Connect with us

Društvo

ŠTRAJK ADVOKATA u BiH: Na SLOBODI bi se mogli naći osumnjičeni za ubistva, pedofiliju

Štrajk advokata u BiH mogao bi prouzrokovati, najblaže rečeno, nesagledive posljedice jer bi se na slobodi mogli naći osumnjičeni za najteža krivična djela poput ubistava, obljuba nad djecom, oružanih razbojništava…

Naime, ukoliko bi policija uhapsila osumnjičenog te ga predala nadležnom tužilaštvu, a tužilac predložio da mu se odredi pritvor, sudiji bi bile vezane ruke ako bi uhapšeni zatražio da ga zastupa branilac po službenoj dužnosti, što je jako česta praksa.

Suština je u tome da se ročište o određivanju pritvora ne može održati bez prisustva advokata, a identična situacija je i kada se treba produžiti pritvor nekom ko je već iza brave.

Advokatica iz Bijeljine Tatjana Savić potvrđuje da je na ročištu o određivanju pritvora prisustvo advokata obavezno.

“U ovoj situaciji nema branioca i, prema tome, ne može se ni održati ročište za pritvor, a osumnjičeni se može zadržati maksimalno do tri dana – po 24 sata je to omogućeno policiji, tužilaštvu i sudu”, ističe Savićeva za “Nezavisne novine”.

Da je na ročištu o određivanju pritvora prisustvo advokata obavezno potvrdio nam je i predsjednik Izvršnog odbora (IO) Advokatske komore Republike Srpske (AKRS) Darko Kremenović, koji naglašava da advokati neće postupati u odbranama po službenoj dužnosti.

“Prilikom određivanja pritvora svaki osumnjičeni mora imati branioca. Ako advokati štrajkuju, on teoretski ne može imati branioca i tačno je da ga moraju pustiti na slobodu”, rekao je Kremenović.

Naveo je još jedan primjer šta bi se u narednom periodu moglo dešavati u praksi…

“Imate ljude koji su šest mjeseci u pritvoru. I recimo, da im ističe taj period, te da tužilaštvo predlaže da se pritvor produži do okončanja postupka. To su uglavnom grupe, a ako bilo ko od njih ima branioca po službenoj dužnosti, ne može se održati ročište i moraju ih pustiti na slobodu”, upozorio je Kremenović u izjavi za “Nezavisne novine”.

Prema riječima predsjednika Regionalne advokatske komore Tuzla Damira Alića, njegove kolege koje su u štrajku neće se odazivati Sudu BiH ukoliko ih bude zvao za odbrane po službenoj dužnosti. Bude li pritvorskih predmeta, biće i problema.

“Ročište se ne može održati i sud je tu u pat-poziciji. Sud BiH dolazi u svakoj opciji u pat-poziciju sa bilo kojim advokatom po službenoj dužnosti, jer advokatske komore Republike Srpske i Federacije imaju jedinstven stav da apsolutno niko ne smije pristupiti ročištu jer čini težu povredu službene dužnosti, zbog čega može izgubiti licencu. Svaki od nas advokata će, između licence i kazne nekog suda, pa makar to bio i Sud BiH, birati da zadrži licencu”, kaže Alić za “Nezavisne novine”.

U posjedu “Nezavisnih novina” je dopis Advokatske komore Republike Srpske, upućen okružnim i osnovnim sudovima u Srpskoj, u kojem je nedvosmisleno zatraženo da ti sudovi ne donose rješenja o postavljanju advokata iz Republike Srpske za odbrane po službenoj dužnosti. Pritom je jednom rečenicom rečeno sve…

“Svaki advokat koji bude postupao protivno odluci Skupštine Advokatske komore Republike Srpske biće disciplinski gonjen zbog teže povrede dužnosti advokata, bez obzira na to da li je rješenje o postavljanju advokata za odbrane po službenoj dužnosti doneseno prije 1. avgusta ili nakon tog datuma”, navodi se u dopisu.

Takođe, i Advokatska komora FBiH je stava da odluka o štrajku obavezuje sve njihove članove, kao i da nepostupanje po toj odluci predstavlja težu povredu dužnosti advokata.

Uprkos tome, juče, do kraja radnog vremena, nije bilo nikakvih naznaka da će nadležna ministarstva popustiti. Advokatica Savić ističe da ih resorna ministarstva, što na nivou BiH, što na nivou Srpske, ignorišu duže od godinu dana.

“Nama je zadnja ponuda od Ministarstva pravde RS bila da isplate dugovanja za 2023. a za 2024. kad stignu, te da tarifa ostane ista. Sada se u krivičnim postupcima pred osnovnim sudom postupa za 100 maraka po ročištu. Kada je tarifa donesena, mjesečni troškovi advokatske kancelarije su iznosili 500, a sada su 3.000 KM. Imate, recimo, jednog zaposlenog, poreze, doprinose… Ja da imam svaki dan po jedno ročište na osnovnom sudu – ne mogu ni troškove pokriti, a kamoli od nečega živjeti. Ne može nijedna advokatska kancelarija sa jednim zaposlenim proći ispod 3.000 maraka mjesečnih obaveza”, kaže Savićeva za “Nezavisne novine”.

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.

Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.

Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.

Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno