Connect with us

Politika

SVE JE POD ZNAKOM PITANJA! Hoće li američke sankcije uticati na funkcionisanje institucija Srpske

Zbog pritisaka američke administracije na banke u Srpskoj, svoj bankovni račun zatvorio je direktor RUGIP-a, Dragan Stanković, koji je već godinu pod američkim sankcijama.

Kaže da to neće spriječiti instituciju kojom rukovodi da radi na isti način kao i do sada, poštujući Ustav i zakone Republike Srpske.

Američke sankcije zvaničnicima Srpske, prema ocjeni ministra unutrašnjih poslova Siniše Karana, demonstracija su sile i rušenje prava te se mogu posmatrati i kao teroristički akt.

Godinu nakon što su mu zbog navodnog podrivanja Dejtonskog sporazuma uvedene sankcije, direktor RUGIP-a Dragan Stanković, zatvorio je račun kako bi banka izbjegla probleme. Ima rješenje za isplatu svojih, ali i primanja 1500 zaposlenih i izmirivanja svih obaveza. Ni na koji način, kaže, neće biti ugroženo funkcionisanje ove republičke institucije.

– Imam sedam pomoćnika, koje je imenovala Vlada i oni su odgovorni, ne kao ja, ja sam najodgovorniji, ima.dosta stvari koje oni potpisuju, imaju ovlašćenja da potpisuju određene dokumente. Što se tiče samo funkcionisanja RUGIP-a nema nikakvih problema i ove sankcije nas nisu nimalo pokolebale – navodi Stanković.

Zbog sankcija SAD-a 2022. godine i pritisaka na bankarski sektor u Republici Srpskoj, Alternativna televizija se suočava s prijetnjom zatvaranja računa čak i u domaćim bankama. Jedna od domaćih banaka koje, kao i sve banke u BiH, poštuju pravila OFAK liste, koja podrazumijevaju da nema poslovnih odnosa sa licima na ovoj listi, jeste Nova banka, koja prema riječima predsjednika uprave, uz Atos banku nikada nije bila stabilnija.

– Nova banka je ušla u 2024. godinu sa ambicioznim poslovnim planom. Prvi kvartal smo završili iznad plana i ne vidim nijednu mogućnost koja može da se desi da banka ne bude uspješna – naveo je Siniša Adžić, predsjednik Uprave Nove banke.

Cilj uvođenja sankcija je rušenje prava, smatra ministar unutrašnjih poslova. Predstavljaju udar na sve one koji ne dozvoljavaju unitarnu BiH, a najveća sankcija Republici Srpskoj je, kaže Karan, Kristijan Šmit.

– On nam zatvara sve. Zatvara građanima prava da u posredničkoj demokratiji odlučuju. Zamislite da mi građane na izborima pitamo da li Šmit treba da odlučuje o nama. To je nevjerovatan apsurd, apsurd su i sankcije – izjavio je Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Sankcije, pojašnjava Karan, znače samo jedno – kaznićemo sve koji ne dozvoljavaju unitarnu BiH, koji čuvaju Dejtonski sporazum, koji ne dozvoljavaju da ovo bude zemlja samo jednog naroda i koji žele da su čuje njihov glas u zajedničkim instistucijama BiH. Kategoričan je, sankcije su rušenje Republike Srpske, a kada udarate na institucije to može biti i terorizam.

– Krivično djelo terorizam ima u sebi dvije komponente – idelošku i političku i udar na institucije da nešto urade ili ne urade. Kada biste uzeli ovo mjerilo i primijenili i na sankcije i Šmita, postoji bezbjednosni problem, ovo je zaista jedna vrsta netipičnog, ali mogućeg i terorističkog akta za Republiku Srpsku – kaže Karan.

I ekonomisti smatraju da je apsurdna sutuacija u kojoj institucija van BiH, našim institucijama i zakonskom okviru nameće ponašanje koje šteti. Fizičkim licima otežan je, kažu, život bez platnih kartica, a pravna su onemogućena da izmiruju obaveze prema zaposlenima, dobavljačima, republici.

– Da njihov posao stagnira, da te firme dolaze u jako nezavidnu situaciju, pa čak i propadnu – navodi ekonomista, Aleksandar Ljuboja.

Banke su, kaže Ljuboja, u nezavidnoj situaciji. Ako ne ispoštuju preporuku američke administracije da gase račune sankcionisanih, mogu se suočiti sa problemima kada je riječ o inostranom platnom prometu.

– Ako nemate mogućnost da svom klijentu pružite usluge platnog prometa sa instranstvom, da radite dokumentarne depozitne poslove, da izađete na finansijska tržišta, tražite kapital koji ćete kasnije usmjeriti na tržište kao kredite, dolazite u poziciju da niste konkurentni, da stagnirate kao finansijska institucija – dodaje Ljuboja.

Rizika od stagniranja ne bi trebalo da bude kada je riječ o britanskim sankcijama firmi “Mania”, koje su uvedene zbog navodnog podrivanja ustavnog poretka BiH. Autoceste FBiH neće prekinuti saradnju sa ovom agencijom, jer, kako su naveli, sankcije nisu prepoznate kao obavezujuća odluka u federalnom zakonodavstvu iako, kako navode, imaju indikaciju o protivpravnom ponašanju.

Politika

DRINIĆ O SNSD-u “U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je SVAKA MUKA ZAVREMENA, A SRAMOTA ZAVIJEKA”

Odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, oštro je kritikovao ponašanje predsjednika Skupštine Ljube Ninkovića, optužujući ga za nerad i ignorisanje ključnih problema grada. Prema Driniću, Ninković gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći direktnu štetu svim građanima Banjaluke.

„Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, dokazani neradnik, već gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći najveću štetu građanima Banjaluke. Klasikni uhljeb, vrlo vješt u političkim presvlačenjima, frkće od bijesa čim se spomene zakazivanje sjednice ili odluka gradonačelnika za razvoj Banjaluke, ali mu plata od 5.000 KM nije mrska. Voli ‘hljeb bez motike’,“ rekao je Drinić.

Drinić je istakao da Banjaluka ne može napredovati dok se pojedinci ponašaju neodgovorno i brinu samo o svojim interesima.

„Njiva hoće motiku. Banjaluka je naša kuća u kojoj moramo svi da radimo za dobrobit našeg naroda. Ljubo i oni kojima je obraz iza leđa ne brinu za poskupljenje struje. Neka njima sija kao u Las Vegasu, a narod koji ne može da plaća velike račune može da provodi praznike uz svijeće!“ upozorio je Drinić.

Na kraju, Drinić je pozvao sve funkcionere da se trgnu i počnu odgovorno obavljati svoj posao:
„U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je ‘svaka muka zavremena, a sramota zavijeka’!“

Nastavi čitati

Politika

MIRNA SAVIĆ BANJAC “SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje MNOGE BESPLATNE MJERE koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića”

SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje mnoge besplatne mjere koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića. To ih izgleda jako muči, pa im je Banjaluka jedini grad kojim bezuspješno pokušavaju da se bave.

Izjavila je ovo narodni poslanik PDP u NS RS Mirna Savić Banjac, reagujući na izjavu generalnog sekretara SNSD Srđana Amidžića koji je rekao da će SNSD podnijeti inicijativu da u Banjaluci prevoz bude besplatan za sve građane.

-SNSD u Banjaluci nije htio ni da razmatra predloženu Odluku o dopuni Odluke o komunalnim taksama čiji je predlagač gradonačelnik. Ovom odlukom predviđeni su dodatni prihodi Grada koji bi se realizovali kroz destimulativne mjere smanjenja broja poslovnih jedinica privrednih društava registrovanih za priređivanje igara na sreću. Naročit cilj im je da se u što skorije vrijeme zabrani rad priređivačima igara na sreću čije poslovnice se nalaze u blizini obrazovnih ustanova. Jednostavno rečeno, ako vam je namjera ozbiljna, izglasajte da se novac iz kladionica, pogotovo onih pored škola, preusmjeri za besplatan prevoz i u korist svih građana Banjaluke- kaže Savić Banjac i dodaje:

-Građani bi najviše znali da cijene kada ovakve izjave ne bi bile samo farsa i već stotinu puta viđen pokušaj zbunjivanja javnosti. Oni odlično znaju ko je šta uradio za vrijeme svog mandata. Rješenje vam je predloženo, imate priliku da se pokažete na djelu – poručuje Savić Banjac.

Ističe da ako već ne žele da uvode besplatan prevoz za penzionere u druge gradove širom Srpske, nego se i dalje bave Banjalukom pored neurađenog posla za koji su dobro plaćeni, onda i ovaj put, kako kaže, ima rješenje za njih.

-Naprimjer, ministru Amidžiću predlažem da se malo više pozabavi svojim poslom u Sarajevu, a može početi sa tim što će više brinuti o institucijama Republike Srpske, a manje o budžetu zajedničkih institucija koji značajno raste iz godine u godinu, dok je istovremeno standard građana Republike Srpske sve niži- navodi Savić Banjac.

Nastavi čitati

Politika

AERODROM u Bihaću pribavio URBANISTIČKU SAGLASNOST!

Aerodrom u Bihaću korak je bliže realizaciji jer od danas ima urbanističku saglasnost.

– Danas je izuzetno važan dan za grad Bihać i cijeli Unsko-sanski kanton. Jutros nam je od federalnog ministra prostornog uređenja Željka Nedića svečano uručena Urbanistička suglasnost za radove prve faze izgradnje Međunarodnog aerodroma Bihać – saopćio je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

– Izdavanje Urbanističke suglasnosti predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u izgradnji aerodroma i vrlo je važno da smo uspjeli prevazići sve prepreke s kojima smo se susreli, uključujući i one birokratske, tako da vrlo brzo možemo aplicirati za izdavanje građevinske dozvole koju bismo trebali imati u prvom kvartalu 2025. godine, a zatim krenuti i u realizaciju faze 1A koja obuhvata izgradnju poletno sletne staze u dužini 1800 metara – dodao je.
– Prije nekoliko godina kada je tadašnja Vlada FBiH odlučila da dio sredstava namijenjenih za razvoj zračnog saobraćaja u FBiH preusmjeri za izgradnju aerodroma u Bihaću, imali smo samo studiju i livadu, odnosno zemljanu pistu sportskog aerodrome u vlasništvu Grada.

Danas imamo preko 90% otkupljenog zemljišta i ozbiljan projekt u zreloj fazi realizacije, urbanističku suglasnost za faznu gradnju kojoj su prethodile mnogobrojne studije, te suglasnosti i dozvole koje su potrebne sa svih nivoa vlasti u ovoj nam komplikovanoj državi, Bosni i Hercegovini.

Osim opredijeljenosti Vlade FBiH, koja je financijer cjelokupnog projekta, značajno je doprinijela upornost i aktivna suradnja Uprave JP “Aerodrom Bihać” sa državnim agencijama iz oblasti zračnog saobraćaja, BHDCA i BHANSA-om – zaključio je Sedić.

Nastavi čitati

Aktuelno