Connect with us

Društvo

Stanivuković: Spremamo se za najgoru situaciju

Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković izjavio je danas kako se grad sprema za “najgore” kada je u pitanju spor između “DEPOT-a” i “Čistoće”, a to je da se prestane sa odlaganjem smeća na regionalnoj deponiji u Ramićima.

– Treba zadržati hladnu glavu i ne obustavljati mogućnost da “Čistoća” odlaže otpad na deponiju, jer to ne pravi problem “Čistoći”, već Banjoj Luci i njenim građanima. Smatram da dok traju pravne borbe “DEPOT” mora nesmetano da radi i da “Čistoća” odvozi smeće, bez obzira da li se radi o sudskim sporovima ili dugovima, koje neko prema onom drugom ima – kazao je Stanivuković koji je prvi put nakon mjesec dana odlučio da progovori o ovom problemu.

Naglasio je da bilo koji drugi postupak dovodi Banju Luku do ekološke katastrofe, jer kako je naglasio, Banja Luka samo tu može da odvozi smeće.

Rekao je da će se Grad Banja Luka pripremati i za najgoru situaciju, a to je da “Čistoća” od 15. septembra neće biti u mogućnosti da odlaže otpad u Ramićima. Nije rekao na koji način će Grad to uraditi.

Smatra da se iza cijele situaciji krije politička pozadina, te da je u igri kapital.

– Prvo ide kapital, a iza kapitala su uvijek politički interesi, a najveća smetnja tim interesima je nova gradska administracija u Banjoj Luci – naveo je on.

Naime, kako je CAPITAL ranije pisao “Čistoća” je nedavno pozvala upravu “DEPOT-a” da ih bez odlaganja uvede u posjed nekretnina, koje prema dosadašnjim sudskim presudama pripadaju njima.

Ubrzo nakon toga uprava “DEPOT-a” je ovom preduzeću poslala obavijest o otkazu ugovora o odlaganju otpada koje “Čistoća” prikuplja u Banjoj Luci. Ukoliko se otkazivanje ugovora sprovede u djelo “Čistoća” od 15. septembra neće moći u Ramićima odlagati otpad.

Društvo

SKORO SVI IMAMO U HODNIKU, a ne znamo da privlači nesreću i bijedu

Feng šui je drevna kineska filozofija koja proučava uticaj okruženja na ljudski život.

Mnogi ne znaju da feng šui doslovno znači “vjetar i voda” što simbolizuje sklad i ravnotežu između prirodnih elemenata i njegov osnovni cilj je da stvori harmoničan prostor koji promoviše blagostanje, zdravlje i sreću.

Tako postoje savjeti kako je najbolje da spavate da biste se propisno odmorili, koje biljke da držite u kući da privučete blagostanje, kako da slažete novac u novčaniku kako biste podstakli priliv para i slično…

Kad smo kod prostora, sigurno ste svjesni da način na koji uređujete i brinete o kući dosta govori o vama.

Međutim, po feng šuiju postoje određeni detalji u domu koji mogu da naprave razliku upravo po pitanju vaše sreće, priliva novca, uopšteno blagostanja.

Prema tom vjerovanju, postoje neke stvari koje nikako ne bi trebalo da držite na ulasku u dom jer donose “lošu sreću”…

Skoro u svakom domu cipele stoje poređane u predsoblju ili hodniku, ali prema feng šui stručnjacima to je velika greška.

Ako je prvo šta ugledate kada uđete nečiju kuću gomila obuće na podu i predsoblje puna jakni, prema feng šuiju u svoj dom privlačite bolest, loše odnose i otežano ostvarenje ciljeva.

U feng shui tradiciji se vjeruje da ako ostavite cipele na otvorenom u hodniku, u svoj dom unosite spoljnu energiju ulice koja loše utiče na vas. Zato je najbolje da obuću držite van kuće (stana) ili skrivenu i uredno odloženu u ormaru za cipele.

Isto tako, vjeruje se da cipele treba prvo očistiti čim uđete u kuću, a zatim ih odložiti u ormar za cipele koji treba stoji ispred kuće ili u skrivenom kutku predsoblja.

Svaki nered u feng shuiju predstavlja energetsku blokadu i magnet za lošu energiju.

Zato se preporučuje da cipele i jakne sklonite u ormare i tako napravite slobodan protok energije kroz svoj dom, prenosi Krstarica.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Kišovito sa grmljavinom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje kiša i pljuskovi praćeni grmljavinom, kao i pojava grada uz osjetan pad temperature vazduha.

U jutarnjim časovima u većini predjela preovladavaće sunčano vrijeme sa prolaznom oblačnošću, posebno u Krajini, dok se tokom poslijepodnevnih časova očekuje umjeren razvoj oblačnosti, koji će ponegdje, naročito na sjeveru i u Krajini, usloviti kišu ili pljusak.

U večernjim časovima doći će do jačeg naoblačenja, prije svega u Krajini, gdje će biti kiše i pljuskova sa grmljavinom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 14 do 18, u višim predjelima 10, a najviša dnevna od 28 do 31 stepen Celzijusov.

Duvaće slab vjetar sjevernog smjera, dok se u Hercegovim očekuje slab do umjeren južni i jugozapadni vjetar, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

PREVOZNICI ODLUČILI: Protest 1. septembra i obustava saobraćaja u cijeloj BiH (VIDEO)

Prevoznici iz BiH organizovaće proteste 1. septembra i obustaviti saobraćaj na cijeloj teritoriji BiH, najavio je predsjednik Konzorcijuma “Logistika BiH”, Velibor Peulić.

Peulić je za RTRS naglasio da im ni Unija ni nadležne institucije u BiH nisu obezbijedile primjenu Evropskog sporazuma o radu posade na vozilima, koja obavljaju međunarodni drumski prevoz, te je zbog toga osam vozača bilo uhapšeno na teritoriji Evropske unije.

– Prevoznici traže povrat 50 odsto trošarina na gorivo, popust na putarine, ukidanje diskriminacije u Evropskoj uniji, digitalizaciju, te smanjenje vremena zadržavanja na granicama – rekao je Paulić.

Nastavi čitati

Aktuelno