Svijet
SUKOB ISPRED MANASTIRA! Mladić izgubio život, trojica povrijeđena

Verbalni sukob ubrzo je prerastao u fizički, a kulminirao je kada je jedan od napadača izvadio nož i počeo da ubada prisutne.
Policija je po prijavi stigla noćas oko 1.00 čas i zatekla četvoricu mladića u krvi. Trojica povrijeđenih su hitno prevezena u bolnicu, dok je jedan podlegao povredama.
U saopštenju policije navodi se da su policijske patrole odmah izašle na mjesto događaja i identifikovale žrtve.
“Svi su zadobili povrede oštrim predmetom. Mladić od 20 godina i dvojica od 22 zadobili su ubodne rane, a mladić od 23 godine je podlegao povredama”, dodaje se u saopštenju.
Policija je ubrzo identifikovala i privela trojicu osumnjičenih, dok se za četvrtim traga. Istraga je u toku.
Tokom noći su na izlazima iz Leuda postavljene policijske patrole koje su zaustavljale i kontrolisale vozila radi pronalaska osumnjičenog.
Svijet
HAOS U KANU: Podmetnut požar, nestala struja, PROJEKCIJE NA FESTIVALU PREKINUTE

Veliki nestanak struje u francuskom departmanu Primorski Alpi, gdje se danas završava Filmski festival u Kanu, izazvali su “zločinci”, prenio je radio “Fransinfo”, pozivajući se na žandarmeriju.
“Veliki nestanak struje u Kanu i zapadnim Primorskim Alpima izazvali su zločinci”, javlja radio.
Kako navode, noćas u 2.45 časova po lokalnom vremenu je izbio požar u trafostanici, a ugašen je u danas oko 6.30.
Osim toga, ustanovljeno je da je na ovoj teritoriji je isječen nosač visokonaponskog dalekovoda.
Ranije je saopšteno da je 160.000 domaćinstava ostalo bez struje. Operateri “RTЕ” i “Еnedis” rade na obnavljanju snabdijevanja električnom energijom.
Prema vijestima koje je prenio kanal “Frans 3”, projekcija filma “Sirat” francusko-španskog reditelja Olivera Lašea, koja se održavala u Palati festivala i kongresa, prekinuta je zbog incidenta.
Iako je već obnovljeno snabdevanje električnom energijom u Palati festivala i kongresa pomoću generatora, još uvijek nije moguće nastaviti prikazivanje u obližnjim bioskopima, prenosi TASS.
Novinari izvještavaju o prekidu željezničkog saobraćaja, zbog čega su stotine ljudi ostale na stanici.
Gradsko vijeće Kana saopštilo je da se očekuje da će posljedice nesreće biti uskoro otklonjene do podneva.
Organizatori filmskog festivala su takođe uvjerili da ovo neće ometati dodjelu nagrada koja će se održati večeras.
Svijet
JEZIV SLUČAJ U EVROPI: Od 67 djece začetih spermom donora najmanje 10 oboljelo od raka

Sperma donora, za koga se ispostavilo da je nosilac rijetke mutacije povezane s rakom, korištena je za začeće najmanje 67 djece u osam evropskih zemalja, od kojih je 10 do sada oboljelo od različitih oblika kancera, objavljeno je na godišnjoj konferenciji Evropskog društva za humanu genetiku u Milanu.
Donor je bio nosilac rijetke mutacije gena “TP53”, koja je kasnije povezana sa Li-Fraumenijevim sindromom – jednim od najtežih nasljednih oblika predispozicije za rak, piše Gardijan.
U trenutku donacije 2008. godine mutacija nije bila poznata kao kancerogena i nije mogla da bude otkrivena standardnim testiranjem.
Do otkrića je došlo kada su dvije porodice, čija su djeca oboljela od raka, nezavisno kontaktirale klinike za vantjelesnu oplodnju.
Kasnija analiza pokazala je da su ukupno 23 djeteta naslijedila mutaciju, uključujući slučajeve leukemije i Hočkinovu bolest.
Ljekar Edvig Kasper iz bolnice u Ruanu, koja je istražila slučaj, navela je da su djeca sa pomenutom mutacijom upućena na genetsko savjetovanje i preporučene su im redovne preventivne kontrole, uključujući cjelokupne MR preglede.
Evropska banka sperme potvrdila je da je korišćenjem materijala za reprodukciju tog donora začeto više od 67 djece, ali nije željela da objavi tačan broj.
Iako ta banka ima ograničenje od 75 porodica po donoru, slučaj je izazvao pozive stručnjaka za uvođenje međunarodnih ograničenja i boljeg sistema praćenja donorske sperme.
“Ovo pokazuje koliko je važno da postoji evropski, ako ne i globalni, limit po donoru. Ne možemo da sekvenciramo cio genom svakog donora, ali ovakav stepen širenja genetske bolesti je neprihvatljiv”, poručila je Kasper.
Stručnjaci upozoravaju da međunarodna upotreba sperme otežava identifikaciju i obavještavanje porodica, čime se dodatno komplikuje reagovanje u slučajevima poput ovog.
Svijet
MAJKA 2 DJECE UBIJENA NA ZVJERSKI NAČIN: Suprug se prvo IŽIVLJAVAO NAD NJOM, a onda je hladnokrvno upucao

Olivija (36), Rumunka i majka dvoje djece, brutalno je ubijena u svom stanu u Eterbeku, dijelu Brisela. Prije nego što je upucana, bila je, prema iskazima porodice, satima mučena.
Za zločin je odmah uhapšen njen bivši partner, 42-godišnji Rumun, protiv kojeg je otvorena istraga za ubistvo s predumišljajem.
Bila je mučena prije nego što je upucana
Prema navodima porodice, Olivija je “na nezamisliv način mučena i zlostavljana” prije nego što je ubijena. Nasilje je počelo fizičkim napadom, a završilo se pucnjem koji joj je oduzeo život. “Ubio ju je čovjek kojem je vjerovala, a koji se ispostavio kao monstrum. Mučenje koje je pretrpjela u posljednjim trenucima života je nezamislivo i svima nam je slomilo dušu”, stoji u poruci porodice.
Ubistvo potreslo mirnu četvrt u Briselu
Zločin se dogodio u mirnom dijelu Brisela, gde se, prema riječima lokalnog trgovca, “nikada ništa ne dešava”. Stanovnici su šokirani, a istraga je još u toku. Tužilaštvo je potvrdilo da je otvoren slučaj ubistva, ali dodatne informacije za sada nisu saopštene.
Muž imao dosije, pokušavao je i da je drogira
Kako prenosi Observator.news, Olivija je bila u vezi s osumnjičenim nekoliko mjeseci, a već neko vrijeme je trpela zlostavljanje. Muškarac je navodno pokušavao da je drogira, a postajao je sve posesivniji i nasilniji. Kada je odlučila da ga napusti, nije mogao da prihvati raskid. Sestra ubijene, Aleksandra, izjavila je za Antena 3: “Upucana je u grudi, a obdukcija je potvrdila da je prije toga bila zlostavljana i mučena.”
Osumnjičeni je već imao problema sa zakonom u Briselu. Olivija je pronađena mrtva u njegovom stanu, a muškarac je bio prisutan kada je policija stigla. Nije poznato da li je on pozvao pomoć ili su komšije prijavile buku.
Olivija je bila poreklom iz Botošanija i radila je kao profesorka francuskog jezika. U Belgiju je otišla kako bi obezbjedila bolji život svojoj djeci — trinaestogodišnjem sinu i trogodišnjoj kćerki — koji su sada ostali bez majke. Porodica želi da je sahrani u Rumuniji, ali troškovi transporta tijela iz Belgije su veoma visoki. Uprkos svemu, nadaju se da će moći da joj prirede hrišćanski ispraćaj, uz najbliže
-
Politika2 dana ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Hronika2 dana ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Politika1 dan ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika1 dan ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Region2 dana ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ BRANI DODIKA! “On nije prekršio nijedan zakon u BiH”
-
Politika2 dana ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ O DODIKU: Ide u istoriju, a za sobom ostavlja pustoš, nepovjerenje i HAOS