Connect with us

Banjaluka

SVETOSAVSKI BAL U BANSKOM DVORU! Prisustvovao i gradonačelnik (FOTO)

Sedmi po redu Svetosavski bal u organizaciji kulturno-umjetničkog društva „Sveti Sava“ održan je u Banskom dvoru.

Publika je i ovoga puta imala priliku da uživa u raznovrsnom programu koji je obuhvatio gradske igre i kola koja su se izvodila u tom periodu, starogradske i tradicionalne pjesme karakteristične za naš narod, a takođe imali su i priliku da zaplešu u ritmu valcera uz muziku poznatih kompozitora klasične muzike.

Ovogodišnjem balu prisustvovao je i gradonačelnik Draško Stanivuković sa saradnicima, koji je tom prilikom istakao da mu je velika čast što je već godinama dio ove tradicionalne manifestacije.

-Čestitam i zahvaljujem se Kulturno- umjetničkom društvu „Sveti Sava“ na odličnoj organizaciji i njihovoj želji da očuvaju ovu tradiciju – poručio je gradonačelnik, istakavši da će Grad kao i uvijek pružiti podršku ovoj manifestaciji.

Kako je istakao, Svetosavski bal je okupljanje oko naše suštine i Svetog Save kao naše duhovne vertikale, koji je zapravo naš prosvetitelj i naš putokaz u svijet.

-Kada govorimo o Svetom Savi, govorimo o nama samima, jer nam je on svojim primjerom pokazao put kojim trebamo ići. Polazeći od svih vrijednosti za koje se zalagao i kojima je težio Sveti Sava, treba da gradimo naš svetosavski put i da težimo velikim idealima – kazao je on.

Dodao je da je Sveti Sava neko ko je, uprkos tome što mu je dato sve materijalno, odabrao duhovnost kao put kojim treba ići i da svako od nas treba da teži duhovnosti.

-Makoliko bilo teško ići putem duhovnosti, duhovnost je naš jedini oslonac. Čovjek u svojoj svakodnevnici često gubi snagu, ali se ta snaga odjednom javi, a to je upravo ta duhovnost koja je pronikla iz nas samih – kazao je Stanivuković, te dodao da svako od nas treba da radi na duhovnosti kako bi život dobio svoj puni smisao.

Inače, važno je podsjetiti da je organizator ove manifestacije Kulturno – umjetničko društvo „Sveti Sava“ koje je osnovano 2007. godine i koje je tokom svog dosadašnjeg rada održalo veliki broj koncerata i javnih nastupa, kroz koje nastoji da očuva tradiciju i promoviše srpsku kulturu širom Evrope.

Ovo Društvo organizovalo je Sedmi svetosavski bal koji je već postao tradicionalna manifestacija u Banjoj Luci i koji je po svom programskom sadržaju jedinstven u regionu.

Specijalni gost ovogodišnjeg bala bio je i glumac Dejan Lutkić koji je svojim nastupom obogatio umjetnički program.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ RAZGOVARAO SA AMBASADOROM NJEMAČKE: „Banjaluka ostaje otvorena za partnerstva i konkretne projekte“

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ugostio je danas u Gradskoj upravi ambasadora SR Njemačke u BiH, Nj.E. Alfreda Granasa.

-Danas sam održao sastanak sa ambasadorom SR Njemačke u BiH, Nj.E. Alfredom Granasom. Razgovarali smo o rezultatima vanrednih izbora, političkim prilikama u zemlji i pravcima daljeg jačanja saradnje između Banjaluke i njemačkih gradova – rekao je gradonačelnik.

Gradonačelnik je nakon sastanka istakao i to kako Banjaluka ostaje otvorena za partnerstva koja donose konkretne projekte, stabilnost i napredak našem gradu.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ-BANJAC UPOZORAVA: „Skupština Banjaluke mjesecima blokirana, građani trpe štetu – vrijeme je za hitnu reakciju“

Gradski menadžer Mirna Savić-Banjac pozvala je rukovodstvo Skupštine Grada da bez odlaganja zakaže novu sjednicu, podsjećajući da je Banjaluka ove godine imala svega tri redovna zasjedanja, a da je posljednje održano 23. juna.

– Pozivam skupštinsku većinu i novo rukovodstvo banjalučkog SNSD-a da pod hitno promijeni način rada. Pozivam ih da reaguju i pozovu aktuelnog predsjednika da radi svoj posao ili da imenuju novog predsjednika, jer Banjaluka i njeni građani ovo nisu zaslužili – poručila je Savić-Banjac.

Ističe da je Banjaluka na usvajanje budžeta za tekuću godinu čekala skoro šest mjeseci, dok Nacrt budžeta za 2026. godinu već mjesec dana stoji „u ladicama“ bez zakazane sjednice.

Savić-Banjac upozorava da se ovakvim postupanjem direktno nanosi šteta građanima i krši Zakon o lokalnoj samoupravi.

– Obraćali smo se i Ministarstvu uprave i lokalne samouprave, jer se sjednice u Banjaluci ne održavaju u zakonskom roku i za nas je zaista neprihvatljivo da skupštinsko rukovodstvo uredno prima visoke plate, iako ne dolaze na posao i apsolutno ništa ne rade – istakla je ona, te još jednom pozvala skupštinsku većinu i novo rukovodstvo SNSD-a, koji participira u gradskoj vlasti, da hitno reaguju.

Nastavi čitati

Banjaluka

PONOVO SNSD VEZA! Gordan Pavlović kupio Fabriku duvana Banjaluka

Fočanski biznismen Gordan Pavlović, vlasnik kompanije „Pavgord“ iz Foče kupio je Fabriku duvana Banjaluka, otkriva portal Capital.

Kako otkriva izvor Capitala, Pavlović je banjalučku fabriku duvana platio više od deset miliona maraka, a kupio ju je preko svojih firmi „Pavgord“ i H&P.

Pavlovićev advokat Miloš Stevanović potvrdio je da je njegov klijent kupio banjalučku fabriku, ali nije želio da otkriva nikakve detalje.

– Ne mogu zaista da govorim o detaljima – bio je kratak Stevanović.

Pavlović je nedavno preko svojih firmi „Pavgord“ i H&P. kupio kompaniju ArcelorMital u Prijedoru i Zenici.

Prije toga, „Pavgord“ je kupio i kompaniju „Alumina“ iz Zvornika i sve njene povezane firme koje su bile u stečaju, zatim kompaniju „Boksit“ iz Milića, „Zrak“ iz Sarajeva, a spominje se i kao budući kupac „Koksare“ iz Lukavca koja je nedavno otišla u stečaj.

Nekadašnji gigant

Fabrika duvana Banjaluka je nekadašnji privredni gigant koji je početkom devedesetih zapošljavao više od 1.300 radnika i godišnje proizvodio oko 9.000 tona cigareta. Fabrika je poslije rata počela da gomila gubitke, a u procesu privatizacije je završila u vlasništvu banjalučkog biznismena Nebojše Antonića, koji je kasnije prodao bugarskoj kompaniji „Bulgartabak“.

Bugari su proizvodnju u fabrici obustavili krajem maja 2018. godine, a radnicima je prije nego što je stavljen ključ u bravu isplaćena otpremnina u iznosu od hiljadu maraka po godini radnog staža.

Na mjestu nekadašnje fabrike u strogom centru Banjaluke ostali su objekti na zemljištu od oko 23.000 kvadrata. Vrijednost ovog zemljišta mjeri se milionima maraka, a po svim prilikama, upravo to zemljište je razlog zbog koga je fočanski biznismen kupio fabriku.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković nedavno je izjavio da grad Banjaluka ima ozbiljnu namjeru da kupi kompleks bivše Fabrike duvana koji se, kako je rekao, nalazi na listi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

On je poručio da je plan da renoviraju i adaptiraju postojeće objekte, kako bi ubuduće bili mjesto kulturnih i društvenih događanja na kojem će biti gradski muzej, muzički centar, konferencijske i kongresne dvorane.

Nastavi čitati

Aktuelno