Connect with us

Svijet

STRAVIČNE BROJKE RATA, IZRAEL SAOPŠTIO “Ubili smo 5.000 pripadnika Hamasa i DVOSTRUKO VIŠE CIVILA”

Omjer od dva palestinska civila ubijenih u Gazi na svakog militanta Hamasa je “izuzetno pozitivan” s obzirom na izazove urbane borbe, rekao je glasnogovornik Izraelskih odbrambenih snaga za CNN.
AFP je prenio da je neimenovani izraelski vojni zvaničnik, kada je zamoljen da potvrdi izvještaje da je ubijeno oko 5.000 Hamasovih militanata, odgovorio da su brojke “manje-više tačne”.

Ministarstvo zdravlja u Gazi, koje kontroliše Hamas, kaže da je 15.899 Palestinaca ubijeno kao rezultat izraelskih napada od 7. oktobra, a u ovim podacima se ne pravi razliku između civila i militanata.

Izraelski ministar odbrane Joav Galant rekao je novinarima na konferenciji za novinare u subotu da je vojska ubila “hiljade terorista”. Izraelska vojska do sada nije zvanično objavila nikakve procene poginulih.

Humanitarna agencija Ujedinjenih naroda u Gazi – UNRWA – potvrdila je smrt još 19 svojih radnika, dok je od terorističkog napada Hamasa na Izrael 7. oktobra ubijeno 130 radnika.

UNRWA nije dala više detalja o tome gdje je i kada ubijeno dodatnih 19 osoba.

Agencija je saopštila da se skoro milion raseljenih osoba nalazi u skloništu u 99 njenih objekata u centralnoj i južnoj Gazi, uključujući oblasti Kan Junis i Rafu.

Navodi se da je jedna od njihovih škola u Deir Al Balahu u centralnoj Gazi oštećena u štrajku u nedjelju, dok je druga škola u Khan Junisu oštećena u obližnjem štrajku, u kojem su poginule četiri interno raseljene osobe.

U međuvremenu, generalni komesar UNRWA Philippe Lazzarini odbacio je izvještaje da bi agencija mogla otvoriti nove izbjegličke kampove u Rafi, na egipatskoj granici, u koju je pobjeglo više hiljada interno raseljenih stanovnika Gaze.

“Navodi da Ujedinjene nacije imaju hiljade šatora i da planiraju otvaranje novih izbjegličkih kampova u Rafi su lažne”, rekao je on, prenosi CNN.

Izraelske odbrambene snage su u više navrata spominjale planirano stvaranje, kako nazivaju, sigurne zone na krajnjem jugu Gaze.

Svijet

DRAMA U LONDONU! Kažnjen zbog paljenja Kurana

Muškarac koji je zapalio primjerak Kurana ispred turskog konzulata u Londonu proglašen je danas krivim za kršenje javnog reda i mira na vjerskoj osnovi.

Hamit Džoškun /50/ kažnjen je sa 240 funti pred sudom u Vestminsteruu, nakon što je osuđen za narušavanje javnog reda time što je psovao islam, dok je držao zapaljen Kuran u centru Londona u februaru.

Advokat Džoškuna tvrdi da je ovaj cijeli postupak pokušaj da se vrati zakon o bogohuljenju koji je ukinut u Engleskoj 2008. godine.

Džoškun je negirao optužbe i na društvenim mrežama naveo da je njegov protest bio upućen turskoj Vladi. Dok je držao Kuran u ruci, Džoškun je napao muškarac nožem, šutirao ga i pljuvao.

Sudija Džon Mekgarva rekao je da spaljivanje vjerske knjige, iako uvredljivo, za neke nije nužno nered.

“Ono što je njegovo ponašanje učinilo neredom jeste vrijeme i mjesto tog čina i to što je sve to bilo praćeno uvredljivim jezikom. Nije bilo potrebe da se koristi psovka protiv islama”, rekao je sudija.

Džoškun je živio u centralnoj Engleskoj. Otac mu je Kurd, a majka Jermenka.

Nastavi čitati

Svijet

SIJARTO “Budimpešta ostaje orijentisana za MIR I SARADNJU SA MOSKVOM”

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto razgovarao je telefonom sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovom o ratu u Ukrajini i izgledima za mir.

Pozdravljamo što se danas u Istanbulu održavaju mirovni pregovori, uprkos ozbiljnim naporima da se oni spriječe. Mađarska ostaje posvećena prekidu vatre i pregovorima – napisao je Sijarto na društvenoj mreži Iks.

On je pozdravio kontinuirani direktan kontakt između Rusije i Sjedinjenih Država, uključujući i nedavni razgovor ministara spoljnih poslova Lavrova sa američkim državnim sekretarom Markom Rubiom.

– Dijalog pomaže u smanjenju rizika od dalje eskalacije, a obje strane izgledaju spremne da održe otvorene kanale – napisao je Sijarto.

On je dodao da je sa Lavrovom razgovarao i o energetskoj saradnji Mađarske i Rusije.

– Ruska nafta i gas ostaju neophodni za energetsku bezbjednost Mađarske. Bilo koji pokušaj Brisela da to prekine bio bi neprihvatljiv. Ministar Lavrov je ponovo potvrdio da će Rusija nastaviti da ispunjava svoje ugovorne obaveze – rekao je Sijarto.

On je istakao da Mađarska neće odustati od svog mirovnog stava ili svoje pragmatične energetske saradnje sa Rusijom.

– Nastavljamo da podržavamo mirovni plan američkog predsjednika Donalda Trampa, jedinu ozbiljnu inicijativu usmjerenu na okončanje rata – istakao je Sijarto

Nastavi čitati

Svijet

Oglasio se Еrdogan nakon pregovora u Istanbulu: EVO ŠTA JE PORUČIO

Pregovori Rusije i Ukrajine u Istanbulu bili su veličanstveni, izjavio je turski predsjednik Redžep Tajip Еrdogan.

Turska planira da pokrene inicijative za organizovanje samita na nivou lidera dvije države u Istanbulu.

Еrdogan nije isključio mogućnost da bi i predsjednik SAD Donald Tramp mogao da učestvuje na sastanku ruskog predsjendika Vladimira Putina i ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog u Turskoj.

Podsjećamo, Druga runda pregovora Rusije i Ukrajine završena je u Istanbulu nakon sat vremena pregovora. Nova runda pregovora održana je u palati Čiragan.

Rusija je predala Ukrajini nacrt memoranduma o rješenju krize, saopštio je predstavnik ruske delegacije na direktnim rusko-ukrajinskim pregovorima Vladimir Medinski.

Nastavi čitati

Aktuelno