Connect with us

Banjaluka

Tanka prodaja na banjalučkoj tržnici, kiša rastjerala kupce rasade

Ovogodišnja prodaja rasade je veoma loša, a jedan od krivaca je nepogodno vrijeme za sadnju, odnosno obilne padavine, kazali su vlasnici štandova na tržnici.

“Što se tiče cijena, rasada je jeftinija u odnosu na početak prošlogodišnje sezone”, navela je vlasnica jednog većeg štanda na tržnici.

Prema njenim riječima, gajba sadnica od 28 komada košta deset KM, a pikirane sadnice u saksijama koštaju po pola KM.

“Ove cijene se odnose na sve sadnice, dakle ista je cijena za paradajz, krastavac, papriku, patlidžan i mnoge druge”, pojasnila je ona.

Kako kaže, prošle godine su cijene bile veće, gajba sadnica je koštala od 12 do 14 KM, dok je cijena po komadu iznosila oko 70 feninga, a više se kupovalo.

“Sadnice će nam propasti, moraćemo ih bacati, a u svemu tome seljak najgore prođe, najviše se umori, a nema ništa”, zaključila je ona.

I Milan Mihajlović, koji prodaje rasadu na tržnici, potvrdio je da nije zadovoljan ovom sezonom, te da je prošla bila mnogo bolja.

“Početak godine je jako loš, ljudi se plaše kupovati sadnice zbog vremena, još je hladno i vlažno”, istakao je on, te dodao da Banjalučani na njegovom štandu mogu kupiti 10 sadnica paprike za jednu KM, a pet sadnica paradajza takođe za jednu KM, dok su pikirane sadnice u čašama sve po pola KM.

Prema riječima jednog vlasnika štanda, cijene rasade su iste kao i prošle godine, a do poskupljenja je došlo prije nekoliko godina, kada se pojavila korona.

“Tada su svi kupovali jer su se plašili gladovanja, sada slabo kupuju. Sada bi svi da zasade baštu za dvije KM, a odlaze u luksuzne restorane, piju skupo vino i putuju, a onda dođu ovdje pa se cjenkaju”, rekao je on, te dodao da je potrebno da svako odredi sebi šta mu je prioritet.

Cijene rasade na ovom štandu su za pikirane sadnice po pola KM, a 10 sadnica paprike košta jednu KM, dok je cijena pet sadnica paradajza jedna KM, kao i na ostalim štandovima na tržnici.

Banjalučanka, koja je kupovala sadnice, istakla je da nije zadovoljna cijenama.

“Sve cijene rastu, ništa nije pojeftinilo u odnosu na prošlu godinu. Nisam sigurna koliko je tačno novca potrebno za baštu, ali znam da je teško u današnje vrijeme priuštiti sebi nešto”, kazala je ona, noseći u rukama punu kesu sadnica za svog brata.

Kako je rekla, još nije došlo do toga da mještani ne mogu kupiti rasadu, još se svi snalaze nekako, ali postavlja se pitanje do kada.

(Nezavisne novine)

Banjaluka

BASARA DANAS U GOLEŠIMA “Zajedništvo, vjera i podrška temelj su života na selu!”

U ime gradonačelnika Banjaluke, Adriana Basara potpisnik Odjeljenja za demografiju i brigu o porodici boravila je danas u mjesnoj zajednici Goleši, gdje je prisustvovala vjerskoj službi Masli.

Uz okupljene mještane, učestvovala je u molitvi za rodnu i blagoslovenu godinu, naglašavajući važnost zajedništva, vjere i očuvanja tradicije.

“Zajedno sa vjerujućim narodom, molili smo se za rodnu i blagoslovenu godinu, u duhu zajedništva i ljubavi prema vjeri i tradiciji”, poručila je Basara.

Posebno zadovoljstvo, kako ističe, donijelo je zajedničko učešće u izgradnji parohijskog doma koji će služiti kao prostor za okupljanje, molitvu i podršku.

“Ovo mjesto za mene nosi posebnu emociju, jer su se upravo ovdje, u Subotici, upoznali moji roditelji. Majka došla iz Bijeljine da uči djecu, a otac iz Kikinde. I ja sam kao beba živjela upravo ovdje, u stanu u osnovnoj školi, pa srcem osjećam svaku promjenu i napredak u našem selu”, izjavila je.

Kao majka četvoro djece, naglašava koliko vjeruje u snagu porodice i lokalne zajednice, te ističe da će se zalagati da sela ostanu živa.

“Vjerujem u snagu porodice i zajednice, i trudiću se da naša sela žive, da se u njima rađa i ostaje”, poručila je Basara, zahvalivši se na toplom dočeku i izrazivši nadu da će se i naredne godine ponovo okupiti – u zdravlju i radosti.

 

Nastavi čitati

Banjaluka

SNSD UBIJA BANJALUKU! Višekruna: Neusvajanje regulacionih planova negativno se odražava na prihode Grada

Posljedice neusvajanja budžeta i neodržavanja sjednica osjećaju se u svim segmentima rada i funkcionisanja Grada Banje Luke.

Poručio je ovo ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje Vuk Višekruna, istakavši da je prošlo gotovo godinu dana otkako se pred odbornicima nisu našle tačke koje donose prihode Gradu.

-Sve je na čekanju. Između ostalog gotovo godinu dana na čekanju je i 25 tačaka koje se odnose na regulacione planove, među kojima je i Nacrt urbanističkog plana, a koji bi trebalo da bude upućen na javni uvid – rekao je Višekruna.

On je naglasio da je dinamika gradnje u Banjoj Luci na zadovoljavajućem nivou, ali da bi se ovakva praksa Skupštine Grada mogla odraziti na prihode.

– Od maja prošle godine odbornici Skupštine Grada nisu razmatrali niti usvojili nijedan regulacioni plan, a ukoliko se ovakva praksa nastavi to će se negativno odraziti na prihode Grada – pojasnio je Višekruna.

Govoreći o procesu besplatne legalizacije, Višekruna je rekao da se rješavanje zahtjeva za legalizaciju objekata na području grada odvija u kontinuitetu, istakavši da je do sada smo legalizovano više od 7.000 objekata.

-Što se tiče samog postupka legalizacije odavno smo prešli i legalizovali polovinu individualnih stambenih objekata u gradu, te u skladu sa trenutnom dinamikom proces bi trebalo da u potpunosti bude okončan već tokom iduće godine – kazao je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za prostorno uređenje

Nastavi čitati

Banjaluka

DRINIĆ “Sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica”

U manastiru Gomionica oibilježen je Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, a prisustvovali su i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i generalni sekretar PDP-a Nebojša Drinić.
U manastiru Gomionica svečano smo obilježili Dan slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, velikih učitelja čije nasljeđe i danas osnažuje našu duhovnost i kulturu. Osim toga, sa posebnom radošću, obilježili smo imendan igumana manastira Gomionica, duhovnog vođe i čuvara ovog svjetionika vjere i tradicije. Njegova posvećena molitvena briga i mudro vođstvo potvrđuju značaj manastira kao mjesta duboke duhovne obnove, služenja narodu i očuvanja naših svetinja-kazao je Drinić i dodao:

 

-Svi smo mi, na ovaj ili onaj način, misionari života i vjere. Razlika je samo u tome šta izaberemo kao svoju misiju — da li ćemo biti misionari za narod, nosioci svjetlosti, ljubavi i nade u svojoj zajednici, ili ćemo svoj put usmjeriti na neki drugi način. Odabirati put služenja narodu znači prihvatiti odgovornost. Tako se i ponašamo.

Nastavi čitati

Aktuelno