Connect with us

Region

Svečano otvoren Pelješki most

Svečanim otvaranjem jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj – Pelješki most, pušten je u upotrebu.

Nakon decenija čekanja i četiri godine gradnje, most je večeras svečano otvoren.

Most povezuje kopno u mjestu Komarna i ostrvo Pelješac, a dug je više od 2.400 metara. Koliko je gradnja, vrijedna 420 miliona evra, bila zahtjevna govori i činjenica da je čelično-betonska konstrukcija ispod i iznad vode teška kao 30 Ajfelovih tornjeva.

Rimac Nevera, električni hiperautomobil hrvatske proizvodnje, prvi je automobil koji je prešao novi most pred sam kraj ceremonije.

Region

IZBORI U HRVATSKOJ! Objavljena finalna anketa

Prema finalnim izlaznim anketama parlamentarnih izbora u Hrvatskoj HDZ i partneri osvojili su 59 mandata, jedan više u odnosu na prvu izlaznu anketu, dok SDP ima 43 mandata, jedan mandat manje u odnosu na prethodnu anketu.

Domovinski pokret i partneri osvajaju 13 mandata, Most i partneri 11 mandata, platforma Možemo! i partneri 10 mandata.

IDS i partneri osvajaju dva mandata, a Fokus, Republika jedan mandat. dok Nezavisna platforma Sever osvaja jedan mandat.

Izlazne ankete za Hrvatsku radio i televiziju sprovela je agencija Ipsos na uzorku nešto većem od 20.000 ispitanika u svih 10 izbornih jedinica, dakle u svakoj izbornoj jedinici po 2.000 ispitanika, prenosi Tanjug.

Anketa je sprovedena na 400 biračkih mjesta, 40 u svakoj izbornoj jedinici u opštinama i gradovima.

Nastavi čitati

Region

Plenković nakon glasanja pričao o BiH: DA LI JE PREKRŠIO IZBORNU ŠUTNJU?

Nakon što je glasao na biračkom mjestu 216 – Mjesni odbor Jelenovac, Andrej Plenković, premijer Hrvatske, dao je izjavu za medijie.

Kako navodi portal “Index” to se ne može protumačiti drugačije nego kao kršenje izborne ćutnje.

“Danas je lijep dan, dobro smo raspoloženi i optimistični. Nadam se da će građani glasati za Hrvatsku u kojoj se poštuje Ustav i ustavni red, za Hrvatsku koja pripada zapadnom i transatlantskom demokratskom krugu. Pozivamo da se Hrvatska vodi ozbiljno i pouzdano i da se Hrvatska vodi sigurno. Ja sam uvijek za to da što veći broj hrvatskih građana iskoristi svoje pravo. To je jedno lijepo građansko pravo”, rekao je Plenković.

“Prvo ću popiti jednu kavu s prijateljima na Črnomercu, nakon toga ću se družiti sa suprugom i djecom, obilazili smo sve hrvatske gradove i županije, a onda ćemo navečer u Westinu dočekati rezultate. Da nema podrške supruge, sigurno ne bi bilo ovako dobro”, rekao je Plenković pa dodao:

“Mi poštujemo Ustav. Što se tiče regionalne stabilnosti, mi smo uvijek pokazivali vodstvo. Mi smo ostvarili svoje strateške ciljeve, ušli smo u NATO, EU, eurozonu i Šengen, ostaje zaokružiti to članstvom u OECD-u. Pomažemo i Bosni i Hercegovini, radi Hrvata koji su tamo konstitutivan narod, ali želimo razvijati odnose sa svim susjedima”, rekao je Plenković.

“Mi smo u mandatu pokazali kako se vodi uključiva politika prema manjinama, pa tako i srpskoj manjini, od elementarnih stvari kao što su voda i struja pa do uključenosti u političke procese. Lijepo je vidjeti kad svi manjinski zastupnici dižu ruku za Zakon o hrvatskom jeziku”, rekao je Plenković.

“Na BiH gledamo jako pozitivno, to je nama susjedna zemlja. Za nju se zalažemo gotovo onako kako se zalažemo za Hrvatsku. Podržavamo cjelovitu BiH i Dejtonski sporazum. Želimo da se riješi vječno pitanje Hrvata u BiH. Te poruke kao Dodikove se stalno ponavljaju, to nije ništa novo. Razgovaramo sa svima i šaljemo poruke stabilnosti i funkcionalnosti, to je važno za BiH, pa i za mir u regiji. Zalažem se za dijalog”, rekao je.

Nastavi čitati

Region

DA SE NE ZABORAVI! Godišnjica stradanja male Milice iz Batajnice

Prije 25 godina na današnji dan stradala je djevojčica Milica Rakić.

Na današnji dan prije 25 godine prekinut je život tada trogodišnje Milice Rakić iz Batajnice. Ubijena je u kupatilu na noši dok su je spremali za spavanje. Zajedno sa još 78 ubijenih mališana ona je simbol stradanja srpskog naroda u NATO bombardovanju. Na dan pogibije Milica je nacrtala cvjetiće i crtež zalijepila na zid. Te večeri oglasila se vazdušna opasnost nad Beogradom. NATO avioni ponovo su pristizali.

Bilo je kasno uveče, 21.45 sati. Dok je Milica bila u kupatilu, njena mama Dušica je u sobi spremala krevetić za spavanje. Vrata kupatila bila su otvorena. “U daljini su odjekivale NATO bombe. Plašila se moja djevojčica. “Mama, požuri. Dođi da me čuvaš – rekla mi je Milica, a onda – prasak”, ispričala je ranije majka Dušica.

Geleri agresorskih NATO bombi rasparčali su prozor, pokidali zavesu. Pokidali su i dušu Miličinih roditelja i zauvijek je istrgli iz njihovog zagrljaja. Sada, kada su prošle godine, kaže da više nema suza, čak je i ne sanja, za razliku od supruga Žarka. On se jutro poslije, kaže, budi samljeven. “Teško je. To se riječima ne može opisati. Patnju potiskujemo i Žarko i ja. Aleksa i Anđela imaju pravo na svoju mladost, mada su oni svjesni naše patnje”, rekla je majka.

Začula se detonacija, lomnjava stakla i kupatilskih pločica, fasade, a Miličin tata Žarko je zatekao dijete bez svesti. Svuda oko nje bila je krv. Probao je da je spase. Uzeo ju je u naručje, sjurio niz stepenice, pa u automobil, odvezavši je do Zemunske bolnice. Dežurni ljekari su je primili. Rupe od gelera na fasadi zgrade i danas su vidljive. Roditelji ih ne diraju, tamo stoje kao nijemi podsetnik na taj zločin. “Želio sam da tužim NATO zbog ubistva moje Milice, ali mi je tadašnji ministar spoljnih poslova to zabranio. Izlazimo svakog 17. aprila na groblje da obiđemo naše dijete i potom nastavljamo da živimo. Koliko-toliko normalno”, rekao je ranije.

U bombardovanju poginulo 2.500 civila
NATO bombardovanje na SR Jugoslaviju započeto je 24. maja 1999. Procjenjuje se da je tokom 78 dana poginulo oko 2.500 civila, ranjeno 6.000 civila, dok je ukupna materijalna šteta procijenjena na više desetina milijardi dolara. NATO bombe su ubile 79 djece, među njima i Milicu Rakić. Uništeno je i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 mostova razoreno.

Oslikana freska sa njenim likom
Freska sa likom djevojčice nalazi se u tri manastira – dva u Srbiji i jednom u Bosni i Hercegovini. Jedan od njih je manastir Tresije na Kosmaju. Svetinja je podignuta još u vrijeme Nemanjića, na samom početku 14. vijeka. Više je puta rušena i obnavljana, što je sudbina većine srpskih bogomolja koje su sa narodom prošle kroz vekove pod Turcima, kasnijim ustancima, dva svjetska rata. Posljednja obnova započeta je 1936.

Manastir je posvećen Saboru Svetih Arhangela. U njemu je od ulaza sa desne strane sahranjen upokojeni starešina manastira, arhimandrit Jovan. Napred, ka krstu i oltaru, sa lijeve strane oslikana je freska sa likom male Milice. U crveno-crnoj odjeći, kakva je i upamćena sa fotografije u haljini i rolci, kratke kose, ali u starijem dobu, Milica gleda na posjetioce Tresija. Drži krst u ruci, ima oreol. Oko njenog lika ispisano je: Sveta Novomučenica Milica Beogradska. Njena smrt je postala simbol stradanja i patnji djece Srbije.

Nastavi čitati

Aktuelno