Connect with us

Zanimljivosti

SVIJET NA IVICI ZDRAVSTVENE KATASTROFE! Bakterije otporne na lijekove prijete smrću miliona

Otpornost mikroba na lekove, odnosno bakterijska rezistentnost na antibiotike mogla bi da izazove smrt miliona ljudi širom sveta i da globalnoj ekonomiji nanese godišnje gubitke od gotovo dva biliona dolara do 2050. godine, pokazuje nova studija koju je finansirala britanska vlada.

U istraživanju koje je sproveo Centar za globalni razvoj upozorava se da bi rastuća otpornost bakterija na antibiotike mogla uzrokovati godišnje gubitke u svetskom BDP-u od 1,7 biliona dolara, a najpogođenije bi bile ekonomije SAD, Velike Britanije, EU i Kine, navodi danas britanski Gardijan.

Autori studije navode da bi, prema najpesimističnijem scenariju, Kina mogla izgubiti do 722 milijarde dolara godišnje, SAD oko 296 milijardi, EU 187 milijardi, Japan 65,7 milijardi, a Velika Britanija 58,6 milijardi dolara.

Iako, kako napominje Gardijan, tema otpornosti mikroba ne dominira političkim agendama, broj preminulih od infekcija otpornih na antibiotike mogao bi porasti za 60 odsto do sredine veka, navodi Institut za zdravstvenu metriku i evaluaciju (IHME).

Neophodno razvijanje novih antibiotika

Samo u SAD bi godišnje moglo umirati 1,34 miliona ljudi, a u Velikoj Britaniji oko 184.000. Troškovi lečenja otpornih infekcija gotovo su duplo veći od standardnih, jer zahtevaju duži boravak u bolnici, skuplje lekove i složeniju terapiju, a ukupni globalni zdravstveni troškovi zbog otpornosti mikroba na lekove mogli bi dostići 176 milijardi dolara godišnje.

Uprkos ozbiljnosti problema, Gardijan ističe da vlade širom sveta smanjuju pomoć namenjenu borbi protiv rezistentnosti. Smanjenje pomoći moglo bi dovesti do najgoreg mogućeg scenarija rasta otpornosti, upozorio je Entoni Mekdonel, vodeći autor studije, dodajući da i zemlje koje otpornost mikroba drže pod kontrolom ne mogu da priušte da ostanu pasivne.

Profesor Mohsen Nagavi iz IHME upozorio je da se pristup lekovima koje danas imamo može urušiti ako se odmah ne reaguje, dodajući da je neophodno razvijati nove antibiotike i obezbediti da javnost shvati da antibiotici ne deluju protiv virusa.

Zanimljivosti

KIM ŠOKIRALA SVIJET! “Još kao djevojčica planirala slavu, nagovorila porodicu na rijaliti!”

Rijaliti zvijezda Kim Kardašijan je svoje ime skratila iz Kimberli u Kim neposredno prije početka snimanja šoua “Keeping Up With the Kardashians”.

“Uvijek sam bila Kimberli, sve dok nismo krenuli da snimamo rijaliti. Kada sam vidjela Kimberli Kardašijan na ekranu, rekla sam: ‘Ko će to uopšte izgovarati?’ Skratićemo na Kim. I to je tako čudno, jer me svi moji prijatelji iz srednje škole i djetinjstva, i moj tata, svi me zovu Kimberli” otkrila je starleta u četvrtak za “Time”.

Osim što je skratila ime, priznala je i da je upravo ona nagovorila porodicu da učestvuje u rijalitiju.

“Mislim da sam ja bila ta koja je sigurno sve uvjerila. Zaista sam to željela. Zaista sam željela da učestvujem u rijaliti šou od dana kada je izašao MTV-jev The Real World i gledala sam ga sa svojom najboljom prijateljicom” rekla je Kardasijan.

Potom je dodala:

“Pogledala sam je i rekla joj: ‘To ću i ja da uradim.’ A ona je rekla: ‘Biću ti menadžerka.’ Mislim da smo imale 11 godina. Njen tata je bio muzički menadžer, pa je rekla da može da zamoli našu snimku da pošalje nekome na MTV. Napravile smo cijeli plan.”

Iako joj je menadžerka postala majka Kris Džener, Kim je ipak radila sa istim timom koji je snimao “The Real World”, a kasnije i “Keeping Up With the Kardashians”.

U razgovoru je otkrila i da je sestre Kortni i Kloi, kao i majku, uvjerila tako što im je rekla da će šou odlično reklamirati njihov butik Dash: “Rekla sam im da će nam to biti super promocija, i odmah su pristale”, prenosi “24Sedam”.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

NASA objavila crni scenario o sudbini čovječanstva: “PUT DO KRAJA VEĆ POČEO“

Naučnici NASA izazvali su veliku pažnju novom analizom koja otvara pitanje koje se već dugo postavlja: kada će Sunce početi proces gašenja i šta će to značiti za život na Zemlji?

Prema najnovijim saznanjima, put do tog neizbježnog kraja već je započeo, iako nije poznato koliko dramatične promjene mogu nastati u budućnosti. Sunce, koje je srce našeg Sunčevog sistema, trenutno je u stabilnoj fazi, ali naučnici upozoravaju da se njegove unutrašnje zalihe vodonika polako iscrpljuju. Kada taj proces dosegne kritičnu tačku, Sunce će ući u fazu koja će radikalno izmijeniti cijeli naš sistem, prenosi Uniland.

Prema NASA i astronomima sa Univerziteta Warwick, očekuje se da će za otprilike 5 milijardi godina Sunce doživjeti energetski kolaps. Kada ponestane vodonika u njegovoj jezgri, započeće proces fuzije helijuma, a Sunce će preći u fazu crvenog diva. Taj dramatičan proces imaće razorne posljedice za naš Sunčev sistem. Merkur i Venera, planeti najbliži Suncu, najvjerovatnije će biti potpuno progutani. Za Zemlju, dalji uticaj biće jednako katastrofalan. Ekstremni talasi zračenja i toplote doći će do naše planete, uništavajući sve uslove za život. NASA predviđa da će okeani jednostavno ispariti, atmosfera će se raspasti, a Zemlja će postati mrtva planeta, slična sadašnjoj Veneri – vruća i nepredvidiva, bez uslova za bilo koji oblik života.

Naučnici naglašavaju da bi Zemlja mogla postati nenastanjiva već za otprilike milijardu godina, kako će se Sunce postupno povećavati i postajati sve sjajnije. U kosmičkim okvirima to je relativno kratko vrijeme, ali za čovječanstvo predstavlja gotovo vječnost. Iako su predviđanja bazirana na trenutno dostupnim podacima, naučnici upozoravaju da se oni mogu mijenjati kako budu napredovali modeli evolucije zvijezda.

Uprkos crnom scenariju Sunčeve ere, NASA ne gubi nadu u bližu budućnost. Misija Artemis II, sljedeći veliki korak u povratku na Mjesec, pokazuje kako NASA hrabro gleda prema naprijed. Četiri astronauta iz NASA-inog tima letjeće u kružnu orbitu oko Mjeseca kako bi testirali ključne sisteme, prije nego što sljedeće godine, kroz misiju Artemis III, konačno slete na Mjesečevu površinu.

Ono što je dodatno iznenadilo javnost jeste činjenica da NASA uključuje i širu publiku u ovu veliku misiju. Kroz program Artemis II Virtual Passport, svi mogu pratiti misiju u stvarnom vremenu, učestvovati u virtuelnim događajima te primati ekskluzivne sadržaje i ažuriranja, prenosi Večernji.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

LUKAS O DODIKOVIM PRIJETNJAMA: “Kaže mi da ne idem predaleko, KO JE KOGA PRVI NAPAO?”

Pjevač Aca Lukas tvrdi da mu Milorad Dodik preko svog šofera prijeti po život. Folker je bivšem predsjedniku Republike Srpske poručio da ga se ne plaši.

Maloprije čuh fantastičnu, nadrealnu stvar. Ne znam kako to da nazovem. Zove me jedan drug odavde iz Banjaluke i pošto znaju da mene poznaju i da je dobar sa mnom, njemu se javio čovjek iz najbližeg okruženja Mileta Dodika, ja mislim šofer, pošto i on njega poznaje i zna da on mene poznaje. Kaže on: ‘Hajde vidi sa ovim’, sa mnom je l’, ‘da se ovo prekine, znaš… I tako. Ovaj, znaš, Mile je mnogo ljut i može ovo da ode mnogo daleko’. Jesam li ja to dobro čuo? Mile je mnogo ljut i to može da ode mnogo daleko? Čekaj, bre, Mile, je*em mu mater. Ti si ljut? Pa ko je koga napao prvi i ko je koga krvnički?  – kazao je.

Dalje je naveo da je ono što je Milorad Dodik njemu uradio zapravo krvnički napad.

– Nacrtao si mi metu na čelo. Udario si mi na porodicu, egzistenciju, na djecu. Mogla su djeca da ostanu bez mene. Je l’ shvataš šta si htio od mene da napraviš? I sad si ti mnogo ljut, a ja nisam? Ja ne smijem da budem ljut i ja ne smijem da se branim, a ti ćeš da mi zabranjuješ da idem u Republiku Srpsku, da pjevam u Republici Srpskoj, da mi otkazuješ koncerte i bit ćeš ti mnogo ljut i još ćeš da mi kažeš da ovo ne smije da ode predaleko? – rekao je Aca Lukas.

Smatra da mu Dodik ne može ništa drugo osim što mu je otkazao koncert na Jahorini jer ga, kako tvrdi, drže njegovi ljudi.

– Za mene je ovo što si rekao prijetnja po život, tako da znaš. Nisam ni razmišljao o tome. Znam ja kakav si ti. Znači, prijetiš mi da ćeš da mi ugroziš život jer si ti ljut pa to može da ode još dalje? Dalje ne znam šta može da bude osim toga, ali dobro. Da ja tebi nešto objasnim, ali moram da ti objasnim uprošćeno – ispričao je.

Dalje mu je poručio da zamisli da je bokser i da treba da ide u ring da se bori, tj. bije s protivnikom, ali da su ga naučili da su pravila boksa takva da izađe u ring i da protivnik spusti ruke i udara ga, a da ne smije uzvratiti, piše Klix.

– I ti s tim saznanjem izađeš u ring i kreneš na tog protivnika i udariš ga jednom, a on ti vrati, a ti onda odeš u ćošak, naljutiš se i kažeš svom treneru: ‘Idi mu kaži da sam mnogo ljut i je*at ću mu mater sad. Ma nemoj? Pa gdje si to vidio? Ti si ljut? Pa ja sam deset puta ljući od tebe. Sto puta. I neću da stanem. Kaži svom šoferu da neću da stanem – između ostalog je kazao i dodao da je upravu.

Kazao je i da se ne boji nikoga i poručio im da ne misle da se ne zna braniti i da neće stati dok on njega ne odljuti.

Nastavi čitati

Aktuelno