Connect with us

Hronika

SVJEDOČILA BANJALUČANKA KOJOJ SU UKRADENA DVA MILIONA KM “Tamnoputi napadač bio je lijep k’o lutka”

Jelka Šajić iz Banjaluke, od koje su dva nepoznata napadača oteli oko dva miliona maraka, izjavila je da je jedan bio tamnoput, crn i lijep “k’o lutka” i da ništa nisu govorili, a nekom od njih je tada ispao suzavac.

Ona je svjedočila na početku suđenje državljaninu Gruzije Noi Tvalabešviliju (41) koji je optužen da je dogovorio pomenutu pljačku, te pratio pomenutu Banjalučanku i napadačima javio kada da krenu.

Suđenje je je održano uz pomoć tumača za Gruzijski jezik Marine Lebenice iz Pule koja je putem video – linka iz suda u tom gradu prevodila šta se priča u sudnici u Banjaluci.

Proces protiv Gruzina vodi vijeće banjalučkog Okružnog suda, ali je ročište održano u Vrhovnom sudu Republike Srpske koji jedini ima mogućnost saslušanja video linkom. Suđenje je počelo čitanjem optužnice nakon čega je i saslušana oštećena Jelka Šajić.

Branilac optuženog advokat Stojan Vukajlović naglasio je da je ovo prvi put nakon osam mjeseci da njegov klijent na jeziku koji razumije čuje zašto ga terete.

Tvalabešvili je istakao da je razumio prevod optužnice, ali da sa tom situacijom nema ništa. Istakao je da je u BiH došao da traži posao i da je prodao auto i pozajmio novac da dođe.

Svjedok Jelka Šajić pojasnila je da je tog dana kada je opljačkana sav novac koji je imala u dvije torbe i cekeru ponijela od kuće u banjalučkom naselju Lauš do mjenjačnice “Kod Jele” koja je vlasništvo njene kćerke, a koja se nalazi u blizini Tržnice.

Pojasnila je da se radi o porodičnom novcu koji je ponijela sa sobom jer su tog dana išli na sahranu i niko nije ostao kući.

– Oko 16 časova sam pozvala taksistu Zorana koji me inače vozi. Pokupio me oko pedeset metara od mjenjačnice i kćerka je s mnom donijela torbe koje sam uzela kod sebe i krenula kući. Stila sam pred kuću oko 16.20 časova i taman kada sam ušla u dvorište i krenula da otvorim vrata kuće, s leđa mi je prišao momak i uhvatio me za rame. Tek kada je krenuo da trga torbe, shvatila sam da me pljačka – rekla je Šajićeva.

Pojasnila je da je pljačkaš bio lijep, starosti oko 30 godina, crn s bradicom, tamnoput i srednje visine. Kako je rekla ubrzo nakon što je taj momak uhvatio iz auta je istrčao drugi napadač i oteli su joj torbe i ubacili na zadnje sjedište vozila koje stalo uz kapiju dvorišta.

– Pritrčala sam autu u namjeri da ih spriječim, a vozač je dodao gas i pala sam i povrijedila se. Vidjela sam da je vozač imao naočare i da je visok. Borila bih se ja s njima da mi nije bila unuka u kući. Ako je to bio Gruzijac nema šanse da ih neko nije doveo do moje kuće – rekla je Šajićeva.

Dodala je da je auto u kojem su bili pljačkaši bilo 50 metara niže parkirano od njene kuće i da su joj komšije rekle da su ga tu viđale tri dana.

– Nisam primijetila da me prate, a znam da su komšije fotografisale auto i zapisale tablice – rekla je Šajićeva.

Ona je na pitanje Tvalabešvilijevog advokata Stojana Vukajlovića rekla da optuženog ne poznaje te je priznala da novac nije bio osiguran.

Advokat je više puta insistirao da mu kaže odakle joj novac te kako je poslovala mjenjačnica, da li je izdavala potvrde o transakcijama da li su imali ugovor s nekom bankom.

Šajićeva je pojasnila da je ona samo pomagala kćerki čija je mjenjačnica i da ona s poslom nema veze te je zamolila da je ne maltretira. Advokat je pitao i koje je Izet Beganović i ima li veze sa novcem, našto je svjedok odgovorila da joj je zet.

Nakon toga joj je pročitao iskaz iz istrage u kojem je rekla kako je Beganović njenoj kćerki, a svojoj snahi, u posljednjih godinu dao 1.3 miliona KM i da je kćerka podigla dva kredita od 120.000 i 60.000 KM, kao i još s računa 300.000 KM jer je imala namjeru da kupi stan. Šajićeva je odgovorila da je to tačno.

Republičko tužilaštvo tereti Tvalabešvililija da je, u saradnji sa G. P. I. M. i K. N. i za sada više nepoznatih osoba, dogovorio krađe novca od vlasnika mjenjačnica na području Srpske tokom 2024. godine.

Prema optužnici, pratili su aktivnosti mjenjačnica i vlasnika kao i uposlenika, a nakon detaljnog planiranja, 14. maja lani od Jelke Šajić su ispred kuće u banjalučkom naselju Lauš oteli torbe sa dva miliona KM.

Kako se navodi Tvalabešvili i njegovi saradnici pratili su kretanje oštećene, a nakon što je napustila mjenjačnicu i s torbama krenula kući Tvalabešvili je obavijestio G. P., I. M, i K. N. Dodaje se da su oni „seat alteom” otišli do kuće Šajićeve te su G. P., I. M, trčeći, nakon što je ona ušla u dvorište kuće, prišli joj s leđa i iz ruke istrgnuli torbe u kojima se nalazilo oko dva miliona KM i pobjegli.

Optužnica Gruzina tereti za izvršenje krivičnog djela u sastavu kriminalnog udruženja i tešku krađu. Ovo kriminalno udruženje, prema optužnici organizovala je za sad nepoznata osoba.

UVODNE RIJEČI

Tužilac Goran Glamočanin iznoseći uvodne riječi istakao je da će tokom postupka dokazati da je optuženi Gruzin počinio ono što se tereti, te da je zajedno sa saradnicima do detalja osmislio plan pljačke i bijega.

– Uhapšen je na aerodromu u Sarajevu kada je krenuo da pobjegne iz zemlje i kod njega je nađen dio novca koji potiče iz krivičnog djela –rekao je Glamočanin.

Branilac optuženog advokat Stojan Vukajlović je istakao da je optuženi Tvalabešvili osam mjeseci proveo u pritvoru, a da ne zna zašto se tereti jer mu nije omogućen prevod na gruzijski jezik.

Između ostalog je naglasio da se njegov klijent našao u pogrešno vrijeme na pogrešnom mjestu, a da se sve zasniva na pretpostavkama i da nema dokaze njegove veze sa pljačkašima. Naglasio je da je izjava optuženog sastavljena na srpskom, bez prevoda na gruzijski jezik koji jedino razumije. Podsjetio je da je odbrana insistirala da se vještači njegov telefon da se vidi da nema veze sa tim, ali to nije urađeno.

MALTRETIRANjE

Advokat Stojan Vukajlović je istakao da je optuženi Noe Tvalabešvili proživio torturu u policiji i da su mu stavljali kesu na glavu.

– Bio mu je ugrožen život i imao je povrede, a nije mu omogućena hospitalizacija. Nakon toga je pritvoren. Kršena su njegova ljudska prava-naglasio je Vukajlović.

Glas Srpske

Hronika

MILIONER U ZATVORU Gruzinu 10 godina zatvora za krađu dva miliona maraka u Banjaluci

Noa Tvalabeišvili (41), državljanin Gruzije, osuđen je nа 10 godina zatvora u Okružnom sudu u Banjaluci za učešće u teškoj krađi dva miliona maraka od Banjalučanke Jelke Šajić.

Optuženom je u kaznu uračunato vrijeme koje je proveo u pritvoru koji mu je nakon izricanja presude produžen. Prema tom rješenju pritvor može trajati do upućivanje na izdržavanje kazne.

Vrijeme koje je proveo u pritvoru, optuženom je uračunato u kaznu, a presudu je izreklo vijeće kojim je predsjedavao sudija Igor Cimeša. Tvalabeišvili je osuđen da je počinio tešku krađu zajedno sa državaljaninom Gruzije G. P. i još dva lica u maju prošle godine.

Sud je ovom prilikom utvrdio da nema dokaza da je optuženi krivično djelo počinio u sastavu kriminalnog udruženja kojem je pripadalo više lica s jasno utvrđenim ulogama.

Nastavi čitati

Hronika

MITO I “SKAJ”: Podignuta optužnica protiv pripadnika Sipe

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv pripadnika Sipe Fahrudina Gačanovića privremeno raspoređenog u Direkciju za koordinaciju policijskih tijela BiH (DKPT), koja ga tereti da je od osumnjičenih za organizovani kriminal tražio novac da bi im, navodno, pružao zaštitu

Gačanoviću se na teret stavlja da je preko aplikacije “Skaj” stupio u kontakt sa osumnjičenima u predmetima organizovanog kriminala i od njih tražio novac da bi im, navodno, pružao zaštitu ili ih obavještavao o radu i aktivnostima Sipe i drugih agencija za provođenje zakona.

Optuženi se tereti da je izvršenjem krivičnih dijela pribavio nezakonitu imovinsku korist u iznosu od najmanje 4.000 evra, čime je počinio krivično djelo primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

U optužnici se traži oduzimanje nezakonite imovinske koristi, kao i izricanje zabrane vršenja dužnosti policijskog službenika u periodu od najmanje pet godina, računajući od dana pravosnažnosti presude.

SRNA

Nastavi čitati

Hronika

CRNA STATISTIKA: Svaka tri dana u Srpskoj u saobraćaju jedna žrtva

Svakog trećeg dana od januara do juna na putevima u Republici Srpskoj u saobraćaju je poginula jedna osoba, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koji govore da je za šest mjeseci tako stradalo 55 osoba.

Statistika pokazuje da je broj onih koji su poginuli na cestama u prvoj polovini godine veći nego u istom periodu lani, kada je stradalo 46 osoba.

Bezbjednošću saobraćaja na putevima nisu zadovoljni u MUP-u RS, a ministar Siniša Karan ističe da tome treba pristupiti multidisciplinarno.

“Pravimo analize i možemo na tom planu reći da više treba raditi i na obuci vozača”, istakao je Karan, dodavši da nedostaci postoje i na putevima, da se voze stara i neispravna vozila i slično.

Kako kaže, porazan je i podatak da je među kontrolisanim vozačima njih 700 bilo pod uticajem droge.

Prema mišljenju Nikole Ćopića, vještaka saobraćajne struke, prekoračenje brzine problem je koji u najvećoj mjeri dovodi do saobraćajnih nezgoda.

“Posmatrajući statističke podatke o broju saobraćajnih nezgoda, koji se ponavljaju iz godine u godinu, mišljenja sam da vozači na putevima Republike Srpske nisu svjesni opasnosti koje sa sobom nosi nebezbjedno ponašanje u saobraćaju, a naročito ono koje se odnosi na prekoračenje dozvoljene brzine kretanja. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, prilikom povećanja srednje brzine saobraćajnog toka za samo jedan procenat, rizik od smrtnog stradanja u saobraćajnim nezgodama se povećava za četiri procenta. Ako na to dodamo podatke Auto-moto saveza Republike Srpske, koji ukazuju na to da svaki drugi vozač na našim putevima prekoračuje dozvoljenu brzinu kretanja, tada se može izvući jasna konkluzija zašto se crne brojke ponavljaju iz godine u godinu”, objašnjava on.

Osim prekoračenja brzine, Ćopić kao problem navodi i alkohol, jer kako kaže, poznata je činjenica da vožnja pod dejstvom alkohola produžava vrijeme reakcije vozača na opasnost, a samim tim i zaustavni put vozila, što povećava rizik od nastanka saobraćajnih nezgoda.

Pored brzine i alkohola, na nastanak saobraćajki, kako objašnjava vještak saobraćajne struke, svakako utiču i faktor vozilo i faktor put sa putnim okruženjem.

“Poznato je da Bosna i Hercegovina ima jedan od najstarijih voznih parkova u Evropi, a prilikom preventivnih kampanja koje sprovodi Auto-moto savez Republike Srpske, brojke kažu da prosječna starost kontrolisanih vozila prelazi 16,5 godina, dok trećina kontrolisanih vozila ima jednu ili više tehničkih neispravnosti, što sigurno u određenoj mjeri povećava rizik od nastanka saobraćajnih nezgoda”, navodi on.

Zbog svega navedenog, Ćopić ističe da je, kada je u pitanju faktor čovjek, potrebno djelovati dvojako.

“Prvenstveno preventivno, na način da se više pažnje posveti obuci novih vozača kroz proces obuke u auto-školama, ali i da se stvara prostor za priču o bezbjednosti saobraćaja i posljedicama nebezbjednog ponašanja kroz obavezno obrazovanje. Zatim je potrebno djelovati i represivno, ali sam mišljenja da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske dalo maksimum prilikom terenskog rada i da kontinuiranom represijom trošimo ljudske resurse, dok broj saobraćajnih nezgoda stagnira ili je u blagom porastu. To je pokazatelj da postojeće sankcije ne utiču značajno na promjenu stavova i ponašanja vozača na putevima Republike Srpske i da potencijalno rješenje treba tražiti u pooštravanju kaznenih odredbi”, ističe Ćopić za “Nezavisne novine”.

Kada je riječ o faktoru put, on navodi da je potrebno realizovati niz mjera kako bi se unaprijedila postojeća infrastruktura.

“Konačno, kada je u pitanju faktor vozilo, jedino rješenje koje se čini adekvatnim je subvencionisanje nabavke novih i ekološki prihvatljivih vozila, kao i smanjivanje nameta prilikom registracije za nova vozila, kako bi se u budućnosti smanjila prosječna starost voznog parka”, navodi Ćopić i dodaje da je ipak ključ rješenja problema u vozačima.

Nastavi čitati

Aktuelno