Connect with us

Društvo

STANOGRADNJA NE STAGNIRA Stanovi poskupili, gradi se sve više

Prošle godine je izgrađeno 2.889 novih stanova, što je za 9,9 odsto više u odnosu na godinu prije.

Iako je tokom prošle godine došlo do drastičnog poskupljenja skoro svih proizvoda i do inflacije, broj izgrađenih stanova u Bosni i Hercegovini se ne smanjuje, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.

Kako se vidi u ovim podacima, tokom prošle godine je izgrađeno 2.889 novih stanova, što je za 9,9 odsto više u odnosu na godinu prije.

Broj završenih stanova je sličan broju kao prije pandemije virusa korona, odnosno 2019. godine, kada je izgrađeno 2.908 stanova.

Takođe, broj nezavršenih stanova je najveći u posljednjih pet godina.

Krajem 2022. godine, prema ovim podacima, bila su 4.723 nezavršena stana, što predstavlja rast za 10,4% u odnosu na 2021. godinu.

– Prosječna cijena prodatih novih stanova u BiH u četvrtom kvartalu prošle godine iznosila je 2.419 KM po metru kvadratnom. To je u poređenju sa prosječnom cijenom prodatih novih stanova u 2021. godini više za 32,3 odsto, a u odnosu na četvrti kvartal 2021. godine više za 27 odsto – piše u podacima Agencije za statistiku BiH.

Dragan Milanović, direktor Agencije za nekretnine “Remax” iz Banjaluke, rekao je za “Nezavisne” da je došlo do smanjenja potražnje novih stanova, ali da investitori nastavljaju sa građenjem.

– Šta je efekat toga da bude smanjena potražnja? Taj da će se sporije prodavati novi stanovi, ali neće stati investicioni ciklus. Da li će biti smanjenja investicionog ciklusa zavisi od tržišta. Što se tiče Banjaluke, cijene nisu padale. Cijena građevinskog materijala varira, ali nije na onom nivou kao što je bio početkom prošle godine. Ipak, ima drugih inputa koji utiču na cijene stanova kao što je cijena rada, koja je povećana – naglasio je Milanović.

On kaže da je ipak osnovni generator ponuda i potražnja.

– Ciklus gradnje se ne zaustavlja i ne bi bilo dobro da se zaustavi jer je građevinarstvo grana koja najviše puni budžete i puno je ljudi angažovano na tom poslu, ali su tu uključene i druge grane kao što su drvna industrija, industrija namještaja i druge – istakao je Milanović.

Ekonomista Saša Stevanović smatra da stanogradnja u BiH nije usporila i jedan od osnovnih uzroka je inflacija i strah za depozite prouzrokovane finansijskim problemima grupacije Sber banke.

– To je povećalo tražnju za očuvanjem realne vrijednosti novca i sigurnost koju investicija u nekretninu sa sobom nosi. Kada u ekonomskom sistemu imate tražnju za stanovima, investicije u stanogradnju se povećavaju ili održavaju. Možemo očekivati finansijske rezultate privrednih društava koja se bave stanogradnjom, ali se može očekivati viši nivo profita. Viši profiti usmjeravaju kapital u sektore koji su profitabilniji. Može se očekivati da će u narednom periodu od 24 do 36 mjeseci doći do korekcije na tržištu nekretnina. Visina korekcije zavisi od mnogo faktora i nezahvalno je kvantifikovati, ali slučaj sa razvijenih tržišta je i do jedne trećine. Već sada jasan je trend u kojem vidimo korekcije tržišta nekretnina u SAD za 13%, a slično se već dešava i u Evropi – pojasnio je Stevanović.

Dodao je da će najavljeni rast kamatnih stopa, prije svega referentnih, i scenario u kojem se do kraja godine očekuje referentna kamatna stopa oko 6% u SAD, te sličan scenario kod Evropske centralne banke, povećati trošak zaduživanja.

– Ne treba isključiti rast šestomjesečnog euribora za dodatnih dva procenta, sa sadašnjih 3,2% do kraja godine. U takvim okolnostima nije moguć dalji rast cijena nekretnina, a može se očekivati smanjenje tražnje i ponavljanje scenarija nakon 2007/2008. godine, kada je došlo do korekcije i cijena nekretnina i broja završenih stanova – zaključio je Stevanović.

Nezavisne

Društvo

STALNA OPASNOST: Preko 800 kvadratnih kilometara u BiH nije očišćeno od mina

Zaostala neeksplodirana ubojita sredstva iz proteklog rata još uvijek su opasnost u BiH.

Demineri, nizom akcija i projekata rade na njihovom uklanjanju. Međutim, puno je je još posla pred njima. Šta je do sada urađeno, predstavile su Oružane snage BiH u sklopu godišnjeg izvještaja deminerskih akcija.

Skoro 1.000 mina i ubojitih sredstava pronađeno je i uništeno prošle godine. Posao je to koji su obavile Oružane snage BiH, što je 80 odsto od planiranog.

– U 2024. godini mi isto tako planiramo uz ovu podršku doniranih sredstava EU i ostalih nevladinih organizacija da pokušamo da riješimo, odnosno ispunimo naš plan. Mi trenutno u BiH imamo preko 800 kvadratnih kilometara nedeminirane površine koju treba tretirati u narednom periodu – izjavio je pukovnik komandir deminerskog bataljona, Sulejman Kišija, prenosi N1.

Fokus će biti na 18 opština. Najviše zaostalih minskih sredstava nalazi se, uglavnom, na entitetskim linijama ali i šumovitom području, kojem je teško pristupiti.

– Ima brojnih opština. I Tuzlanski kanton, područje Broda i tako dalje i neke druge opštine su prilično ugrožene sa tog aspekta, 22 opštine su bile aktuelne u protekloj godini po pitanju uklanjanja mina – naglasio je Gojko Knežević, načelnik Oružanih snaga BiH.

Jedan od problema sa kojim se suočavaju, između ostalog je i nedostatak deminerskog kadra, a 50 pozicija je upražnjeno. Srećom, za vrijeme akcija, stradalih deminera nije bilo.Više od 30 godina nakon rata u BiH, minska eksplozivna sredstva još uvijek su opasnost za građane BiH. Za sve ovo vrijeme, više od 600 osoba izgubilo je život, a više od 1.700 je povrijeđeno.

Nastavi čitati

Društvo

UTICAJ POVEĆANOG MINIMALCA? Statistički veći promet u trgovinama u Srpskoj

Statistički je zabilježen povećan promet u trgovini na malo hranom, pićima, duvanom i gorivom u odnosu na prethodni period.

Ukupan promet u trgovini na malo u martu 2024. godine u Republici Srpskoj u odnosu na februar 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama veći je za 16,4 odsto, dok je u stalnim cijenama veći za 15,2 odsto.

Promet u trgovini na malo hranom, pićima i duvanom, posmatran u tekućim cijenama, veći je za 14,2 odsto, dok je promet u trgovini gorivima i mazivima veći za 15,1 odsto, objavio je Zavod za statistiku.

“Indeks prometa trgovine na malo u periodu januar-mart 2024. godine u odnosu na isti period 2023. godine nominalno je veći 11,4%, dok je realno veći za 10,4%. Ukupan desezonirani promet u trgovini na malo u martu 2024. godine, u odnosu na februar 2024. godine, posmatran u tekućim cijenama manji je za 1,8%, u stalnim cijenama manji je za 2,1%”, navodi se u objavi.

Ekonomisti su predvidjeli da će povećanje minimalca u Republici Srpskoj dovesti do povećane prosječne plate, potrošnje u maloprodaji, a samim tim i povećanih poreskih prihoda.

Poreska uprava Republike Srpske prikupila je u prvom kvartalu ove godine na račun javnih prihoda Srpske 1,048 milijardi KM, što je za 123,6 miliona KM ili 13 odsto više u odnosu na prva tri mjeseca lani.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Umjereno do pretežno oblačno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti umjereno do pretežno oblačno sa kišom i lokalnim pljuskovima, sa temperaturom vazduha do 18 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne biće pretežno oblačno uz mjestimično slabu i povremenu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana biće promjenljivo uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, na jugu i zapadu povremena kiša, a u poslije podne slaba kiša ili kraći pljusak.

Jutarnja temperatura vazduha biće od dva do osam, na jugu do 10, a najviša dnevna od 10 do 16, na jugu do 18 stepeni Celzijusovihg.

Vjetar će biti slab do umjeren, na sjeveru istočni i sjeveroistočni, a u ostatku zemlje južni i jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časova: Bjelašnica minus tri, Kalinovik i Čemerno jedan, Livno četiri, Gacko pet, Sokolac, Han Pijesak, Kneževo i Mrkonjić Grad šest, Šipovo sedam, Ribnik, Bihać, Bugojno, Široki Brijeg i Tuzla osam, Srbac, Novi Grad i Sanski Most devet, Banjaluka, Doboj, Prijedor, Mostar i Zenica 10, Sarajevo 11, Zvornik, Foča, Bijeljina i Bileća 12, Srebrenica, Trebinje i Neum 13, Rudo 16, Višegrad 18 stepeni Celzijsuovih.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno