Connect with us

Svijet

TASS TVRDI “Kijev naručio teroristički napad u MOSKVI”

Ukrajinske specijalne službe bile su organizator i naručilac terorističkog napada u “Krokus siti holu” na periferiji Moskve, u kojem je poginulo 149 ljudi, navodi TASS, pozivajući se na materijale iz ovog slučaja.

– Kada smo odlazili, (Dalerdžon) Mirzojev i (Šamsidin) Fariduni su poslali obavještenje koordinatoru Sajfulu da smo izvršili teroristički napad. Takođe sam iz njihovog razgovora čuo da im je Sajfulo odgovorio i rekao da je naručilac ovog terorističkog napada u koncertnoj dvorani Krokus siti hol državna struktura Ukrajine, da sada moramo da dođemo do granice između Rusije i Ukrajine i da je pređemo – izvod je iz svjedočenja jednog od četvorice počinilaca terorističkog napada.

Nakon toga, prema njegovim riječima, koordinator je trebalo da im da dalja uputstva kako da stignu do Kijeva.

Izvršiocima terorističkog napada je obećano da je za njih napravljen koridor do Kijeva, kojim će slobodno putovati preko teritorije Ukrajine, a prema instrukcijama koje su dobili, navodno je trebalo “samo da uspiju da pređu granicu”.

Tamo je, kako navode, trebalo da dobiju milion rubalja od naručilaca.

Optuženi u slučaju, Murodali Račabalizoda, direktno je istakao da su naručioci terorističkog napada bili Ukrajina i teroristička grupa “Horasan”, a slično je svjedočio i Muhamedsobir Fajzov.

– Shvatio sam da nas koriste u interesu druge zemlje, odnosno Ukrajine, koja nema nikakve veze sa muslimanskim svijetom, već rješava neke svoje probleme na teritoriji Rusije uz pomoć drugih – naveo je jedan od optuženih.

Članovi ekstremističkog pokreta “Horasan” bili su samo organizatori akcija, po naređenju državne strukture Ukrajine, što je na kraju, kako dodaje, potvrdio i sam Sajfulo.

– Kada smo shvatili da izvršavamo naređenje iz Ukrajine, odlučili smo da ne odbijemo da izvršimo teroristički napad, pošto nam je Sajfulo ponudio mnogo novca – navodi se u svjedočenju u koje je TASS imao uvid.

Svijet

NETANJAHU OPET ŠOKIRA IZJAVAMA: “Izrael bi mogao bombardovati Gazu ‘kao saveznici Drezden'”

Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je da bi Izrael mogao da bombarduje Gazu “kao što su saveznici bombardovali Drezden” u Drugom svjetskom ratu, ali da to ne čini, jer se, kako on tvrdi, fokusira isključivo na borbu protiv terorista.

“Možemo da ih bombardujemo kao što su saveznici u Drugom svjetskom ratu bombardovali Drezden, mogli bismo da ih izgladnjujemo ako bismo slijedili klevete, ove laži koje se iznose protiv Izraela, i niko već ne bi bio živ”, rekao je Netanjahu tokom intervjua za američku mrežu “Njuzmaks” (Newsmax) na pitanje zašto Izrael ne “izbriše Hamas i Gazu s mape”.

On je dodao da Izrael, uprkos kritikama, pokušava da premjesti stanovništvo, razdvoji civile od terorista i gađa samo militante.

Međutim, podaci Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu pokazuju da je od oktobra 2023. godine uništeno više od 89 odsto zgrada u Rafi i 84 odsto u sjevernoj Gazi.

Prema palestinskim izvorima, najmanje 61.722 ljudi je ubijeno, a 154.525 ranjeno u izraelskim napadima do avgusta ove godine, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

OČI U OČI! Poznat termin sastanka Putina i Trampa

Sastanak predsjednika Rusije Vladimira Putina i predsjednika SAD Donalda Trampa u Enkoridžu, na Aljasci, biće održan sutra u 21.30 časova po srednjoevropskom vremenu, saopštio je pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov.

“Očekuje se da će sve početi sutra, 15. avgusta, oko 11.30 časova po lokalnom vremenu razgovorom Vladimira Vladimiroviča Putina i Donalda Trampa”, rekao je Ušakov novinarima.

On je podsjetio da će sastanak biti održan u jednoj od prostorija vojne baze “Elmendorf-Ričardson”.

Prema njegovim riječima, Putin i Tramp će prvo održati tet-a-tet sastanak, a zatim će im se pridružiti članovi delegacija Rusije i SAD.

Nastavi čitati

Svijet

NOVO IZRAELSKO BOMBARDOVANJE GAZE! Ubijena 123 Palestinca

U jučerašnjemizraelskom bombardovanju grada Gaze poginulo je 123 Palestinaca, podaci su tamošnjeg Ministarstva zdravlja koje je pod kontrolom Hamasa.

To je najviše ubijenih u jednom danu ove nedelje.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu ponovio je ideju da Palestinci treba da odu sa te teritorije.

– Ne teramo ih, biće im dozvoljeno da izađu. Svi oni koji su zabrinuti za Palestince i kažu da žele da im pomognu trebalo bi da otvore svoje kapije i prestanu da nam drže predavanja – rekao je Netanjahu za jednu izraelsku televiziju.

Arapi i mnogi svetski lideri kritikovali su ideju raseljavanja stanovništva Gaze, a Palestinci tvrde da bi to bila nova Nakba (katastrofa) – etničko čišćenje Palestinaca 1948. godine.

Izraelski avioni i tenkovi su žestoko napali istočne delove grada Gaze, rekli su stanovnici, a mnoge kuće su uništene u naseljima Zejtun i Šedžaja tokom noći, prenosi Rojters.

Tenkovi su takođe uništili nekoliko kuća na istoku Kan Junisa na jugu Gaze.

Izraelska vojska se nije oglasila o novim napadima.

Izrael takođe osporava da je stanovništvo Gaze na ivici gladi i da ih je mnogo neuhranjeno.

Zvaničnik Hamasa Taher el-Nono naveo je u saopštenju da će se glavni pregovarač Hamasa Halil el-Haja sastati danas sa egipatskim zvaničnicima u Kairu, te da će fokus biti na prekidu vatre i humanitarnoj pomoći, piše Beta.

Nastavi čitati

Aktuelno