Hronika
STRAŠNO UPOZORENJE PRED LJETOVANJE! Evo gdje predatori skrivaju kamere i kako vrebaju djecu
Samo prošle godine policija je evidentirala 452 krivična djela iskorišćavanja djece za pornografiju – 25 više nego godinu ranije. Zbog toga se sprovodi kampanja „Najbolji dječji kupaći je onaj koji se nosi“.
Ljeto, more i bezbrižna dječja igra. Fotografije s godišnjeg odmora za mnoge su uspomene koje žele da podijele s porodicom i prijateljima. Međutim, one često završe u pogrešnim rukama.
„Fotografija djeteta je veoma tražena roba. U posljednjih osam godina imamo porast iskorišćavanja djece za pornografiju od više od 300 odsto. Djeca koja se kupaju bez kupaćih kostima interesantna su predatorima, pedofilima, koji će tu fotografiju i taj video-snimak kasnije prodati, podijeliti i umnožiti na internetu i time dovesti u pitanje i samo to dijete“, objašnjava Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.
Samo prošle godine policija je evidentirala 452 krivična djela iskorišćavanja djece za pornografiju – 25 više nego godinu ranije. Zbog toga se sprovodi kampanja „Najbolji dječji kupaći je onaj koji se nosi“.
Evo gdje skrivaju kamere
Policijska službenica Službe prevencije Kancelarije glavnog direktora policije Anita Gračan ističe da su najčešći počinioci strani državljani, osobe starosti od 30 do 60 godina, koje koriste različite predmete kako bi sakrile skrivene kamere i neovlašćeno snimale djecu.
Kamere mogu biti skrivene u sunčanim naočarima, hemijskim olovkama, prenosnim frižiderima ili bocama. Međutim, djecu u opasnost često nesvjesno mogu dovesti i sami roditelji.
„Apelujemo na roditelje da fotografije s ljetovanja i porodičnih druženja, na kojima su djeca oskudno obučena, ne dijele na društvenim mrežama jer i to može biti predmet iskorišćavanja, već da ih zaista koriste odgovorno, u okviru svog porodičnog okruženja“, upozorava pravobraniteljka za djecu Tatjana Katkić Stanić.
Kazna za počinioce u pravilu je od jedne do deset godina zatvora.
“Zaaista zabrinjava podatak da je prošle godine 35 počinilaca osuđeno na rad za opšte dobro, a više od 50 odsto počinilaca dobilo je kaznu od jedne do dvije godine, što je zaista alarmantno ako uzmemo u obzir krivična djela i posljedice kojima je dijete kasnije izloženo“, dodaje Katkić Stanić.
Ako primijetite sumnjivo ponašanje, najsigurnije je pozvati policiju, jer je bolje jednom posumnjati nego jednom zakasniti, prenosi RTL Danas.
Hronika
DJECA NAŠLA 3 BOMBE ISPOD MOSTA! Oglasila se majka djevojčice (11)
Pripadnici Civilne zaštite Brčko distrikta bezbjedno su izuzeli tri ručne bombe M75 koje su pronašli jedanaestogodišnji dječak i djevojčica ispod mosta u prigradskom naselju Čađavac, pošto je slučaj prijavio jedan od roditelja.
Majka djevojčice Zorica Blažić rekla je da su djeca juče tokom igre ispod mosta uočila sumnjivu plastičnu kutiju omotanu ljepljivom trakom i upakovanu u narandžastu kesu, te da je odmah obavijestila Operativno-komunikacioni centar.
Koordinator za deminiranje u Odjeljenju distrikta za javnu bezbjednost Danijel Đurić izjavio je da stanje u kojem su bombe pronađene jasno ukazuje na to da ih je na toj lokaciji, koja se inače koristi kao izletište, namjerno ostavio neodgovorni pojedinac. On je naveo da su eksplozivne naprave uskladištene i da će u narednom periodu biti uništene na poligonu pod kontrolisanim uslovima.
Đurić je upozorio da je Operativno-komunikacioni centar u prvoj polovini ove godine dobio 23 prijave građana o pronalaženju neeksplodiranih ubojnih sredstava, koja se često odbacuju na javne površine, pored puteva ili uz obale rijeka Save i Brke.
Iz Odjeljenja za javnu bezbjednost apeluju da građani minsko-eksplozivna sredstva ne ostavljaju u prirodi, podsjećajući da se svako posjedovanje ili pronalazak naoružanja može prijaviti potpuno anonimno i bez ikakve krivične odgovornosti pozivom na brojeve telefona 121 ili 123, prenosi Srna.
Hronika
SRAMOTA KOD SPOMENIKA MAJORU VRS! Jedan bacao flaše, drugi MOKRIO PO SPOMENIKU
Osnovni sud u Višegradu potvrdio je optužnicu protiv muškaraca čiji su inicijali A.S. i A.O. koji su u mjestu Košare, opština Novo Goražde, grubo oskrnavili spomenik, podignut na mjestu pogibije majora Vojske Republike Srpske.
Područna kancelarija tog tužilaštva u Višegradu, nakon istrage, 1. juna podigla je optužnicu protiv A.S. i A.O. zbog krivičnog djela povreda groba ili umrlog lica.
Hronika
DVIJE KRAVE UGINULE U MUKAMA? Nevesinjac optužen zbog trovanja hrane za stoku
Nevesinjac R.I. (73) optužen je da je zagadio silažu komšije V.I. i pašnjak na kome su potom uginule dvije krave čime je pričinio štetu veću od 26.000 KM.
Pesticidom zagadio silažu
Prema navodima optužnice R. I. je u noći između 22. i 23. septembra 2025. godine u Donjem Drežnju kod Nevesinja supstancom bendiokarb zagadio silažu pripremljenu za ishranu domaćih životinja. Pojašnjava se da ta supstanca spada u karbamatne pesticide i kod životinja izaziva simptome trovanja, uključujući prestanak disanja i uginuće.
Riječ je o silaži u vlasništvu V. I. iz Nevesinja, koja je bila uskladištena na livadi iza njegove porodične kuće, odnosno najlonu dimenzija 15 sa 6,9 metara i visine od jednog do 1,6 metara.
Zbog kontaminacije vlasnik je morao uništiti kompletnu silažu jer je predstavljala opasnost po život i zdravlje životinja, čime mu je, prema optužnici, pričinjena šteta od oko 16.000 KM.
Bacio otrov na pašnjak
Terete gas i da je 15. decembra 2025. godine karbofuranom, koji spada u karbamatne pesticide i veoma je toksičan za preživare, zagadio pašnjak vlasništvo I.V. u Donjem Drežnju. Kako se navodi on je pomenutu toksičnu materiju koja je bila u 12 plavih kugli razbacao po livadi.
– Na tom pašnjaku vlasnik I.V. je napasao dvije krave i jedno tele, koji su konzumirali kontaminiranu hranu. Na licu mjesta uginule su dvije krave – jedna stara pet godina, teška oko 500 kilograma i vrijedna više od 5.000 KM, te druga stara dvije godine, teška oko 600 kilograma, takođe vrijedna više od 5.000 KM -piše u optužnici.
Kako se dalje navodi, tele, čija vrijedno oko 1.000 KM koje takođe paslo zagađenu travu je prebačeno u štalu i spašeno zahvaljujući intervenciji veterinara.
-
Politika1 dan agoBorik dobija novi izgled! DRINIĆ NAJAVIO 100 NOVIH PARKING MJESTA i obnovu sadržaja
-
Politika2 dana agoKRESOJEVIĆ: Zdravstvo nikad skuplje, a usluga sve lošija – ZAŠTO VLAST TERET PREBACUJE NA BOLESNE?
-
Politika9 sati agoOD ČEGA BJEŽI SNSD U SRPCU? Nisu dozvolili ni glasanje o izvještajima javnih preduzeća!
-
Region3 dana agoRADNA DOZVOLA VIŠE NIJE DOVOLJNA: Stranci u Hrvatskoj suočeni s novim pravilima zapošljavanja
-
Politika2 dana agoDRINIĆ JASAN: Odluka koju smo donijeli pokazuje političku zrelost i odgovornost
-
Region2 dana agoAKO LJETUJETE U HRVATSKOJ, OBRATITE PAŽNJU: Upozorenje pred ulazak u more
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆEV ŠAH-MAT! U oba scenarija izbora izlazi kao pobjednik
-
Hronika2 dana agoMONSTRUOZAN GRAFIT ZGROZIO REGION! “Ubij Srbina i izvadi mu organe” na šetalištu
