Connect with us

Region

SVIJET OBILJEŽAVA DAN PRIMIRJA: Kraj Prvog svjetskog rata

U Srbiji i svijetu proslavlja se Dan primirja, u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom i time okončale Prvi svjetski rat. Centralna ceremonija održava se kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svjetskom ratu.

U francuskom gradu Kompjenju, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, 11. novembra 1918. godine u 11.00 potpisano je primirje u Prvom svjetskom ratu, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.

Dan primirja u Prvom svjetskom ratu se kao državni praznik u Srbiji proslavlja od 2012. godine.

U svijetu, obilježava se u isto vrijeme u svim glavnim gradovima država pobjednica, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Rusije, SAD, Novog Zelanda i Belgije.

U do tada najstrašnijem sukobu koji je svijet vidio, prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919, Srbija je izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto cjelokupnog stanovništva koje je imala po popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.

Simbolika Natalijine ramonde

Kao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvijet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.

Simbolika cvijeta je višestruka, i zbog staništa, i zbog imena.

Cvijet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je i kao cvijet feniks, jer čak i ako se potpuno osuši, kad se zalije može da oživi, što simbolički ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela poslije Prvog svjetskog rata.

U amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta.

U Srbiji će nizom ceremonija, polaganjem vijenaca i odavanjem počasti biti obilježen Dan primirja.

Region

VUČIĆ MAKRONU IZLOŽIO SVOJE IDEJE O DODIKU “Ne mogu o tome govoriti, ne bi bilo fer”

Situacija u BiH je najteža tema u ovom trenutku, rekao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka sa predsjednikom Francuske Emanuelom Makronom.

– Borio sam se da pronađemo kompromisno rješenje, jer ne mogu da prihvatim da je jedino rješenje hapšenje predsjednika Srpske Milorada Dodika – rekao je Vučić.

Istakao je da je to katastrofalno rješenje.
– To nije rješenje, to je pravljenje problema – jasan je Vučić.

Ističe da je zato izložio neke svoje ideje Makronu.

– O tome ne mogu da govorim i ne mogu da iznosim, ne bi bilo fer – rekao je Vučić.
Vučić izjavio i da je sa francuskim predsednikom razgovarao o brojnim pitanjima, prije svega o evropskoj budućnosti Srbije, ali i pitanjima u vezi sa “Ekspom” 2027.

– Molim Francusku da učestvuje u ‘Ekspo’, nadam se pozitivnom odgovoru – rekao je Vučić, dodajući da su govorili i o bilateralnoj saradnji, te o francuskim kompanijama u Srbiji, kao i o izazovima sa američkim tarifama.

– Francuska će raditi na smirivanju situacije u Ukrajini. Razgovarali smo i o Zapadnom Balkanu, predložio sam inicijative vezane za Republiku Srpsku i BiH. Govorio sam i da je Srbija u posljednja četiri meseca izdržala teror, na miran i demokratski način – istakao je Vučić.

Prema njegovim riječima, Makron i on konstatovali su da svet ulazi u nemirno doba, da dolaze teška vremena, i da svi moramo da se pripremimo za to.

Vučić je, takođe, rekao da su razgovarali o KiM, kao i da imaju sve bliže stavove.

– Ne mislimo isto o KiM, ali imamo sve bliže stavove. Makron duboko ulazi u to – napomenuo je Vučić.

Nastavi čitati

Region

DOČEK UZ POČASNU GARDU: Vučić u Parizu kod Markona, prije sastanka uputio molbu studentima

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Jelisejsku palatu u Parizu gdje ga je dočekao predsjednik Francuske Emanuel Makron i počasna garda francuske vojske.

Vučića očekuje radni ručak sa Makronom, koji je francuski predsjednik priredio u njegovu čast.

Vučić je uoči sastanka izjavio da je zahvalan što će imati priliku da se sastane sa Makronom

Očekuje se da će dvojica lidera razgovarati o bilateralnoj saradnji, evropskom putu Srbije, geopolitičkoj situaciji i drugim temama

Ova posjeta dogovorena je krajem marta, kada su Vučić i Makron imali telefonski razgovor, a tom prilikom razgovarali su o svim aspektima saradnje dve zemlje i evropskom putu Srbije.

Francuski predsjednik je u avgustu 2024. godine boravio u zvaničnoj posjeti Srbiji, kada je pored Beograda posetio i Novi Sad.

Molba studentima
Vrijeme prije susreta iskoristio je da iz rezidencije Srbije u Francuskoj u video obraćanju pozove studente da se vrate nastavi ali i građane da se okupe u Beogradu 12. aprila u 19 časova ispred Skupštine Srbije.

Razlog što vam se obraćam je malo drugačiji. Ovih dana, kada smo vidjeli i cjelokupna javnost bila obaveštena kako izgledaju čuveni plenumi, da se na njima govori o izvršenju teških krivičnih djela, vidjeli smo da platforma za sprovođenje nasilja u Srbiji. Moja velika želja i molba prije svega studentima, da razmisle, da se vrate u svoje amfiteatre, u svoje učionice, da uče i rade – rekao je u video poruci Vučić.

Kako je dodao, njegova molba studentima je da razumiju da je prošlo vrijeme i pritisaka i nasilja.

– Moja molba samo da urade ono što je najbolje za sebe i da urade ono čega bi se ponosili oni i njihovi roditelji – poručio je Vučić između ostalog.

Nastavi čitati

Region

KORUPCIJSKA AFERA U HRVATSKOJ: Spavali u istoj sobi, a naplaćivali odvojene

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala upali su u Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske zbog sumnji na nezakonito korištenje evropskih sredstava.

Za sada je, prema dostupnim informacijama, pet osoba pod sumnjom da su preko putnih naloga izvlačili novac iz EU i hrvatskog proračuna.

Kako piše hrvatski Index, novac su izvlačili tako što su odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a kada su se vraćali, ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske je krajem siječnja ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a. U tijeku je postupanje nadležnih institucija”, saopštili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Iz Ministarstva saznaju da niko od osumnjičenika nije poznat široj javnosti.

Nastavi čitati

Aktuelno