Društvo
Sve veći broj učenika treba DODATNE INSTRUKCIJE, roditelji primorani da traže POMOĆ
Zbog lošeg znanja i ocjena iz matematike, fizike, ali i zbog prijemnog upisa u srednje škole, svake godine se bilježi sve veći broj đaka u Srpskoj koji se odlučuju na instrukcije, za koje je potrebno izdvojiti i oko 20 maraka.
Naime, kako kažu oni koji nude instrukcije, najtraženije su one iz matematike i fizike, odnosno onih predmeta koje učenici treba najviše da vježbaju.
Nastavnica matematike iz Prnjavora izjavila je da djeca nižih razreda redovno dolaze na instrukcije upravo zbog takmičenja.
– Mada neki učenici dolazi na instrukcije pred kontrolni, i dalje je najviša zainteresovanost u vremenu kada je prijemni za upis u srednje škole – rekla je ona i dodala da čas od sat vremena košta 20 KM.
Iz Centra za obrazovanje odraslih Banjaluka rekli su da na instrukcije dolaze djeca različitih uzrasta, odnosno učenici šestog, sedmog, osmog razreda, kao i oni đaci koji žele da se pripreme za prijemni ispit.
– Dolaze učenici koji žele da poprave ocjene, ali i oni koji žele da zadrže dobre ocjene, a najviše traže instrukcije iz matematike, fizike i informatike – naglasili su iz Centra.
Dodali su da ako se radi u grupi, odnosno ako učestvuju dva, tri đaka sa nastavnikom, onda je cijena 40 KM, a ako se radi jedan na jedan, cijena je 20 KM.
Instruktor fizike iz Prijedora kaže da je tražnja za instrukcijama povećana i u ovom gradu, ali da on radi samo sa osnovcima, te dodaje da čas kod njega traje sat i po i da je cijena 25 KM.
– Postoji veliki broj roditelja koji žele privatne časove za svoju djecu i u svakom momentu imam priliku da povećam broj polaznika. Roditelji nemaju vremena ili ne znaju i onda dođu u situaciju da dijete ne stiže da prati nastavu u školi, pa se odlučuju da potraže pomoć stručnih lica – rekao je on.
Sanja Marković, apsolvent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci, daje instrukcije iz matematike i kaže da je tražnja za instrukcijama povećana.
– To su naročito djeca koja se pripremaju za upis u srednje škole, pa u ovoj godini radim samo sa djecom tog uzrasta, jer očigledno nisu savladali gradivo – izjavila je ona.
Dodaje da je gotovo svaki dan pitaju da daje instrukcije, jer kako ističe, đaci ne uspiju da nauče i razumiju gradivo na nastavi ili im profesori loše objasne materiju, zbog čega imaju slabe ocjene.
Banjalučanka Lidija Udovčić, majka djevojčice koja ide u šesti razred, izjavila je da od početka drugog polugodišta njena kćerka dva puta sedmično ide na instrukcije iz matematike.
– Moje dijete uzima instrukcije iz matematike. Nastavnica ide brže s gradivom nego što djeca uopšte usvoje prethodno. Sama se zamislim često nad zadatkom pa sam primorana potražiti pomoć – rekla je ona.
Iz Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske saopštili su da je školama u Srpskoj data mogućnost realizacije časova dodatnog rada sa nadarenim učenicima ili dopunskog rada sa učenicima koji ne ostvaruju očekivani napredak tokom redovne nastave.
– Na osnovu analiza uspjeha i vladanja učenika u osnovnim školama koje izrađuje Republički pedagoški zavod možemo reći da su prosječne ocjene učenika, odjeljenja i razreda na visokom nivou – naglasili su iz Zavoda, prenose Nezavisne novine.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura ide do 39 stepeni
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti pretežno sunčano i veoma toplo uz umjerenu oblačnost, a poslije podne ponegdje se očekuje slaba kiša.
U široj regiji oko rijeke Save moguće su i kraće lokalne nepogode uz jak vjetar i pojavu grada, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Vjetar će biti slab do umjeren, većinom jugoozapadnog smjera, u sjevernim područjima, sjevernog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda. Jutarnja temperatura vazduha biće od 14 do 19, na jugu do 26, a najviša dnevna od 30 do 36, na jugu do 39 stepeni Celzijusovih.
Društvo
VJEROVALI ILI NE! U ovom gradu u Srpskoj prodata samo tri stana
Kvadrat novogradnje u Srpskoj u prvih šest mjeseci ove godine prosječno je koštao 3.011 KM.
To je za 116 KM, odnosno 3,7% manje nego u istom periodu prošle godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Najviše prosječne cijene kvadrata u prvih šest mjeseci ove godine zabilježene su u Trebinju – 4.526 KM, zatim na Jahorini, odnosno u opštini Trnovo – 4.491 KM, te u Banjaluci – 4.009 KM, prenosi Srpska info.
Istovremeno, broj prodatih novih stanova značajno se razlikovao od grada do grada.
Kada je riječ o prodaji, najviše završenih novih stanova prodato je u Banjaluci – 350, zatim na području Istočnog Sarajeva – 318, dok je u Trebinju prodajom obuhvaćen 161 stan.
S druge strane, najmanje stanova prodato je u Gradišci – svega 3, dok je u Derventi prodato 47, a u Tesliću i Foči po 55 završenih novih stanova.
Podsjetimo, u Srpskoj je u drugom tromjesečju ove godine završen i prodat rekordan broj novih stanova, a kvadrat novogradnje u prosjeku je koštao skoro 3.200 KM.
Prodato je 670 stanova, najviše za jedno drugo tromjesečje od 2016, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Prosječna cijena kvadrata iznosila je 3.193 KM, a najskuplja novogradnja bila je na Jahorini, u opštini Trnovo – 4.491 KM po kvadratu. Slijede Trebinje sa 4.476 KM i Banjaluka gdje je kvadrat 4.154 KM.
Za 670 novih stanova, prosječne površine 54 kvadratna metra, kupci su ukupno izdvojili 114,6 miliona KM.
Društvo
RADE BOŽIĆ PONOVO NEMA SREĆE! Njegov bik opet zaustavljen u četvrtfinalu Kočićevog zbora
Rade Božić ponovo nije imao sreće na Kočićevom zboru. Njegov bik ove godine još jednom je zaustavljen u četvrtfinalu tradicionalne borbe bikova, čime je Božić ostao bez plasmana u samu završnicu takmičenja.
Iako je od njegovog bika mnogo očekivano, borba u četvrtfinalu nije završila željenim ishodom. Bik je pružio snažan otpor, ali je na kraju morao priznati poraz i ponovo završiti takmičenje među osam najboljih.
Za Božića tako ostaje isti scenario kao i ranije – četvrtfinale se pokazalo kao kobna prepreka.
Publika je i ove godine s velikom pažnjom pratila nastup njegovog bika, a ostaje da se vidi hoće li Rade Božić naredne godine konačno napraviti iskorak i probiti se u polufinale.
Jedno je sigurno – bikovima iz Božićeve štale motivacije neće nedostajati za naredni Kočićev zbor.
-
Društvo2 dana agoPUNIH 20 GODINA NA IVICI EGZISTENCIJE! Penzija u Srpskoj pokriva jedva ČETVRTINU potrošačke korpe,
-
Politika2 dana ago„BIO JE DOBAR ČOVJEK…“ Biljana Plavšić potresena nakon vijesti o smrti Ratka Mladića!
-
Politika16 sati agoDRINIĆ “Srpska je vječna dok su joj djeca vjerna, u IMLJANIMA BISTA GENERALU RATKU MLADIĆU” (VIDEO)
-
Društvo3 dana agoJEDNO PRAVILO ZA “ELITU”, DRUGO ZA NAROD! Zašto funkcioneri bježe iz javnih bolnica u Srpskoj?
-
Politika2 dana ago„ŽELIMO DA BUDEMO PRISUTNI MEĐU LJUDIMA“ PSS stigao u Derventu, Stanišić i Đukić najavili konkretne korake!
-
Sport3 dana agoNAJGORI MOGUĆI SCENARIO ZA SINERA! Poslije otkazivanja US Opena stigla nova loša vijest, ljekari izdali strogu zabranu!
-
Politika3 dana agoGENERAL MLADIĆ BIĆE SAHRANJEN UZ DRŽAVNE I VOJNE POČASTI! Ministar Vujić otkrio sve detalje o preuzimanju tijela
-
Region3 dana agoVUČIĆ ODBRUSIO ZAGREBU! “Niko nas nije pitao kad je Njemačka naoružavala Hrvatsku, a sad im smeta jaka Srbija!”
