Politika
ŠTA SE KRIJE OD JAVNOSTI Ukida se komisija za borbu protiv korupcije!?

Na sjednici Parlamenta Srpske koja će se održati u utorak 29.10. razmatraće se Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju po hitnom postupku čijim izmjenama će samo Vlada imati uvid o stanju u korupciji, a Narodna skupština se isključuje. Istražili smo zbog čega Vlada žuri da na sebe preuzme posao oko prijava o korupciji.
Što smo slušali o prijavama o korupciji, slušali smo. Ako kao građanin prijavite korupciju, o tome neće razmatrati poslanici u Parlamentu Srpske kao što je do sada bio slučaj, niti će javnost znati koliko ima prijava i oko čega, jer sve prelazi u ruke Vlade, koja u posljednjim godinama i nije se baš pokazala kao tranasparentna.
Postavlja se pitanje da li se nešto krije od javnosti kada se po hitnom postupku mijenja zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju.
Izmjenama zakona ukida se i republička Komisija za sprovođenje strategije za borbu protiv korupcije jer, kako je ranije navedeno iz Vlade, u ministarstvu pravde već postoji resor za tu oblast pa je postojanje komisije nepotrebno.
To znači da izvještaji o prijavama korupcije više neće biti pred poslanicima, a još veći apsurd je da se u zemlji koja je najgora u regionu po korupcija ukida komisija koja je zadužena za borbu protiv korupcije, smatra narodni poslanik Tanja Vukomanović.
„Mi nemamo Vladu koja se bori protiv korupciju, jer da imamo ne bi bili ovakvi rezultati iz godine iz godinu a što se tiče ukidanja komisije taj posao će preuzeti resor u Ministarstvu pravde koji predvodi pomoćnik ministra i to će biti sve pod jednim krovom i centralizovana borba protiv korupcije koja sve više gubi smisao kad je u pitanju naša Vlada“, kaže Tanja Vukomanović, poslanik PDP u NS RS.
Iz nevladinog sektora napominju da izmjene Zakona uopšte nisu predviđene programom rada Vlade za ovu godinu, a javnost je o tome obaviještena tek u najavi dnevnog reda 84. redovne sjednice Vlade Srpske na kojoj je taj prijedlog razmatran i utvrđen po hitnom postupku. Postavlja se pitanje šta se pokušava ovim izmjenama dobiti?
„Potpunom centralizacijom u Vladi bez izvještaja u NS RS i bez nezavisne komisije koja bi trebala da prati strategiju za borbu protiv korupcije sve će biti u rukama Vlade i zatvoreno od javnosti i može derogirati ionako krhko povjerenje javnosti u borbi protiv korupcije jer su ti rezultati zanemarivi u Republici Srpskoj“, kaže Damjan Ožegović, TI BiH.
Advokat Milan Malešević smatra da se ovde radi o sistemskom obeshrabljivanju građana da se bore sa korupcijom jer se dovodi u pitanje i zaštita lica koja prijavljuju korupciju, takozvanih zviždača.
„Sve ovo do sad što se radi u smislu gušenja građanskih prava i sloboda više vuče ka stvaranju neke policijske države nego neke države koja bi imala široku razgranatu mrežu prava i sloboda za svoje građane“, kaže Milan Malešević, advokat.
Predlagač Izmjena Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju – po hitnom postupku je Ministarstvo pravde RS, a ova tačka dnevnog reda će se pred poslanicima naći u utorak 29.oktobra. Ukoliko se ove izmjene usvoje, to znači da se o godišnjem izvještaj za ovu godinu o broju i ishodu primljenih prijava i postupaka za zaštitu lica koja prijavljuju korpuciju neće raspravljati u Narodnoj skupštini.
Politika
“PRIJEDORPUTEVI” uhvatili u laži Radovana Viškovića

“Prijedorputevi” demantuju predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića da je tokom sjednice NSRS, odgovarajući na poslanička pitanja iznio netačne tvrdnje o toj kompaniji, tačnije vezano za realizaciju projekta i ugovora „Rekonstrukcija magistralnog puła dionica Gacko — Tjentište, poddionica Desivoje — Vrba, u dužini od 3,6 km” potpisanog sa JP “Putevi RS”.
Višković je, kako navode, rekao:
“Zaista su se nekorektno ponijeli, za godinu i po dana nisu ni došli na radilište da počnu da rade iako su imali validan potpisan ugovor, a onda su nakon godinu i po dana samo iz njima poznatih razloga rekli mi odustajemo od ugovora, da je to bila špekulativna njihova radnja zato što su išli na tender sa izrazito niskim cijenama samo da bi oni dobili posao, a kad su vidjeli da ne mogu izvesti radove onda su čekali godinu i po dana i odustali od tendera”.
Međutim iz “Prijedorputeva” Viškoviću odgovaraju da su drugačije činjenice oko realizacije ovog projekta:
– Dana 02.09.2020. godine, dobili smo odluku broj “02-01-JN-3247/20” o izboru najpovoljnijeg ponudača. Od tog dana naša finansijska i tehnička služba je već počela sa pripremama na realizaciji svojih obaveza, u składu sa zahtjevima iz ponude.
Dana 18.1 1. 2020. godine potpisan je ugovor o izvođenju radova, broj 02-03-GP-5537/20. Nakon potpisa ugovora pristupili smo obezbjedenju potrebnih garancija i izrade tehničke dokumentacije a što je bila obaveza izvodača radova po osnovu ponude i ugovora, zatim nabavci potrebnog materijala i ostałim aktivnostima vezanih za pripremne radnje.
Ugovor do danas nije realizovan iz jednog prostog razloga jer je utvđeno da projekat nije dobro urađen, odnosno zbog nedostataka u projektno-tehničkoj dokumentaciji. Navedeni nedostaci se odnose na to da smo po projektu kao izvodači radova trebali otpočeti izvođenje radova na dijelu trase na kojoj nisu riješeni imovinsko pravni odnosi. Zbog toga se navedeni projekat trebao dopuniti, odnosno izmjeniti u smislu promjene trase puta, a štoje za posljedicu ima izmjenu UT usłova, lokacijskih usłova i gradevinske dozvole na osnovu koje se izvode radovi, saopštavaju iz Prijedorputeva.
Dalje otkrivaju da, koliko im je poznato, navedeni nedostaci na projektno-tehničkoj dokumentaciji nisu ni do danas otklonjeni, niti su riješeni imovinsko pravni odnosi na ugovorenoj trasi puta, tako da projekat nije ni mogao biti završen.
“Svi ovi navedeni propusti investitora doveli su kasnije i do toga da finansijska sredstva za realizaciju projekta nisu više bila operativna. Ugovor sa JP Putevi RS do dana nije raskinut niti sa jedne strane. Takode, napominjemo da zbog dugogodišnje dobre i uspješne saradnje sa JP Putevi RS nismo aktivirali opciju napłate potraživanja i izgubljene dobiti iako je ugovorom bila definisana i ta mogućnost za izvodača”, navode iz Prijedorputeva.
Na kraju konstatuju da oni kao izvodač radova ni na koji način nisu uticali na činjenicu zašto ovaj projekat nije realizovan, a “najmanje da smo se u svemu tome ponijeli nekorektno i špekulativno kako navodi premijer Višković u svom obraćanju”, kaže se u dopisu koji potpisuje direktor preduzeća Radenko Crnogorac.
(BN)
Politika
VUKOMANOVIĆ BEZ DLAKE NA JEZIKU: Vlast ignoriše roditelje-njegovatelje, a hitno uvodi pomoćnu policiju zbog Dodika!

Borba roditelja-njegovatelja za osnovna prava u Republici Srpskoj traje godinama, ali i dalje nailazi na zid birokratije i političke nezainteresovanosti. Istovremeno, vlast hitno usvaja zakone o pomoćnoj policiji, dok se problemi građana guraju u drugi plan. O tome zašto institucije ignorišu najranjivije, da li uvođenje pomoćnog sastava policije ima političku pozadinu, te koliko se zapravo u Narodnoj skupštini čuje glas građana – razgovarali smo s poslanicom Tanjom Vukomanović.
Zalažete se za poboljšanje prava roditelja njegovatelja u Republici Srpskoj. Dokle je stigla ova priča?
Problem i borba traju godinama, ali nažalost još uvijek je na početku. Roditelji su predali inicijativu za izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti, tražeći da se ukine diskriminatorska odredba po kojoj naknada prestaje kad dijete napuni 30 godina, kao da invaliditet ima rok trajanja. Takođe, traže da ne moraju birati između brige o djetetu i njegovog obrazovanja, jer ako dijete ode par sati u školu ili dnevni centar, roditelj automatski gubi pravo na naknadu, kao da preostalih 22 sata u danu ne postoje. A znamo da postoje i da su najteži. Ovo nije zakon koji puno košta, niti se odnosi na hiljade ljudi, ali se odnosi na one kojima se ne smije uskraćivati podrška.
Zašto je važno da NSRS da punu podršku roditeljima-njegovateljima i ispuni njihove zahtjeve?
Zato što su poslanici, ma koliko neki pokušavali da zaborave, tu zbog građana. Ne zbog stranačkih šefova. Na dan kada su roditelji predavali inicijativu, svi su bili pozvani, a izašla je samo opozicija. I to sve govori. Ovo nije političko pitanje. Ovo je pitanje pristojnosti, ljudskih prava i empatije.Znam da ima poslanika u vlasti koji podržavaju ovo inucijativu, ako neko ne smije da kaže šta misli, ni to nije problem zakona, nego društva u kojem se sve svodi na poslušnost. Ovaj zakon ne treba ni opoziciji, ni vlasti, treba roditeljima koji danonoćno brinu o svojoj djeci. Ako u Vladi Republike Srpske ima razuma i ljudskosti, ova nepravda će biti ispravljena.
U Republici Srpskoj uvodi se pomoćni sastav policije. Šta to konkretno znači?
Obrazloženje je široko, spominju se poplave, požari, koncerti, pa čak i epidemije. Navodno nedostaje kadra, pa će se to “popuniti” pomoćnim sastavom za koga još ne znamo kako bi se punio, jer to u zakonu nema. Pitanje je zašto se ne ide redovnim putem zapošljavanja? Ako je bezbjednost prioritet, zašto nije bila i prije dvije godine? I prije godinu? I prije tri mjeseca? Zašto danas i to po hitnom postupku. Zakon se uvodi po hitnom postupku, a onda ostavlja rok od šest mjeseci za podzakonske akte. Znači hitno je sad, ali tek će da se vidi da li će se ikad primijeniti. Bojim se da gledamo još jedan politički manevar, a ne stvarno jačanje institucija.
Zašto se baš sada uvodi ovaj pomoćni sastav policije?
Imamo pravo da sumnjamo da je zbog presude, jer sve u ovoj zemlji mora da se dešava kad je gospodin Dodik u fokusu. Kad njemu zatreba zaštita, diže se nivo bezbjednosti. Mi smo u šali govorili da će, s obzirom na to da se sve prolagođava njemu, kad on ode u penziju biti najbolje penzionerima, jer će imati najveće penzije u region. Kao što sada kao predsjedmik ima najveći budžet u region i kao što je sada kada mu je ugrožena bezbjednost mi najviše ulažemo u policiju.
Imajući u vidu trenutno stanje u RS, probleme sa kojima se suočavaju penzioneri, roditelji njegovatelji i druge kategorije stanovništva – da li je potrebno da se uvodi pomoćni sastav policije?
Vlast je odavno izgubila osjećaj za prioritete. Ako treba kupiti automobil ili helikopter za nekog funkcionera to je „urgentno“. Ako roditelj-njegovatelj godinama čeka da mu se prizna osnovno pravo, to može da čeka. Sve što se sada gura u fokus: migranti, granice, pomoćna policija – služi da se ne govori o stvarnim problemima: o propasti javnih preduzeća, o zdravstvu, cijenama, o odlasku ljudi. Oni ne upravljaju državom, oni upravljaju pažnjom građana, vladaju strahom i stalnim podjelama.
Građani su se okupili ispred NS RS da zaštite Majevicu od rudarenja litijuma. Da li očekujete da ta inicijativa dobije podršku u Skupštini?
Od te Skupštine više ništa ne očekujem. Tamo sjede ljudi koji su ju;e izbacili kolegu iz sale, glasali da se on udalji zbog nečegao što se desilo prije 3 dana, i to mimo svih pravila Poslovnika. A isto tako, nisu glasali za dnevni red da se održi posebna sjednica o stanju u javnim preduzećima. Dakle, šta će biti s rudarenjima? Biće onako kako im kaže njihov šef, bez obzira na štetu po prirodu, zdravlje i budućnost. I da, još uvijek zadržavam pravo da vjerujem da među njima postoji bar neko kome je stalo, ali kad pogledamo dosadašnje glasanje, čini mi se da je to nada koja izumire. Međutim, bez obzira na odluke vlasti, uvijek ćemo biti podrška građanima koji štite prirodne resurse i ne dozvoljavaju rasprodaju Republike Srpske i uništavanje prirodnih bogastava.
Pred poslanicima je zakon o zaštiti stanovništva od duvanskih proizvoda. Šta očekujete od tog zakona?
Dobro je da zakon uopšte postoji, ali ne trebamo da glumimo da će riješiti problem. Prva stvar koju treba urediti jeste – djeca. Elektronske cigarete u šarenim pakovanjima, sa privjescima i poklonima, stoje ispred škola i prodaju se kao da su igračke. I sve to reklamiraju influenseri, pod parolom „zdravije pušenje“, a to što ne postoji. Problem je i što se ni sadašnji zakon ne poštuje. Idite bilo gdje tokom velikog odmora, djeca bez problema kupuju cigarete. One stoje uz žvake i bombone, kao da su dio ponude za užinu. Elektronske cigarete su nova epidemija, a mi smo je dočekali potpuno nespremni. Zakon mora da bude konkretan, precizan i primjenjiv, ne deklarativan. Dobro je da se krenulo u ovom pravcu, ali ima tu još mnogo posla, ako je cilj stvarna zaštita zdravlja stanovnika.
Politika
VANREDNO STANJE U IRB-u: Novi direktor krenuo u reviziju

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on.
Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama, piše Capital.
Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske
Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.
„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.
Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.
Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku.
-
Hronika1 dan ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo2 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Politika3 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Hronika1 dan ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE