronične bolesti poput astme.

Najbrži način da toksini dođu do tijela – kroz vazduh

„Vazduh koji udišemo je najbrži način da unesemo toksine u tijelo“, ističe dr Mirdamadi u jednom od svojih video zapisa. Njegova preporuka je jasna i nedvosmislena: „Ako koristite ove uređaje, najbolje je da ih isključite i odmah bacite, posebno ako već primjetite simptome poput alergije ili astme.

Upozorenja ovog ljekara nisu neosnovana. Prema uglednom veb sajtu HowStuff Works, osvježivači vazduha sadrže brojne opasne hemikalije, uključujući petrohemikalije i aerosolne zagađivače. Dugotrajno izlaganje ovim supstancama povezano je sa respiratornim problemima, smanjenim kapacitetom pluća i pogoršanjem postojećih problema, poput bronhijalne astme.

Iako američka agencija za zaštitu životne sredine (EPA) još nije zabranila upotrebu ovih proizvoda, brojne studije ukazuju na potrebu za oprezom.

Prirodna rješenja: difuzori, kućni ljekovi i ventilacija

Za one koji žele zdraviju alternativu, dr Mirdamadi savjetuje korišćenje difuzora eteričnih ulja. Ipak, upozorava da vlasnici kućnih ljubimaca treba da budu oprezni, jer neka eterična ulja mogu biti toksična za životinje.

Njegovi pratioci na TikTok-u rado dijele sopstvene recepte za prirodno osvježavajuće prostore. Popularna rješenja uključuju kuvane kore od pomorandže sa začinima poput cimeta i karanfilića, kao i kuvane kriške limuna sa grančicama timijana. Za ruzmarin iz sopstvene bašte kažu da je višenamjenska biljka – idealna za neutralizaciju mirisa, ali i kao prirodni tonik za kožu.

Jednostavni trikovi za zdraviji vazduh u vašem domu

Pored biljnih preparata, postoje i druge, vrlo jednostavne metode za osvježavanje prostora bez hemikalija. Stručnjaci preporučuju redovno provjetravanje vašeg doma – otvaranje prozora i korišćenje prirodne ventilacije su najbolji način za uklanjanje ustajalog vazduha.

Za neutralizaciju mirisa mogu se koristiti i svakodnevni kuhinjski sastojci: soda bikarbona, talog kafe ili limunova kora. Sve su to prirodni apsorberi mirisa koji neće štetiti vašem zdravlju i ostavljaju prostor svjež i prijatan.

Bolje sprječiti nego liječiti

Osvježivači vazduha mogu mirisati privlačno, ali njihov hemijski sastav predstavlja pravi rizik po zdravlje. Umjesto da se oslanjate na proizvode sa potencijalno opasnim sastojcima, vrijedi razmisliti o prirodnim alternativama koje ne ugrožavaju respiratorni sistem ili opšte zdravlje članova domaćinstva.

Ako osjetite simptome kao što su glavobolja, iritacija disajnih puteva ili pogoršanje astme – razmislite šta je u vašem domu. Možda je vaš omiljeni mirisni uređaj tiha prijetnja da je vrijeme da se zauvijek oprostite.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

NEVJEROVATNO ARHEOLOŠKO OTKRIĆE NA BALKANU! Pronađen izgubljeni grad kraljeva (FOTO)

Tokom radova na energetskoj obnovi Gradskog muzeja u hrvatskom gradu Čazma, vrijednoj 1,7 miliona evra, otkriveno je pravo arheološko blago.

“Očekivali smo da pronađemo ostatke utvrđenja iz 15. vijeka, ali otkriće starijeg zida iz 13. vijeka bilo je neočekivano i jako značajno. Ono dokazuje da je Čazma bila važan centar još prije nego što se spominje u pisanim izvorima”, ističe upravnica Gradskog muzeja Maja Cepetić Rogić.

Zgrada današnjeg muzeja, izgrađena sredinom 18. vijeka kao vojno-krajiška kurija, nalazi se na arheološkom lokalitetu zaštićenom od strane Ministarstva kulture.

Čazma je od osnivanja Zagrebačke biskupije bila posjed zagrebačkih biskupa, koji su uživali autonomiju izvan kraljevske vlasti. Biskupi su često boravili u Čazmi, a njihova rezidencija odražavala je raskoš i političku moć. Utvrđenje je u 15. vijeku renovirano uz sudjelovanje talijanskih majstora, koji su donijeli najmodernije evropske trendove. Pronađeni artefakti, poput ostataka kalijevih peći, nakita i posuđa, svjedoče o bogatstvu i sofisticiranosti tog doba, prenosi Večernji.hr.

“Zagrebački biskupi bili su među najimućnijima u hrvatsko-ugarskom kraljevstvu, a Čazma je u srednjem vijeku bila jedan od ključnih gradova u Slavoniji”, objašnjava Cepetić Rogić. Grad je imao šest crkava, veliku utvrdu i strateški položaj, što potvrđuju i rimski putevi koji su prolazili ovim krajem. Utvrda je omogućavala nadzor nad širokim područjem, od Medvedgrada do Posavine, što ju je činilo privlačnom metom Osmanlijama.

Osim utvrde u centru grada, Čazma obiluje drugim arheološkim lokalitetima. Posebno se ističe gradina Gumnik u selu Bosiljevo, rječno utvrđenje na ušću Glogovnice u Česmu, koju je Grad Čazma nedavno otkupio.

Uz ovu utvrdu vežu se istorijske priče, poput bitke vojnika porodice Erdodi protiv Osmanlija u 16. vijeku, ali i legenda o zatočenju kraljice Marije Anžuvinske u 14. vijeku.

Istorijske ličnosti poput biskupa Stjepana II, kancelara kralja Andrije I, i hercega Kolomana, brata kralja Bele IV, ostavile su dubok trag u Čazmi. Koloman, poginuo u bici s Tatarima 1241, sahranjen je u raskošnoj crkvi Sv. Marije Magdalene, koja je izgrađena kao mauzolej u njegovu čast. Uz crkvu se nalazio i samostan, smješten ispod današnjeg gradskog trga.

Najnoviji nalazi biće dokumentovani i obrađeni u skladu s konzervatorskim standardima, uz korišćenje georadara, fotografisanje i slične analize. Kako će zidovi grada biti prezentovani javnosti, zavisiće od odluke Ministarstva kulture i projektu obnove muzeja.

“Cilj nam je da muzej postane mjesto ponosa za lokalno stanovništvo i privlačno odredište za turiste”, kaže Cepetić Rogić, prenosi Telegraf.rs.

 

Nastavi čitati

Aktuelno