Connect with us

Politika

SVE SE ZNALO OD POČETKA, neko se dobro “ugradio”

Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine dobija svoju zgradu u centru Banje Luke. Direktor Zoran Tegeltija, potpisao je odluku o kupovini dvije zgrade kompanije “Grand Trade” čiji je vlasnik Mile Radišić, kum predsjednika Republike Srpske i čelnika SNSD-a, Milorada Dodika, za ukupno 98,57 miliona maraka. Je li u ovom slučaju javni interes poražen u odnosu na privatni?

Nakon više puta poništenog tendera za kupovinu zgrade Uprave za indirektno oporezivanje, izabran je očekivano ‘Grand Trade’ kao jedini ponuđač.

Prvobitni budžet za kupovinu zgrade je sa nepunih 38 miliona maraka godinama narastao na vrtoglavih 100 miliona. Jedna zgrada je za potrebe Glavne kancelarije, a druga za sjedište Regionalnog centra Banja Luka.

U Upravi za indirektno oporezivanje bez komentara. Kažu sve je rečeno u odluci. U “Transparency Internationalu” smatraju da je na primjeru kupovine zgrade “Grand Trade” potvrđeno da je privatni interes iznad javnog interesa i novca građana BiH.

Niko nije očekivao da će dostići nevjerovatnih 100 miliona i to što je Parlamentarna skupština zabranila ne igra veliku ulogu iako je to institucija na nivou BiH i očigledno bez jasno zapriječene sankcije nikakvi zaključci ni odluke neće biti ispoštovani – kaže Damjan Ožegović iz TIBIH za BHRT.

Od početka se znalo da će zgrada Uprave za indirektno oporezivanje biti kupljena od “Grand Trade“, jer je građena po njihovim zatjevima i sve je unaprijed dogovoreno, kaže ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.

Ovdje sve funkcioniše po principu ucjena i interesa. I ovdje se ‘ugradio’ neko s druge strane entitetske granice tako da ne mogu reći da je njihova pobjeda već naš poraz i poraz svih onih u vlasti koji to dozvoljavaju – kaže Cenić.

Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je na prijedlog Komisije za borbu protiv korupcije usvojio zaključak kojim se poziva Uprava za indirektno oporezivanje da odustane od kupovine zgrade “Grand Trade” u vlasništvu Mile Radišića.

Politika

BORBA SVIM PRAVNIM SREDSTVIMA Stanivuković: Istrajaćemo u odbrani zemljišta koje pripada našem gradu

Svim pravnim sredstvima, u skladu sa zakonom, borićemo se za zemljište Poljoprivredne škole vrijednosti preko 150 miliona KM, jer to pripada našem gradu i građanima.

Poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Kako je istakao, podnijeli smo reviziju Vrhovnom sudu na presudu Višeg privrednog suda, kao i dvije urgencije, jer je naša dužnost da istrajemo u odbrani onoga što pripada našem gradu i građanima.

Foto: S.Ćuković

-Poljoprivredna škola je dobila zemljište na korištenje za vaspitno-obrazovne svrhe, a ne za kriminalne radnje sa fiktivnim firmama i preprodaju tajkunima. Nastavljamo borbu za svaki pedalj zemlje koja pripada našem gradu – zaključio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Politika

VLAST IZNAD SVEGA! Minić ignoriše apelaciju Ustavnom sudu

Vlada Republike Srpske će raditi transparetno, a ministri će imati obavezu da dostave planove šta će sve raditi u narednih 100 dana, obećao je predsjednik Vlade Savo Minić na prvoj press konferenciji nakon konstitutivne sjednice nove Vlade. U četvrtak 11.septembra biće održana prva zvanična sjednica sa dnevnim redom. Sada je i zvanično. Savo Minić je novi predsjednik Vlade Srpske. Uprkos brojnim upozorenjima da je ova Vlada neustavna, republički Službeni glasnik je objavio odluku da je izabrana nova Vlada. Minić obećava da će raditi bez skrivanja informacija i da će svi mediji biti upoznati sa svim aktivnostima vlade kroz konferencije za medije nakon svake sjednice Vlade koja se po pravilu održava svakog četvrtka.

„Svi mediji će imati najkasnije do srijede kompletan dnevni red sjednica Vlade RS, a ne da se objavljuju neka odluke u toku sjednice. Sve će biti transparentno nema potrebe za nedoumicama. U toku ovog mjeseca imaćemo sjednicu Vlade van sjedišta najvjerovatnije u Trebinju“, kaže novi predsjednik Vlade RS. Kad je u pitanju stanje u Šumama Srpske, koje je u prvih šest mjeseci ove godine u minusu 5 miliona KM,a koje je bilo u Minićevom resoru dok je bio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, i ovaj put čuli smo samo obećanja da će se do kraja godine preduzeti značajni koraci u saniranju stanja u Šumama.

„Jedino što ostavljam sebi u obavezu i tu ću biti uključen je stanje u Šumama i tu postoje određene veoma bitne aktivnosti koje se vode i koje će do kraja godine napraviti pomak u Šumama“, ističe Minić.

Dok ministri i premijer preuzimaju svoje dužnosti, i dalje postoje oni koji smatraju da je Vlada neustavna. Ovaj put su bošnjački delegati u Domu naroda Parlamentrane skupštine BiH poslali apelaciju Ustavnom sudu BiH zbog imenovanja Vlade. Minić kaže, neka svako radi svoj posao. „Oni rade svoj posao mi radimo svoj posao, mi smo završili dio koji se odnosio na Republiku Srpsku i prošlo je kako sam i rekao da će proći, a kažem da će i ta apelacija proći, kad je u pitanju Vlada, kako treba tako da ne želim se tim baviti“, smatra Minić.

Ono što osporava novu Vladu je to da je mandat novom premijeru Savi Miniću 23.avgusta dodijelio Milorad Dodik, iako je pet dana ranije prestao biti predsjednik Republike Srpske odlukom Suda BiH. Upravo zbog toga, prijevremeni izbori za novog predsjednika Srpske biće održani 23.novembra.
BN

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ SA VLADIKOM FOTIJEM “Njegova mudrost uvijek donosi smiraj i nove vidike”

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković sastao se sa Njegovim Preosveštenstvom Vladikom Fotijem, ističući da mu ovakvi susreti daju posebnu snagu i smirenost uoči važnih odluka i sastanaka.

– Prije i poslije važnih sastanaka, susreta i odluka volim da razgovaram sa Njegovim Preosvještenstvom Vladikom Fotijem. Tako je bilo i ovaj put. Njegova mudrost i riječi uvijek otvaraju nove vidike, donose smirenost i snagu da važne odluke donosimo trezveno i odgovorno – rekao je Stanivuković.

On je naglasio da razgovori sa Vladikom Fotijem predstavljaju dragocjeno iskustvo koje mu pomaže da političke izazove posmatra iz šire i dublje perspektive, te da se odluke donose u interesu naroda.

Nastavi čitati

Aktuelno