Connect with us

Društvo

ŠTO NA MOSTU DOBIJU NA ĆUPRIJI IZGUBE Pola penzije potroše da bi je podigli

Nakon Bosanskog Petrovca, mještani opština Drinić u Republici Srpskoj i Glamoča u Federaciji BiH ostali su bez ijedne poslovnice banke.

Drago Kovačević, načelnik opštine Drinić, rekao je za “Nezavisne” da je istina da je zatvorena poslovnica banke te da to predstavlja ogroman problem za ovu malu lokalnu zajednicu.

“Problem je i taj što nemamo autobuskih linija za Banjaluku, koja je udaljena nekih 120 kilometara. Prva sljedeća opština u Republici Srpskoj koja ima banku je Ribnik, a on je udaljen 62 kilometra, te Mrkonjić grad oko 80 kilometara. Najbliža poslovnica banke koja je egzistirala u našoj lokalnoj zajednici nalazi se u Banjaluci, tako da, na primjer, penzioneri koji nisu stigli da prebace svoje penzije u poštu sad moraju ići do Banjaluke da bi podigli penziju. Sad zamislite koliki je to problem, posebno za one sa najnižom penzijom od 230 KM, a neki prevoznici traže do 100 KM da ih odvezu do Banjaluke i vrate nazad. To je skoro polovina njihove penzije”, pojašnjava Kovačević.

Dodao je da je dodatni problem to što je u susjednom Bosanskom Petrovcu, sa druge strane entitetske linije, takođe nedavno ugašena jedina poslovnica banke.

“Nudimo dobre uslove za banke koje dođu u Drinić. Tu je besplatan poslovni prostor koji dajemo na korištenje, zatim čuvarsku službu. Taj prostor je pokriven video-nadzorom. Bili smo spremni i u okviru zakonskih nadležnosti da damo neku subvenciju za određene troškove za koje to možemo. Pregovarali smo, ali nije bilo zainteresovanih da dođu i otvore poslovnicu. Mislim da se bez pomoći države ovaj problem ne može riješiti”, istakao je Kovačević.

Banka će uskoro da se zatvori i u opštini Glamoč, a Nebojša Radivojša, načelnik ove lokalne zajednice, kaže da je to jedina banka koja je radila te da će ostati samo bankomat.

“Najveći problem će stvoriti ugostiteljskim radnjama i firmama koji svakodnevno moraju da polažu pazare na svoje račune. Ovo će biti problem i za penzionere, ali i sve ostale građane. Najbliža banka je u Livnu, koje je udaljeno tridesetak kilometara. Razgovaramo i sa drugim bankama, ali nažalost, niko još nije zainteresovan da dođe”, naveo je Radivojša za “Nezavisne”.

Podsjećamo, kako smo nedavno pisali, i opština Bosanski Petrovac ostala je bez jedine poslovnice banke, pa je tako u problem sa korištenjem bankarskih usluga došlo oko 6.000-7.000 ljudi u ovoj lokalnoj zajednici.

Nemanja Davidović, predsjednik Opštinskog vijeća u Bosanskom Petrovcu, tada je rekao za “Nezavisne” da ne znaju prave razloge zbog kojih je zatvorena ova poslovnica, već su samo dobili obavještenje od rukovodstva banke da oni više neće koristiti usluge poslovnog prostora koji su im dodijelili iz lokalne zajednice.

“Ovo je njihova interna odluka i mi nismo mogli to da spriječimo niti da išta uradimo u vezi s tim pitanjem. Zatvaranje jedine poslovnice banke stvorilo je veliki problem za stanovništvo. Pregovaramo s nekim bankama da otvore poslovnicu, ali to još nije ozbiljno da bi izašlo u javnost”, kazao je tada Davidović.

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa povremenim pljuskovima

U većem dijelu zemlje očekuje se umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz lokalne pljuskove koji će povremeno osvježiti atmosferu. Najizraženiji padavinski režim očekuje se u višim predjelima i na zapadu zemlje, dok će južne i sjeverne oblasti imati nešto stabilnije vremenske prilike.

Vjetar će biti slab do umjeren, uglavnom južnog i jugozapadnog smjera, što će doprinositi prijatnijem osjećaju temperature, naročito u popodnevnim satima.

Jutarnje temperature kretale su se između 10 i 16 stepeni Celzijusa, dok se na jugu zemlje očekuju i vrijednosti do 18 stepeni. Najviše dnevne temperature biće u rasponu od 17 do 23 stepena, dok će se na jugu i sjeveru zemlje živa na termometru penjati i do 25 stepeni.

Iako vremenski uslovi neće biti u potpunosti stabilni, građani mogu planirati kraće boravke u prirodi uz oprez zbog mogućih kratkotrajnih pljuskova.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja

Usljed pojačane ciklonske aktivnosti nad Evropom, u Bosni i Hercegovini se u naredne dvije sedmice očekuje nestabilno vrijeme, praćeno čestim padavinama i izraženim oscilacijama temperaturnog režima.

Do petka se očekuje dotok toplije vazdušne mase sa juga, što će usloviti postepeni porast temperature vazduha, uz povremene slabe padavine u obliku pljuskova.

Od 23. do 27. maja prognozira se nova promjena vremena, uz prodor hladnijeg vazduha sa sjevera. U tom periodu očekuju se niže temperature u odnosu na višegodišnji prosjek, kao i obilnije padavine, posebno na sjeveru zemlje. Na jugu zemlje, povremene slabe padavine moguće su do 25. maja, nakon čega se prognozira stabilnije i suvo vrijeme uz pojavu bure, koje bi se moglo zadržati do kraja mjeseca.
Do 23. maja jutra u Bosni sa temperaturama od 7 do 12 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 9 do 14 stepeni Celzijusovih. Tokom dana, u Bosni se očekuju temperature od 15 do 20 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 19 do 24 stepeni Celzijusovih.

Stiže hladniji period

Hladniji period uz temperature vazduha niže od prosječnih, očekuje se od 23. do 27. maja. U Bosni će minimalne vrijednosti biti od 4 do 9 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 6 i 11 stepeni Celzijusovih. Dnevne temperature u Bosni kretaće se od 10 do 15 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 16 do 20 stepeni Celzijusovih, prenosi N1.

Porast temperatura

Blagi porast temperatura moguć je od 28. maja, sa vrijednostima tokom jutra u Bosni od 6 do 11 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini između 8 i 13 stepeni Celzijusovih, danju temperature u Bosni kretaće se od 13 do 18 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini od 18 do 23 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz FHMZ BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno