Banjaluka
STANOVI PRESKUPI, banjalučani se okrenuli KUPOVINI PLACEVA! Evo kako ćete proći u toj računici
Nezaustavljivi rast cijena stanova u Banjaluci, doveo je to doga da mnogi odustanu od takve vrste kupovine i preorjentišu se na izgradnju kuća. Tako se umjesto jagme za stanovima sad sve više mjerkaju placevi, ali je, zbog veće potražnje, i njihova cijena u porastu.
Konstantan rast cijene kvadratnog metra novogradnje u Banjaluci, direktno je doprinio povećanju potražnje za placevima, što je, kako kažu agenti za nekretnine, očekivani uzročno-posljedični niz.
„Pomjeranja u oblasti nekretnina uzrokovana su poskupljenjem stanova u novoj gradnji, a kada te cijene rastu, onda rastu i cijene drugih nekretnina“, kaže za BL portal Dragan Milanović, direktor banjalučke agencije za nekretnine “Remax”, koji potvrđuje da je potražnja za stanovima u gradu sve manja, jer malo ko može da zatvori tu finansijsku konstrukciju.
„Ko je mogao da kupi stan od 50, 60 kvadrata prošle godine, sada ne može da ga kupi. Zato je sve prisutniji trend u kojem se sve veći broj kupaca odlučuje na izgradnju kuća, odnosno kupovinu zemljišta i placeva. Kako je padala potražnja za novim stanovima, tako je rasla potražnja za gotovim kućama ili placevima”, objašnjava Milanović.
Po već ustaljenim zakonima tržišta, potražnja je uticala i na cijenu, pa su i placevi skuplji nego inače, ali te cijene još ne “divljaju”, kaže naš sagovornik. Razlog je što na vrijednost placeva utiče mnogo različitih faktora.
„Ako je došlo do rasta cijena u stanogradnji od otprilike 30 odsto, možda su cijene zemljišta i placeva rasle nekih 10 do 15 odsto u prosjeku. To bila neka okvirna računica u najširem mogućem smislu, jer opet sve zavisi od mnogo faktora“, kaže Milanović.
Tako se, primjera radi, u oglasima prodaje plac od 552 kvadratna metra u naselju Drakulić u Ulici Mire Alečković, udaljen oko sedam kilometara od centra grada, koji košta 35 hiljada maraka ili oko 62 marke po kvadratu. U istoj ulici na prodaju je i plac od 849 kvadratnih metara po cijeni od 32.500 maraka, što znači da se on može dobiti za 38 maraka po kvadratu. Sve to pokazuje da cijenu, pored lokacije, diktiraju i brojni drugi faktori.
Nešto dalje od centra grada, tačnije na oko 8,5 kilometara, u Novoj ulici na Šargovcu, plac od 459 kvadrata možete kupiti za 19.500 maraka, što je 42 marke po kvadratnom metru. Takođe, po cijeni od tačno 50 maraka po kvadratu, na Petrićevcu možete kupiti plac koji je od centra udaljen nešto više od četiri kilometra. Površina placa je 437 metara kvadratnih, a cijena mu je 21.850 maraka.
Nešto skuplji kvadratni metar je u Ulici Petra Velikog u naselju Česma. Tamo vlasnik za zemljište površine 619 kvadratnih metara traži 42 hiljade maraka, što je oko 67 maraka po metru kvadratnom.
S obzirom na ove cijene, čini se da je za Banjalučane koji se nalaze pred izborom – kuća ili stan, računica je jasna.
„Stan od 60 kvadrata, zbog poskupljenja, veliki broj ljudi ne može da priušti. Za onoliko para koliko je koštao prošle godine, sada možete kupiti svega 40 kvadrata, što je malo za porodice. Zbog ovoga se mnogi odlučuju za izgradnju kuće, pa u naselju na periferiji mogu dobiti 100 kvadrata za iste pare“, ističe Dragan Milanović.
Navodi primjer prigradskih naselja Šargovca, Drakulića, Motika i Debeljaka gdje se vrlo dobar plac, površine do 500 kvadrata, udaljen od centra grada nekih sedam, osam kilometara, može kupiti za 50 do 70 maraka po kvadratnom metru.
Ipak, treba obratiti pažnju da postoji velik broj primjera gdje dva placa, koja su smještena jedan do drugog, imaju potpuno različitu cijenu.
„Cijena zavisi od infrastrukture – da li plac ima pristupni put, priključenu vodu, struju, kanalizaciju, a i lokacija igra veliku ulogu. Isto tako, imate placeve koji su spremni za izgradnju odmah, dok imate neke koje treba pripremati, recimo, mogu da imaju depresiju, odnosno da su ispod nivoa vode, pa se mora nasuti zemlja. To u startu znači ulaganje kako bi se moglo početi sa radovima“, objašnjava Milanović.
Srđan Banović, BL portal
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ ČESTITAO SLAVU HILANDARU: “Neka ovaj sveti dan donese mir, snagu i blagoslov”
Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS-a i PDP-a, Draško Stanivuković uputio je čestitku povodom slave Svetе carske srpske lavre – manastira Hilandar, Vavedenja Presvete Bogorodice.
Stanivuković je poželio blagoslov i duhovnu snagu bratstvu Hilandara, uz poruku da ova svetinja ima neizmjerno mjesto u srcima vjernog naroda.
“Upućujem najiskrenije čestitke visokoprepodobnom arhimandritu Metodiju i cijelom bratstvu ove velike svetinje. Neka ovaj sveti dan donese mir, snagu i blagoslov svima koji Hilandar nose u srcu, a bratstvu ove carske lavre neka podari zdravlje i mudrost u službi koju obavljaju na dobrobit cijelog našeg naroda”, naveo je Stanivuković.
Данас, на славу Свете царске српске лавре манастира Хиландар, Ваведење Пресвете Богородице, упућујем најискреније честитке високопреподобном архимандриту Методију и цијелом братству ове велике светиње.
Нека овај свети дан донесе мир, снагу и благослов свима који Хиландар носе у… pic.twitter.com/lsDz59aMOU
— Драшко Станивуковић (@Stanivukovic_D) December 4, 2025
Čestitku je završio tradicionalnim riječima:
“Srećna slava i na mnogaја ljета!”
Banjaluka
KREATIVNI VIKEND U “ZIMZOBALU”: Radionice za najmlađe i muzički nastupi
Za najmlađe u subotu i nedjelju od 11 do 13 časova biće održane kreativne radionice, a u nedjelju 7. decembra od 14 časova moći će da pogledaju pozorišnu predstavu „Veselo putovanje“.
U večernjim časovima od 19 do 22 časa u Parku „Petar Kočić“ prisutne će zabavljati domaći muzički bendovi.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ “Borci su bili i ostaju jedan od NAJVAŽNIJIH PRIORITETA Grada Banjaluka”
Pitanje boračke populacije za nas je i ostaje jedan od najvažnijih prioriteta, izjavio je danas gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković nakon sastanka sa Radanom Ostojićem, predsjednikom Boračke organizacije Republike Srpske, i njegovim saradnicima.
Tokom sastanka razgovarano je o realizaciji novčane podrške u iznosu od 20.000 KM, koja će biti uplaćena fondaciji “Pomoć”. Ovaj iznos namijenjen je borcima za podršku u sudskim procesima, troškovima liječenja, kao i za nesmetan rad Boračke organizacije.
Bilo je riječi i o formiranju organizacionog odbora za otkrivanje Centralnog spomen-obilježja, čiju izgradnju narod Republike Srpske čeka više od 30 godina.
„Ostajemo posvećeni tome da svaki borac bude uvažen, zaštićen i podržan, onako kako to zaslužuje. Naš dug prema njima nije i nikada neće biti zaboravljen“, poručio je Stanivuković.
-
Svijet2 dana agoPITANJE KOJE MUČI MNOGE! Zašto je Rusija prodala Aljasku Americi
-
Svijet2 dana agoVlada Bugarske povukla nacrt budžeta NAKON MASOVNIH DEMONSTRACIJA
-
Banjaluka2 dana agoU Banjaluci počeo “TURNIR PRIJATELJSTVA U16”
-
Banjaluka2 dana agoGIDEON GRAJF ODRŽAO PREDAVANJE o Holokaustu i genocidu u NDH studentima Banjaluke
-
Zanimljivosti2 dana agoSTIŽU VELIKE NOVOSTI! Meta zaustavlja krađu Rilsa
-
Svijet2 dana agoNEMA VIŠE ŠALE “Ako Evropa počne rat, Rusija je SPREMNA NA TO ODMAH”
-
Svijet1 dan agoRubio otkrio spornu tačku Trampovog mirovnog plana: PODRUČJE ŠIROKO 30 DO 50 KILOMETARA
-
Svijet1 dan agoBILJKE NISU USPJELE SPASITI ZEMLJU: Klimatska kriza biće još gora
