Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ O SKUPŠTINSKOJ VEĆINI “Već dugo ne vodim borbu sa njima, nego BORBU ZA BANJALUKU” (VIDEO)

Gostujući u jutarnjem programu RTRS-a gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković naglasio je da on ne vodi nikakvu borbu sa Ljubom Ninkovićem i skupštinskom većinom, nego da se jednostavno bori za grad.

Govoreći o rebalnasu budžeta koji je banjalučki SNSD na čelu sa Ninkovićem pokušao da predstavi kao sredstvo za “peglanje nepravilnosti” i pokrivanje “kriminalnih radnji” Stanivuković je otvoreno rekao da se u budžetu nalaze redovne stavke, ali da je ove godine došlo do poskupljenja svega, počevši od električne energije pa na dalje.

-Nama se desio život ali desilo se i poskupljenje poslije korone koje nas je sve jednako pogodilo. Ovdje se možemo osvrnuti i na Dom zdravlja Banjaluka čija je direktorica kadar SNSD, ali ja ne mogu da zamjerom tim ljudima koji su medicinski radnici i odlično rade svoj posao. Ipak njihov budžet za ovu godinu je probijen za milion i sedamsto hiljada KM. I ja sad mogu da pitam direktoricu gdje je taj novac, ali sam svjestan da je skuplja struje, skuplje gorivo da postoji pokrivanje dodatnih usluga ambulante  i to je sve normalno jer je cjelokupna situacija takva i to smo naravno stavili u rebalnas, rekao je Stanivuković.

Slična stvar je i sa Centrom za predškolsko vaspitanje gdje je probijen budžet za bolovanje.

-Kako da to ne stavimo u rebalans? U Centru za socijalni rad su sve veće potrebe za tuđu njegu i pomoć, nažalost, ali to je istina. Onoliko koliko smo predvidjeli budžetom, još gotovo toliko je potrebno da se pokriju njihovi troškovi, naglasio je Stanivuković.

Gradonačelnik je dodao da je on bez obzira na poskupljenja srećan zbog većeg broja višečlanih porodica i penzionera koji sada mogu da koriste javni prevoz.

Osvrnuo se Stanivuković i na subvencije za privatne vrtiće jer je kaže svjestan da postoji veliki broj roditelja koji ne svojim krivicom ne mogu da upišu dijete u državni vrtić jer mjesta jednostavno nema te je naglasio da je njegova administracija prva koja je omogućila subvencije za privatne vrtiće te na taj način olašala roditeljima bar dio troškova.

-Ninković ide u banalizaciju kada govori o izgradnji kružnog toka i saobraćajnica jer se oni rade iz kreditnih sredstava, donacijama Vlade Republike Srpske i Srbije, a ne iz budžeta kako on tvrdi. Svi prethodni gradonačelnici su dizali i dugoročne i kratkoročne kredite, ali ovdje nisam u pitanju ja, to su redovne aktivnosti kako bi se grad držao u balansu. Jedna je stvar kada ste opozicija pa nešto kritikujete, a potpuno druga kada je ovolika odgovornost na vama kao što je sada na skupštinskoj većini, a oni rade to što rade, kazao je Stanivuković.

-Sve pohvale upućujem za ideju da se Centralna proslava realizuje predveče i siguran sam da će to izgledati mnogo grandioznije. A, takođe mi je posebno drago što je glavna saobraćajnica u potpuno novom ruhu što će, takođe, da doprinese cjelokupnom izgledu i ljepoti proslave, rekao je Stanivuković u Jutarnjem programu RTRS.

Takođe je istakao da se raduje što je Organizacioni odbor prepoznao važnost “Hoda časti” sa kojim je Banjaluka prva započela.

-Porodice poginulih boraca sa fotografijama svojih najmilijih će biti u prvom ešalonu, jer nositi fotografije onih koji su život dali za Republiku Srpsku govori zapravo zašto je to naš dan i koja je žrva bila potrebna. Siguran sam da će ovogodišnja proslava i manifestacija biti najgrandioznija do sada i to u pravom smislu te riječi, istakao je gradonačelnik Banjaluke.

Grad Banjaluka je dio Organizacionog odbora, rekao je Stanivuković i dodao da pripreme teku zadovoljavajućim tokom.

-Budžetska sredstva su planirana od strane Grada, posebno kićenje ulica i postavljanje zastava. Smatram da u svemu ovome trebalo bi da budemo složni, svi kao jedno. Nisam pristalica da se povodom ovog događaja dijelimo i siguran sam nam je potrebno nacionalno okupljanje, istakao je gadonačelnik Banjaluke naglasivši da nastoji razlikovati politiku od nacionalnih interesa, bez obzira na svoje godine.

Budući da je Republika Srpska izložena pritiscima u vezi sa proslavom 9. januara, Stanivuković smatra da nije dobro da teme poput budžeta i slično zasjeni važnost grandioznog događaja za koji se Grad priprema, a kojem se svake godine iznova raduje.

 

 

Banjaluka

TANJA PALAČKOVIĆ PROSLAVILA NIKOLJDAN! “Sveti Nikola nas uči da darujemo druge”

Danas, 19. decembra, Srpska pravoslavna crkva slavi Svetog Nikolu Čudotvorca, jednog od najpoštovanijih svetitelja među pravoslavnim vernicima. Ovaj dan je posebno značajan za mnoge porodice koje ga slave kao svoju krsnu slavu, među kojima je i odbornica PDP-a u Skupštini Grada Banja Luka, Tanja Palačković.

Palačkovićeva je u svom domu okupila porodicu, prijatelje i goste kako bi zajednički obeležili ovaj važan praznik. Tom prilikom istakla je značaj porodičnog okupljanja i tradicije koju Sveti Nikola simbolizuje.

– “Ovo je krsna slava moje porodice i blagoslovljeni smo da se okupljamo svake godine i da nas svake godine ima sve više. Sveti Nikola nam je ostavio u amanet da danas darujemo druge, pa je ovo poseban dan i za sve najmlađe. Braćo, neka nam je srećna krsna slava!” – poručila je Palačkovićeva uz simbolično posluženje gostiju i poklone za najmlađe.

Ovaj dan, osim porodičnog slavlja, podseća na humanost i nesebično deljenje, što je u duhu Svetog Nikole. Mnogi vernici na ovaj praznik nastoje da pomognu onima kojima je pomoć potrebna, što je tradicija koju je i Tanja Palačković posebno naglasila.

Sveti Nikola Čudotvorac, poznat kao zaštitnik dece, moreplovaca i putnika, svojim primerom pokazuje put milosrđa, pa je Nikoljdan postao simbol radosti i solidarnosti među pravoslavnim vernicima.

Nastavi čitati

Banjaluka

NEBOJŠA DRINIĆ “Praznično jutro i Nikoljdan – krsna slava moje porodice”

Odbornik PDP-a Nebojša Drinić uputio je čestitke svim vjernicima koji danas slave Svetog Nikolu, prisjećajući se porodične tradicije i duhovnog nasljeđa svog kraja.

„Praznično jutro i Nikoljdan – krsna slava moje porodice – uvijek dočekujemo s radošću i ponosom. Brat i ja zajedno smo bili u crkvi u Razboju, gdje smo kao djeca prvi put molili Boga i duhovno sazrijevali. Danas radost dijelimo s našim bratancem Markom, podsjećajući ga na naše korijene.

S posebnim ponosom pričamo o našem pretku, Đurađu Driniću, prvom svešteniku i neimaru crkve u našem selu. On je ostavio neizbrisiv trag, a duh Svetog Nikole, koji simbolizuje dobrotu, skromnost i milosrđe, vodi nas kroz život.

Srećna i od Boga blagoslovena slava svim poštovanim domaćinima i dragim ljudima!“ – poručio je Drinić.
Banjaluka24

Nastavi čitati

Banjaluka

VESELIN MIŠINIĆ KNJIŽEVNIK “Banjaluka je NAJSRPSKIJI grad na Balkanu”

Književnik Veselin Mišnić i njegov roman “Drugom stranom tišine” ovogodišnji je dobitnik nagrade “Đuro Damjanović”, Udruženja književnika Republike Srpske – Podružnica Banjaluka.

Priznanje mu je uručeno u Kući Milanovića. Bio je to povod  da sa ovim književnikom zavidne bibliografije razgovara i ekipa portala Banjaluka.net.

Kolašinac po rođenju, sa beogradskom adresom, iskazuje to i u svom govoru odnosno pisanju, ekavica ili ijekavica, za njega nije bitan izgovor srpskog jezika, bitno je da razgovaramo. Do sada je objavio 50 knjiga (romana, zbirki pripovijedaka, poezije, satire, kritika i eseja).

Prevođen je na dvadeset stranih jezika i zastupljen u svim značajnijim književnim antologijama, zbornicima i almanasima. Višestruko je nagrađivan za svoje književno djelo, član je Udruženja književnika Srbije i ima status istaknutog umjetnika.

Koliko Vam znači nagrada koju dodjeljuje Udruženje književnika Republike Srpske, Podružnica Banjaluka? Povezuje li Vas još nešto, osim dobijenog priznanja, sa ovim krajevima ?

Mišnić: …Činjenica je da je ovo moja prva književna nagrada koju sam dobio u Republici Srpskoj i koja nosi ime istaknutog književnika iz Banja Luke Đura Damjanovića. Činjenica je takođe da sam dobio niz značajnih književnih nagrada poput nagrade Milan Rakić, Simo Matavulj, Radoje Domanović, Srboljub Mitić i još mnogo drugih, što u Srbiji, što u Crnoj Gori, ali kažem meni je ova nagrada posebno draga jer sam je dobio u najsrpskijem gradu na Balkanu, dakle u Banja Luci. Draga mi je što sam kao mlad pisac poznavao Đuru dok je boravio u Beogradu. Kasnije kada se vratio da živi u rodnoj Banjaoj Luci, nisam ga više sretao. Đuro je umro prije 15 godina, a Udruženje Književnika Srpske, Podružnica Banja Luka je ustanovilo ovu nagradu u znak sjećanja na velikog boema i nesvakidašnjeg čovjeka i književnika Đuru Damjanovića. Đura je bio i ostao značajno ime u okvirima sveukupne srpske književnosti i jako je dobro da je Banja Luka kao njegov zavičajni grad, prepoznala značaj ovog pisca, kao pravog naslednika Kočića i Ćopića. Sa ovim krajevima me povezuje mnogo toga, prije svega jezik naroda, koji se ne razlikuje od onog iz mojeg zavičaja (Mojkovac- Crna Gora), povezuje me kultura govora, nasleđe i vjera pravoslavna, i nekolicina pisaca i prijatelja koji žive u Banja Luci.

Pomenuću neke: Zoran Kostić, Miladin Berić, Živko Vujić, dr. prof. Duško Pevulj, dr. prof . Đorđe Vuković, pjesnikinja Neda Gavrić…

Nagradu ste dobili za knjigu proze „Drugom stranom tišine“ , to je Vaša 50. knjiga po redu, koja obuhvata pet decenija pisanja. Unutar korica je 120 tema i nevjerovatnih 4200 sentenci, i mudrih misli. Šta Vas inspiriše na toliko količinu zapisa?

Mišnić: Ovo je jedna od onih rijetkih knjiga koje se napišu jednom ili nikad. Ja sam ovu knjigu od 550 strana, u fragmentima sklapao preko 40 godina a intezivno sam na tekstu u njoj radio poslednjih pet godina. Znate, knjige umiru kao i ljudi, neke mnogo prije od njihovih autora, neke se otrgnu od života stvaraoca i krenu nekim svojim putem, ne mareći za protok vremena. Vjerujem da je ovo jedna od takvih knjiga. Ovakve knjige su dokaz da pisci mislioci nijesu protjerani iz književnosti, da ih još ima, mada rijetko. Današnja književnost je nažalost prepuna trivijalija, svakojakog mešeteranja, ispraznosti, lišena je ljepote jezika i ljepote pisanja, forma i sadržinska struktura su krajnje pojednostavljeni i ogoljeni. Knjige vizuelno izgledaju kao bombonjere, mada u bombonjerama ima kakav –takav sadržaj a ove knjige koja se prodaju u konditoraju, po samoposlugama, trafikama, sem celofana u koji su upakovane, nemaju ni jedan sadržaj vredan pomena, naravno mislim u književnom smislu. Prava književnost je nešto drugo, i nešto više. Umjetnost prije svega.

U obrazloženju stručnog žirija za nagradu “Đuro Damjanović” stoji: “U žanrovskom smislu ova zbirka misli i fragmenata najbliža je “Znakovima pored puta “Ive Andrića i predstavlja štivo koje će mnogi držati uz uzglavlje,…”. Koliko godi poređenje sa Nobelovcem?

Mišnić: Svako poređenje sa velikim piscima prija. Neke moje ranije knjige su poređivane, recimo sa Ernestom Sabatom, Emilom Sioranom, Danilom Kišom, Mešom Selimovićem, a evo ova i Andrićevim “Znakovima”. Smatram da svaki pisac, ali i svaki čovjek ima neke svoje “Znakove pored puta”. Vidljive ili nevidljive. Makar i djelovalo sve asocijativno sličnost možda postoji samo u domenu promišljanja. Sve drugo nema sličnosti, ali kako god bilo, priznajem: ovo su moji “znakovi”.

Slobodan ste umjetnik. Isključivo se bavite književnim radom. Koliko je važno umjetniku da bude slobodan u svakom smislu, za njegov kraetivan rad i kako ste se Vi izborili za takav status i mogućnost da se bavite isključivo književnim radom?

Mišnić: Rano sam prestao da se bavim pedagoškim radom i profesurom. Opredelio sam se za književnost i tim putem, kakav god on bio, idem poslednjih 50 godina. Sloboda je nužno relativan pojam. Ako pisac dosegne prag samosvojnosti, to je za njega sloboda. Izbori nas nekada vode i na pogrešnu stranu. Vreme na kraju presudi, jesmo li ili nijesmo izabrali pravi put. Pedeset mojih knjiga u raznim žanrovima daju odgovor na ovo pomalo hipotetičko pitanje.

“Ubi me prejaka reč”, zapisa čuveni Branko Miljković. S obzirom da pišete aforizme i kroz jedno kritičko oko posmatrate svijet oko sebe, koliko danas vodimo računa šta ćemo reći ili zapisati? Danas, kada svako ima priliku da iznese mišljenje. Da li je riječ umjetnika u tom smislu obezvrijeđena?

Mišnić: Miljlković je takođe napisao: Putuj, pevaj, prkosi/ Samo te pesma hoće/ Ali dok pevaš ko će/ Tvoje breme da nosi./ Javna riječ, ona zapisana je obavezujuća, to je piščeva testamentarna oporuka. Satira je samo jedan od književnih žanrova gdje sam se ja u jednom periodu stvaralaštva iskazivao. Jer, kako neko reče: kratka riječ dugim mislima daje povoda. A aforizam kao najkraća književna forma ima više uloga i više značenja. To je bila i moja šansa da budem oštar kada je trebalo i gdje je trebalo. Osjećao sam se ugodnije u svojoj koži. Ova ekspanzija društvenih mreža je obezvrijedila svako kritičko mišljenje. Riječi su potrošna roba i svako se oseća prozvanim i pozvanim da daje neki svoj sud, bilo da je reč o društvenim ili kolokvijanim pitanjima svakodnevice. Tu je prvo stradao jezik. Potom pismenost i onda ne sledi ništa drugo do sunovrat istinske kreativnosti. Da li je neko pisac ako piše jelovnike?

Piše: Marina Majkić Miletić

Banjaluka.net

Nastavi čitati

Aktuelno