Connect with us

Region

SVIJET OBILJEŽAVA DAN PRIMIRJA: Kraj Prvog svjetskog rata

U Srbiji i svijetu proslavlja se Dan primirja, u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom i time okončale Prvi svjetski rat. Centralna ceremonija održava se kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svjetskom ratu.

U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, 11. novembra 1918. godine u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svjetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.

U svijetu, obilježava se u isto vrijeme u svim glavnim gradovima država pobjednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.

U do tada najstrašnijem sukobu koji je svijet vidio, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto cjelokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.

Simbolika Natalijine ramonde

Kao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvijet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.

Simbolika cvijeta je višestruka, i zbog staništa, i zbog imena.

Cvijet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvijet feniks, jer čak i ako se potpuno osuši, kad se zalije može da oživi, što simbolički ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela poslije Prvog svjetskog rata.

U amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta.

U Srbiji će nizom ceremonija, polaganjem vijenaca i odavanjem počasti biti obilježen Dan primirja.

Region

STVARI IZMIČU KONTROLI! Svaki četvrti učenik u Sloveniji bio žrtva nasilja

Svaki četvrti učenik u Sloveniji barem jednom je bio žrtva nasilja, svaki šesti je bio nasilnik, a svaki treći posmatrač, pokazali su podaci o vršnjačkom nasilju u okviru projekta “Znanjem protiv nasilja u školama”.

Konačan uzorak studije obuhvatio je 1.652 učenika sedmog i devetog razreda, a istraživači su završili prikupljanje podataka u martu.

RTV Slovenija navodi da je ovo prvo istraživanje te vrste sprovedeno poslije više od 20 godina.

Prema ovoj studiji, 19 odsto učenika se sedmično susreće sa nasiljem, 16 odsto je nasilno, a 32 odsto su prolaznici.

Većina žrtava, tačnije 72 odsto, prijavljuje verbalno nasilje, dok najmanje žrtava, 21 odsto prijavljuje nasilje na internetu.

Polovina žrtava priznaje da i same djeluju kao nasilnici, što znači da igraju dvostruku ulogu.

Među prostorima gdje učenici najčešće doživljavaju nasilje su hodnici i predvorja, a u manjoj mjeri su to učionice.

Predsjednik Udruženja direktora i pomoćnika direktora Slovenije Milena Mihelič rekla je da su školska djeca veoma ograničena propisima i autonomna kada je u pitanju rješavanje vršnjačkog nasilja.

Ona smatra da se učestalost vršnjačkog nasilja može smanjiti samo uz saradnju svih zainteresovanih strana.

Nastavi čitati

Region

GRLIĆ RADMAN: Intervencionistički eksperimenti neće donijeti dobro za BiH

Ministar inostranih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman izjavio je da je Dejtonski sporazum osigurao da svaki narod bira svog predstavnika, ali da Hrvatima u BiH to nije obezbjeđeno.

– Trenutni model samo je paravan za političku dominaciju većinskog naroda – rekao je Grlić Radman.

Dodao je da intervencionistički eksperimenti neće donijeto dobro za BiH.

– Samo će pokidati tkanje društva i narušiti balans između tri konstitutivna naroda, Bošnjaka, Srba i Hrvata – naveo je Grlić Radman.

U američkom gradu Dejton u Ohaju obilježeno je 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma za BiH.

Prisustvovalo je više od 1.000 učesnika, brojne bivše i sadašnje diplomate.

Nastavi čitati

Region

SUD ODBIO ŽALBE BRANILACA: “U pravu ste, Vučićevi junaci ostaju u pritvoru”

Viši sud u Novom Sadu odbio je kao neosnovane žalbe branilaca okrivljenih Kojović Stefana, Despotović Nemanje, Blagojević Nikole i Rajičević Danila, koji su osumnjičeni da su u noći između 27. i 28. januara u Novom Sadu napali studente u blokadi koji su ispred stranačkih prostorija SNS lijepili stikere sa porukama protesta.

Kako je navedeno u saopštenju Višeg suda u Novom Sadu, tom sudu su kao drugostepenom, 22. maja dostavljeni spisi predmeta Osnovnog suda u Novom Sadu zajedno sa žalbama branilaca okrivljenih izjavljenim protiv rešenja vanpretresnog vijeća osnovnog suda od 23. 04. 2025. godine, kojim je prema četvorici imenovanih produžen pritvor za 30 dana iz razloga propisanih odredbom člana 211. stav 1. tačka 3. ZKP-a i po kom rješenju isti može trajati do 25.05.2025. godine, prenosi Tanjug.

“​Rešavajući o žalbama, veće Višeg suda u Novom Sadu je u sednici veća dana, 22.05.2025. godine, većinom glasova, odbilo žalbe kao neosnovane”, dodaje se u saopštenju.

Navedeno je da su spisi predmeta zajedno sa drugostepenom odlukom odmah vraćeni Osnovnom sudu u Novom Sadu, imajući u vidu i da pritvor prema okrivljenima po tom rješenju može trajati najduže do 25.05.2025. godine, do kada će po službenoj dužnosti prvostepeni sud ponovo kontrolisati opravdanost produženja pritvora.

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da su na slobodi oni koji su optuženi za pokušaj rušenja ustavnog poretka, a da je pritvor produžen onima koji su branili svoje stranačke prostorije, prenosi Tanjug.

“U pravu ste, Vučićevi junaci ostaju u pritvoru, a vaši teroristi su na slobodi, jer oni valjda ne uznemiravaju javnost planiranjem građanskog rata i vojnog puča. Dobro – što ih duže držite u pritvoru, to su veći junaci” napisala je Brnabić na mreži X nakon što su pojedini mediji pod naslovom “Vučićevi ‘junaci’ ostaju u pritvoru” objavili vijest da je Viši sud u Novom Sadu odbio žalbe branilaca protiv rješenja na određivanje pritvora optuženima za napad na studente u blokadi, koji su u noći između 27. i 28. januara došli ispred stranačakih prostorija SNS i lijepili i ispisivali poruke protesta.

Nastavi čitati

Aktuelno