Društvo
Sutra počinje Petrovski post: Traje do 12. jula, a ovo je potrebno ispoštovati

Za vjernike Srpske pravoslavne crkve (SPC) sutra počinje Petrovski post, ustanovljen u slavu svetih apostola Petra i Pavla i ostalih apostola koji su se poslije silaska Svetog Duha postom i molitvom pripremali za hrišćansku propovijed.
Post, poznat kao Apostolski i Ljetni post, završava se na Petrovdan, 12. jula, praznik posvećen svetiteljima Petru i Pavlu. Dužina posta je različita i zavisi od datuma proslave Duhova ili Pedesetnice koji spada u pokretne praznike povezane za Vaskrs. Najduže može trajati šest nedjelja, najkraće sedmicu i jedan dan.
Petrovski post spada u jedan od četiri najvažnija godišnja posta koje SPC propisuje svojim kanonima.
Najduži je Veliki ili Časni post koji se završava praznikom Vaskrsenja, a potom Božićni post koji, takođe, traje više nedjelja i završava se praznikom Hristovog Rođenja.
Osim Petrovskog, u ljetnom periodu se poštuje i Gospojinski post, pred Veliku Gospojinu, praznik Vaznesenja Bogorodice. Pravoslavni hrišćani dobrovoljno donose odluku o poštovanju posta, a tim podvigom se postiže očišćenje duše i tijela.
Svrha posta, prema pravilima vjere, ne može se postići samo uzdržavanjem od mrsne hrane, već i uzdržavanjem od loših misli, riječi i djela i uz obaveznu molitvu, po uzoru na Spasitelja koji je postio u pustinji i čiji su primjer slijedili Bogorodica i apostoli.
Sveti Jovan Lestvičnik, veliki učitelj vjere, zapisao je u svojim poukama da je “post gašenje plamena tjelesne požude, odstranjenje rđavih misli, spas od ogrubjelosti, olakšica sna”.
U narodu vlada uvjerenje da onaj ko može da se uzdrži od prekomjernog jela, ima snage i da se uzdrži od zlih misli i djela.
Otac Tadej
Otac Tadej je savjetovao da svaki čovjek, u svakom momentu na usnama ima ovu molitvu:
“Gospode Isuse Hriste, Sine Božji, pomiluj me”.
Ukoliko vam ova molitva pređe u naviku, uz određeni post i s vjerom u Boga, možete da preobratite i smirite svoju dušu.
Za vrijeme trajanja Petrovskog posta pravila nalažu da se ne jede meso, bijeli mrs (mlijeko i mliječni proizvodi) i jaja. Riba, vino i ulje se jedu svaki dan osim srijede i petka koji se poste na vodi.
Društvo
BiH bi ove godine mogla postati članica jedinstvenog područja plaćanja u evrima: ŠTA DONOSI SEPA?

Bosna i Hercegovina nije dio jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), ali to bi se moglo uskoro promijeniti.
Kada to postane, evro neće biti domaća valuta umjesto konvertibilne marke, već će građani imati benefite pri transferu u evrima.
Centralna banka Bosne i Hercegovine (CB BiH) je koordinator aktivnosti različitih institucija za pridruživanje SEPA-i. Osim Centralne banke, u Koordinacionom odboru su entitetska ministarstva finansija, entitetske agencije za bankarstvo i Udruženje banaka u Bosni i Hercegovini. To znači da institucije različitih nivoa vlasti moraju uraditi svoj dio posla kako bi se Bosna i Hercegovina pridružila SEPA-i.
Naime, kako su napomenuli iz Centralne banke, biće neophodno da te institucije naprave zakonske prilagodbe da bi se podnijela Aplikacija za članstvo u SEPA-i. Ukazali su da rade na izradi te aplikacije koja se podnosi Evropskoj komisiji i Evropskom platnom vijeću. Istakli su to kada bismo Aplikaciju mogli podnijeti i kada bismo mogli postati članica SEPA-e, objavio je Klix.ba.
“Kada entitetska ministarstva okončaju aktivnosti na prilagođavanju zakonskih rješenja odredbama Direktive Evropske unije, stiču se preduslovi za apliciranje, te bi podnošenje Aplikacije za članstvo u SEPA-u bilo moguće tokom ove godine, a implicitno i članstvo u SEPA-i”, naglasili su iz Centralne banke.
Kao ništa manje važne preduslove za ovo članstvo istakli su tehničke preduslove, a za koje su podsjetili da su u drugoj fazi.
“U skladu sa svojim mandatom aktivno radimo, kako na analizi mogućih modaliteta integracije, tako i na analizi konkretnih tehničkih rješenja, kako bi se nakon formalnog prijema u SEPA-i pokrenuo i platni promet u SEPA aranžmanu. Sve kako bi građani i privreda što prije imali konkretne koristi, što jeste konačan cilj”, obrazložili su.
Šta donosi SEPA
U SEPA-i je 41 država u i izvan Evropske unije te za Zapadni Balkan (Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Albaniju i Kosovo) predstavlja prvi stub Plana rasta EU. Zapravo, članstvo u SEPA-i je jedan od uslova za članstvo u EU. Iz Centralne banke su se osvrnuli na neke od benefita ovog članstva.
“Stvoriće se uslovi da naknade za prekogranične transakcije budu jednako tarifirane. Istraživanjima Svjetske banke je utvrđeno da pravna i fizička lica na Zapadnom Balkanu plaćaju šest puta veću proviziju za prekogranične transakcije, nego pravna i fizička lica u SEPA-i”, naglasili su.
Koliko će to biti značajno za bh. ekonomiju istakli su podatak da Bosna i Hercegovina s državama SEPA-e ima 80 posto uvozno-izvoznih aktivnosti te da većina bh. dijaspore, koja doznakama generiše 10 posto bh. bruto društvenog prihoda (BDP), živi u državama SEPA-e. Ocijenili su da će se ovim osigurati dodatni rast BDP-a Bosne i Hercegovine te su se osvrnuli na još neke benefite.
“Pravi se korak naprijed ka članstvu u EU, postiže se bolja investiciona klima, povećavaju formalni novčani tokovi, smanjuje se siva ekonomija te poboljšava standard građana i privrednika”, dodaju.
Za njih je nesumnjivo da će rast konkurentnosti i transparentnosti te osnaživanje kohezije s dijasporom imati pozitivan uticaj na bh. ekonomiju, stvaranje dodatnih vrijednosti na tržištu te značiti zamah u inovacijama i digitalizaciji privrede i finansija.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano uz umjerenu oblačnost, uveče kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano uz umjerenu oblačnost, a tokom noći očekuje se kiša i pljuskovi sa grmljavinom.
Očekuju se jače padavine u kratkom periodu kao i jak vjetar u zoni pljuskova. Padavine će se premještati ka istoku i jugu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, uveče i tokom naredne noći prolazno jak.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od devet do 14, u višim predjelima od šest, a najviša dnevna od 22 do 28, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.
Društvo
KONAČNO: Ministarstvo finansija BiH UPLATILO 9,2 miliona KM BHANSA-i

Ministarstvo finansija i trezora BiH uplatilo je 9,2 miliona KM Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (BHANSA).
Riječ je o prvoj tranši pomoći za mart, april i maj kompaniji koja je u velikim finansijskim problemima zbog duga Republike Srpske u slučaju Viadukt.
Da su institucije BiH uplatile prvu pomoć za BHANSA potvrdio je Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH koji je juče za N1 rekao da su radnici ove agencije spremni obustaviti rad ukoliko do 15. juna najkasnije ne dobiju platu.
Međutim, budući da je novac, barem jedan dio, uplaćen na račun BHANSA, sve je izvjesnije da će i radnici ove kompanije dobiti platu.
Važno je istaći da je ranije na prijedlog Ministarstva komunikacija i saobraćaja BiH, donesena Odluka o finansiranju BHANSA na privremenoj osnovi do kraja trećeg kvartala 2025. godine. Riječ je o iznosu nešto većem od 60 miliona KM.
Prema toj odluci, Ministarstvo finansija i trezora BiH obavezno je mjesečno transferirati sredstva BHANSA po osnovu njenog zahtjeva na mjesečnom nivou za sredstvima u skladu sa rashodima iz usvojenog Finansijskog plana i izvršenjem u prethodnom periodu.
O Viaduktu
Slučaj “Viadukt” predstavlja jedan od najsloženijih pravnih i finansijskih sporova u BiH, sa ozbiljnim posljedicama po državne institucije, posebno Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Vlada Republike Srpske je 2004. godine dodijelila koncesiju slovenskoj firmi Viadukt i njenoj podružnici HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas. Međutim, iste godine RS je dodijelila koncesiju za HE Bočac 2, čime je onemogućena realizacija projekta Viadukta. Zbog toga je Viadukt 2014. pokrenuo arbitražni postupak pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora. Arbitražno vijeće je 2022. presudilo u korist Viadukta, obavezujući BiH na isplatu 40 miliona eura, a dug sa kamatama danas prelazi 70 miliona eura
Posljedice po BHANSA
Neizmireni dug prema Viaduktu ima direktne posljedice na BHANSA. Zbog sudske odluke, Eurocontrol je zamrznuo isplate prema BHANSA, što je dovelo do smanjenja plata zaposlenima i ugrozilo funkcionisanje vazdušnog saobraćaja u BiH. Savjet ministara BiH je odobrilo privremeno finansiranje BHANSA u iznosu od 60 miliona KM kako bi se prevazišla kriza, ali dugoročno rješenje još nije postignuto.
Pravne i političke implikacije
Tužilaštvo BiH i Okružno javno tužilaštvo Banjaluka vode istrage u vezi sa slučajem “Viadukt”, fokusirajući se na moguće zloupotrebe službenog položaja i druge nepravilnosti. Predsjedništvo BiH je usvojilo zaključke kojima poziva Savjet ministara da preduzme sve neophodne mjere za izvršenje presude ICSID Tribunala i zaštitu imovine BiH.
-
Zdravlje2 dana ago
JEDNOSTAVAN RECEPT ZA UKUSAN DORUČAK Omlet iz rerne
-
Politika1 dan ago
DODIK KOD PUTINA: Predsjednik Srpske stigao u Moskvu
-
Hronika2 dana ago
STRAŠNO! Učenik izvršio samoubistvo u Prijedoru
-
Politika1 dan ago
ŽELI BITI POSLJEDNJI! Zatvara li Šmit vrata OHR-a?
-
Banjaluka2 dana ago
PET GODINA BEZ SLUŽBENOG VOZILA! Stanivuković ostao dosljedan, i dalje vozi samo privatni auto
-
Hronika1 dan ago
PUCNJAVA U SARAJEVU! Migranti otvorili vatru, više teško ranjenih (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
Cvijanovićeva šalje jasnu poruku: Republika Srpska traži PARTNERSTVO sa Amerikom
-
Banjaluka2 dana ago
KREATIVNO! Maturanti Medicinske škole prodefilovali gradom, jedna maturantkinja došla traktorom (FOTO, VIDEO)