Politika
ŠTA SE KRIJE IZA NAJAVLJENE IZMJENE ZAKONA o zaštiti lica koje prijavljuju korupciju SRPSKOJ?

Na narednoj sjednici Narodne skupštine RS koja će se održati 29.oktobra narodni poslanici po hitnom postupku razmatrati Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju. Iako na prvi pogled može izgledati kao minorna izmjena, sagovornici portala Gerila ističu da ova izmjena, ako se usvoji, suštinski mijenja član prema kom se o stanju u ovoj oblasti više ne informiše Narodna skupština a ostaje samo informisanje Vlade RS, što de fakto znači da o korupciji u Srpskoj neće niti nikakve debate jer će opozicija iz toga biti isključena te će tako izostati bilo kakva javna polemika o jednoj od najvećih rak rana našeg društva!
Iz Transparency international BiH ističu da ova izmjena Zakona uopšte nije predviđena Programom rada Vlade Republike Srpske za 2024.godinu već је javnost o tome obavještena tek u najavi dnevnog reda 84. Sjednice Vlade Republike Srpske, na kojoj je ovaj Prijedlog razmatran, te utvrđen po hitnom postupku. Na zvaničnoj web stranici Vlade RS objavljeno je da se Prijedlogom izmjene zakona vrše korekcije odredbe koja se odnosi na nadležnost Komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije, radi uspostavljanja efikasnijeg i jednostavnijeg sistema borbe protiv korupcije, te je navedeno da u Ministarstvu pravde Republike Srpske postoji Resor čija je nadležnost sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije, zbog čega je postojanje Komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije Republike Srpske postalo nepotrebno.
“Međutim, izmjena zakona ne odnosi se samo na brisanje Komisije za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije RS iz teksta zakona, nego i na potpunu izmjenu suštine odredbe kojom je propisana obaveza dostavljanja godišnjeg izvještaja o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korupciju Narodnoj skupštini RS i Vladi RS”, kaže za Gerilu Ena Kljajić Grgić, rukovodilac Centra za pružanje pravne pomoći u Transparency International BiH.
Ona dodaje da je predloženim izmjenama predviđeno je da Ministarstvo pravde godišnji izvještaj ubuduće dostavlja samo na razmatranje Vladi RA, dok se razlozi zbog kojih se NSRS isključuje iz procesa obaveznog dostavljanja godišnjeg izvještaja uopšte se ne navode u propratnom aktu koji je objavljen u materijalima zakazane 11. redovne sjednice Narodne skupštine RS. Isto tako, nisu objavljeni ni razlozi za donošenje izmjena ovog zakona po hitnom postupku.

Inače parlamentarna kontrola uprave prihvaćena je u svim savremenim pravnim sistemima i predstavlja ocjenu političke cjelishodnosti rada uprave. Parlament preispituje da li uprava sprovodi postavljenu politiku, ostvaruje postavljene ciljeve, te vrši svoja ovlaštenja u skaldu sa javnim inetresom. Ono najvažnije kod parlamentarne kontrole je činjenica da se rasprava o nekom pitanju završava glasanjem, te je u tom kontekstu moguće i pokretanje pitanja političke odgovornosti ministara i drugih nosilaca funkcija, dodaju iz TI BiH.
“Interesantno je ispratiti kako će u konkretnom slučaju odlučiti narodni poslanici Republike Srpske, tj. da li će dati svoj glas za izmjene zakona kojim im se faktički uskraćuje mogućnost preispitivanja jednog veoma važnog godišnjeg izvještaja u kom se prikazuje rad, problemi rada i rezultati postignuti u oblasti zaštite lica koja prijavljuju korupciju. S druge strane otvoreno je pitanje zašto Ministarstvo pravde RS koje je predlagač ovih izmjena želi isključiti Narodnu skupštinu iz postupka razmatranja izvještaja”, ističe Ena Kljajić Grgić.
Zanimljivo, ukoliko se usvoje ove izmjene, već se godišnji izvještaj za tekuću 2024. godinu neće naći pred narodnim poslanicima u skupštini Republike Srpske!
Da je ova predložena izmjena sporna po više osnova, slaže se se i advokat Milan Malešević koji ističe da je Narodna skupština Republike Srpske jedini forum gdje se može voditi polemika i gdje opozicija ima priliku izraziti stavove, dok u Vladi RS, naravno, nema opozicije.
“Prvo, izmjena stavlja kontrolu i nadzor nad prijavama o korupciji isključivo u ruke Vlade, bez uključivanja vanjskih ili nezavisnih tijela poput Komisije. U sistemu gdje opozicija nema uticaj na rad Vlade, to može značiti da će se postupci vezani za zaštitu uzbunjivača odvijati u okruženju bez adekvatne javne kontrole”, naglašava Malešević u izjavi za Gerilu.
On dodaje da opozicija, koja može postavljati pitanja u Skupštini, ima ograničen pristup ovim procesima unutar Vlade, čime se smanjuje mogućnost kritičkog preispitivanja tih izvještaja.

“Drugo, centralizacija izvještavanja u Ministarstvu pravde, koja sada podnosi izvještaj direktno Vladi, može izazvati zabrinutost zbog nedostatka transparentnosti. Bez nezavisne komisije ili sličnog tijela koje bi imalo ulogu u nadzoru, postoji rizik da se prijave korupcije ne obrađuju na pravičan ili nepristrasan način. U takvom kontekstu, politička kontrola nad borbom protiv korupcije postaje jača, što potencijalno oslabljuje zaštitu uzbunjivača i može dovesti do smanjenja povjerenja javnosti u proces borbe protiv korupcije. Ova izmjena, stoga, može biti korak unazad u smislu transparentnosti i nezavisnosti institucija, naročito u političkom sistemu gdje je pluralizam u Vladi praktično nepostojeći”, kaže za naš portal Malešević.
On dodaje da se, u širem kontekstu, ove izmjene nadovezuju na druge zakonske promjene, poput kriminalizacije klevete i strože regulacije rada nevladinih organizacija, koje su nedavno usvojene u Republici Srpskoj.
“Ove promjene zajedno stvaraju okvir u kojem se pojačava kontrola vlasti nad građanskim društvom, slobodom izražavanja i kritičkim mišljenjem, čime se postepeno približava konceptu policijske države”, upozorava Malešević.
I narodni poslanici iz redova opozicije su iznenađeni ovim potezom Ministarstva pravde, čak iako se zna da borba protiv korupcije nije na listi prioriteta naših institucija.
“Upravo zbog toga i jesmo zemlja duboko zaglibili u korupciju. Strategije i komisije za borbu protiv korupcije su se pokazale kao beskorisni paravani, jer rezultata nema, dok se afere korupcije gomilaju. Nažalost, u javnom prostoru daleko češće nailazimo na primjere koruptivnih radnji nego na konkretne poteze u njihovom suzbijanju”, kaže za Gerilu narodna poslanica Tanja Vukomanović.

Ona naglašava i da je to što novi resor u Ministarstvu pravde preuzima posao Komisije za sprovođenje strategije za borbu protiv korupcije Republike Srpske može značiti da se ovo pitanje dodatno centralizuje.
“Iako se u obrazloženju navodi da je cilj “uspostavljanje efikasnijeg i jednostavnijeg sistema borbe protiv korupcije” bojim se da to samo znači efikasnija i jadnostavniji obračun sa licima koja bi korupciju prijavljivala. Kako Vlada štiti lica koja prijavljuju koripciju najbolje pokazuje primjer sandučića u zgradi Vlade koji su postavljeni prije nekoliko godina kako bi zaposleni mogli anonimno da prijave korupciju, a hodnici u kojima su sandučići su pokriveni video nadzorom. To znači da se sve to radi forme radi, bez ikakvog detaljnog pristupa i bez ikakvog očekivanja da će ove mjere dati rezultate”, dodaje u razgovoru za naš portal Vukomanović.
Dejan Rakita/GERILA
Politika
OGLASIO SE STEVANDIĆ NAKON ODLUKE INTERPOLA “Očekujem ostavke svih iz sfere pravosuđa i političkog miljea koji su ovu ujdurmu uradili”

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić oglasio se nakon što je Iterpol odbio zahtjev neustavnog Suda BiH za raspisivanjem crvene potjernice za njim i za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, te istakao da Republika Srpska pobjeđuje!
– Iz Liona stigla vijest: BiH je tamni vilajet u kome se progone ljudi izabrani od naroda koji vrše ustavne funkcije i to na političkoj i nacionalnoj osnovi – naveo je Stevandić u objavi na društvenoj mreži Iks.
Из Лиона стигла вијест:
БиХ је тамни вилајет у коме се прогоне људи изабрани од народа који врше уставне функције, и то на политичкој и националној основи.
Очекујем оставке свих из сфере правосуђа и политичког миљеа који су ову ујдурму урадили.
Од медија који су правили хајку и… pic.twitter.com/OX4BAB6D00— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) April 2, 2025
On je dodao da očekuje ostavke svih iz sfere pravosuđa i političkog miljea koji su ovu ujdurmu uradili.
– Od medija koji su pravili hajku i harangu i lansirali neistine čekam javno izvinjenje. Od pobošnjačenih izdajica ne očekujem ništa, neka pate sami. Srbiji iskreno hvala. I da se zna, šta god srbofobi uradili ili ne uradili. Republika Srpska pobjeđuje. Živjeli – zaključio je Stevandić.
Politika
KRESOJEVIĆ NAKON UKIDANJA PDV -a NA PRVU NEKRETNINU! “Nastavljamo dalje. Jedna od sljedećih tema su radnička prava”

Danas je Dom naroda Bosne i Hercegovine potvrdio izmjene zakona za povrat PDV-a na prvu nekretninu.
Za realizaciju povrata PDV-a, za koji sam uputio inicijativu 22. jula 2024., potrebno je još donošenje pravilnika od strane upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje, kazao je poslanik PDP-a u NSRS Bojan Kresojević.
-Posebno mi je važno da se u ovom tekstu zakona nalazi i mogućnost povrata PDV-a za izgradnju kuća, u skladu sa amandmanima koje je PDP podržao. Nastavljamo dalje. Jedna od sljedećih tema su radnička prava-poručio je on.
Politika
ČOVIĆ NAKON SASTANKA U SARAJEVU “Vrijeme za taktiziranje je isteklo”

Nakon sastanka s predstavnicima “trojke” i opozicije iz Republike Srpske, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović poručio je da je “ključno osigurati stabilnost i funkcionalnost institucija Bosne i Hercegovine”.
“Drago mi je da smo danas imali razgovore s prijateljima kako bismo na neki način ohrabrili sve žitelje u BiH da mogu mirno spavati. Pokušavamo kroz partnerski odnos pronaći rješenja za krizu u BiH, jer nitko nema pravo ugroziti sigurnost bilo kojeg dijela države”, izjavio je Čović.
Govoreći o Izbornom zakonu, Čović je istaknuo kako će se u petak na dnevnom redu Doma naroda naći prijedlog izmjena, naglašavajući da se radi o “malom dijelu” zakona koji se tiče izbora članova Predsjedništva i Centralne izborne komisije.
“Došlo je vrijeme da se to riješi. Za veće izmjene imamo dovoljno vremena, ali za ovo nemamo, jer o tome pričamo deset godina. Bošnjački narod imat će pravo birati, ali isto pravo mora imati i hrvatski narod, da može birati svog predstavnika u Predsjedništvu BiH, što već 16 godina nije moguće”, naglasio je.
Čović je istaknao i probleme u evropskom integracijskom procesu, osvrnuvši se na zastoje u donošenju ključnih zakona i izboru glavnog pregovarača.
“Što se mene tiče, to što smo se mi dogovorili da u miru radimo svoj posao nije jednostavan posao. Ni dogovor o europskom putu nije jednostavan. Glavnog pregovarača nismo izabrali godinu i pol, a zakone o sudu i VSTV-u ne uspijevamo definirati jednako dugo. Kada ti zakoni dođu u parlament, odnosi će se ponovno zakomplicirati, u tome smo vješti. Da ne spominjem Mehanizam koordinacije i obveze vezane uz Plan rasta. U Mehanizam koordinacije ugrađene su sve razine vlasti i sve stranke u BiH, ne samo potencijalno ili staro partnerstvo”, istakao je.
Čović je zatim upozorio na opstrukcije u Predsjedništvu BiH.
“Dva bošnjačka člana Predsjedništva već mjesec dana blokiraju proračun, iako im je to samo ustavna formalnost da predaju taj proračun. Vidite koliko je elemenata spoticanja i koliko će ih još biti”, rekao je Čović.
Dalje je istakao da se “osnovna načela europskog puta mogu ukloniti kao prepreka u narednih 15 dana kroz dva doma parlamenta. No, nakon toga parlament bi trebao biti u trajnom zasjedanju, s kontinuiranim sjednicama”. Rekao je i da bi “partneri iz Federacije BiH trebali razumjeti da je odgovornost za BiH u njihovim rukama”.
Naglasio je da “nije prihvatljivo da putem medija saznaju tko će biti kandidiran za ministarsku funkciju ili da se objavljuje kako će neki sporazum biti potpisan, a da pritom ni jedno slovo tog sporazuma nije napisano”.
“Kome to treba? Partneri to ne rade. Mi partnere ne ostavljamo, čuvamo ih sve dok ima smisla, sve dok nije ugroženo nešto više”, rekao je Čović.
Osvrnuo se i na današnji sastanak, opisujući ga kao ugodan, te naglasio da će unutar FBiH biti potrebno ubrzano dogovarati određene stvari. Posebno je istakao da će “svi oni koji već desetljeće tvrde kako nije u redu da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva to sada morati i praktično pokazati”.
“To nije uvjet bilo kome, nego će se to trebati uraditi za europsku BiH”, istaknuo je Čović.
Zaključio je da “političari u BiH sami moraju donositi odluke, bez intervencija međunarodne zajednice”.
“Najviše me raduje što još uvijek tražimo zajedničke riječi. Moramo preuzeti odgovornost i donijeti odluke koje će omogućiti funkcioniranje svih institucija. Vrijeme za taktiziranje je isteklo, i to se odnosi i na Izborni zakon i na sve druge ključne reforme”, rekao je Čović.
Na pitanje je li samoinicijativno uputio prijedlog izmjena Izbornog zakona u parlamentarnu proceduru, Čović je rekao da je to težak i složen proces te da ne može dati izravan odgovor.
“Prijedlog sam predložio sa suradnicima iz Hrvatskog narodnog sabora prije deset godina. Došli smo sada do trenutka kada jasno poručujemo da nećemo dopustiti da uđemo u novu izbornu godinu, a da ponovno raspravljamo hoće li nama netko birati člana Predsjedništva. Hoće li u naše ime voditi vanjsku i monetarnu politiku, imenovati zapovjednike Oružanih snaga BiH? Uvjeravam vas da to nećemo dopustiti”, poručio je predsjednik HDZ-a BiH.
“Vidjet ćemo tko će od Bošnjaka biti spreman to i provesti”, zaključio je Čović, prenosi Fena.
Nezavisne
-
Politika2 dana ago
NE POMAŽU NI UCJENE, NI PRITISCI! Propao Dodikov poziv Srbima da napuste SIPA i Sud
-
Hronika1 dan ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet1 dan ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Politika2 dana ago
DODIK BRANI OSUĐENU LE PEN! “Kao i u mom slučaju, presuda nije donesena zbog zakona – već zbog politike”
-
Politika1 dan ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Banjaluka1 dan ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Hronika2 dana ago
TUGA DO NEBA Supruga policajca kojeg je odnijela rijeka obratila se riječima koje kidaju dušu
-
Politika2 dana ago
KREĆU PRVE UPLATE: Hoće li bh. političari pustiti niz vodu milijardu evra?