Društvo
ŠTA ZA BIH VOZAČE ZNAČI SUSPENZIJA ŠENGENA? Strahovanje od dugih kolona na granici

Suspenzija Šengena na granicama s Hrvatskom i Mađarskom, za koju se definitivno odlučila Slovenija, a čemu je prethodila najava Italije Sloveniji o privremenom nadzoru na granici, predstavlja hladan tuš za bh. prevoznike.
Oni, zapravo, strahuju da će ponovo čekati u dugim kolonama, što bi im donosilo gubitak i novca i vremena, mada, bar za sada, nema najava da će kontrole biti onakve kao što su bile nekad.
U svakom slučaju, slovenačka Vlada odlučila je da će od subote uvesti nadzor na granicama s Hrvatskom i Mađarskom, a to će, kako je odlučeno na sjednici Vlade, trajati najmanje deset dana.
Italija je, prethodno, obavijestila Sloveniju da će uvesti granične kontrole najprije na deset dana s mogućnošću produženja, i to zbog pojačanih migracija, ali i zbog straha od terorizma.
Zabrinulo je sve to Nikolu Grbića, predsjednika Udruženja prevoznika za međunarodni i unutrašnji transport Republike Srpske, koji ističe da je riječ o katastrofalnim odlukama.
“Vraćanje kontrola na slovenačkoj ili nekim drugim granicama predstavlja katastrofu za prevoznike. To predstavlja gubitak vremena, ali i novca”, rekao je Grbić za “Nezavisne novine”.
Razočaran je i Dejan Mijić, predsjednik Udruženja poslodavaca saobraćaja i veza Republike Srpske.
“Bojimo se da će to dodatno otežati protok robe i ljudi prema EU, i obrnuto, prema Republici Srpskoj i BiH”, kaže Mijić za “Nezavisne novine”.
Dejan Šajinović, novinar koji godinama prati teme koje se odnose na EU, ističe da suspenzija Šengena svakako jeste zabrinjavajuća, jer, kako dodaje, uvođenje kontrola na internim granicama EU urušava sam koncept slobode kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala unutar EU, koji je u samoj srži evropskog projekta, posebno kad je riječ o jedinstvenom evropskom tržištu.
“Već sam imao priliku da doživim na slovenačko-austrijskoj granici kako austrijski policajci rutinski provjeravaju automobile, i to na mjestu gdje ste ranije prolazili, a da niste ni primijetili da ste prešli iz jedne u drugu evropsku državu. Za ljude iz BiH uvođenje još jedne kontrole na granici sa Slovenijom nas na neki način vraća u period prije ulaska Hrvatske u Šengen, pa će vas na slovenačkoj granici dočekati kontrola”, rekao je Šajinović.
Slovenački bezbjednosni stručnjak Boštjan Perne kazao je za tamošnje medije da je Šengen propao kao ideja.
“Šengenski prostor bio je jedna od glavnih ideja evropskog jedinstva i uspostavljen je kako bismo mogli slobodno prelaziti granice, a da ne znamo da prelazimo iz jedne zemlje u drugu. Da imamo osjećaj da smo jedno. Ali toga više nema. Šengen je propao kao ideja. Možda neke granične prelaze nećemo osjetiti kao nekada, ali ovo više nije slobodan prelazak granica. Ovoga više nema”, rekao je Perne.
Prethodno je ministar unutrašnjih poslova Slovenije Boštjan Poklukar u srijedu poslijepodne potvrdio da će Slovenija uvesti granične kontrole prema Hrvatskoj i Mađarskoj nakon što je njegov italijanski kolega Mateo Pjantedozi najavio istu mjeru prema Sloveniji.
Dvojica ministara su se složila da zapadnobalkanska ruta, koju pomno prate i slovenačke i italijanske bezbjednosne službe, može biti atraktivan koridor za potencijalnu radikalizaciju, te su uveli ovu mjeru zbog prevencije terorizma i organizovanog kriminala.
S druge strane, ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović kazao je na sastanku s kolegama u Luksemburgu da te kontrole neće biti istovjetne onima koje su se sprovodile prije Šengena.
Hrvatski premijer Andrej Plenković naveo je da je privremeno uvođenje graničnih kontrola moguće na osnovu Zakonika o šengenskim granicama i to ako se pojavi ozbiljna prijetnja nacionalnoj bezbjednosti i javnom poretku.
“U slučaju neposredne opasnosti, država članica granične kontrole može uvesti jednostrano”, naveo je Plenković.
Društvo
BOLNICA NIKAD DALJA! Stanovnici Vojkovića bez osnovne zdravstvene zaštite

Stanovnici Vojkovića u opštini Istočna Ilidža ostali su bez ljekara porodične medicine u lokalnoj ambulanti, kojom upravlja Dom zdravlja Istočno Sarajevo mada je ova ambulanta svojevremeno radila u dvije smjene i pružala primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 4.000 stanovnika.
Mada je odavno izgrađena i ambulanta na Mladicama u Istočnoj Ilidži i ova ambulanta nema ljekara pa su i stanovnici ovog dijela opštine prinuđeni da idu po zdravstvene usluge u centralni Dom zdravlja. Praktično Istočna Ilidža ima zdravstvene objekte ali ne rade.
Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović rekao je „Glasu Srpske“ da se problem intenzivno pojavljuje u zadnjih nekoliko godina.
– Razlog za takav problem je odlazak ljekara u ustanove koje se nalaze na nekim drugim mjestima gdje su im mnogo veće plate, pa i duplo – konstatovao je Božović.
U Vojkovićima je ambulanta zatvorena, a nekada su u njoj radila dva tima porodične medicine i laboratorija.
Razlog za to je, kako tvrdi rukovodstvo Doma zdravlja Istočno Sarajevo u čijoj je nadležnosti ova ambulanta, to što nema ljekara koji bi opsluživali ovu ambulantu zbog čega su stanovnici ogorčeni i traže rješenje od nadležnih i ne isključuju mogućnost blokada.
Upućeniji u situaciju konstatuju da je to neshvatljivo i da je neophodno angažovanje ljekara jer na ovom području živi preko hiljadu penzionera kojima je neophodna medicinska zaštita, a tome treba da se doda i činjenica da gradskog saobraćaja gotovo da i nema pa su prinuđeni da plaćaju taksi usluge da bi došli do Doma zdravlja.
Božović podsjeća da su osnivači Doma zdravlja „Istočno Sarajevo“ opštine Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, te dodaje da je ovakvo ponašanje prema stanovnicima njegove opštine nedopustivo, jer prema podacima Poreske uprave Republike Srpske stanovnici Istočne Ilidže u Fond zdravstvenog osiguranja Srpske, uplate preko 13 miliona maraka doprinosa po ovom osnovu.
– Opština Istočna Ilidža je obezbijedila u prethodnom periodu objekte za porodične ambulante porodične medicine ali zbog stalnog odlaska ljekara iz zdravstvenih ustanova u Istočnom Sarajevu u ovom momentu Domu zdravlja u sistemu porodične medicine nedostaje šest ljekara.To praktično znači da nijedna od ambulanti porodične medicine koje se nalaze u Istočnoj Ilidži s obzirom da je centralni objekat načeg zajedničkog doma zdravlja smješten u Istočnom Novom Sarajevu nema dostupnu zdravstvenu njegu koja se pruža u ambulantama porodične medicine, već naši zdravstveni osiguranici moraju ići u centralni objekat – konstatovao je Božović.
On je dodao da je s astanak sa opštinom Istočno Novo Sarajevo u prethodnom periodu održan nekoliko puta i da još nije našeno rješenje.
– Očekujemo da u narednih sedam dana imamo još jedan sastanak na kom ćemo odrediti koja će biti sudbina naše javne zdravstvene ustanove jer u ovakvom sistemu organizacije stranovnici Istočne Ilidže trpe i mi ćemo se boriti da obezbijedimo da u svim ambulantama porodične medicine ima dovoljan broj ljekara koji će raditi u sistemu porodične medicine. Činjenica je da je rukovodstvo Doma zdravlja pokušavalo da obezbijedi neke od ljekara, ali oni se jako kratko zadržavaju, te ćemo mi morati naći način kako ćemo u sistemu ukoliko dođe do odvajanja doma zdravlja obezbijediti dovoljan broj ljekara – poručio je Božović.
Društvo
ŽIVOTARENJE NA KREDIT: Penzioneri Srpske “na rate” daju 60 miliona KM godišnje

Fond PIO Republike Srpske u ovom trentuku ima potpisane ugovore o vršenju obustava sa više od 300 privrednih subjekata kojima se isplati oko 60 miliona KM godišnje.
Svi ugovori sa pravnim licima potpisani su uz saglasnost Udruženja penzionera Republike Srpske.
Najzastupljenije obustave su po osnovu nabavke ogreva, korištenje usluga u zdravstveno turističkim ustanovama, banjama, nabavka tehničkih roba kao i korištenje finansijskih usluga kredita ili pozajmica od finansijskih institucija.
– Na godišnjem nivou iznos obustavljenih sredstava trenutno se kreće oko 60 miliona KM – rekli su u Fondu PIO Republike Srpske, a prenosi Penzionerski centar.
Društvo
ŠTETNOST RUDNIKA PO ŽIVOTNU SREDINU I STANOVNIŠTVO: Usvojena odluka o sprječavanju otvaranja rudnika litijuma na Majevici

Skupština opštine Lopare usvojila je u petak rezoluciju o sprječavanju otvaranja rudnika litijuma na Majevici.
Načelnik opštine Rado Savić je saopštio ovu vijest na početku poslovnog foruma koji se u petak održao u Loparama u okviru “Dana dijaspore”, a na kojem je jedna od tema upravo i rudnik litijuma na Majevici.
Na forumu prisustvuju i predstavnici građanske inicijative koji se bore protiv ovog projekta, kao i drugi ekološki aktivisti, te predstavnici Centra za životnu sredinu.
“Lokalna zajednica je ovom rezolucijom još jednom potvrdila opredijeljenost i jedinstvo naroda ovog kraja u borbi protiv otvaranja rudnika litijuma”, istakli su iz Centra za životnu sredinu.
Ovom rezolucijom se, ističu, najoštrije osuđuje svaka aktivnost koja se odnosi na otvarenje rudnika litijuma na Majevici, te bilo kakav dogovor sa domaćim ili stranim investitorima.
“U njoj se govori o štetnosti rudnika po životnu sredinu i stanovništvo koje živi u naseljima u blizini lokaliteta i na širem prostoru na kome bi rudnik trebao biti otvoren”, dodaju.
Takođe, u petak u 18 časova je planirano da se u Loparama održi i protest protiv rudnika litijuma.
-
Region2 dana ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka2 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Politika1 dan ago
KO KOČI SKUPŠTINU SDS? Stranka bez rukovodstva, članstvo u neizvjesnosti
-
Politika3 dana ago
Šmit “Novac za “Viadukt” se mora isplatiti, a AKO NEŠTO SMRDI IDITE TUŽIOCU”
-
Banjaluka1 dan ago
STANIVUKOVIĆ “Čuli Ljubo i Đajić da smo dobili dozvolu za vodovodni sistem, PA BJEŽE OD SJEDNICE”
-
Politika1 dan ago
NOVI SKANDAL U IRB-u! Direktor dobio prijetnje smrću, pa SVE PRIJAVIO POLICIJI!
-
Politika1 dan ago
OD KUMA ZA KUMA! UIO BiH kupuje Radišićevu zgradu za 100 miliona KM
-
Sport2 dana ago
ZATVOREN DIO STADIONA I KAZNA 173.000 EVRA! FIFA kaznila Albaniju zbog ponašanja navijača prema Srbima!