Connect with us

Hronika

Strane mafijaške grupe ugnijezdile se u BiH

Prema novoobjavljenom Globalnom indeksu organizovanog kriminala, koji se odnosi na 2021. godinu, BiH je zauzela šokantno 5. mjesto u Evropi, a u obrazloženju se navodi da su mafijaške grupe i kriminalne mreže, pa i strane kriminalne grupe, prisutne u BiH.

Ako nam je za utjehu, na neslavnoj listi gore od nas su Srbija (druga pozicija) i Crna Gora (četvrta), dok je Hrvatska na 13. mjestu, a najteže stanje je u Rusiji, koja se našla na tronu ovog spiska.

Izvještaj je, inače, podijeljen u dva dijela: kriminalitet i otpornost, koji dalje tretiraju pitanja droga, kriminalnih aktera, pravosuđa, bezbjednosti itd.

Trgovina oružjem je naglašena kao značajan problem u BiH, u kojoj je u opticaju ostalo mnogo naoružanja iz devedesetih godina prošlog vijeka, što BiH čini jednom od vodećih zemalja u svijetu po pitanju legalnog i ilegalnog oružja u civilnom posjedu.

I to nije sve jer se, kako je u izvještaju naglašeno, BiH nalazi duž jedne od ruta krijumčarenja između velikih zemalja snabdjevača oružjem i zemalja odredišta oružja u Evropi.

Kada su u pitanju droge, BiH je targetirana kao važna tranzitna zemlja za heroin i kanabis za Evropu, s domaćom potrošnjom kanabisa i određenim uzgojem i proizvodnjom kanabisa i sintetičkih droga.

Istaknuto je da su mafijaške grupe u BiH u velikoj mjeri umiješane u trgovinu drogom, posebno heroinom, ali i šverc oružja.

Izvještaj takođe tretira i složenu političku strukturu i upravljanje Bosnom i Hercegovinom, što, kako je istaknuto, otežava njenim vlastima da se nose s ovim problemima.

Prema ovom izvještaju, BiH ima problema i sa trgovinom ljudima.

“BiH služi kao zemlja porijekla, tranzitna tačka i odredište (u manjoj mjeri) za trgovinu ljudima. Žrtvama se trguje uglavnom radi seksualnog iskorištavanja i prisilnog rada. Građani BiH su često žrtve prisilnog rada u građevinskoj industriji i drugim sektorima u susjednim balkanskim i evropskim zemljama. Unutar zemlje ženama i djevojkama iz BiH se trguje radi seksualnog iskorištavanja u privatnim rezidencijama i motelima”, navedeno je u izvještaju i istaknuto da je trgovina djecom, navodno, značajan problem i u porastu je.

Aleksandar Žolja iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka nije iznenađen time što se BiH našla na visokoj petoj poziciji u Evropi po stopi organizovanog kriminala.

“Veliko je pitanje da li naše institucije imaju snage, kredibiliteta i nezavisnosti da se uopšte uhvate u koštac s time”, rekao je Žolja za “Nezavisne novine”.

Ukazao je i na složen aparat u državi, što je takođe otežavajuće u borbi s ovim problemom.

“Najgore je to što institucije nisu nezavisne. Političke partije, odnosno politika je ušla u sve pore društva. To pogoduje korupciji”, poručio je Žolja.

Podsjetimo, u Strategiji za borbu protiv organizovanog kriminala u BiH 2023-2026. godine, o kojoj su “Nezavisne novine” ranije pisale, između ostalog je upozoreno i na organizovane kriminalne grupe koje djeluju u BiH.

“U najvećem broju slučajeva domaći državljani javljaju se kao izvršioci, ali u posljednje vrijeme prisutan je trend da se državljani BiH pojavljuju i kao organizatori pojedinih faza realizacije aktivnosti nekog većeg kriminalnog lanca koji počinje i završava se van prostora BiH”, naglašeno je u ovom dokumentu.

Nezavisne

Hronika

TUGA DRUŠTVA U KOJEM ŽIVIMO! U Srbiji od 2011. ubijeno više od 430 žena

U Srbiji je od 2011. godine do danas ubijeno više od 430 žena, a tek tri odsto među njima prethodno je prijavilo nasilje, saopštila je resorni ministar Tatjana Macura povodom Nacionalnog dana sjećanja na žene žrtve nasilja.

Macura je istakla da je nasilje nad ženama problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo i nešto o čemu se ne smije ćutati.

– Ne smemo da ćutimo! Da ne okrećemo glavu je u najboljem interesu žrtve. Nasilje se mora prijaviti – za žrtvu, za njenu decu, za celo društvo. Prijavom nasilja spašavamo živote. Nijedna žena ne sme biti prepuštena sama sebi. Ne zaboravljamo nijednu i ne odustajemo ni od jedne – poručila je Macura.
Ona je naglasila da država ima dobar sistem zaštite žrtva od nasilja, ali da bi mogao da reaguje, nasilje mora biti prijavljeno.

– O njemu se mora govoriti hrabro i jasno svaki dan, a ne samo onda kada se globalno ili nacionalno bavimo temom nasilja – naglasila je Macura.

Nacionalni Dan sjećanja na žene žrtve nasilja ustanovljen je u znak sjećanja na 18. maj 2015. godine kada je u porodičnom nasilju u Srbiji za tri dana ubijeno sedam žena.

Nastavi čitati

Hronika

JOŠ JEDAN U NIZU! Načelnik opštine u BiH izazvao saobraćajku pa pokušao pobjeći? (VIDEO)

Načelnik Banovića Mehmed Hasanović juče je učestvovao u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila na putu između Banovića i Lukavca.

Hasanović je prouzrokovao saobraćajnu nezgodu, te se navodno pokušao i udaljiti sa lica mjesta. U tome su ga spriječili oštećeni iz automobila u koje je udarilo vozilo načelnika Banovića te su ga zadržali do dolaska pripadnika policije.
Linker
Izvor koji je dao informacije portalu Vijesti.ba tvrdi da policija nije uradila alkotest Hasanovića, ali i da nije napravljena službena zabilješka, već da se insistiralo da se napravi tzv. evropski izvještaj kao i da se “strane dogovore”. Iz dostupnog dokumenta vidi se da je Hasanović prihvatio odgovornost za prouzrokovanje saobraćajne nezgode.

Nastavi čitati

Hronika

AUTOMOBILOM SE ZABIO U PORODIČNU KUĆU U ŠIPOVU: “Mislili smo da je zemljotres”

U ranim jutarnjim časovima u Šipovu dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je putnički automobil velikom brzinom sletio s kolovoza i uletio direktno u porodičnu kuću, pričinivši ogromnu materijalnu štetu.

U nesreći, kako prenosi Srpska info nije bilo stradalih.

U automobilu su se nalazili mladić i djevojka, a vozilom je upravljao muškarac koji je, kako saznaje pomenuti medij, policijski službenik koji se u tom trenutku nalazio van dužnosti.

Iako je automobil gotovo potpuno uništen u sudaru, vozač je prošao bez povreda, dok je djevojka zadobila lakšu povredu – čvorugu na glavi.

Oboje su, prema navodima očevidaca i izvora bliskih istrazi, bili pod dejstvom alkohola.

Na mjesto nesreće odmah je izašla policija, a uviđaj je trajao nekoliko sati. Prisutno je bilo oko deset policajaca koji su, kako svjedoci kažu, u nevjerici komentarisali kako niko nije izgubio život s obzirom na razmjere nesreće.

Materijalna šteta na kući je ogromna – oštećenja su vidljiva na sve tri etaže objekta, uništena je dvorišna ograda, prozor u prizemlju, krovna konstrukcija, kao i vanjske stepenice.

Snažan udarac probudio je ukućane, mladi bračni par sa dvoje male djece.

“Isprva smo mislili da je zemljotres, sve se treslo, stvari su padale sa polica. Počeli smo da panično trčimo i tražimo djecu. Još smo u šoku”, rekli su vlasnici kuće.

Mještani ovog naselja tvrde da ovakav prizor nikada ranije nisu vidjeli.

“Vidjeli smo razne nesreće, ali da neko ovako uleti u kuću, to je prvi put. Sve je iščupano, da do krova dođe, to nam nije jasno”, rekao je jedan od komšija.

Policija još nije izdala zvanično saopštenje, a očekuje se da istraga utvrdi sve okolnosti nesreće.

Nastavi čitati

Aktuelno