Connect with us

Svijet

ŠTA SE DEŠAVA? “TUŽNI MJESECI” Pred njemačkom autoindustrijom

Automobilska industrija je jedan od stubova njemačke privrede i jedan od simbola njene snage. Sada se, međutim, automobili Made in Germany suočavaju sa žestokom konkurencijom iz Kine, kaskaju za novom tehnologijom i slabije se traže.

Na prvi pogled, sve je sjajno. Premijum brendovi BMW i Mercedes prijavljuju značajan rast proizvodnje, profit je izdašan, novi modeli su u najavi, a probleme sa nabavkom čipova više ne pominju.

Par dana pred otvaranje minhenskog sajma automobila i saobraćaja IAA Mobility 5. septembra u Minhenu, pogled ispod haube ipak otkriva probleme.

Naime, odnos proizvođača i dobavljača je sve napetiji, jer dok prvi odlično zarađuju, drugi, posebno firme srednje veličine, često jedva drže nos iznad površine držeći se za sve skuplje kreditne linije.

Još gore, njemačke fabrike sada plove uz vjetar na najvažnijem tržištu, kineskom, koje se snažno pomjera ka električnim automobilima. Tako je Folskvagen, koji je u Kini decenijama dominirao, zbog slabe prodaje e-automobila nedavno tamo izgubio vodeće mjesto.

“Njemački proizvođači automobila su poslovanje u drugim djelovima svijeta tradicionalno finansirali iz prodaje benzinskih motora u Kini,” rekao je Filip Kupferšmit (Philipp Kupferschmidt) iz konsultantske kuće Accenture.

U Kini su kupci razvili sliku da njemačkim automobilima fale softverska i tehnološka rješenja, dodao je uz primjedbu da “čekanje nije opcija” čak ni ako se “razorni rat cijenom e-automobila u narednih nekoliko godina primiri.”

“Njemački proizvođači automobila neće moći sami i nemaju opciju osim da prave partnerstva i nadoknade manjak kompetencije i brzo povuku neophodne korake”, kaže Kupferšmit. “Nije pametno da na tržištu u fazi rasta ne budu sa dobrim proizvodima.”

Folksvagen je upravo povukao jedan takav korak i sa kineskim proizvođačem e-automobila Xpeng razvija zajedničke modele bazirane na kineskoj tehnologiji. Audi, dio grupacije, isto se spotiče u Kini i traži dublje veze sa lokalnim partnerima.

Mercedes je krajem prošle godine morao značajno da obori cijenu premijum modela iz električnog segmenta, mada je prodaja u gornjem segmentu bolja nego u masovnom.

Dakle, ni luksuzni njemački brendovi u Kini više nisu neprikosnoveni.

Problemi nisu ograničeni na kinesko tržište. Naime, Kinezi sve snažnije pritiskaju i u Evropi, a to će biti lako uočljivo i na IAA, bukvalno u prednjem dvorištu njemačkih brendova.

Ovogodišnji sajam biće “IAA kineskih proizvođača” i “prekretnica kineskog interesa za evropsko tržište električnih automobila,” rekao je Ferdinand Dudenhefer (Dudenhöffer) iz Centra za istraživanje tržišta automobila.

Dudenhefer, dakle, procjenjuje da će IAA otvoriti borbu kineskih firmi za dio evropskog kolača. Najveći kineski proizvođač, BYD, ove godine će globalno prodati oko 2,5 miliona vozila.

Kupferšmit, pak, ne računa na bilo kakvu dramu iza prve krivine.

“Njemački električni automobil u prosjeku košta 20.000 eura manje od njemačkog,” rekao je. “Međutim, Kinezi će u Njemačkoj postaviti veću cijenu nego u Kini i razlika više neće biti ogromna.”

Njemačka automobilska industrija prije svega treba da promisli o proizvodima sa kojima će opstati.

“Sljedeći izvozni hit njemačke autoindustrije mora biti softverski kompetentan, umjesto da se tradicionalno poziva na mikronsku preciznost spojeva,” rekao je Kupferšmit.

“Vrijeme je da se prebacimo sa prerade metala i oslonimo sa na softver i obradu podataka,” nastavio je analitičar. “To zahtijeva kulturni zaokret i promjenu u kompetencijama i vještinama, moramo obučavati i edukovati, a za to imamo uslove.”

Izglede njemačke autoindustrije muti i stanje matičnog i evropskog tržišta, ne najmanje zbog uporne inflacije i poskupjelih kredita.

Knjige su dobro popunjene narudžbama još iz vremena pandemijskih zastoja, ali ne i u električnom segmentu. Na primjer, zbog toga je pogon VW u Emdenu nedavno smanjio proizvodnju.

Fabrike su računale na snažan rast prodaje još ove godine, ali to je izostalo. Kada još isteknu ili se smanje sve subvencije za kupovinu e-automobila, industriju će dočekati “tužni mjeseci,” kaže Dudenhefer, a prenosi CdM.

Svijet

RUSKI SISTEMI PVO! Oboreno 120 ukrajinskih dronova

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su noćas 120 ukrajinskih dronova na nebu iznad ruskih regija, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
“Tokom protekle noći, 120 ukrajinskih bespilotnih letjelica avionskog tipa presretnuto je i uništeno od dežurnih sistema protivvazdušne odbrane”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo nije navelo da li je pričinjena šteta.

Nastavi čitati

Svijet

DALAJ LAMA PROSLAVIO 90. ROĐENDAN U EGZILU! Hiljade vjernika slavile u srcu Himalaja!

Dalaj lama je napunio 90 godina okružen hiljadama sljedbenika u himalajskom gradu Daramšali, gdje duhovni vođa tibetanskog budizma živi u egzilu otkad je pobjegao od kineske vlasti u Tibetu 1959. godine.

On je tokom ceremonije sjedio pred više stotina monaha i monahinja u crvenim odorama.

Šef demokratski izabrane tibetanske vlade u egzilu Penpa Cering podigao je tibetansku zastavu dok su muzičari svirali tibetansku himnu, prenio je AP.

Tenzin Gjaco, poznat širom svijeta kao 14. dalaj lama, opisuje sebe kao jednostavnog budističkog monaha, ali milioni tibetanskih budista ga obožavaju kao živu manifestaciju Čenreziga, budističkog boga saosjećanja.

Rođendanskom ceremonijom krunisana je sedmica proslava, tokom koje je dobitnik Nobelove nagrade za mir rekao da planira da se reinkarnira nakon smrti.

Takođe je rekao da sljedeći dalaj lama treba da bude priznat i prepoznat prema prošlim budističkim tradicijama. Juče je izjavio da se nada da će živjeti do 130. godine

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA PAKLU GAZE! Netanjahu tvrdi “Hamas postavio neprihvatljive zahtjeve”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da palestinska militantna organizacija Hamas traži neprihvatljive izmjene novog prijedloga za prekid vatre u Pojasu Gaze.
“Izmjene koje Hamas želi da napravi u prijedlogu Katara saopštene su nam sinoć i neprihvatljive su za Izrael”, objavljeno je iz Netanjahuove kancelarije.

Izraelski premijer je istovremeno naredio slanje delegacije u Dohu na indirektne razgovore sa Hamasom.

Pregovarački tim treba da krene na put tokom dana, a prema izvještajima medija, Netanjahu će istovremeno otputovati u Vašington.

Razgovori, u kojima posreduju Katar, Egipat i SAD, fokusirani su na dogovor o prekidu vatre u ratu u Gazi u trajanju od 60 dana i oslobađanje talaca koje Hamas još drži.

Napori da se obezbijedi privremeni prekid vatre mjesecima su u zastoju, ali su posrednici nedavno predstavili prijedlog, koji, prema izvještajima, predviđa prekid neprijateljstava u Pojasu Gaze u trajanju od najmanje 60 dana, postepeno oslobađanje 10 izraelskih talaca i vraćanje posmrtnih ostataka mrtvih talaca.

U zamjenu za to, veliki broj palestinskih zatvorenika bio bi pušten iz zatvora u Izraelu.

Tokom prekida vatre dvije strane bi pokušale da pregovaraju o trajnom okončanju rata.

Hamas je u petak objavio da je predao Kataru i Egiptu svoje odobrenje za najnoviji prijedlog.

Nastavi čitati

Aktuelno